Прим / PRIM История от чехия ( Чехословакия )

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
narhaim
Активен
Регистриран: 20 08 2016, 21:52

Re: Прим / PRIM История от чехия ( Чехословакия )

Мнение от narhaim » 03 09 2018, 13:48

Остава да вкараш и ръчния в употреба ;)
::drinks::
Just do it !

Камбуров
Активен
Регистриран: 21 05 2018, 00:02

Мнение от Камбуров » 03 02 2019, 14:01

Един реставриран автомат от мен

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 03 02 2019, 14:47

Много интересно! Какъв ли ще да е автомата?
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Камбуров
Активен

Мнение от Камбуров » 03 02 2019, 15:46

Seikosha написа:
03 02 2019, 14:47
Много интересно! Какъв ли ще да е автомата?
Специално за теб вадя фотоапарата :)
Калибър 96, 21 камъка:

Изображение

Изображение

Изображение

На негова база е модерния калибър 98, 22 камъка. С много по-квалитетен финиш, но часовниците с него вече струват няколко хиляди долара.
Едва ли ще притежавам такъв някога, но пък съм си оставил един от старите в колекцията.
Иван

А за всички фенове на PRIM, добавям линк към експериментален прототип на автомат, от който съществуват само две бройки.
Обърнете внимание на индикатора за резерв на пружината (REZERVA CHODU)

http://www.photowatches.eu/thumbnails.php?album=337

Камбуров
Активен

Мнение от Камбуров » 03 02 2019, 16:43

Ето няколко, които са ми попадали през годините

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

narhaim
Активен

Мнение от narhaim » 03 02 2019, 17:16

Браво, Колега !
Страхотни снимки и поздравления за реставрирания Прим.
С общи усилия, ще разбуним мистерията около марката, механизмите й и всичките й плюсове и нимуси ;)
Just do it !

Камбуров
Активен

Мнение от Камбуров » 03 02 2019, 17:44

Мерси, колега!

Нямам голям опит с PRIM, но ще споделя скромните си впечатления.
Първият който ми попадна преди години беше един очукан и разпадащ се PRIM SPORT, дайвърско оформление. Като на колегата Torro, само че неговия е в прекрасно състояние (за което му завиждам ::up:: ). Моят беше с начупени стрелки, без коронка, надран ... ужас. При навиване на колелото си заработи перфектно! После механизма го подарих на колега от щатите.
Независимо в колко лошо козметично състояние са били примовете които съм намирал, винаги са работели идеално, дори не се е налагала регулация на баланса. Това е причината да не познавам механизмите толкова интимно, колкото доста от руските. Просто не ми се е налагало да разглобявам примове, като изключим една смяна на баланс.
Впечатлен съм от това колко солидни и качествено изпълнени са и двата масови калибъра. Според мен контрола на качеството е бил ниво над стандарта в соц блока по това време.
Чудесни машинки ::drinks::

narhaim
Активен

Мнение от narhaim » 05 03 2019, 16:42

Няма значение колко познания имаш.
Важното е, че малко помалко продобиваме все повече информация за марката и механизмите :)
Лично на мен са ми много интересни, но наблпдавам, че рядко се срещат по нашите ширини,
а реално погледнато, Чехия не е толкова далеч .
Just do it !

ALFA ROMEO
Напредващ
Регистриран: 19 02 2018, 23:33

Мнение от ALFA ROMEO » 15 09 2019, 14:53

Да съживим темата с един екземпляр от марката
Изображение

Изображение

Изображение

narhaim
Активен

Мнение от narhaim » 15 09 2019, 18:22

::yahoo::
Браво!
Евала, страхотен екземпляр !
Изключително запазен ! :clap:
Just do it !

