ZP in Switzerland .... Или започването на една Приказка.

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Отговори
Потребителски аватар
Prisadov
Маниак
Регистриран: 07 05 2012, 14:11

ZP in Switzerland .... Или започването на една Приказка.

Мнение от Prisadov » 05 12 2018, 17:53

Та...
Ще започна с това, че това ревю го пиша вече над половин година. Първо исках емоциите да улегнат, но след това се появиха и нови, и нови, и така продължи да се пише, и да нараства, но не и да се довършва.

За мен, да посетя Швейцария, меката на часовникарското изкуство бе мечта от много години. Но учене, работа и какви ли не други причини отлагаха това пътуване, но миналия Март месец успях да си подаря уикенд тук. И да, беше страхотно ! Мечтите са за да ги сбъдваме, а пътуванията са наистина най-приятното и красиво нещо на света.

Та, събиране набързо на една раничка багаж, преценяване кое може да се вземе в самолета, защото разбира се Присадов лети за първи път и хич не му е ясно кое, как се случва. :shh: Избор на два часовника, защото един никога не е достатъчен и поне единият задължително трябва да е ‘Swiss Made’, че иначе се приема за богохулство, макар че с шок разбрах, че в тази красива страна, повечето местни не се впечатляват толкова от тиктакащите машинки. За тях е достатъчно да имат една добра, удобна и красива. Фотоапаратът, четка за зъби, помадата, шарените чорапи и май сме готови...
Ранен полет от София (отлган на два пъти с по час, заради мъгла) и кацаме в Базел.

Исках да дойда тук от поне 10г. Това чувство се засили след като си закупих сам първият ‚Swiss Made‘ часовник, сиреч - Swatch ::huh:: ::huh:: ::huh:: . Налиии?!- колко неочаквано за мен. И ето един ден преди BaselWorld 2018г аз съм на Швейцарска земя.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Естествено първото място, което трябва да се посети е ‚Messe Basel‘. Много може да се изкаже и напише за това място, а атмосферата, която витае около него подсказва защо всяка година, всеки посетител на събитието качва снимки от този известен монумент.

Ето, и мой ред е ....

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Красиво е нали? Естествено билетите са отдавна soldout, а нямаше как да се намърдам с Press-Pass, та BazelWorld го отложихме с поне една година. Затова ще ви покажа малко типично немска архитектура и инфрастрактура, а и разбира се часовници. Витрините са пълни и въпреки неделния зимен ден, винаги можеш да си залепиш носа на някоя от тях и да се радваш на тези прекрасни машини на времето.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Прекрасно е, нали? Мисля, че снегът допринася за това усещане.
И тъй като денят още не е свършил и зимата имаш около 2-3 часа следобедна дневна свелина, се преместваме в Люцерн. Друг мечтан град, който макар и малък, има много красота и чар.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Първа Вметка:
Колкото и пъти да се връщаш в това красиво място, просто не омръзва. Малко градче е спрямо някои български, но пък има наистина неповторима атмосфера. Езерото, замъците - всичко е просто невероятно!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Важна вметка също е, че за любител на пивото като мен, не знаех че Швейцария е толкова голям производител на бира. Буквално бях изненадан! Разбира се първата бира, която пих на тази земя беше ‚Гинес‘, но бързо поправих тази грешка. И от тогава май само местна бира пия. Интересен за мен е фактът, че тук стъкло е само 330мл бутилка. Ако ти се пие 5-чка или по-културно казано 500мл., тя е само кенче. Много малко местни производители правят 500мл. стъкло. Идеята е, че кенчетата хем са по-лесни за носене, хем по-лесни за рециклиране, изхвърляне и т.н. Честно казано доста готина идея.

Първият ден приключи с още няколко бири във влака. Колко обичам пътуванията с влак не е истина! Радвах се, когато пътъвах с БДЖ, а сега още повече се радвах като пътувах и с СББ.

................

