Обзор на китайски ReefTiger Artist.

Идеално място да се похвалите с притежаваните от Вас модели като изредите плюсовете, минусите и общите си впечатления от тях. Наред с това тук можете да публикувате и модели, които нямате, но са предизвикали интереса Ви.

Обзор на китайски ReefTiger Artist.

Мнениеот Муньос » 13 12 2017, 00:31

Здравейте, колеги!
Позволявам си да представя на вашето внимание втория си скромен обзор на китайско часовниче, което придобих преди няколко месеца. Същевременно купувах и други екземпляри, с описанието на които е излишно да обременяваме аудиторията(освен ако коментираме какво да НЕ купуваме), пък и със същия успех можех просто да изгарям или изхвърлям по петдесет-седемдесет долара, вместо да ги харча за снабдяване с откровени недоразумения и лелея въжделения в очакване до пристигането им и последващи огорчения от сблъсъка с грубата реалност…
Междувременно купих и първия си „истински” часовник(след сейковците преди двадесетина години) - Poljot International Nights of St. Petersburg II. Падам си силно по отворените часовници, а последния ме грабна с дискретния си решетъчен циферблат, напомнящ дамски жартиер, свенливо показващ съдържанието си… Нека го понося още малко и ще се опитам да го презентирам, според скромните си възможности…
Но да се върнем към текущото повествование, обект на което е един относително претенциозен китайски продукт - ReefTiger серия Artist. Общо взето един от най-марковите брандове в “АлиЕкспрес”, предлаган само от официалния едноименен представител на фирмата. След закупуването му за малко над 150 долара, под която стойност не съм го срещал, дълго време живях с илюзията, че съм уцелил невероятния късмет да го придобия на половин цена, тъй като масовата е 280. После с учудване установих, че производителят поддържа и официален англоезичен (и уж международен) сайт, при това написан грамотно. От него става ясно, че за тази стойност придобиваме варианта с каишка от телешка кожа, а този за двойно повече пари пък е с такава уж от алигатор. Между другото, на сайта цените на часовниците са точно два пъти по-високи от тези в китайския портал, като описанието, артикулните номера и визията на часовниците са абсолютно еднакви. Вероятно за да се оправдае правдоподобната история как преди повече от век в Швейцария мосю Рийф срещнал някой си мосю Тигър и двамата направили двуименна колаборация, с далновидната цел един ден да пращат за последващ реекспорт часовници в Китай, което се потвърждава и от няколко черно-бели фотографии, на които жизнерадостни европеидни часовникари почукват нещо някъде си…
По същество продавачът(който има претенция да е и производител) е коректен, диалогичен в писането на стойност по желание – което облекчава посещението на митница, експедитивен в доставката и последващи рекламации. Представете си изумлението ми, когато при първото слагане на ръката ми претенциозната закопчалка просто се разпадна… Писах незабавно, получих отговор само 5 часа по-късно със сърцераздирателни извинения. Предпочетох да не отварям диспут, от който без съмнение щях да изклинча няколко долара и търпеливо изчаках още месец, докато пристигне новата каишка, която се скъса днес, четири месеца по-късно, на същото място. „К’от – такоа”, както казва един популярен анимационен фейсбук герой…
