"Жар птица" - Montblanc Star Chrono GMT Limited 1906

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Отговори
Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

"Жар птица" - Montblanc Star Chrono GMT Limited 1906

Мнение от phil05 » 18 11 2015, 03:07

Като начало - да си призная, „такива“ часовници не ми харесват.

Аз пък..Не така де! Няма „такива“ и „онакива“ часовници, нали това е необхватна и невъобразима вселена, сблъсък и живот заедно на галактики и цивилизации, фантазия и видения, безсъние, изкуство и майсторлък от векове, феерия, панаир и празник. Та я да не бързам много, какво ми харесвало и какво не...

Да пробвам пак. Не че не ми харесват – просто не нося такива. Ето, нали съм фен на IWC – Акватаймер хем ми харесва, хем го нося с кеф.

А Да Винчи перпетуал - ми не знам дали ми харесва и не бих си го сложил.

Всъщност, защо да не ми харесва – харесва ми, като изкуство и майсторлък, като стар красив джобен часовник с компликации от онези велики времена, ей така да го сложиш някъде на видно място, да си работи да те радва, като минеш покрай него.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– :)
Такива си ги мислех досега и имаше мир, докато не долетя...Жар птица. Като го видях, не знам как се сетих за тази Жар птица и едни стари приказки, в които всеки искаше поне да я види...
Offtopic: покажи
Погледнах пак:
„Жар-птица се появява често в славянската митология и приказки - вълшебна птица с многоцветни, сияещи като огън пера. Жар-птица е вестител на божествената воля, тъй като има способност да пътува между света на боговете и света на хората. Oгнената птица охранява плода на живота – златната ябълка.
За Жар-птица се вярвало също, че може да се преражда. При смъртта си тя се превръщала в пепел, а след това отново можела да се възроди от пепелта. Славянският вариант на общата идея за прераждащата се огнена птица Феникс.“
Изображение
Изображение

Не защото е шарен и огнен, напротив. Не само защото е красив, като птицата. И аз още не разбирам добре защо.

Може би защото всичко е странно и различно – и същевременно познато и съвсем на място. Много и различни детайли, стрелки, циферблати, цифри – и същевременно едно цяло красиво нещо, така е създадено и така си живее, като птицата.

Изображение

И наистина оживява и все те занимава нещо – откъдето и да го погледнеш – различен. Когато и да го погледнеш, пак различен – през деня, вечер, различна светлина, слънце, сянка, лампа...

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Сложиш го някъде – пак различен, все те вика, да минеш край него да го вземеш поне в ръце.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Ето малко за него.

През 2006 година марката с бялата звезда празнува 100 години от основаването си. С признанието, че благодарение на един век изкуство и майсторство се е опитала да подари на всеки индивидуален продукт и нещо много специално – душа.

Това е и името на няколко специални лимитирани издания по този случай – „Soulmakers for 100 Years“, представени на SIHH салона в Женева през 2006.

Едното е този Monblanc Star Chrono GMT Limited, 1906 броя, като годината на основаването.

2-ра часова зона на вътрешен диск с интересен шлиф при малката минута на 12 часа. Посинени минутна и часова стрелки, полирани хронографна и малки стрелки, които танцуват - винаги различни - по циферблата. Сапфир стъкло с двустранен антирефлекс, ама много диво, с леко сферична форма и според мен с леко увеличение. Особено погледнато отстрани.

Изображение
Изображение

Циеферблатът като повърхност изглежда някак семпло, ама не е...Има един такъв лек радиален шлиф и много обича да си играе със светлината.

Изображение

Прозрачен гръб със сапфир, механизъм база 7750, хронометър грейд и сертифициран хронометър, скелетонизиран ротор с гравирани работи по него, доста украсен механизъм, перлен шлиф, полирани лостове и гърбици, полиран кант на горния мост...

Изображение
Изображение

А, да не пропусна – поне за мен е важно. Този механизъм ме изненада приятно – но то така си и трябва. Часовникът, доколкото знам, не е пипан, отварян, регулиран и профилактиран (и полиран!) от както е купен 2007 година – и ето как си работи :).

Изображение

Сложен, изцяло полиран корпус с асиметрична форма и тази интересна закачка при бутоните – предпазител на короната. Малък лост с формата на бутоните за заключване на функцията за сверяване на дата и 2-ра часова зона (US patent # 7404669B2).

