Впечатления от китайски ‘’Guanqin” GJ16036

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.

Впечатления от китайски ‘’Guanqin” GJ16036

Мнениеот Муньос » 15 08 2016, 21:20

Здравейте, колеги!
Най-напред искам да се извиня за непрофесионалното ревю и грозните снимки, но съм ужасен фотограф, освен това и несъобразителен – след като направих снимките, се сетих, че можех да избера друга покривка, тъй като настоящата отразява синкави бликове, а и да забърша часовника – нося го точно 14 дни и от влагата по ръката на долната и странични повърхности са се образували сивкави налепи, които видях и отстраних със закъснение…
Целта на настоящото скромно ревю не е да се издига в култ сиромахомилстовото и да се убеждаваме какво невероятно нещо може да си купи човек за малко пари, и как може да се направи „с пръдня – боя”(извинявам се за грубата поговорка), а просто евентуално да бъде от полза или поне да си има едно на ум някой бъдещ потенциален купувач на подобен артикул.
Честно казано първия ми сблъсък с механичните часовници(дотогава имах ползвах продаваните електронни от неизвестни марки, предлагани амбулантно) бе в началото на 90-те години, когато много харесах популярния „Сейко 5”, който вече можеше да бъде намерен и в провинцията за относително достъпни пари. Събирах цяло лято, но както подобава на шестнадесетгодишен младеж, не събрах кой знае какво, покрай дребните удоволствия от онова време. За тръгване на училище обраче, добрия ми дядо, лека му пръст, материализира мечтата ми, с която завърших средно училище, изкарах казармата(където не го свалях за секунда никъде, по обясними причини), носих го още няколко години, след което той просто спря. Вече сам си купих втори, но със златист циферблат(стария беше сив) – носих и него десетина години, той също спря… и аз минах на електронни часовници „Касио”, които носех между другото, но пък си купувах предиодично различни модели. На (относително)стари години станах и турист и понеже обичам да имам наблюдения и база за сравнение, си купих два модела „Суунто”, за които бях останал с впечатление, че са „върха” и един „Про трек”. Поносих ги между другото, всичките обаче се видяха бездушни, ако изключим, че касиото излезе „желязно” докато едното суунто въпреки рекламата сякаш „пийна вода” след тривиално бъркане във водата по време на риболов…
После открих форума и интереса ми към механичните часовници се разбуди в някаква отново, де да знам –може би следенето на хода на времето се дължи на криза на средната възраст… Бях намислил да си взема два-три по-прилични часовника, които да сменям, за да не ми омръзват и да не съм еднообразен, пък и трудно си избирам неща и обикновено вземам по няколко различни, за да се избавя от излишни дразнения и мераци.
Случайно попаднах в „Али Експрес” на китайските механични часовници, които съвсем първосигнално ме привлякоха с визията си, без да отдавам значение на други неща. Забелязах, че отзивите за тези от средния ценови сегмент там – 70-80 долара като цяло са силно положително изразени и веднага соломоновски си поръчах три, тъй като не можах да избера конкретен, които да ми хареса най-много. Впоследствие, след прекрасното ревю на колега от форума, попаднах и на по-скъпте предлагани там модели „Си Гъл” от които си взех още един за сега. При китайските стоки ментето е нещо относително, но все пак наивно се надявам, че за 180 долара би трябвало да не са съвсем вулгарни имитации.