Иначе пособието пристига в добросъвестно изработена кутийка от изкуствена кожа, облицована в плюш, с отвертчица в комплекта, кърпичка за забърсване със швейцарски номер и детайлна книжка-описание. И разбира се – часовник. Всичко това е поместено в твърда картонена опаковка, увито в едносантиметров дунапрен. Отвътре изваждаме нещо със сухи параметри 44 мм диаметър и най-голяма височина 12 мм. Качеството на изработка на корпуса е много прилично, без следи от отливане, шкурене и така нататък - гладка, плътна полировка. Според производителя е ползвана популярната стомана 316L, което бихме разбрали, ако разполагаме със спектрометър. Имам приятел – доцент по металознание. Съшия жизнерадостно предложи да прогори метала с кохерентен лазер във вакуумна среда, при което щял да лъсне точния състав на използваната сплав, който да сравним с този на посочената стомана...
. Самото напречно сечение не следва формата на цилиндър, а е с изразена коничност, напомняща пресечен перпендикулярно конус, или леген, ако предпочитате по простодушни обяснения. Няма изразена корона, стъклото плавно прелива в корпуса и създава усещане за по-деликатни размери. Има претенция да е двоен изкуствен сапфир с антирефлексно покритие. Не знам дали е такова, но е изключително прозрачно, позволява отлична контрастна визия от малки ъгли и на слънцето прелива в приятни за окото богати синкаво-лилави оттенъци. Вписва се много добре в претенциозната коронка, в която е инкрустиран уж сапфир с конвексно офасетяване. Кичозно донякъде, но камъчето е приятно за окото и под влияние на светлината променя като живо цвета си от небесносиньо до практически черно, като при това запазва дълбоката си прозрачност. Лъговете с ширина 22 мм са осезаемо извити, донякъде създават грубо и натрапващо впечатление. Ако бяха по-фини, според мен би се отразило по добре на цялостната визия. Капака също е прозрачен, като за естеството му производителя си спестява информация, и открива достъп към механизма. Фиксира се посредством четири винтчета, разположени симетрично. По обиколката му са разположени релефни и равномерни надписи указващи името на фирмата, пет атмосфери водоустойчивост и информиращи потребителя, че вложения материал е неръждавейка. Самите надписи са изпълнени с различен шрифт и големина, което оставя натрапчиво усещане за графоманщина.
Самия вложен механизъм по каталожни данни е Swiss Reef Tiger RT6500 Automatic Movement – нещо, за естеството на което целият интернет мълчи. Вероятно ще трябва да ползваме броусъра Тор, за да открием информация за нето в дълбоката мрежа… Според производителя честотата на работа е 21600vph/ 4Hz и му се доверяваме безусловно, както и неизвестен брой камъни. По самия механизъм няма какъвто и да е надпис, декоративен елемент или популярните напоследък сини винтчета. Естетиката е минимизирана във фино и равномерно накованите повърхности на последния и в този си вид създава много приятно семпло и впечатление. Маховика също е в естествен стоманен цвят с декоративно награфяване в централната част. В областта на баланса е отворен, което позволява безпрепятствено проникване на светлина и достъп до „сърцето” на часовника. Нещо много съществено за мен – мога да съзерцавам този елемент като хипнотизиран, следейки несъзнателно усърдното движение на крехките части. Ако пък сложа часовника на бюрото и през отвора преминат слънчеви лъчи, се получава красива динамична игра на светлосенки, странно напомнящи рошархови петна.
