Моята колекция - съветски часовници

Тук е мястото да споделите вашата колекция от часовници, независимо от тематиката или количеството.

Моята колекция - съветски часовници

Мнениеот dpt » 16 02 2018, 22:54

Колекцията се прави не от определена бройка, а от отношение и чувство за притежание на предмети, към които подхождаме по начин, надхвърлящ обичайно приетия. Това означава, че финансовото измерение на конкретна колекция или единична вещ не й придава кой знае каква добавъчна стойност.

Иначе поздравления за този нов раздел, както и за първата колекция в него, има го в други форуми, и чужди такива. Тук определено има хора, които могат да покажат интересни и вълнуващи колекции в разностранни форми и обеми.

Лично за мен страстта към часовниците дойде с търсенето ми на дрес такъв преди около две години. Вече си бях купил един Шок и исках нещо по-различно. След дълго лутане по интернет магазини и странички, чуденки за кварцови знайни и незнайни модели, съдбата си каза думата като видях обявата на непознат за мен човек в търговски сайт. Беше далеч от очакванията ми, но в крайна сметка реших да експериментирам и да си купя първия съветски часовник. Не бях сигурен какво точно купувам, не ми мина и през акъла да потърся информация дали е автентичен и т.н. Не подозирах, че тази ми стъпка ще бележи началото на период в живота ми, който съвсем спокойно мога да нарека вълнуващ. Сигурен съм, че при мнозина от вас колекционерската страст в даден етап е преминала през старите руски творения, за някои недодялани, за други близки до съвършенсвото. Ето го и този първи хубавец, който се появи в дома ми:

Изображение

Този 23 - камъков автомат с позлатена каса до такава степен ми хареса, че почти не се разделях с него. Няма как да притежаваш подобен часовник и да не се поинтересуваш от история, механизъм. Веднъж убедил се на какво са способни братушките / или по-скоро - били способни / започнах постепенно да ровя и естествено попаднах на нашия хубав и подреден форум. С това дойдоха и нови запознанства и контакти.....

От тук нататък и сами се досещате какво се случи и продължава да се случва. Все повече и повече часовници, все по-голямо желание да имам, да съхранявам, да нося и полагам грижи за тях. И все руски / съветски /. Без повече да търкам клавишите смятам да изложа семплата си, но постоятнно увеличаваща се колекция. Ще направя вметка и ще споделя, че повечето снимки са на бял фон, само часовник, нарочно не съм прибягнал до арт-фотографията, защото имам идея за нея, която постепенно ще приведа в реализация. Приятно гледане:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение

Разбира се, имам и няколко съвсем скорошни попълнения, за които не съм намерил врме да снимам, но в скоро време и това ще стане.

Покрай ръчните неизменно идва и гъдела по джобетата. Тук едва ли ще ви изненадам с кой знае какви редкажи, но за сметка на това в състояние:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И накрая, поне засега, един доста разпространен модел измервателен уред, но отново в топ качество:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Надявам се е било поне малко интересно. ::drinks::
Последна промяна dpt на 18 02 2018, 22:01, променена общо 1 път
Моята колекция https://www.facebook.com/%D0%9C%D0%BE%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%8F-1868389100105089/?ref=aymt_homepage_panel

"От къс желязо той изработи малък часовник с много колела, който се навива и може да работи в джоба на дрехата или в кесия 40 часа"
Аватар
dpt
Почитател

Re: Моята колекция - съветски часовници

Мнениеот senna » 16 02 2018, 23:50

:clap: :clap: :clap:
Прекрасна колекция, личи си добрият вкус и познания при събирането!
Съветският "швейцарец" с 2609НА ли е? Виненият цвят на цифера също е много красив!
Пожелавам ти да я увеличаваш и развиваш все така! ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Seikosha » 17 02 2018, 03:22