Конкретния модел носи безличното име GJ16036 от марката ‘’Guanqin”. Идентични модели(поне визуално) се предлагат под имената “Lige”, “Holuns” и други на сходни цени – между 60-80 долара, като “Lige” е в долния край на ценовия диапазон, а ‘’Guanqin” – в горния. Сухите параметри на часовника са диаметър 41.5 мм и височина 12.5 мм(нямах под ръка шублер, но каталожните са много близки). В първия момент формата на корпуса би могла да бъде определена като цилиндър, но при внимателно вглеждане се забелязва, че има слабо изразена коничност. В ръката се усеща тежък и вдъхва осезаемо усещане за стабилност. Полиран е отлично, няма механични следи от обработка и видими козметични дефекти. Материала е стомана 316L. Надписите на гърба са ецнати а не шамповани, с еднаква плътност, ясно изразени и четливи. Капака е на винт. Предното стъкло се позиционира като сапфирено. Водоустойчивостта е сведена до честните 3 бара, което позволява примерно човек спокойно да се разхожда с него и при необходимост евентуално да си издуха носа. Комплектован е с кожена каишка с ефекти, за която производителя твърди, че е естествена такава.
Часовникът пристигна за по-малко от двадесет дни . Окомплектовката се състои от твърда, надеждна картонена кутия, възглавничка, кърпичка за забърсване, гаранционна карта, даваща права, реализирани неизвестно как, пластмасова джаджа с неизвестно предназначение и малко в буквален и преносен смисъл ръководство, което в своята универсалност не казва нищо конкретно. Стига да разполагате с микроскоп, за да го прочетете, разбира се.
При изваждането от кутията часовникът работеше. Явно от тръскането при превоза е било достатъчно за самонавиването му. Като стана дума за това, по каталожни данни механизма е неизвестно какъв – всичко продавачи на всички марки се ограниават с определението „Механичен, самонавиващ” с 21 камъка. Пробвах да го навия от корноката – издава изразен щракащ звук и е нужно умерено усилие, но сякаш не се случва нищо. За сверяване е нужно да се издърпа веднъж(пак с осезаемо усилие, не до степен да се нуждаете от клещи обаче). Стрелките се движат много плавно и гладко, тъй като има само едни бутон за сверяване е нужно да се предвиди колко завъртения по целия циферблат са нужни, за да може индикатора ден-нощ да застане в правилно положение и да не виждате”месечина по пладне”. Като стана дума за упоменатия индикатор, във всички обяви той е определен като такъв за лунни фази, което не е коректно, но пък общо взето отговаря на залеза и изгрева, изработен е хубаво и е приятен за окото. Пак върху него е разположена и секундната стрелка – представете си учудването ми, когато установих, че се прави един пълен оборот не за 60 секунди, както са разграфени маркерите по окръжността, а за двойно повече време – точно 120… Ако такива липсваха, бих го отдал на особеност на механизма, но в посочения случай не знам какво да си мисля…
На двет часа е разположен индикатор за часа, който работи без забележки. Няма какво друго да кажа за него.
За да изчерпим темата със стрелките само ще допълня, че ако търсите светещ силно и продължително часовник на тъмно, това не е вашия модел. Първоначално светенто е достатъчно ярко, за да се ориентирате, но след около два часа се преустановява напълно. Не знам дали причинаата се крие в неподходящ луминофор, конкртна бройка, немарливост в изработка, но това е действителността.
Циферблата е много красив, макар че някой би го определил и като претрупан – повърхността е релефна, със сложни орнаменти, изработена е симетрично, с еднакъв натиск на оформяне на гилоша, изплювания, различна дълбочина на оформяне и прочие. Цвета създава усещане за хомогенно бяло, но при внимателно вглеждане се улавят оттенъци шампанско, които може да се дължат и на пречупването на светлината по неравната повърхност. Индексите са гладко полирани, разположени симетрично, прецизно и без следи от залепването им. Разграфяването е равномерно, на равни интервали, интензивност на цвета и дължина на маркерите. Отдолу се мъдри вълнуващия надпис “swiss design”…