Ден втори - Цюрих.
Тук е моментът да си призная, че преди години мислих, че столицата на Швейцария е Женева. Ама бях малък и глупав. Нищо, сега знам коя е, но пък не очаквах Берн да е толкова малък град. За него малко по-нататък, а сега малко впечатления от най-големия и най-населения град тук. Първо впечатление: Не ми харесва! Много е шумно, забързано, претъпкано! А, да – и духа. Аз съм момче от планината, сиреч баира си е баир. Дай ми да гледам ливади и планини, и ще съм щастлив. Големите градове не ме кефят. За сметка на това са готини за ден-два-три. А и винаги има какво да се види. Я да се качиш на най-високите кули, я да седнеш за по местна бира в местния арт-крафт-шеринг център, я да отидеш да зяпаш сахати по витрините. На мен най-много май ми хареса да храня лебедите. Баси готиното :D А и напълно се вписах в представата на турист. Не че фотоапаратът на гърдите с големият обектив не го разкриваше ама все пак....

Та, ето малко снимки, че взех да се отплесвам....

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Сега е и моментът да споделя кои представители избрах да взема с мен в тази красива страна за първото ми идване.
За последните почти 10 месеца едно сейко, мини снежно чудовище е навсякъде с мен. Обожавам го! Дойде в много подходящо време. Върна ме отново към часовниците над 42мм, и да, усмихва ме всеки път, когато го погледна. За мен е важно ежедневният ми часовник да е удобен, да не е претенциозен към вода, не че го мокря де, но все пак, и не на последно място, да мога да го нося с много неща. Е, това сейко не мога да го сложа с фрак, но пък за моя стил на обличане си е баш. Преди не бих си и помислил, че ще имам за ежедневен часовник с бял циферблат и стоманена верига. Някак си не ми се връзваха, особено и за дайвърската визия, но пък всички знаем, че с времето вкусовете ни се променят, и всеки от нас открива нови неща за себе си. Смея да кажа, че това е също и една от най-удобните вериги, които съм носил. Затова и където и да пътувам, този часовник е на ръката ми.

Изображение

Другият хубавец е един скромен представител на ‚Swatch‘. Както не малко пъти съм споменавал, това ми е любимата марка. Имам няколко броя и честно казано рядко се разделям с представител на марката. За да се случи това, трябва да съм наистина сигурен, че няма да го нося, но пък как ме радват! Харесва ми идеята, че това е часовник с който искаш да изразиш себе си. Да покажеш вътрешното си аз. Да бъдеш щур, различен, шарен, а и идеята, че не е направен да издържи цял живот още повече ме радва. Рядко допускам и компромис, и рядко са в наистина лошо състояние, но пък са толкова готини. Та, за това пътуване избрах един представител, който придобих през 2017г. и е копие на първообраза на ‚Swatch‘. Първите модели излизат през началото на 80-те и са доста търсени, ценени, редки и най-вече скучни като цветове. Но пък са част от нашата история и за мен ще е удоволствие моментът, в който придобия първия си. Този конкретно е от -89г., като е един от първите модели с ден и дата. Функция, която лично аз харесвам. Незнайно за мен кога, този часовник е придобил каишка от друг модел, но ми харесва как си отиват и как се допълват. А, и да - пише "Zurich"! Каква по-тематична компания в този красив град. Размерът е скромен, както и доста хора тук ще го намерят за малък, но това е унисекс колекцията на марката (gent), като първоначално това е било мъжкият размер. Да, сега има и модели с по 45мм, но за мен това си остава първообразът създаден от Г-н Хаек и образ, който аз харесвам, и ми е удобен.

Изображение

Ето го и в компанията на един местен любимец.

И още малко от етюдите на Цюрих.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

......

Пътуването продължава с ден 3-ти. Последен ден и най-много територия за покриване, 7 часа с влак и разбира се, много усмивки.
A и чаша кафе...

