Ревю FORTIS - B42 Flieger chronograph automatic

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Ревю FORTIS - B42 Flieger chronograph automatic

Мнение от senna » 05 11 2015, 18:17

Здравейте,

Почти изтича шеста година, от както съм регистриран потребител на този форум. Никога до днес не се бях замислял, какво успя да ме задържи толкова дълго време, като негов член. Вероятно, освен чисто практичната възможност да получавам ценна информация четейки професионални мнения, освен чисто любопитната причина, да се възхищавам на красиви машинки, има и нещо друго. Възможността тук да се споделя в някаква степен част от емоцията, която предизвикват онези прости или сложни, големи или малки, механични или електронни, стари или нови, не винаги точни, но винаги интересни уреди за измерване на времето. Сякаш това, че с тяхна помощ можем да го мерим ни създава илюзорното чувство, че имаме власт и над него. Още повече възможността това да се прави с широк кръг от хора. Хора, с които едва ли някога ще се запозная. Хора с различни манталитети, професии, възраст, пол, социално положение или географско местообитание. Хора обединени само и единствено от интереса си към машинките отмерващи времето. Реших се да напиша това ревю, за да споделя част от собствената си емоция, предизвикана от един конкретен часовник.
По надолу ще се опитам да опиша с обикновени думи, необикновеното излъчване на този часовник и излизайки извън сухите техническите параметри, ще споделя част от него с Вас.
Моделът е B42 Fliеger, марката е FORTIS. Дали много или малко, за марката е писано тук. За модела също. Това, което не е писано обаче, е извън обичайната търговска информация или технико-технични данни. А това, макар и само понякога, и само за някой е много по-важно от другото. Особено за хората, които не гледат на часовника, самоцелно като на предмет символизиращ единствено престиж и социално благополучие.
За мен лично до средата на деветдесетте години на миналият век, FORTIS бяха абсолютно неизвестна марка. Предполагам за повечето неинтересуващи се, те са такива и до днес.
Стоенето около кортовете на Уимбълдън не е силната страна на техните часовници. Виж стоенето в стационарна околоземна орбита е тяхната такава. Правенето на часовници с множество красиви детайли с бляскав финиш, лъскави болтчета, родинирания и гилоширания, инкрустации с ценни метали и прочие и прочие, изделия на ювелирното изкуство, също не е тяхна силна страна. Виж, правенето на височинни рекорди при претоварване над 1.2 Мах с техните часовници в самолета, е тяхна такава силна страна. Участието на техни часовници в касови кино хитове пак не е тяхна силна страна. Виж, участието им с техни часовници в международни космически мисии е тяхна такава. И ако не бе така, със сигурност много повече хора щяха да знаят, че те първи в света започват серийно производство на самонавиващи се ръчни часовникови механизми през далечната 1926 година. Че световният височинен рекорд с работещ механичен часовник е техен, поставен през 1995 година на височина 30 480 метра на границата на стратосферата и на борда на МиГ – 25ПУ. Че през 1998 представиха първи в света, серийно произвеждан автоматичен хронограф с интегрирана механична аларма. Че през 2014 година празнуваха 20 години работа на техен часовник в условия на нулева гравитация и в продължение на 100 000 околоземни орбити. Има и още, и още. Но да не ставам отегчителен.
Ако имаше вариант с няколко часовника да се опише човешкият стремеж към опознаване на неизвестното, то лично за мен това щяха да са : Kon-Tiki на ETERNA, Landmaster South pole на SEIKO и Official cosmonauts на FORTIS.

И така B42 Fliеger Automatic Chronograph
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Отдавна в мен се таеше желанието да притежавам авиаторски часовник с всичките му характерни отличителни белези на такъв и плюс още няколко мои си изисквания. Например, исках да е със стоманена каса, механичен, с висока водоустойчивост, с анти рефлектиран сапфир, и гледайте сега какъв нахалник съм – да е с допълнителен хронографски модул вътре или поне де е с Валжу. Гледах и събирах информация дълго време. Различни марки, различни модели, различни варианти. В крайна сметка избрах него. Признавам си, че съм пристрастен към марката. От осем години нося техен модел и винаги съм искал още един. Спираше ме единствено ниската водозащита на авиаторите им. До скоро обаче. Малко неочаквано поне за мен, последната им версия заличи всички проблеми на предходните. И технически, и визуални.