Страхотно начало :clap: :clap: :clap: Безупречни образци от много емблематични за съветското производство модели. Бих ти препоръчал ,не само да ги допълваш, а да се завреш и в по-дълбокото,където през 50-те години, има уникални марки и модели,нищо ,че се намират трудно вече в супер запазено качество. А и сбирка от съветски часовници ,без някоя стара Победа като изначало, е като път без начало. Може да пробваш да ги подредиш ,или хронологично в годините на производство,или по марка пак хронологично. Така ще има възможност да се проследява и тенденцията в модата,а и в качеството,като общо взето,при съветските часовници,качеството е обратно пропорционално на придвижването в годините напред,но това важи и за всички производители в световен мащаб,що се отнася до така наречените "достъпни часовници" Още веднъж - Поздравления за немалката и чудесно спретната колекция,само човек отдаден на това хоби,знае колко средства ,време и мерак му коства това нещо. ::thumb::
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот dpt » 18 02 2018, 12:37

senna написа::clap: :clap: :clap:
Прекрасна колекция, личи си добрият вкус и познания при събирането!
Съветският "швейцарец" с 2609НА ли е? Виненият цвят на цифера също е много красив!
Пожелавам ти да я увеличаваш и развиваш все така! ::drinks::

Благодаря! Както е видно имам два такива, които са с леко различаващ се нюанс на циферблата.
Така или иначе лично на мен доста ми допадат и ако успея да си намеря останалите разновидности - в син, кремав цвят в добро състояние ще си ги пробавя към колекцията. Механизмите им са 2409А.

Seikosha написа:Страхотно начало :clap: :clap: :clap: Безупречни образци от много емблематични за съветското производство модели. Бих ти препоръчал ,не само да ги допълваш, а да се завреш и в по-дълбокото,където през 50-те години, има уникални марки и модели,нищо ,че се намират трудно вече в супер запазено качество. А и сбирка от съветски часовници ,без някоя стара Победа като изначало, е като път без начало. Може да пробваш да ги подредиш ,или хронологично в годините на производство,или по марка пак хронологично. Така ще има възможност да се проследява и тенденцията в модата,а и в качеството,като общо взето,при съветските часовници,качеството е обратно пропорционално на придвижването в годините напред,но това важи и за всички производители в световен мащаб,що се отнася до така наречените "достъпни часовници" Още веднъж - Поздравления за немалката и чудесно спретната колекция,само човек отдаден на това хоби,знае колко средства ,време и мерак му коства това нещо. ::thumb::

Благодаря и на теб! Победите са ми слабост, само дето трудно се намират в качество, което да подхожда, поне за моите разбирания. Иначе за подредба съм мислил, но съм доста зает и времето ме притиска почти постоянно. Може би това, което съм замислил за в бъдеще ще включва и тази препоръка в изпълнението си!

::drinks::

П.с. Вече успях да щракна и новите си придобивки, като съм редактирал първото си мнение със снимките им. ::yahoo::
Моята колекция https://www.facebook.com/%D0%9C%D0%BE%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%8F-1868389100105089/?ref=aymt_homepage_panel

"От къс желязо той изработи малък часовник с много колела, който се навива и може да работи в джоба на дрехата или в кесия 40 часа"
Аватар
dpt
Почитател

Мнениеот dpt » 10 03 2018, 19:29

Бях решил да се върна в началото, когато държах да имам хронографен механизъм, 3133 или 3017.
След като в първия пост се виждат по един представите от двата, сега добавих още един, който вероятно е произведен
в първите години след падането на империята. Механизмът е с маркировка SU, в позлатена каса и отлично качество. Отгоре на това е и доста точен. Взех го за колекцията, но ми доставя удоволствие и да си го нося. Ето за какво говоря:

Изображение
Изображение
Изображение

Ще добавя в поста и една Победа на 2 МЧЗ в доста прилично за годините си състояние, макар че
детайлните снимки показват следите от качествена целувка на времето:

Изображение

Изображение

До нови срещи!

::drinks::

Аватар
dpt
Почитател

Мнениеот dpt » 10 03 2018, 23:01

Ето още малко снимчици на 3133-ката:

Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
dpt
Почитател

Мнениеот dpt » 26 05 2018, 09:02

След повече от месец застой в любимото хоби, успях да прибавя една Амфибия и един Командирски. И двата в отлично състояние. Малко снимки:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Заедно с тях дойде и един Полет, на който бях хвърлил око от доста време, но
все нещо ме спираше да си взема - 23 - камъков автомат:

Изображение

До нови срещи!

Аватар
dpt
Почитател

Мнениеот ViktorMirkovich » 15 06 2018, 20:09

Колега, адмирации за любовта ти към съветските часовници и за прекрасната и разнообразна колекция ::up::
SEIKO Orange Knight
SEIKO New Turtle
ORIENT M-Force Bravo
CITIZEN ProMaster Marina Militare
ORIENT Blue Mako 2
VICTORINOX I. N. O. X.
Аватар
ViktorMirkovich
Почитател

Назад към Колекции на потребители