Изображение

Изображение

Изображение

След бърза разходка в Раперсвил следва и първата по-важна спирка - Интерлакен. Китно планинско курортче, в подножието на един от най-високите планински върхове, в който могат да се карат ски, а и е топ - дестинация за туристи от Изток-а. А какво обичат да купуват те от тук - часовници. И тук има много, ама наистина много...

Ще оставя снимките да говорят вместо мен тук...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Буквално не бях виждал повече часовници на едно място! Бутик след бутик. То не бяха Бреге-та, А.Ланге-та, АР-та, дори Swatch имат огромен бутик тук, а на края на редицата, в едно доста скромно ъгълче в сравнение с другите бутици, се помещава Патек. За мое учудване, на витрините бяха изложени доста редки и красиви техни представители, а вътре сигурно имаше 2-3 клиента. Някак си неразбрано остана за мен защо тази марка не беше сред фаворитите на туристите, но пък сигурно беше и единственият бранд, който нямаше намаления на модели.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За мой късмет успях да хвана последните няколко дневни лъчи светлина в Берн. О, Берн! Градът на мечките. Моментално се влюбих в атмосферата на този град. В старите сгради и павираните улици. Някак си ми напомни за Пловдив, но в по-ретро- австрийски стил. Красиво е! Много!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Очаквано денят приключва с чаша кафе в подлеза на гарата. Любимото сейко отмерва последните ми часове в този красив град и тази прекрасна страна.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А после бързане за ранни влакове, сменяне на рейсове, пристигане на летището, проверки, ядене на учудващо вкусен сандвич и купуването на списание на немски - за часовниците е, но все пак става за четене и зяпане в самолета, и сумати шоколади за роднини, и приятели. :crazy: :crazy: :crazy: Взимане на ‚чао‘ с Швейцария. Страната на банките, шоколадите, и на часовниците. И обещание, че скоро ще дойда пак, че впечатленията са толкова силни, че не мога да ги опиша, че това място така ме грабна, че дълго няма да се оттърся от него и наистина искам един ден да живея тук....

"Моля затегнете коланите, започваме кацане към летище София".....

......

Извинявам се предварително, че чак сега дописвам това ревю-пътепис, че чак сега намирам време да споделя емоциите, преживяванията и снимките си. Дано да ви харесат. Истината е, че пак се върнах и не спирам да се връщам в тази магична за мен страна. Мечтите са, за да ги сбъдваме и за да ни правят щастливи.

Ето и още малко етюди и снимки от последващите месеци и пътувания. И това са тези, за които се сещам, а посетените места продължават на нарастват, видените часовници са още повече, а любовта ми към ‚Swatch‘ се засили в пъти.

Изкачване и разходка в подножението на връх Цермат, или Тоблерона - зависи от гледната точка. А да, и първият часовник от тук...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Няма нищо което да ти напомни за вкъщи по-добре от това, да си купиш сирене направо от фермата. Макар че, като носиш на родителите си , те гледат странно на летището , но като отворят пакета, се смеят с теб... :thumbup:

Изображение

Изображение

Прохода Фурка, и един от последните ледници тук. За съжаление след няколко десетилетия ще е отанал само спомена за него.А и спомена как ти капе във вратът. Лично мен много ми хареса. Макар че трябваше да обвснявам на половинката, че рист шотовете са важни за форума.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За пътуването, за къмпинга и лагеруването друг път в друга история. Важното е че изкарах още един представител на любимата марка специално за това пътуване. Друг е въпроса, че половинката каза, че е ужасен и в последствие се разделих с него...

Изображение

Попътно успях да видя и един друг глетчер. Близо до Lac de Moiry. Изключително красиво място, което заради затоплянето става все затворено за туристи, а красотата на приротата, и дивите крави е просто уникална...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И за финал на разказа си, ще кача няколко снимки от Geneve, и Женевското езеро. Не за друго застанеш ли там, и на където и да се обърнеш виждаш само часовникарски марки, и бутици. Меката за нашата мания и хоби. Наистина много красиво градче, в което на почит са хубавото вино, пурите, хубавите и бързи коли, а и да и за огромен шок часовниците. :lol: . За съжаление бях за много малко там, като разходка продължи и приключи в Лозана. Но за тях повече другият път, когато се върна там за повече емоций и преживявания. А да и часовници!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

....