Веднъж четох някъде тук, измежду многобройните коментари. Ставаше въпрос за същият модел в предишен вариант. Че видите ли, хубав е часовника… но си е FORTIS. Липсва му лъскавият финиш и внимание към детайла, като при… и т.н. За качествата му като надеждност, четивност на показанията, здравина, функционалност, нито дума в коментара. Е, няма как да се съглася с подобна трактовка! Първо FORTIS, никога не са се стремели, нито пък са опитвали да правят нещо по-различно от това, което правят най-добре. А именно надеждни, прецизни и лесно използваеми инструменти за времеизмерване. Въпреки че пуснаха един юбилеен, лимитиран в 100 бройки хронограф от платина, и въпреки залитанията им в ограничени серии с тематичен дизайн на абстрактният модернизъм . Пионерският дух, който носи този часовник му е достатъчна украса. Второ, в този часовник няма много детайли, които да изискват внимание или финиш. Не са му нужни, нито пък ще го направят по-красив. Само биха смачкали излъчването му. Смисълът на един Авиатор е, или поне смисълът на един Авиатор в едни отминали времена, когато сателитната навигация не е съществувала, е бил да служи, като уред за времеизмерване с цел определянето на местоположението и разстоянието. В същите тези отминали времена, изпълнени с гняв, страх, ужас, разруха, печал и героизъм, всеки ден по залез, хиляди млади мъже се качват в тесните кокпити на Юнкерси, Дорниери, Либърейтъри, Илюшини с ясното съзнание, че може да не дочакат утрото и времето за тях може да спре завинаги над затъмнените градове на полудяла Европа или над безбрежното синьо на Пасифика. И само цъкането на часовника поставен ведно с мащабната линийката, върху топографската картата дава искрицата надежда, че отново ще видят изгрева. Едва ли, голобрадото момче навигиращо под мъждукащата аварийна светлинка на бомбардировача в боен полет, би се заглеждало във финиша на детайлите в този момент. Часовникът, обект на това ревю, макар и съвременна изработка е лоялен към традицията на авиаторските часовници от онова време, именно заради преклонението към паметта на всички онези смели мъже останали завинаги на по двадесет години. Като нация, ние също имаме принос, достатъчно е да се спомене само името на кап. Димитър Списаревски без да е нужно да се казва каквото и да било повече. Вярвам, че всички ние умеем да правим разлика, между понятията ценност и реликва. Едно е да наследиш семейна ценност във вид на златно ювелирно бижу, та дори и с in-house механизъм вътре, което ще се продаде веднага, и при това по интернет. И съвсем друго е да предадеш на децата си, все още цъкащата машинка, която е единственият личен предмет, който военната поща е доставила на майка ти, в един черен ден преди много години. Убеден съм, че реликвите не мога да бъдат остойностени, за разлика от ценностите. И точно придържането към традицията на реликвите в този Авиатор го прави толкова интересен и специален за мен. Особено днес, когато явно забравил поуките на времето, светът глупаво отказва да се обедини и да възстане срещу една измислената демагогия, че щом не се кланяш на един точно определен бог, трябва да бъдеш умъртвен.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Изчистен пилотски дизайн. Арабски цифри, ромбоидни часова и минутна стрелки. Ясно разграничими и четивни, покрити с бяла луминисцентна боя маркери, видимост във всяка една позиция подсигурена от двустранно нанесено многослойно антирефлексно покритие върху сапфир кристала (абсолютен финиш и внимание към този изключително важен детайл). Идеален 42 милиметров размер по диаметър на стоманената бръшната каса попълнена почти в цялост от черен матов цифер без отблясъци. Двадесет милиметра между лъгово разстояние, самите лъгове са с удължен профил и перфектно извити за да позиционират по-добре 16 милиметровата по дебелина каса върху китката. Голяма, брандирана и удобна за манипулация корона. Големи, лесни за работа бутони на хронографа. В сравнение с други часовници, които съм носил или пробвал, тук е необходимо значително усилие за натискането им. Силна, контрастна и продължителна подсветка. Подобренията спрямо предходната версия продължават. Добре разположена под малък ъгъл спрямо плоскостта на циферблата тахиметрична скала вградена под стъклото. Двадесет бара водоустойчивост. Забележително е, че короната не е на винт. Още един патент на марката. Винтови патенти за удобство при смяна на каишката. Върха на сладоледа е сапфира на задният капак, през който мога да съзерцавам задкулисно работата на Valjoux 7750 и движенията на брандираният със син надпис ротор.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Сложен на верига авиатора губи малко от излъчването си на онези стари и верни въздушни помощници, но печели съвременна визия и има по-силно присъствие внушаващо здравина и надежност.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Единственото, което помрачава радостта ми от покупката на този часовник, е че за да го сложа на китката си, трябва да сваля от там един ветеран отброил много важни минути в живота ми. Чувството на вина, когато правя това е осезаемо и само надеждата, че Авиатора ще отброи не по-малко ценни моменти в оставащото ми време помага да разменя местата им.
Накрая за ималите търпението да ме изчетат, ще си позволя да постна едно послание. На бразилският поет, писател и есеист Марио Де Андраде (1893-1945), чиято валидност е неподвластна на времето.