Надолу – заключено. Иначе короната си работи за навиване. Сверяване на дата и зона - като се завърти нагоре с видим надпис Date.

Изображение
Изображение

Тази черна алигатор каишка си му отива, а и закопчалката и тя една такава...ми хубава. Има един интересен двоен шарнир при каишката и ляга перфектно на ръката.

Изображение
Изображение

Веригата също е страхотно направена, но според мен не му отива...

Изображение

И накрая – на короната, разбира се, звездата на Montblanc, но в случая и заради лимитираното издание – диамант, с патентования Монблан шлиф 43 фасети, които придават накрая формата на звездата.

Изображение
Изображение

Мен не ме вълнува много, но какво да направя... ::angel:: Само за тоя диамант има повече сертификати, цвят, чистота, декларации и подписи, отколкото за часовника.

Да оставим диаманта, но този интересен часовник са го направили само 8-9 години, след като са започнали изобщо да правят часовници. Мисля си – ето че можело, щом носиш в себе си майсторството, чувството и душата. И като се опитваш да дадеш част от тях и на това, което правиш.

И ето и днес, няма и 20 години правят часовници – не спират, вървят нагоре и правят вече чудеса, с техните нови инхаус механизми и заедно с вече тяхната Минерва - едни от най елегантните и красиви хронографни механизми.

Изображение
Изображение
Изображение

Колко ли фирми си правят сами спиралите на баланса... Правят сами и циферблатите, корпусите, май всичко. Много от машините и инструментите са като от музея – и това ми харесва. Сигурно си имат и супер модерни.

Изображение
Изображение
Изображение

Чета, че Монблан вече има средно 20 % часовници от общо продажбите, в някои бутици и места – и над 50 %.
Ето два линка нещо интересно за Montblanc, но е на немски. Много интересни филмчета...

http://www.watch-insider.de/news/die-ub ... -le-locle/

http://www.watch-insider.de/news/die-ub ... c-minerva/

И накрая за лека нощ – една снимка от тази вечер, на лампата пред входната врата... Отивам да приспивам птичката, по скоро тя – мене... :) ::drinks::

Изображение

Потребителски аватар
acronym
Маниак
Регистриран: 23 06 2012, 13:17

Re: "Жар птица" - Montblanc Star Chrono GMT Limited 1906

Мнение от acronym » 18 11 2015, 09:20

Следващия красив часовник появил се във форума, по който човек да плакне очите. :((
Със здраве да се носи. ::drinks::

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 18 11 2015, 09:21

Страхотно! Заслужаващо си ревю на един уникален часовник! :clap:
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 18 11 2015, 11:53

Честито, както каза някой часовника случи със собствени, но от ревюто виждам че и собственика е случил с часовник :)
Единствено остава да ти пожелаем някой ден и Да Винчи перпетуал ::drinks::
Доколкото помня Монблан имаха два завода в единя ряботят с механизми на ЕТА (от догодина спират доставките)
Другия е завода на Минрева.
Интересно техния инхаус механизъм къде е правен, може би вече имат и трети завод?
Колкото до спиралите майсторлъка не е в точенето, а в синтезирнето на материала :)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 18 11 2015, 12:35

Благодаря :) ::drinks:: Ето и каишката се поизви и поулегна бързо по ръката и сега я поразхлабих малко, както каза Митко mitadoc. Не изглежда вече стегната.

Изображение
Изображение

Да, Монблан си е в Le Locle, там се правят и инхаус механизмите, примерно “Rieussec” и “LL 100″ .

Фабриката на Минерва е във Villeret дето освен хронографите се правят и новите безумни проекти като TimeWriter II Chronographe Bi-Fréquence 1.000 хронограф с измерване и показване на 1/1000 секунда - схемата чертежа горе в първия пост.

Изображение

Потребителски аватар
Anthony
Маниак
Регистриран: 23 01 2014, 13:07

Мнение от Anthony » 18 11 2015, 16:05

Честито, Вальо. Прекрасно ревю. Вече твърдо реших, че януари ще си направя една екскурзия до Le Locle :)

Потребителски аватар
klon
МОДЕРАТОР
Регистриран: 17 08 2011, 13:14

Мнение от klon » 20 11 2015, 01:08

Благодаря за ревюто ! :clap: :clap: :clap: ::drinks::
Невероятен часовник , да те радва много време ::drinks::

Потребителски аватар
Scenic70
Почитател
Регистриран: 10 05 2010, 22:21