Надявам се да съм ви усмихнал, и поне за малко пренесъл в едно малко по-различно мяасто. Все пак България тези дни е затрупана отново от сняг, което е хубаво, защото е месеца на семейните празници, и топлината. Нека да си пожелаем всеки от нас да сбъдва мечтите си, да пътува повече, да се радва на машинките на китките му, и да продължаваме да правим този форум едно място, където ни обединява една магия, едно изкуство, и една любов към часонивците.

Благодаря за вниманието.
Злати...

Потребителски аватар
cthulhu
Маниак
Регистриран: 24 09 2016, 16:03

Re: ZP in Switzerland .... Или започването на една Приказка.

Мнение от cthulhu » 05 12 2018, 18:21

Браво Злати! Мен лично успя да ме пренесеш ,макар и за 15 минути ,но много приятни 15 минути... :) Благодаря за споделените емоции !

Sent from my Redmi Note 5A using Tapatalk

Потребителски аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 05 12 2018, 18:30

Злати, с жена ми се влюбихме в Швейцария. Бяхме 2 дни в Женева, иначе прекосихме много малка част с колата от Шамони и тунелът под Монблан до Женева. Тихо, чисто(сравнявам с Англия), добре облечени хора, луксозни бутици, прекрасна храна, но и доста скъпичко. Пак ще се ходи.
Благодаря за написаното и сниманото.
Митко
Daydreamer

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 13:09

Мнение от Дон Жуан » 05 12 2018, 18:39

:clap: :clap: :clap:

Потребителски аватар
Mitko Yo
Напредващ
Регистриран: 28 09 2018, 10:39

Мнение от Mitko Yo » 05 12 2018, 18:56

Много приятна фото-разходка, наситена с емоции! Благодаря! :)

Пожелавам ти още много разходки до тези места и достатъчно нови часовници, които да разходиш и снимаш там, и на които да се радваш подобаващо!

П.П. Wenger-ът много ми допадна като циферблат и каишка...
"...Forever trusting who we are
And nothing else matters..."

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 05 12 2018, 19:13

Злати, Благодаря! Страхотно!
:clap: :clap: :clap:
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
kokokoz
Маниак
Регистриран: 17 01 2011, 18:39

Мнение от kokokoz » 05 12 2018, 19:31

страхотно!! :clap: :clap: :clap:
вече в типично форумен дух и предколедна еуфория! ::drinks::

Потребителски аватар
ivanovnov
Маниак
Регистриран: 20 08 2012, 12:29

Мнение от ivanovnov » 05 12 2018, 21:00

Прочетох го с изключително удоволствие, благодаря, че го сподели с нас. Наистина е някакси празнично. :)
...go forward...

Потребителски аватар
george2502
Маниак
Регистриран: 04 01 2013, 14:24

Мнение от george2502 » 05 12 2018, 21:39

Страхотно. Това си е статия.
Veni, vidi, пиши ЛОКО СФ и да си одим.

Потребителски аватар
Orack
Маниак
Регистриран: 13 01 2016, 17:13

Мнение от Orack » 06 12 2018, 00:11

Направо си е фейлетон. Разминавали сме се с теб на 22ри и 23ти по Базел и Цюрих. Имах удоволствието и аз да посетя Baselworld тази година. Жалко, че както върви май ще е последна....

Потребителски аватар
atans
Маниак
Регистриран: 08 05 2017, 11:32

Мнение от atans » 10 12 2018, 09:10

Злати,
Страхотия! Лично за мен много зареждащо.
Благодаря!

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 10 12 2018, 12:57

Само надникнах тук. Ех кеф. При първа възможнсот ще разгледам снимките. Но още повече бих се зарадвал на втората част в планината :) Виждам че си снимал операта, успяли да посетиш някой спектакъл?
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”