Fortis Aviatis – една неочаквана среща

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Потребителски аватар
nibaru
Маниак
Регистриран: 28 02 2015, 15:14

Fortis Aviatis – една неочаквана среща

Мнение от nibaru » 29 09 2015, 13:37

Днес ще споделя с Вас една неочаквано омайваща за мен среща с Fortis Aviatis Aeromaster Dawn. За мое съжаление деня е доста облачен и не успях да покажа чрез снимките пълната му красота, но ето:

Изображение

FORTIS – Историята

Фортис – една швейцарска марка на повече от сто години.

Всичко е започнало през 1912 година, когато младия 29 годишен Walter Vogt е осъзнал какво е необходимо за развитието на една успешна марка в условията на конкурентен развиващ се пазар – надеждни и качествени часовници произвеждани в модерна фабрика. Осъществява идеята си в Grenchen, Switzerland и година по-късно регистрира и марката FORTIS.
През 1922 Vogt има съдбовна среща с Джон Харууд, британски часовникар и изобретател, който търси Швейцарска компания за да реализира идеята си за Автоматичен ръчен часовник. След четири години на разработка е готов първия в света серийно производство Автоматичен часовник.

ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение

През 1943 е показан и един от първите водоустойчиви часовници - серията FORTISsimo.
Дело на Fortis е и първия в света Автоматичен Хронограф с Аларма.

Изображение

Фокусира се и в производството на Авиаторски модели, като през далечната 1987 г показват модел с големина на касата 40 мм.

В сътрудничество с Роскосмос FORTIS завладява и Космоса. Избран е за официален часовник за мисиите на Руската Космическа Агенция и от тогава е неразделна част от космическото оборудване на всеки руски космонавт . FORTIS е часовника, направил най-много орбитални обиколки на земята, над 100 000 с Космическата Станция МИР. FORTIS е и Първия автоматичен часовник излизал в откирия космос – носен извън космически апарат.
По същото време компанията показва и първия „моден“ часовник – Flipper.

Изображение

Докато много други компании изпитват трудности поради появата на евтината Кварцова технология, FORTIS създават един от най-успешните си модели. Flipper e кварцов часовник в разноцветен пластмасов корпус със сменяеми безели и става моментален хит, особено след като знаменитости като Rolling Stones и Roman Polanski започват да ги носят.

Пилотската линия на FORTIS

Изображение

Независимо, че компанията произвежда едни от най-популярните кварцови модели, от FORTIS не искат да почиват на лаврите. За 75-годишнината на компанията е рестартиран амбициозния проект за производството на механичните часовници, с които компанията е станала известна.
И успяват – вдъхват нов живот на автоматичния механичен часовник. Много от авиаторските им модели стават любими за Летците. Резултатът е, че цяло ново поколение пилоти започват да носят FORTIS на ръката си. Мнозина смятат, че през 1987 FORTIS е компанията поставила началото на РЕНЕСАНСА на механичните часовници в борбата с кварцовата технология.
И сега:

Fortis Aviatis Aeromaster Dawn - ЧАСОВНИКЪТ

Влюбих се в него от мига, в който го видях.

Изображение

Изображение

Изображение

Невиждана досега от мен комбинация на цветовете – кафяв гилоширан циферблат в комбинация с червени и бежови елементи и матирана стомана. Перфектен размер на касата за един съвременен часовник от 42 мм. Отчетливи и релефни маркери и цифри – типични за авиаторски часовник. Красиви , пак типични авиаторски стрелки. Минутната стрелка е заострена в края и с перфектна дължина, посочваща много точно минутните маркери.

Изображение

Изящна секундна срелка с открояващо се червено, дължината на която е прецизно изчислена и буквално „забърсва“ края на циферблата.

(от тук надолу снимките могат и да се уголемяват)

Изображение

Наличието на ден и дата правят часовника по-функционален без това да е натрапчиво и в никакъв случай не претрупва циферблата.Наличието на двете точки отстрани на маркера на 12-часа довършва идеално „авиаторската“ визия. Налични са и маркери за 24 часа, но са разположени по периферията на безела и поради комбинацията на цветовете отново изглеждат перфектно и ненатрапчиво.

Каишката – за пръв път усещам такова удобство. Поставена неподвижно между лъговете създава комфорт при носене. Приятна средно мека кожа, керемидено-кафяв цвят, много добро допълване с бял конец.