Естествено, откритият баланс създава оправдана потребност да обърнем часовника и видим как изглежда от другата страна. В посочения случай ясно се забелязва стремежа на китайците да създадат нещо, приближаващо се(поне визуално) до турбийон или карусел. Филигранен детайл със сложна форма се върти около централна ос, изпълнявайки ролята на секундарник, като прави един оборот за 60 секунди. В тази връзка е действително функционален, оставяйки настрани обстоятелството, че цялата конструкция на няколко нива изглежда в известна степен претрупана. Вероятно визуалния ефект би бил по-добър, ако примерно секундния показалец бе оксидиран в модерния син цвят, тъй като в естествения стоманен се слива с общия фон от пулсиращи жички под него. В първия момент можем да се излъжем, че цялата конструкция лагерува само в една точка от задната част, но при внимателен оглед забелязваме прецизно изрязано мостче, на което е поместена втората опора и маховика на колелото. Последната както казах е изработена много деликатно и не натрапва присъствието си, създавайки усещане за ефирност, макар и натруфена.
Самия циферблат е перлено-бледокремав(баси цветоусещането), с много фино и прецизно концентрично награфяване, като от центъра, където е оста на стрелките, по радиуса излизат лъчи, символизиращи светлината на слънцето. Ефекта е много приятен и ненатрпачив, с единствената забележка, че центрирането можеше да е с една идея по-прецизно – на дванадесет часа се наблюдава леко изместване от нормалата към този час, което създава известна несиметричност.
Дванадесет часа е и единствената цифра на циферблата, огромен, обсебващ латински символ, според мен излишно помпозен и натрапчив. Под него е центрирано фирменото лого, а на две релефни профилни и неконцентрини една спрямо друга окръжности са разположени деленията на часовете и минутите, като техните радиуси съответстват на дължините на часовата и минутната стрелка. Самите стрелки са със строг геометричен стил, в естествен метален цвят и нанесен надлъжно луминофор. Имах съмнение, че ще се сливат със светлия общ фон на циферблата, но в действителност се открояват безукурно и не са повод за допълнителни забележки. Отворът на открития баланс, за който вече говорихме, е на шест часа, като по окръжността му са разположени деленията на секундарника. На циферблата и стрелките е нанесен светещ състав, но действието му е изключително ефимерно, до степен да е неизползваемо. Ако си търсим часовник, водени от желание да чувстваме като светулки в здрача, трябва да пропуснем този…
И е време да стигнем до практическите измерения, а именно работата на часовника. Механизма е самонавиващ, действието на маховика е пъргаво и леко, последния е изключително инертен – завърта се при навеждане на корпуса под минимален ъгъл и изхождайки от поведението на часовника работи явно отлично. Единствен кусур(вероятно субективен за някой) е осезаемата шумност – у човек може да възникне впечатлението, че се разхожда с миксер в ръка. Всъщност казано сериозно, звукът не е дразнещ или обсебващ – по-скоро жужене, което би могло да мине и за приятно, ако не търсим под вола-теле. Според каталожните данни, допустимото отклонение „в резултат на хиляди тестове” е плюс-минус 5 секунди. Не знам дали са точно пет, но е факт, че за месец часовника избързва с не повече от три и половина минути. Всъщност за над четири месеца, откогато работи непрекъснато, съм го сверявал три пъти. Резерва на хода е такъв, че след като го оставя в събота около обяд, в понеделник сутрин още работи стабилно.
Накратко това е и края на скромния ми обзор от следващата китайска придобивка, за която намерих смисъл да пиша. Бих казал, че вежливите дръпнатооки хора са в състояние да правят качествени неща, ако не беше мерака им да търсят чужда харизма и реалиите на постоянно разпадащата се каишка. Дребни нещица, идващи обаче да напомнят, че никой не може да накара човек да излезе от собствените си цървули, ако той не пожелае да го направи сам и да открие своя път…