Това, което обаче ме привлече най-силно бе т. нар. открит баланс, които продавачите масово и не особено коректно опредлеят като турбийон. Дори и като тривиален баланс обаче, последния е много красив, създава усещане за виталност и е приятен дори и само за гледане. Понякога се улавям, че го съзерцавам като хипнотизиран. Особено интересни ефекти се получават при проникването на светлината отзад – тогава тънките бронзови колелета сякаш се разтварят от ефекта на пречупваната на лъчите през зъбите, съчетан с пулсирането на пружинката създава нереален завихрящ ефект и преливане във всевъзможни оттенъци. Предната част освен декоративна - стилизиран орнамент тип "френска лилия", фиксиран с модерните сини болтчета, изпълнява и чисто практическа функция – за разлика от т.нар. „летящи” баланси, които лагеруват само от едната страна, при стандартната осигурява допълнителна опора от срещуположната страна, което облекчава и опростява конструкцията, същевременно я прави по-лесна и удобна за производство, а закономерно – евтина. Между другото, прави впечатление, че идентични баланси се използват при всички модели китайски часовници, имаши претенция да са с турбийон, което според мен изначава единствено това, че същите се правят на едно място, а после се влагат в продукти от различни ценови класове(има три ясно изразени групи механични часовници, много сходни помежду си, според конкретните ми наблюдения – едни около 30 долата, следващите са около 90 и последните – към 160) – най-вероятно с различно качество на изработка, защото на външен вид са идентични и едва ли може да има чак толкова силно изразена диаметралност в цените, дори в необятен портал като „Али Експрес”.
Практическото поведение на чaсовника се боя, че не съм в състояние да оценя в пълния му мащаб, защото ми липсва база за сравнение и обективна оценка. Работи много стабилно гладко, без спиране, механизма е относително безшумен, или с възрастта не дочувам. Махалото се върти плавно, без задръжки или забавяне в определено положение на хода. Резерва от ход за момента не мога да определя, защото още не съм оставял часовника да спре, но за пример ще кажа, че след като в събота около 20 часа оставя часовника, в понеделник около 7.30 той работи без забавяне, изоставане или избързване. Стандартно го нося около десет часа дневно – сутрин го слагам около 8 часа, когато ставам, към шест и половина, след като свърша работа го свалям. Останалото време не го пипам, той си работи без забележки и външни вмешателства. Нямам представа доколкото самонавиващия механизъм е чувствителен към тръскания, вибрации, резки и силни движения, въздействия в различни посоки. Естеството на работата ми е такова, че най-резкия жест, който правя е да размахам емоционално някой закон или наредба, или да се почеша интензивно и високочестотно по олисяващото теме… за момента мога да кажа, че след като го сверих на сайта „точно време” за точно 14 дни от по-миналия вторник часовника е избързал с около 3 минути, при това със закръгляне нагоре.
Ами мисля, че за момента това са скромните ми практически наблюдения, които мога да споделя, колкото и да са аматьорски. Като цяло съм много доволен от покупките си не смятам, че съм си хвърлил парите на вятъра. Като цяло обаче, идеята за турбийоните и каруселите ме е обсебила напоследък, а виждам, че коитайците ги правят все по-достъпни и за обикновените търсачи на нестандартна красота. В интернет попаднах на китайската марка „Пърпетюъл”, която поне по скромния ми и избавен от демона на прекалена компетентност вкус предлага истински шедьоври на достъпни пари, имайки предвид какво получава човек нареща. След това тук поаднах на прекрасно ревю за тях и мисля, че ще „отнеса плувката”, както се казва на рибарски жаргон. Много ми допадна обстоятелството, че се предлагат няколко модела с различна визия, а освен това производството не е елитарно, а достъпно за всеки ценител.
Моля да бъда извинен за прекомерното писане, ако е било прекалено досадно и графоманско! Ако на някой колега му е любопитно още нещо, или иска да му заснема нещо конкретно, моля да ми каже и ще се постарая да бъда максимално полезен! Моля да бъда извинен и за правописни, стилистични и семантични грешки - настоящото обзорче и писано директно - без чернови и особени редакции!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Последна промяна Муньос на 15 08 2016, 21:47, променена общо 1 път
Муньос
Новобранец

