Моето любимо Seiko 5 - сефте ревю :)

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Отговори
Svetlio
Активен
Регистриран: 01 11 2010, 15:48

Моето любимо Seiko 5 - сефте ревю :)

Мнение от Svetlio » 29 11 2019, 15:29

И така, току-що се прибирам обратно от часовникаря, с любимото ми Seiko 5 на китката, с подменено стъкло и цялостно сервизиран механизъм. Мнозина биха попитали: защо? Кому е нужно това? Все пак цената на сервизиране би излязла толкова, колкото струва такъв часовник на старо или половината от пазарната му цена. Ами ето защо - това е любим часовник, подарен от родителите ми преди повече от 12 години, когато бях 20-годишен или 18-годишен (не помня кога точно, ще трябва да проверя документите)... Но всичко по реда си.

Много хора си мечтаят за Ролекс, за Омега.. но аз като малък си мечтаех за Сейко! Странно, нали! Но самата истина - за мен всички часовници си бяха Сейко. През 90-те години баща ми (подвизаващ се тук като @dimalexpl) имаше една Сейко 5-ца, и си спомням как си играеше с мен като малък - сейкото хвърляше страхотни слънчеви зайчета по стените, а аз ги гонех. Безуспешно, естествено... Но така се започна с моята първа часовникова любов, Сейкото. По едно време и дядо ми разбра за съществуването на Сейко, но той такова нямаше - имаше едно китайско ASAHI,на което предното стъкло постоянно му падаше. И му викаше на китайчето "Сейко". Много ми беше забавно като ходеше по улицата и му падаше стъклото, как коментираше: "На Сейкото му падна капака".. уникум!

Горе-долу по същото време аз троших всичко до което се докопам. Колко Q&Q-та съм унищожил, дори и аз не знам, но благодарение на мен японският бизнес у нас процъфтяваше. Вече бях станал тийнейджър и накрая баща ми се беше примирил, че ще ми даде неговото Сейко. Груба грешка! Нужно ли е да казвам, че му видях сметката за нула време :)

Вече бях на 18 или 20 години, не помня кога вече, поотраснал, станал пълнолетен. Какъв подарък исках, попитаха ме? Е, то ясно какъв - стилен механичен часовник, по възможно Сейко! И ето го Сейкото - това на снимките, което днес си го взех профилактирано.
И точно като бях поотраснал, часовниците започнаха да издържат по-дълго време. Минах 30-тата си годишнина, сега гоня 33-така тоя 5-ти декември. И Сейкото се позадържа. Но за това десетилетие и повече не го бях профилактирал. И стъклото му, минерално, се надраска... Дълго време отлагах, но в един момент свърших тази работа ... и днес съм щастлив! Профилактиран, с година гаранция!

Определено ще го пазя, с надеждата да го дам на моето момченце, което се роди тази година. Ако оцелее докато синът порасне. Бих му дал часовника на една по-късна възраст, като е пълнолетен. Надявам се това Сейко да го превърна в семейна реликва, стига да се получи... А пък за мен - аз вече харесвам толкова много часовници, та кой знае? Вероятно някой ден ще си купя истински луксозен, но току виж вместо да е Ролекс или Омега, може пък да е Гранд Сейко!

Сейко 5, естествено, дори и да има огромна символична или семейна стойност за мен, не е луксозна серия часовници и се нарежда в дъното в сравнение с проспеци, пресажи и астрони. Това е бюджетен автомат, който за парите си е много добър. Да, има си кусури - например, обичам сапфир кристалите, но той е с минерално стъкло. От друга страна пък дори евтините Сейко 5 си имат ин-хаус механизъм, което е голямото достойнство на бранда. За парите си наистина поучаваш качествен часовник. В случая на моя часовник механизмът е 7S26 21 jewels. Касата и веригата са изцяло от неръждаема стомана. Диаметърът на корпуса е 37 mm. За дългото време на работа (повече от десетилетие) забелязвам, че има драскотини по корпуса и нужда и от полиране поради ежедневната му употреба. Ама май ще го оставя така.