п.с. Накрая моля да бъда извинен за не твърде добрите снимки и допуснатите стилистични и правописни грешки. Не е от неуважение към евентуалните читатели или неграмотност, просто написах ревюто отведнъж и без чернова.

Изображение

Изображение
Изображение

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Муньос
Новобранец

Re: Обзор на китайски ReefTiger Artist.

Мнениеот Torro » 13 12 2017, 15:52

Привет!
Часовникът е една китайска интерпретация на конкретен модел на Картие. Механизмът не е лош и е от типа TY2530 - 21,600 BPH, има си и камъни, някъде 28-30бр. бяха, казвам по спомен.
Позаглеждах се по този бранд ReefTiger в Алито, но счетох, че китайците са прекалено оптимистично настроени за обявените цени , спрямо нивото на изпълнение. Тук имаме изкуствено завишаване на стойността, с цел да си мислим, че купуваме нещо стойностно, но всъщност същият модел, но с друго име го има на половин цена. Това са си типично китайски приоми. За това лично за себе си съм престанал да гледам продукти , конкретно часовници, на фирми, които обявяват цени над 140щ.д.. При условие, че има доста прилични продукти за около 100щд и при това с автоматични механизми на Мийота или Сеико, не виждам смисъл да давам допълнителни 50ЩД, че дори и 100щд за китайски часовници с неясни произход и механизим, но с посочена някаква швейцарска препратка-измислица. За 200щд могат да се купят доста читави оригинални часовници било Касио,Ориент, Сеико или Цитизен, че и други марки.
В Алито е пълно дори и с часовници от по 20щд , като за тази сума получаваш нещо и дали ще си доволен или пък не, не е толкова фатално - плащаш за това, което получаваш, тези пари винаги можеш да ги преглътнещ. Но от друга страна има часовници за 200ЩД, че дори и за 350ЩД и тук вече очакванията са големи, също, както и разочарованията. Като цяло мисля, че ценовият клас 70-140щд е "най-честен", ако мога така да го нарека. То китайците сигурно и при тези цени са на 100% печалба, но предвид цените на другите марки, с които сме свдикнали в Европа ,сме удовлетворени в доста висока степен.
Когато зад дадена китайска марка не стои някой стабилен производител, то и качеството няма да е стабилно и за това трябва да внимаваме с "изхвърлянето" си по отношение на закупуването на часовник с висока стойност.
Фен съм но хомиджите и имам доста закупени китайски часовници, понякога съм доволен, друг път не, като цяло положителното е преобладаващо. Дори съм се заглеждал и за конкретният хомидж на Картие, но под друга марка, но за сега съм се въздържал.
Пожелавам ти от тук нататък, часовникът да те радва и да не ти дава проблеми. Както писах, механизмът е добър, а друга катарама или каишка ще се намери, макар и да не са в абсолютно същия вид.
Поздрави!
Torro
Маниак

Мнениеот marind » 13 12 2017, 22:13

Часовника си е хубав, но най-ми хареса чувството ти за хумор, оправи ми настроението :)) ::up:: ::drinks::
Аватар
marind
Маниак

Мнениеот Муньос » 14 12 2017, 23:44

Аз общо взето мисля да приключа с китайските часовници, след като в момента имам три, които могат с ръка на сърцето да бъдат категоризирани като истински продукти, отмерващи време. Както и още толкова, които меко казано са откровени разочарования на цената на един приличен непретенциозен часовник. Мисля, че вече си платих за заключението. :)) Притеснителното е, че дори при уж доказан (според мненията на купувачите) продукт, шанса да попаднеш на некачествен екземпляр не е пренебрежим...
Реших да се насоча към часовниците с открит баланс, които просто ме опиват със загатнатото си воайорство. :)) В началото на месеца купих първия "Пальот" с цели две "дупки", днес с любезното съдействие на WatchesBG придобих и един страхотен класически "Ориент" със страхотни сини стрелки и латински цифри, а снощи открих уникален американски магазин, в който сред предлаганата огромна гама "Тисо"(изобщо това е пещерата на Али Баба за всякакви марки) намерих за 400 долара един модел, който от доста време гледам у нас, но за над 1400 лева... Разбирам, че сме дребен и неинтересен пазар за претенциозните фирми, но подобни особености на българското ценообразуване, достигащи до девиации, честно казано ме изумяват... От магазина поставят условности към международните доставки, докато четох условията за международен шипинг, но пък да са живи и здрави приятелите от детинство...Отнесох и него като куцо пиле-глист рано сутрин, след като другарчето ситуирано върху Континенталните Съединени Щати събуди. Аз стоплих сърцата на родителите му тук с пощенски запис, а той - моето, макар да имам смътна представа кога точно ще ми го донесе насам. :) Изобщо този магазин е страхотен и мисля да си подарявам по нещо от него, защото както казваше добрия ми дядо "Човек има само една душичка и ако не се грижи за нея, Дядо Боже ще му я вземе"... :)
Така или иначе, като ги понося, ще ги представя поетапно, макар и профански, тъй като съм скромен адепт, чувстващ се като дете в сладкарница, но пък познаващ добре това състояние покрай другите хобита...
Муньос
Новобранец

