Моята колекция - съветски часовници

Тук е мястото да споделите вашата колекция от часовници, независимо от тематиката или количеството.
Потребителски аватар
dpt
Почитател
Регистриран: 24 06 2016, 21:45

Re: Моята колекция - съветски часовници

Мнение от dpt » 12 09 2019, 19:44

Обещаното продължение.

Един корабен часовник на ЧЧЗ, датиран от 1955 година. Не съм убеден дали е стоял хоризонтално или е бил стенен, предвид дървената подложка и улея отзад за закачалка най-вероятно второто. Като го взех корпуса беше в доста окаяно състояние. Каквото можах сторих. Цифера не смятам да пипам, само го позабърсах.

Изображение

Вторият няма нжда от особено представяне. Само ще кажа, че е наистина минт. Към него си върви даже и металната поставка за самото табло.
И не, не е радиоактивен, за което свидетелства и маркировката "В" до 3 часа.

Изображение
Моята колекция https://www.facebook.com/%D0%9C%D0%BE%D ... page_panel

"От къс желязо той изработи малък часовник с много колела, който се навива и може да работи в джоба на дрехата или в кесия 40 часа"

Потребителски аватар
tzetz
Маниак
Регистриран: 08 04 2013, 13:53

Мнение от tzetz » 19 06 2020, 14:47

Страхотни са!
А корабният от 55та дали не е с радий, с тоз подозрителен цвят на светомасата?
Имал съм една такава "светеща" кама със 7 микросиверта на час при контакт до стъклото по гама (естесвеният фон е до 0.2-0.3 микросиверта на час). Разбира се на 70 см таз мощност на дозата вече е незначителна, но все пак не е добре да са ни по цял ден до главата или на ръката. Точно компонентът Радий 226, с дългия си период на полуразпад гарантира дълговечността и силата на излъчването. Любопитно ми е дали е замерван...
Да оставим шаха на мира, да пием по бира!

rosen_er
Маниак
Регистриран: 01 09 2011, 12:50

Мнение от rosen_er » 19 06 2020, 15:43

Корабният часовник 100% е радиоактивен и излъчването му съвсем не е малко.Ето тук има нещо за един подобен:
https://an-crimea.ru/page/news/42755

Потребителски аватар
Garud
Напредващ
Регистриран: 27 05 2010, 20:20

Мнение от Garud » 06 09 2020, 15:48

Уникална колекция от прекрасни часовниници.
Имам един въпрос и към създателя на темата, но и към другите, каква по-точно е разликата между колекционерски часовник и “нормален” такъв, от постовете долавям, че колекционерските такива не са за носене вероятно по ред причини - така ли е наистина, защото аз си мисля, че като ми попадне някоя аника, бих я реставрирал и носел наравно с другите новите според случая разбира се.
Благодаря
Името на доблестния мъж се определя от делата му.

Потребителски аватар
dpt
Почитател
Регистриран: 24 06 2016, 21:45

Мнение от dpt » 06 09 2020, 19:34

Имам няколко от т.нар. колекция, които съм си профилактирал и, макар и рядко, слагам на ръка. Останалите само радват окото.
Моята колекция https://www.facebook.com/%D0%9C%D0%BE%D ... page_panel

"От къс желязо той изработи малък часовник с много колела, който се навива и може да работи в джоба на дрехата или в кесия 40 часа"

Потребителски аватар
Garud
Напредващ
Регистриран: 27 05 2010, 20:20

Мнение от Garud » 06 09 2020, 21:21

DPT, е аз това искам да знам, защо рядко ги носиш или въобще даже не ги? Дали защото не са практични или просто са по-крехки и може да се увредят или просто не те кефят за носене, но са супер от колекционерска гледна точка.
Името на доблестния мъж се определя от делата му.

Отговори

Върни се в “Колекции на потребители”