Изображение

Изображение

Касата – много приятен матов финиш, идеален за мен размер (42мм) и приятно дебел часовник (13мм). Тази дебелина като че ли е идеалната среда – без проблем се скрива под ръкава на блузата и якето, но ако реша да се вижда – просто го местя близо до китката и остава на слънце ;) .

Изображение

Изображение

Стъклото – Сапфир с двоен антирефлекс. Отдавна исках да видя „синеещия“ ефект на мой часовник. Тук при този часовник видях златната среда – погледнат фронтално изглежда като че ли е без стъкло, леко движение на ръката и ето го ефекта на антирефлекса.

Изображение

Изображение

Всъщност баланса при този часовник е уникален: точен размер във всички аспекти, наличието на ден и дата, както и на три стрелки. Перфектен контраст на цветовете, за да бъдат лесно видими стрелки и маркери, 20 бара водоустойчивост, без това да се отразило на дебелината. Суперлуминова покритие на стрелките, както и на 3,6,9 часа и двете точки на 12-часа. Модерното прозрачно гръбче, за да се любувам на механизма, който е на базата на ETA2836-2. Перфектния Швейцарец – точност на разумна цена. Коронката – голяма и забележима, но не пречи при носене – или пък свикнах вече? Естествено брандирана с логото на FORTIS. На гърба – всичката необходима информация, без да се прекалява – точно кратко и ясно.

Изображение

През последната половин година доста часовници (със съвременна визия) минаха през ръцете ми. Да си призная – не очаквах такава точност и детайлност при изработката от Fortis, но ето, че сбърках.
Уникално красив часовник, открояващ се с различна визия. Швейцарска точност на разумна цена. Запомняща се визия и приятен Авиаторски стил, който до тази ми среща с FORTIS смятах за малко груб. Тази моя среща с Fortis Aeromaster Dawn е прекалено кратка – притежавам го едва от вчера и затова и ревюто е непълно, но ще си оставя многоточие ........... - за да допълня след време.
С този циферблат се получава и невероятна игра със светлината – преливат се цветовете:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

От Здрач до Зори

Понеже моето ревю е за Dawn (зора, разсъмване) да покажа и неговата противоположност - Dusk (здрач)

Изображение

Изображение

Изображение

Благодаря за отделеното време ::angel::
Последна промяна от nibaru на 11 10 2015, 16:44, променено общо 5 пъти.
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.

Потребителски аватар
stdenev
МОДЕРАТОР
Регистриран: 29 09 2009, 15:55

Re: Fortis Aviatis – една неочаквана среща

Мнение от stdenev » 29 09 2015, 13:41

:clap: :clap: :clap:
No comment... :shh:
Fine quality is remembered long after the pain of spending money!!!

Потребителски аватар
ivanovnov
Маниак
Регистриран: 20 08 2012, 12:29

Мнение от ivanovnov » 29 09 2015, 14:36

Прекрасен часовник, цветовите нюанси са много балансирано подбрани, красота за окото :)
...go forward...

Потребителски аватар
Prisadov
Маниак
Регистриран: 07 05 2012, 14:11

Мнение от Prisadov » 29 09 2015, 14:50

Колега,
Страхотен е часовника.Много ми харесват цветовете, а попринип не съм фен много на кафявата кожа. Въпреки това този е невероятен. А детайлите, маркерите и всичко е перфектно. Дано дълго да те радва !

Злати...

Потребителски аватар
marind
Маниак
Регистриран: 20 12 2011, 14:50

Мнение от marind » 29 09 2015, 15:13

Страхотно ревю, благодаря! :clap: :clap: :clap:
В чест на модераторския любимец OSKAR.
Джомолунгма – майката на небесата!
Евала, Майна, не знам как го постигаш, но искам и аз да го мога като теб!
*****the King of the watches*****

Потребителски аватар
hemingway
Маниак
Регистриран: 05 11 2012, 01:22

Мнение от hemingway » 29 09 2015, 15:15

Впечатляващо ревю и красив часовник! Браво!