Мнениеот Муньос » 22 12 2017, 14:24

Колеги, да отправя едно, вероятно глупаво питане - възможно ли е в този часовник да е поставен сачмен лагер на водещата ос, около която се върти махалото? Аз много обичам да гледам работата на часовниковия механизъм срещу светлината с една голяма лупа - ей така, чисто профански. Струва ми се, че забелязвам сепаратор с вложени сачми? Не, че няма толкова малки лагери - виждал съм направо миниатюрни на водещите ролки на японските риболовни макари, но сякаш при часовниците никой не говори за подобни неща - там всичко се върти около камъните...
Муньос
Новобранец

Мнениеот miroman » 22 12 2017, 15:42

Да, механизмите от серията ST25хх са с лагер на маховика.
По принцип си работят отлично, но са малко шумни :)
Естествено, безшумните Seagull си ги пази за своите часовници.

Поздрави, Миро.
------- Моите турбийони -------
Constantin Durmont Tourbillon | Exactano Tourbillon | WUS 2012 Tourbillon Project
-----------
Вечният календар е направен, за да може един път на 4 години да глеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът е направен, за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът е направен, за да го гледаме непрекъснато.
Аватар
miroman
Master User

Мнениеот blr » 22 12 2017, 23:22

Мисля, че въпросът се отнасяше не за навиващия механизъм, а за самото балансно колело . Аз не съм виждал механизъм с такова окачване на баланса, но не съм и гледал толкова внимателно, а китаец на живо въобще не съм виждал.
blr
Почитател

Мнениеот Toshiro » 23 12 2017, 00:27

На 2892 сачмите са 7, на 2824 - 5, на мийота 9015, мисля, бяха 7, на сейко 6r15 са 5. Досега само със сачми съм виждал лагеруване в този възел.
Много ми допада изказът Ви и презентацията като цяло. Може би би било по-удобно за четене, ако снимките са непосредствено след параграфа на описанието, да е малко по-раздвижено.
Toshiro
Маниак

Мнениеот Муньос » 23 12 2017, 20:51

Действително, механизмът е щумен, както правилно предполагате. Всъщност обаче при носенето не е дразнещ - не е някакво хаотично дрънкане, а плавно и мазно "Жъ-ъ-ъ-ъ-т". :) Днес, докато пак го гледах с голямата лупа, един детайл по оформлението му ми направи много приятно впечатление. По цялата периферия са нанесени едни много деликатни гравировки, които иначе остават скрити от металната част на капачката и трудно се забелязват, но ми хареса този есетичен реверанс, особено разположен на място, където практически почти никой не би го забелязал. Ако бяха отпуснали и някое синьо болтче, би бил още по-приятен за окото. Вярно, че всичко е борба за рентабилност, но едва ли подобно нещо би рефлектирало драстично на себестойността, особено пък на китайската...
И забелязах, че съм направил досадна грешка в самата презентация по-горе, свързана с практическото поведение на часовника. Той не избързва, а изостава в посочените константни стойности - с около 8 секунди на ден, изчислени на месечна база, тъй като няма функция за спиране на секундарника и последващо прецизно засичане.
Муньос
Новобранец

Мнениеот Ashaman9 » 05 01 2018, 11:03

Страхотно ревю, много богат речник и деликатен хумор, забавлявах се истински докато четох. Може да се пипне малко оформлението, но иначе 6+, браво!
Alea iacta est
Аватар
Ashaman9
Напредващ

Мнениеот Светломир » 06 01 2018, 12:01

Много полезно ревю! И аз съм се заглеждал доста в някои китайски марки в Алиекспрес с цена около 200 лв. но ме притеснява дали ще получа това на снимката. Изгледал съм и доста клипчета в Тубата, но съмнение винаги има :))
Светломир
Новобранец

Назад към Ревюта и снимки на часовници