ЦЕННОТО ВРЕМЕ НА ЗРЕЛОСТТА

Преброих годините си и открих, че ми е останало по-малко време на този свят от времето, изживяно досега.
Чувствам се като онова момче, което е спечелило пакетче лакомства. То изяжда част от тях бързо и с удоволствие, а когато забелязва, че му остават малко, започва да ги поглъща бавно, да се радва на всяка хапка. Подбира внимателно мига на поредния пир, предвкусва го, усеща с всяка своя клетка, до най-дълбоките фибри на организма си, сладостта на лакомствата.

Вече нямам време за безкрайни срещи, където се дискутират статути, норми, правила, начини на действие, вътрешни регламенти, с пълното съзнание, че разговорите няма да доведат до никъде.
Вече нямам време да понасям абсурдни личности, които, независимо от възрастта си, не са пораснали. Нямам време да се занимавам с посредствености. Нито пък искам да присъствам на събирания, където дефилират напомпани его-та.

Не толерирам манипулатори, интересчии, кариеристи, маневристи.
Ядосват ме индивиди, които се опитват да дискредитират по-кадърните, за да си присвоят техните места, да си припишат техните таланти и постижения.

Ненавиждам да бъда свидетел на борбата за по-важно място, да наблюдавам ефекта, който тя предизвиква сред по-амбициозните.
Презирам хората, които не спорят за съдържания, а за титли. Времето ми е прекалено ценно, за да се занимавам с титли.

Искам есенцията, ядрото, същността, душата ми бърза...
Няма много лакомства в пакета...

Искам да живея до човечни хора, много човечни, преди всичко друго, човечни.
Хора, които обичат да се смеят на грешките си.
Които не се суетят около успехите си и не се самозабравят.
Които не се смятат за избраници, за елит, превъзхождащ останалите. Преди наистина да са станали такива.
Които не бягат от отговорностите си.
Които защитават човешкото достойнство.
Които не искат нищо друго, освен да вървят редом с истината и справедливостта, честта и достойнството.

Есенциалното, основното, простото, обикновеното, натуралното най-базисното, това е, което прави живота ценен. Което прави пътешествието ни на този свят да си струва.

Искам да се обградя с хора, които знаят как да докоснат сърцето на другите и могат да го направят.
Хора, които не са се ожесточили от жестоките удари на живота, а са израснали с една мекота в душата. Които нещастието е направило по-мъдри.

Да, бързам да живея с интензивността, която само зрялата възраст може да ми даде.
Искам да не пропилея нито едно от лакомствата, които ми остават. Сигурен съм, че ще бъдат още по-сладки от тези, които досега съм изял.

Целта ми е да стигна до края спокоен, в мир с любимите си същества и с моята съвест.
Надявам се, че това един ден ще стане мечтата на всички ни, защото така, или иначе, ще стигнем до края… А защо да не бъде с радост и удовлетворение?
Последна промяна от senna на 16 02 2016, 16:13, променено общо 1 път.
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

monopola
МОДЕРАТОР
Регистриран: 16 08 2011, 15:12

Re: Ревю FORTIS - B42 Flieger chronograph automatic

Мнение от monopola » 05 11 2015, 18:56

ехааа.... колко хубаво ревю! Като чета подобни неща и просто си мисля, колко специален е нашия форум...
Браво колега, чуден часовник и страхотно ревю :clap: :clap: :clap:
моите часовници за продажба: http://strelki.info/viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: http://strelki.info/viewtopic.php?f=56&t=12046

Потребителски аватар
ivanovnov
Маниак
Регистриран: 20 08 2012, 12:29

Мнение от ivanovnov » 05 11 2015, 19:10

човече, страхотен часовник, страхотно ревю :) беше удоволствие да го прочета :)
...go forward...