Потребителски аватар
agrozev
Активен
Регистриран: 02 08 2019, 22:52

Мнение от agrozev » 09 03 2020, 21:15

Ето няколко Прим-а и от мен :
Първият, който придобих - cal.684, 17 jewels
ИзображениеИзображениеИзображение
Още един от cal.684, 17 jewels - този ми е най-любимия от групата, заради гълъбовосивия циферблат :
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Един позлатен, cal.663, 17 jewels :
Един ветеран с пукнато стъкло и изстрадал циферблат, cal.66, 17 jewels :
Тук имам едно малко двоумение, ама малко, защото няма да го направя. Само си мисля, ако … Имам същия механизъм в добро състояние, с циферблат и стрелки в добро състояние. Дали да не сложа него в тази каса ?
ИзображениеИзображение
Само че оригиналния повече ми харесва като идея, повече винтидж е, според мен е по-красив, макар и съсипан. А може би часовникът ще стане неавтентичен ? Ето ги един до друг :
Изображение
Ето още един за реставрация, изстрадал ветеран, със спукано стъкло, без коронка и ремонтуар. Но пък работи, въпреки това. Cal.521, 15 jewels :
И накрая някаква загадка за мен, купих го за Прим и отвътре е Прим, cal.501, не разбрах с колко камъка е. А по външност ми заприлича на стар руски часовник ( трябва да се има в предвид че не съм голям капацитет по руските часовници ). Няма никакви надписи по циферблата, по капака. Все пак касата е особена, и изглежда е за този механизъм, защото много плътно приляга в нея, и на 3-часа има една заоблена вдлъбнатита, направена за да влиза един издатък от механизма. Липсва секундната стрелка, на 6-часа. Но не съм сигурен дали циферблатът и стрелките са от този часовник. Все пак го пускам и него тук, може пък някой колега да изкаже мнение дали е автентичен или не.
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Изображение
И накрая обща снимка :
Изображение
Guanqin GJ16034, Citizen 8200A, Seiko5 7S26A, Seiko5 7009A, Seiko5 6309A, Seiko5 6319A, Poljot 2627H, Raketa 2609HA, Восток Командирски 2416Б, Восток Амфибия 2409А

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 10 03 2020, 03:08

Мисля, че при черният , всичко е нормално, включително и стрелките. Тя модата е била такава, че подобни има и на Полет и на Рула.

narhaim
Активен

Мнение от narhaim » 13 03 2020, 22:57

Agrozev, браво колега !
Съживи темата и добри попълнения :)
Не си реставрирам лично часовниците, но винаги когато се пусна в подобна авантюра си умирам от кеф ! Друг е въпросът, че ми излиза по-скъпо, но авантюрата си заслужава :D
Дали ще смениш цифера и машината в друга каси, си е лично твое решение, но да - ще загуби автентичност :)
Както каза Сейкоша, черният прилича супер много на Полет ( Де Лукс ) и на Ракета, виждал съм и подобни Востоци..., но мода :D
Да качиш снимки, след реставрацията на неработещите ;)
Just do it !

Потребителски аватар
agrozev
Активен

Мнение от agrozev » 14 03 2020, 00:59

Няма да развалям автентичността на ретро-часовника, а ще си търся каса за свободния механизъм. Всички часовници работят, но сигурно имат нужда от профилактика, някои трябва да се реставрират.
Колекционирам часовници предимно от Източна Европа, от бившия социалистически лагер. Иска ми се да показвам такива, каквито не са често срещани, за да могат интересуващите се от часовници хора, които четат в този форум да видят нещо ( може би ) ново за тях. Или пък позабравено старо. :)
Тъй като за часовниците от СССР е казано и показано страшно много, мисля че ще ми е трудно да покажа нещо по-интересно и впечатляващо. Затова се включих в темите за Prim от Чехословакия и Orex от Румъния.
Guanqin GJ16034, Citizen 8200A, Seiko5 7S26A, Seiko5 7009A, Seiko5 6309A, Seiko5 6319A, Poljot 2627H, Raketa 2609HA, Восток Командирски 2416Б, Восток Амфибия 2409А

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 14 03 2020, 08:02

Намерих ги най-накрая и още два скътани из разни кутии. Дано не се повтарят в темата.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Активен

Мнение от agrozev » 14 03 2020, 13:42

Ех, каква красота ! Какъв стил, финес и елегантност ! :clap:

Потребителски аватар
agrozev
Активен

Мнение от agrozev » 23 05 2020, 13:17

Искам първо да се извиня на колегата Narhaim, ако се почуства засегнат че напоследък публикувам в темата му, но на мен ми се струва по-правилно да публикувам тук снимките и впечатленията си, за да са по-канализирани нещата, да можем да обединим всичко по темата "Прим" на едно място и да е по-удобно и нагледно на четящите, отколкото да откривам нова отделна тема. Часовниците "Прим" явно не са толкова често срещани и/или не получават подобаващо внимание от любителите на часовници, защото не виждам много материали по темата.
В началото колегата е публикувал интересни неща за историята на марката. Направих не много сериозно търсене в интернет и не открих почти нищо. Има два чешки сайта по темата, показани и от колегата, но там са изложени само новите часовници, които се произвеждат и продават, няма почти нищо за часовниците от откриването на фабриката през 1949 г. до началото на 90-те години.
Намерих кратък материал в Уикипедия :
https://en.wikipedia.org/wiki/PRIM_(watches)
Излиза че след приватизацията през 1989 г. до наши дни брандът се използва от двама чешки производители едновременно - Elton hodinářská и MPM Quality, като първите произвеждат собствени часовници, а вторите внасят части и асемблират часовници с тях от името на бранда.
Относно моите часовници, през изминалите месеци сбирката ми се разрастна и почти се удвои. Все се каня да допълня темата и все попадам на нов часовник и отлагам начинанието. И сега е така, пак имам нов ( стар ) часовник, който няма да мога да покажа сега, но вече няма да отлагам, ще публикувам без него.
Ето какво намерих напоследък :
- Часовник калибър 664, 17 камъка :
ИзображениеИзображение
- Часовник калибър 664, 17 камъка. Някакъв спортен изглежда, с циферблат на тема Формула 1, с гумен въртящ се безел :
ИзображениеИзображение
- Още един с калибър 664, 17 камъка, позлатен :
ИзображениеИзображение
- Часовник с калибър 501, 15 камъка. Липсва му секундната стрелка. Липсваше стъкло, но му намерих, не претендирам че е автентично, но така ми изглежда по-добре :
ИзображениеИзображение
- Още един с калибър 501, 15 камъка, позлатен. Изглежда много добре, но циферблатът е с надпис "17 камъка" и явно е от калибър 66, така че часовника е събиран от два "Прим"-а. Иначе размерите, формата и задния капак са като на предишния, на механизма под баланса пише 501, така че смятам че часовникът е калибър 501, но му е сложен циферблат на часовник калибър 66. Така и ще си остане, на мен ми харесва какъвто е, външният вид е добър, часовника работи и си има всичко, така че няма да го пипам.
ИзображениеИзображение
Лека - полека се оформят и серии :
- Серия калибър 501, 15 камъка :
ИзображениеИзображение
- Серия калибър 664, 17 камъка :
Изображение
- Серия калибър 684, 17 камъка, с дата :
Изображение
Имам още един часовник с калибър 684, но не е готов за снимане, по-нататък ще го покажа и него.
Накрая обща снимка на групата :
Изображение
Това е засега, ако открия нещо повече по темата и при новоизнамерени часовници, ще допълвам материала !

narhaim
Активен

Мнение от narhaim » 01 06 2020, 22:23

Честит празник на всички!
С пожелание да запазим детското в себе си и да се радваме на хобито си ::drinks::
Agrozev, няма за какво да ми се извиняваш.
Поздравления за часовниците, страхотни са.
Аз лично, скоро време не съм попадал на нещо, което да ми грабне окото и да го споделя :)
Just do it !

narhaim
Активен

Мнение от narhaim » 01 06 2020, 22:26

agrozev написа:
14 03 2020, 00:59
Няма да развалям автентичността на ретро-часовника, а ще си търся каса за свободния механизъм. Всички часовници работят, но сигурно имат нужда от профилактика, някои трябва да се реставрират.
Колекционирам часовници предимно от Източна Европа, от бившия социалистически лагер. Иска ми се да показвам такива, каквито не са често срещани, за да могат интересуващите се от часовници хора, които четат в този форум да видят нещо ( може би ) ново за тях. Или пък позабравено старо. :)
Тъй като за часовниците от СССР е казано и показано страшно много, мисля че ще ми е трудно да покажа нещо по-интересно и впечатляващо. Затова се включих в темите за Prim от Чехословакия и Orex от Румъния.
Както каза, за руснаците трудно да се открие топлата вода, но Прим и Орекс, числя, че има много да се покаже и да се каже :).
Мисля, че е време да се огледам и за орекс :D
Just do it !

Потребителски аватар
agrozev
Активен

Мнение от agrozev » 02 06 2020, 00:38

narhaim написа:
01 06 2020, 22:26
agrozev написа:
14 03 2020, 00:59
Както каза, за руснаците трудно да се открие топлата вода, но Прим и Орекс, числя, че има много да се покаже и да се каже :).
Мисля, че е време да се огледам и за орекс :D
За съжаление почвам да се разочаровам от Orex. До момента всички попаднали ми часовници са все с китайски механизъм 17 zuan, 17 камъка, и са доста безинтересни като външен вид, доста невзрачни. Само последният се различава по това че е с китайски механизъм ST6, 19 камъка, и е нещо по-различно. Бях чел че имало и часовници с механизми на Слава, но не съм срещал такива. Въобще не могат да се сравняват с Prim като красота и изящество, не разбирам от механика, но най-вероятно и там отстъпват.
Вече мисля да спра да ги събирам. Насъбрал съм няколко непоказвани, но се чудя въобще заслужава ли си да се показват тук, май няма какво да се показва. Уви !

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”