Първото Сейко на бащата, което потроших, беше с бял циферблат, но понеже този си го избрах сам, реших да е с черен циферблат - по онова време бях хеви метъл фен, а и още съм такъв, де :) Циферблатът е на линии, с изключение на 12-тия и 6-тия час, изписани с арабски цифри. На 3-тия час, класически за Seiko 5 и много други часовници, липсва линирано обозначение, там се намира прозорец за дата и ден от седмицата. В горната част на циферблата имаме надпис SEIKO 5, а в долната част - Automatic, 21 jewels. Часовникът разполага със стрелки за час, минути и секунди. Всички стрелки са с луминисценция в предния край. Луминисцентни маркери има на всяко едно от линираните обозначения на циферблата. Такова няма на 12-тия, 6-тия час (изписаните с арабски цифри) и на 3-тия час, разбираемо, където е датникът.

Може би едно от нещата, които не харесвам на въпросната 5-ца, е коронката, която е приседнала до 4-тия час. Обичам коронки на 3-тия час, по възможност по-големи, но не така натрапчиви като на панераиските марини.

Наясно съм, че Сейко имат репутация на евтин бранд, който осигурява масови часовници. Мнозина не изпитват такава сантименталност към бранда, подобно на мен. Компанията заявява желание да се откъсне от тази репутация, ще се залага все повече на Гранд Сейко, на по-луксозни модели. В този ред на мисли си струваше да профилактирам Сейко-то си, защото при този бранд има потенциал цените да тръгнат нагоре. Но дори и да не стане, все тая. Сейко за мен е част от семейната ми история и нито фактът, че сега нося най-вече Tissot, няма да промени това.

Защото, в края на краищата, във всеки механичен часовник бие по едно "сърце". Това Сейко си заслужава своята поддръжка до момента в който то спре.

Изображение

Изображение

limonata
Маниак
Регистриран: 01 06 2016, 17:01

Re: Моето любимо Seiko 5 - сефте ревю :)

Мнение от limonata » 29 11 2019, 15:40

Адски лично ревю, много ми хареса. Нека остане дълго в семейството и да радва така и наследника!
“Ох, да, да, още, да, не спирай” - Джена Джеймсън

Liani
Активен
Регистриран: 12 11 2010, 17:49

Мнение от Liani » 29 11 2019, 17:00

И на мен много ми хареса написаното.
Разбирам любовта към Сейкото. Аз също харесвам като цяло японските часовници.

Да му се радваш още много години! :)

ivanrd
Напредващ
Регистриран: 07 03 2019, 13:32

Мнение от ivanrd » 29 11 2019, 17:06

Поздравления колега!
Хубаво ревю и хубав часовник. Сейкото е като старата любов, не обръщаш внимание, пък изведнъж нещо те стегне за гърлото, че и прахоляк имало и влиза в очите...

disco_volante
Почитател
Регистриран: 23 10 2017, 15:21

Мнение от disco_volante » 29 11 2019, 20:33

Когато часовник има емоционална история, тогава неговата стойност е без цифров еквивалент.

Дано това да е едва началото на историята на Сейкото! ::drinks::

moreg
Новобранец
Регистриран: 27 01 2016, 22:13

Мнение от moreg » 29 11 2019, 23:00

Хубав часовник аз имам също Seiko 5 но е с механизъм 7s36 23 jewels
я ми кажи на оригиналното ти стъкло, с което е купен часовника имаше ли вградена емблемата на seiko 5 ? намира се в долната част на стъклото в средата :) ако си се вглеждал де.... любопитно ми е защото и моето стъкло е надраскано но си има вграден този надпис пък на новите стъкла този надпис го няма. Моя часовник е по-стар от твоя купуван е 98 година.
Аз мойто стъкло не бих го сменил никога, независимо от това че е леко надраскано. Това не ми пречи, по важното ми е да е оригинално.