Потребителски аватар
otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 05 11 2015, 20:27

Със сигурност ще прочета това представяне отново. :thumbup:
Даже няколко пъти.
За удоволствие.
Изображение

west hamm
Маниак
Регистриран: 19 03 2015, 15:48

Мнение от west hamm » 05 11 2015, 20:31

Страхотно ::drinks::

Потребителски аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 05 11 2015, 22:01

И аз ще се връщам периодично към ревюто,имам доста любими моменти,които бих препрочел пак. Браво,колега,зашеметяващо представяне.
Прекрасен часовник,аз също харесвам марката,отдавна съм се навил за авиаторски Фортис,но с безел примерно.
Поздравления пак.
Daydreamer

bassvane
Почитател
Регистриран: 10 05 2011, 16:10

Мнение от bassvane » 05 11 2015, 22:18

Страхотно интервю! А и часовник ;)
::drinks::

Потребителски аватар
kokokoz
Маниак
Регистриран: 17 01 2011, 18:39

Мнение от kokokoz » 05 11 2015, 22:51

възхитително!! :clap: :clap: :clap:

Потребителски аватар
vvgospodinov
Маниак
Регистриран: 25 02 2012, 12:30

Мнение от vvgospodinov » 05 11 2015, 23:12

Зряло.
Естествената тъпота побеждава изкуствения интелект. Винаги.

PetarN
Маниак
Регистриран: 22 10 2013, 15:18

Мнение от PetarN » 05 11 2015, 23:14

Благодаря за страхотното четиво, за мен бе истинско удоволствие! :clap:
Часовници в продажба: http://strelki.info/viewtopic.php?f=9&t=20605

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 05 11 2015, 23:36

Чудесно ревю!!! ::thumb:: И часовника!

Потребителски аватар
taipan
Маниак
Регистриран: 27 07 2011, 13:32

Мнение от taipan » 05 11 2015, 23:40

това ревю е най-доброто в форума. бравос.
The law is only thing capable of making people equal.

Потребителски аватар
gata05
Маниак
Регистриран: 22 05 2014, 13:23

Мнение от gata05 » 06 11 2015, 00:37

Много красив часовник!Дано дълго да те радва и да отмерва времето,което е толкова ценно.
А ревюто- :clap: :clap: :clap:

LongJohn
Новобранец
Регистриран: 19 02 2014, 18:41

Мнение от LongJohn » 06 11 2015, 10:45

Благодаря за страхотното ревю и споделени мисли колега!
Адмирации :clap: :clap: :clap:

Потребителски аватар
casual
Активен
Регистриран: 21 02 2011, 23:44

Мнение от casual » 06 11 2015, 11:09

Браво ! :clap:

Toshiro
Маниак
Регистриран: 26 06 2014, 12:23

Мнение от Toshiro » 06 11 2015, 12:38

Страхотен инструмент и отлично, въздействащо представяне!

Потребителски аватар
galliano
Маниак
Регистриран: 08 04 2013, 00:01

Мнение от galliano » 06 11 2015, 13:17

Напълно подкрепям колегите....вдъхновяващо ревю и аз самият някой ден да имам часовник от марката :clap:
Пръв между равни...

Потребителски аватар
diksanal
Маниак
Регистриран: 03 09 2012, 21:32

Мнение от diksanal » 06 11 2015, 14:01

След това представяне, си слагам веднага Фортиса! ::up:: :clap: ::drinks::
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.

Потребителски аватар
nibaru
Маниак
Регистриран: 28 02 2015, 15:14

Мнение от nibaru » 06 11 2015, 15:15

Страхотно ревю. С удоволствие го прочетох (няколко пъти). Браво!
Offtopic: покажи
да вметна - има кварцов Fortis - Flipper. Така е оцеляла марката по време на кварцовата ера.
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.

Потребителски аватар
diksanal
Маниак
Регистриран: 03 09 2012, 21:32

Мнение от diksanal » 06 11 2015, 15:40

nibaru написа:
Offtopic: покажи
да вметна - има кварцов Fortis - Flipper. Така е оцеляла марката по време на кварцовата ера.
Да,има кварцов,и такава обява дори:Fortis Quartz

Извинявам се,че се включвам пак,в отличното Ви ревю,но не прочетох за отличната работа на Flieger-а,понеже притежавам втори в момента и цепи секундата дето се казва,а и всички фортиси са се представяли отлично като цяло. ::up::
Последна промяна от diksanal на 06 11 2015, 17:52, променено общо 1 път.
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”