Потребителски аватар
nibaru
Маниак

Мнение от nibaru » 29 09 2015, 15:33

Благодаря на всички за добрите думи (поощряват ме да продължа). На фона на другите ревюта - старая се да наваксвам, а и часовника наистина много ми хареса и си заслужаваше отделеното време, за да Ви го представя и на Вас.
Благодаря.

taipan
Маниак
Регистриран: 27 07 2011, 13:32

Мнение от taipan » 29 09 2015, 16:28

Марката и моделът са едни от любимите ми. Може би на снимки , а и на живо ми малее, предполагам заради формата на касата. Страшен е.
The law is only thing capable of making people equal.

otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 29 09 2015, 16:50

Определено красив модел :thumbdown: Благодаря за представянето.
Изображение

wheezy
Маниак
Регистриран: 15 11 2013, 22:33

Мнение от wheezy » 29 09 2015, 17:11

Човек, честна дума, като го видях в "Wristshot of the day" и отидох да го търся къде се продава :)

Честито, много е хубав, благодаря за ревюто!
Before:
Oris Artelier Small Seconds Pointer Day; Montblanc Meisterstuck PL-7034; Zenith Pilot Big Date; Omega Seamaster Planet Ocean; Romain Jerome Moon Dust DNA; Breitling Colt Chronograph II; Tudor Fastrider Chronograph; Ulysse Nardin Maxi Marine Diver; Zenith El Primero 36000 vph; Fortis Aviatis B-42 Aeromaster Dawn; Panerai PAM 112; Hamilton Pan Europ; Omega Seamaster PO 8500;

pepopepo
Почитател
Регистриран: 23 09 2013, 20:08

Мнение от pepopepo » 29 09 2015, 17:18

Mдаааммм много добър часовник и цвета си ми уцелил :) .... Сложи го до Моне-то да се замислиш и звънни да се разберем :)

Айде давам ти още месец да го носиш от мен да мине !

Потребителски аватар
nibaru
Маниак

Мнение от nibaru » 29 09 2015, 18:12

pepopepo написа:Mдаааммм много добър часовник и цвета си ми уцелил :) .... Сложи го до Моне-то да се замислиш и звънни да се разберем :)

Айде давам ти още месец да го носиш от мен да мине !
За сега ми е "Любимия" - даже ми е на ръката и в момента. Но наистина - не се знае.

Потребителски аватар
gata05
Маниак
Регистриран: 22 05 2014, 13:23

Мнение от gata05 » 29 09 2015, 19:54

Много,много красив часовник :thumbup: Отвява многократно по-скъпи от него
::drinks::

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 29 09 2015, 22:08

Прекрасен!

Потребителски аватар
cenzor
МОДЕРАТОР
Регистриран: 15 10 2009, 17:47

Мнение от cenzor » 29 09 2015, 22:29

Изображение
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“

Потребителски аватар
alex_slav
Маниак
Регистриран: 24 07 2013, 20:17

Мнение от alex_slav » 29 09 2015, 22:34

Супер часовник и супер ревю. Винаги ще ми е от любимите марки, все пак точно с нея влязох при автоматичните часовници.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 29 09 2015, 22:44

otof написа:Определено красив модел :thumbdown: Благодаря за представянето.
Предполагам си объркал посоката на палеца... :lol:

Иначе, страхотен модел и жестоко представяне и снимки. Браво!
Daydreamer

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 29 09 2015, 22:59

nibaru написа: ...
Изображение
...
:) :clap: :clap: :clap:

Чудесно, приятно, различно и много свежо ревю - като часовника :) ::thumb:: Как го измислиха тоя Фортис, хем чистокръвен Фортис пилот, хем класика и разходка във времето и историята, а гледам и нанякъде в бъдещето...с това ново и приятно излъчване. Тази снимка поне на мен много ми харесва.

penchod
Почитател
Регистриран: 24 01 2013, 00:06

Мнение от penchod » 30 09 2015, 09:46

И аз благодаря за чудесното представяне на един от най-впечатляващите часовници последно време. :clap: :clap: :clap:

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 30 09 2015, 23:04

Фил 05 е казал това което и аз си помислих.
Поздравления за ревюто. Ако имаше награда за ревю написано за един ден, то тя е твоя :)
Часовника си го заслужава на наистина, ама чак пък да ти стане любим. Имайки предвид Моене-то, не ти ли се струва малко пресилено.
За пълнота ще спомена, че алармата към валжу-то на Фортис е конструирана от големия часовникар Пол Гербер.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”