Svetlio
Активен

Мнение от Svetlio » 29 11 2019, 23:03

moreg написа:
29 11 2019, 23:00
я ми кажи на оригиналното ти стъкло, с което е купен часовника имаше ли вградена емблемата на seiko 5 ? намира се в долната част на стъклото в средата :) ако си се вглеждал де.... любопитно ми е защото и моето стъкло е надраскано но си има вграден този надпис пък на новите стъкла този надпис го няма. Моя часовник е по-стар от твоя купуван е 98 година.
Здравей,

За твое щастие аз помня това! Баща ми каза принципно, че този надпис го има, но на моето оригинално стъкло го нямаше!!! И действително това Seiko беше купувано около 2005-та година. Часовникарят потвърди: от новите модели е.

Иначе часовникът си е напълно оригинален.

moreg
Новобранец

Мнение от moreg » 29 11 2019, 23:09

Ясно, както на всичко по-ново качеството е паднало в сравнение със старото, аз гледам по магазините едно чисто ново сейко 5 върви 360 лв. Обаче и на новото от магазина логото на сейко 5 липсва в стъклото. Аз и затова неща да си купа ново сейко защото то ще е по зле от моето което е на 23 години и е сервизирано 3 пъти за тия години.

Liani
Активен
Регистриран: 12 11 2010, 17:49

Мнение от Liani » 29 11 2019, 23:09

moreg написа:
Аз мойто стъкло не бих го сменил никога, независимо от това че е леко надраскано. Това не ми пречи, по важното ми е да е оригинално.
Колега, има си оригинални стъкла на Seiko с този надпис. Аз лично съм купувал такова от Cousins.
Така, че ако някога искаш да го смениш, ще имаш отново ново оригинално стъкло.

moreg
Новобранец

Мнение от moreg » 29 11 2019, 23:13

Liani написа:
29 11 2019, 23:09
moreg написа:
Колега, има си оригинални стъкла на Seiko с този надпис. Аз лично съм купувал такова от Cousins.
Така, че ако някога искаш да го смениш, ще имаш отново ново оригинално стъкло.
Интересно къде може да се намери оригинално стъкло за сейко 5 с логото вътре в него, ако го има някъде имам интерес да ми го сменят, а това Couisins какво е? магазин ли и интернет сайт ли е?

Потребителски аватар
Mr.Eko
Маниак
Регистриран: 04 02 2018, 12:50

Мнение от Mr.Eko » 29 11 2019, 23:38

Страхотно, супер лично, сантиментално и добро ревю във едно! Адмирации! ::thumb::

ivanrd
Напредващ
Регистриран: 07 03 2019, 13:32

Мнение от ivanrd » 30 11 2019, 00:26

moreg написа:
аз гледам по магазините едно чисто ново сейко 5 върви 360 лв.
Колега в Емаг, фешъндейс са по 150-170 лв. Нормални Сейко 5. Не sngz или skx там са други цените. Малко дебнене трябва, докато се появи промоцията. И моделите са ограничени, но поне няма тези зверски цени.

Svetlio
Активен

Мнение от Svetlio » 30 11 2019, 01:00

moreg написа:
Ясно, както на всичко по-ново качеството е паднало в сравнение със старото, аз гледам по магазините едно чисто ново сейко 5 върви 360 лв. Обаче и на новото от магазина логото на сейко 5 липсва в стъклото. Аз и затова неща да си купа ново сейко защото то ще е по зле от моето което е на 23 години и е сервизирано 3 пъти за тия години.
От положителна гледна точка това показва, че цените на Seiko растат. Очевидно това е и фирмена политика. Може би Seiko никога няма да стане като топ швейцарските брандове, но все пак бавно и полека стават по-престижни.

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”