Съветски минимализъм - POLJOT de luxe (ревю)

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.

Съветски минимализъм - POLJOT de luxe (ревю)

Мнениеот trk2 » 20 11 2015, 03:14

Прекрасните награди осигурени от колегите ме задължиха да напиша настоящото ревю. Казвам задължиха защото това е инициатива, която заслужава уважение и това е моя начин да го засвидетелствам.
През целия период водих вътрешна борба на кой от моите съветски часовници да се спра. За съжаление не разполагах с необходимото време, което искам да отделя на любимеца от моя аватар, морския хронометър и затова се спрях на стоманения POLJOT de luxe , който краси моята колекция от една година.

Ето го и него. Модна икона на съветското часовникарство, знак за престиж и полъх от запада.

Изображение

Всъщност часовника е бил ориентиран основно за износ, то си личи и от латинските надписи. Малцина са били притежателите на това бижу или поне нямам спомен да съм виждал такъв часовник в моето детство, а аз съм видял доста, защото дядо ми пътуваше редовно до Украина, която тогава беше в състава на СССР и мъкнеше всякакви дефицитни стоки по заръка на приятели

Изображение

Едва когато се регистрирах в този форум видях снимки и се влюбих в този дизайн от шестдесетте. На дълго и на широко браузвах И-бея, но така и не успях да попадна на екземпляр в задоволително за мен състояние. Докато един ден мой клиент дойде в кантората ми с найлоново пликче и от там извади няколко часовника, повечето разглобени и ми каза.
- Чух че се интересуваш от стари часовници, вземи тези и ако успееш да ремонтираш нещо твое е.

Веднага ми се наби на очи стоманения корпус на този красавец, който тогава не беше чак толкова лъснат. С благодарност приех и както си му е реда направих отстъпка от хонорара си.

Изображение

Този съветски западняк на гърба също е надписан на латиница, по- точно на английски. Не знам за каква водоустойчивост пишат братушките, но аз не бих си измил ръцете с него, дори и след смяната на уплътненията.
Намирам задния капак за красив дори и без фигурки. Минималистичния дизайн пасва на общото излъчване на часовника.

Изображение

Корпуса е доста тънък , а и самият дизайн го прави да изглежда още по- тънък. Направо се губи под плексито. Лъговете са силно наклонени и правят носенето удобно. В комбинация с малкото тегло все едно нямам часовник на ръката.

Изображение

Полета се плъзга под два ката ръкави без никакъв проблем. Дори когато се носи на хлабава каишка коронката не ми опира в китката. Когато съм с него често пъти ми се е случвало да си мисля че съм тръгнал без часовник.

Изображение

Нямам проблеми с размера. Когато го погледна фронтално ми прилича на пълнокръвен часовник. За мен е въпрос на навик. Ако го нося повече от седмица така свиквам с него, че после ми е трудно да мина на топузи като гмуреца на Лонжин. Може би за визията помагат и дългите стоманени лъгове.

Изображение

Когато погледна часа оставам пленен от елегантност и стил. Стелките не са кой знае какво, особено тази къса секунда недоумявам защо са я осакатили така. Иначе циферблата си е класа. Изпъкналия слънчев шлив, отразява вълшебно светлината. Надписите са груби но на мен ми харесват и си мисля, че са на място, като ретро телеграфен стил.

Изображение

Според мен циферблата и неговите полирани индекси добре се вписва в полираната каса. Комбинацията от двете се заиграва причудливо със светлината и често отклоняват вниманието ми когато съм с този часовник на работна среща. От този ъгъл се забелязва интересното оформление на лъговете. Малко ми напомня за германския бахаус дизайн, но си е напълно автентичен руски. Поне за не съм виждал друг часовник с такъв дизайн на лъговете.

Изображение

Под капака цъка златисто инахус моторче. Не съм виждал другаде такава форма на мостовете освен при руснаците. Моста с пружината е доста тесен и това е наложило инсталирането на три предавателни колела, които задно с храповото образуват приятна за гледане верига. Под баланса има някакъв номер, до колкото съм чувал съветските номера нищо не значели, в смисъл че по тях не може да се идентифицира годината на производството.

Изображение

На моста с предавките гордо се мъдри емблемата на завода I- ви Московски Часови Завод. Рубините лежат в шатони, което си е рязкост в днешно време. В началото се бях засили сам да си го стегна, но още като ми хвръкна шок протектора се отказах. Един час го търсих, след което два часа го поставях.

Изображение

Занесох го на часовникаря Венелин Антонов за да не го счупя още повече. Оказа се че нищо му нямало, просто маслото се било спекло и затова не работел. Задния капак е с перлена декорация, което прави добро впечатление.

Изображение

Мисля, че автографа на Венелин е добър завършек на това ревю.
Благодарен съм му, че върна към живот този стоманен дворянин!
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Re: Съветски минимализъм - POLJOT de luxe (ревю)

Мнениеот kokokoz » 20 11 2015, 13:33

както винаги перфектен! :clap: :clap: :clap: :clap:
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот evin » 20 11 2015, 13:48

Страхотен! Рядка (стоманена) птица
Alfex Lucendro 5567 / Valjoux 7750 (25j)
Meistersinger Neo 1Z / ETA 2824-2 (25j)
Poljot de Luxe / 1МЧЗ 2209 (23j)
Victorinox Swiss Army Cavalry 24308 / ETA Quartz (7j)
Аватар
evin
Маниак

Мнениеот senna » 20 11 2015, 21:14

Е, не... Второ ревю, което чета с огромно удоволствие тази вечер. И което отново е еталон ! :clap:
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот trk2 » 26 01 2017, 13:48

Половин век по-късно. Съветската часовникарска школа получи негласно признание с най- новия хомаж на Зенит, посветен на Полет де лукс :)

Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот Kostabo » 26 01 2017, 17:14

Тц ! С тия грубиянски лъгове....Тц !
Тука е така...
Kostabo
Маниак

Мнениеот KDelchev » 01 02 2017, 22:05

Оставам без думи, бижу...
Аватар
KDelchev
Маниак

Мнениеот Stanislav.Georgiev » 02 02 2017, 00:47

Страхотен е надявам се скоро и аз да мога да се похваля с такъв. :)
Stanislav.Georgiev
Напредващ

Мнениеот phil05 » 05 02 2017, 18:23

Коце, страхотен е този часовник, много красота и още повече часовник ::thumb:: Заслужава такова ревю, много силно и с много чувство, а същевременно с мярка и всяка дума на място :clap:
Аватар
phil05
Маниак

Назад към Ревюта и снимки на часовници