Tissot PRS 516 Chronograph - Ревю

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Отговори
Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Tissot PRS 516 Chronograph - Ревю

Мнение от Vesire » 19 01 2016, 17:13

TISSOT PRS 516 Chronograph

Здравейте Колеги,
днес искам да ви представя един много любим бюджетен модел на Тисо, който бях набелязал преди години и вече бях позабравил, когато изведнъж...сещате се как става.

Пълното наименование на модела е - TISSOT PRS516 15 PULSATIONS TACHYMETER CHRONOGRAPH

T91.1.486.51 Swiss quartz caliber J562

Изображение

Серията PRS 516 на тисо включва различни модели както кварцови така и механични с 3 стрелки и хронографи в духа на авто-мото спорта през 60те,70те.

Изображение

Изображение

Изображение

Това е часовник, който улавя духът на прочутата класика от 70те – Tissot PR 516 на база Lemania 873,
трибют към спортните автомобилни състезания.

Изображение

**************************************************************************************************************************************************

Моето Тисо

Изображение

Касата на часовникът е 40мм направена е от полирана стомана, висока 10мм като размер не е супер голяма, но стои добре на по-малка и средна китка, тъй като и хронограф бутоните стърчат допълнително. За моята китка 18,5мм може би това е оптимален размер, въпреки, че харесвам по-големи часовници.
Между-лъговото разстояние е 18мм. Коронката е брандирана, както и закопчалката на верижката.
Моделът се е предлагал както на верига така и на специфична рейсинг каишка.

Изображение

Аз съм фен на метала и харесвам основно верижки, плътни, тежки и масивни, като и този път не съм направил изключение. Самата верижка е компилация от бръшнати и полирани елементи

Изображение

с отличителните отвори в горните четири звена, като в последните 2 звена симетрично са поставени метални букви Т-лого на тисо

Изображение

Изображение

Изображение

подсказващи за волана на елитните спортни коли през онази епоха.

Изображение

Верижката се регулира много лесно чрез сваляне на звена. Това става с подходящ остър инструмент като втулката просто се избива. За по-точно оразмеряване са направили 2 звена полвин размер, въпреки че няма микро регулиране както е при дайвърските закопчалки, бих казал че относително добре може да се оразмери. Аз нося малко по-широко, не обичам да ме стяга и при мен няма никакъв проблем. Като минус мога да отбележа, че ако е прекалено стегната веригата към китката, при свиване - китката се притиска към бутоните на закопчалката и се разкопчава.

Изображение

Въпреки, че съм по-скоро любител на механичните часовници, дизайнът на този модел ме грабна силно, а и механичен вариант с валжу ми е психoлогически непосилно.

Изображение

продължаваме...

Вътре работи кварцов хронограф, добре познатата ETA Caliber G10.211 и секундарник на 6ч. Харесвам кварцови часовници с изнесен секундарник, някак си отклонява вниманието от това, че е кварц.
Механизмът е сигурен швейцарец на батерия и дава всичко, което се очаква от него.
Точен и надежден - built to last.

Изображение

Върху черен стационарно закрепен безел (черното покритие ми се струва съвсем леко гумирано, не е точно като pvd) с бели числа е обозначена тахиметрична скала, използвана за определяне скоростта на транспортното средство при определена дистанция, а в четвърт бял участък на безела е разграфена скалата на пулсомера, използва се за определяне на пулса.

Изображение

Изображение

Циферблата включва три събдайла за измерване 1/10 секунди, минути на хронографа и секундарник на 6ч. Като форма и цветово са подбрани доста интересно и подходящо за ретро стилът. Датата е разположена на 4ч. като замества индекса.

Изображение

Стрелките и маркерите са с добра луминесценция в зелено, бързо се зарежда и свети видимo.

Изображение

Изображение

Изображение

Стъклото е сапфир кристал, без антирефлекс. Няма ги сините зайчета, но не е болка за умиране. Важното е,че не се драска ;)

Задният капак не е на винт, а се затваря чрез щракване и върху него е изобразен автомобилен волан - логото на Тисо за спортните серии от модела.

Изображение

(механичните автоматици с прозрачен капак, украсен ротор и видим механизъм са далеч, далеч по красиви)

WR :
Часовникът за съжаление е с водозащита от само 50м, но все пак са достатъчно, часовникът не е дайвър, а рейсър :))

Личните ми впечатления са много добри, нося го от известно време, изключително удобна вержика с плътни звена, добра четимост на тъмно и най-вече красивият циферблат с ретро излъчване. Може би детайла който най-много ми харесва в самият часовник е формата на часовата и минутна стрелка. Има нещо пленително, изглеждат ми доста познати, но не се сещам откъде.

Всъщност формата и овалът на касата създават приятно усещане, ако ви харесват дизайна на часовници от 70те, то това е едно добро предложение от реномиран швейцарски производител. Бутоните на хронографа закачливо ми напомнят на тези на лунната омега,

Изображение

но това си е лично чуство.

Изобщо доста пленителен часовник :lol: . Стои добре както с риза, така и с кожено яке. Спортен модел, който бързо се приспособява към всяко облекло.

Изображение

Изображение

Освен визулано, слухово задоволява със сладкото бръмчене на моторчето докато връща стрелката на хронографа в изходна позиция. Естествено е точен до секунда, въпреки че не затова нося часовник. За сега не спирам да си гледам китката, и да му се радвам, то не е едно закопчаване, разкопчаване, самата верижка е с така наречената deployment закопчалка или пеперуда, първи ми е с такъв вид и ми е доста приятно.

Още снимки :

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Още няколко опита за макро :

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И за къде без компанията :lol:

Изображение

Изображение

::drinks::
Последна промяна от Vesire на 13 09 2016, 12:29, променено общо 8 пъти.

Потребителски аватар
guderian
Маниак
Регистриран: 28 10 2011, 15:58

Re: Tissot PRS516 - Ревю

Мнение от guderian » 19 01 2016, 19:12

:clap: :clap:
"Само движението води до победа"

Потребителски аватар
DocVader
Маниак
Регистриран: 25 02 2012, 12:30

Мнение от DocVader » 19 01 2016, 20:27

nice
Естествената тъпота побеждава изкуствения интелект. Винаги.

Потребителски аватар
klon
МОДЕРАТОР
Регистриран: 17 08 2011, 13:14

Мнение от klon » 19 01 2016, 23:53

:clap: :thumbup:

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Re: Tissot PRS 516 Chronograph - Ревю

Мнение от Vesire » 13 09 2016, 12:31

Благодаря ви, ревюто е ъпдейтнато с допълнителна информация и нови снимки.
Надявам се да ви е интересно.

Потребителски аватар
ivanovnov
Маниак
Регистриран: 20 08 2012, 12:29

Мнение от ivanovnov » 13 09 2016, 13:50

много интересно ревю на може би един от най-продаваните модели на Тисо в последните години :)
...go forward...

pepopepo
Почитател
Регистриран: 23 09 2013, 20:08

Мнение от pepopepo » 13 09 2016, 20:58

Браво за снимките и за ревюто !
Благодаря

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”