Re: Впечатления от китайски ‘’Guanqin” GJ16036

Мнениеот Vesire » 15 08 2016, 21:40

На мен ми беше много интересно, благодаря. Часовника наистина е симпатичен, дано те радва дълго време.
Аватар
Vesire
Маниак

Мнениеот monopola » 15 08 2016, 21:43

И на мен ми беше интересно, даже доста :) Отлично написано ревю, пожелавам ти още доста да напишеш на все по-хубави часовници ::drinks::
моите часовници за продажба: viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: viewtopic.php?f=56&t=12046
monopola
МОДЕРАТОР

Мнениеот Дон Жуан » 15 08 2016, 22:01

Ревюто е чудесно :clap: Снимките показват детайлите на часовника :thumbup: А най-радващо е, че си открил чара на механиката, което определено ще те води в правилната посока :)
Желая още много придобивки, които да споделяш по такъв начин с нас :thumbup: ::drinks::
Моята скромна колекцийка : viewtopic.php?f=12&t=20141
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот TheRussian » 17 08 2016, 14:35

Жалко за Сейкото...Не сте го профилактирал :( Защо не го съживите?
Аватар
TheRussian
Активен

Мнениеот ipolit » 17 08 2016, 19:20

Страхотно ревю. Голям кеф ми беше да го изчета.

Sent from my XT1030 using Tapatalk
Восток Амфибия Министерские
МакТайм Хронограф Лунна фаза
Orient ER2A005Y Aviator
hmt Janata

В продажба - http://strelki.info/viewtopic.php?f=98&t=36125
Аватар
ipolit
Маниак

Мнениеот trk2 » 17 08 2016, 23:29

Чудесно ревю, поздравления!
Много интересен механизъм и трудно разгадаем инженерен замисъл, ако въобще е имало някакъв мисъл в главата на конструктора, което се потвърждава от показанията на малката стрелка.
Но пък резерва е повече от отличен, доста швейцарски хилядници могат да му завидят.
Между другото летящи баланси няма или поне на мен не са ми известни, има летящи турбильони.
Производителите на механизми в Китай са безбройни. Само турбильоните се правят на поне 6 места.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот phil05 » 18 08 2016, 00:11

Много хубаво написано ::thumb:: И какъв е този механизъм вярно, хич не е лесно да сложиш баланса точно на 6 часа, че да е симетричен спрямо другите показания по циферблата. И моста на баланса симетричен :), и двустранно монтиран, като Омега и Ролекс :)
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот ivanovnov » 18 08 2016, 06:48

Честит часовник, колега, беше ми изключително приятно да прочета ревюто, много ведро и тънко чувство за хумор. Интересно ми стана каква емблема са избрали от тази марка, лека препратка към Лонжин. Иначе часовникът има много красив дизайн и визия.
...go forward...
Аватар
ivanovnov
Маниак

Мнениеот ISDP » 18 08 2016, 09:57

Много готино и интересно!!!

И имаше и забавни моменти ::up:: ::up:: ::up:: , поздравления и да си носиш часовника със здраве.
ISDP
Почитател

Мнениеот Муньос » 18 08 2016, 14:21

Благодаря за добрите думи, колеги! Аз съм пълен аматьор, тънещ в блажено неведение, но съм любопитен. :) Имам още два китайски часовника, които закупих горе-долу по едно и също време, чувствайки се като дете в сладкарница(естествено, нито за миг не изпускайки трезвата преценка, че подаръци няма и ако имаш късмет ще получиш толкова, за колкото плащаш, а ако нямаш - може и доста по-малко ::bad:: ). Нека поработят малко, за да добия практически впечатления, и ще ги споделя с вас, надявам се в по-скопосан графомански и снимков вид. По втората част все пак трябва да сме реалисти и да не очакваме нещо, изпаднало от апарата на Ървинг Пен, но поне ще се постарая да позабърша обектите на въжделения... За момента съм ги строил на бюрото и периодично отчитам хода им от сайта "Точно време", колкото да давам поводи за приказка на околните и за нескрита тяхна радост, но трябва да кажа, че всичките работят доста прилично и за момента най-голямото дневно отклонение е шестнадесет - седемнадесет секунди, което според мен за продукт от такъв ценови клас е допустимо. Или пък аз не мога да боравя с прости числа и математически действия - възможност, която не трябва да се пренебрегва с лека ръка...
Иначе мехенизма на всичките е различен, макар производителя да е един(или по-скоро представителя, защото компонентите са подобни до идентичност при уж различни китайски марки) - Човек не е нужно да е специалист, за да го установи с просто около - някое колелце повечко тук, винтче по-малко там, различни материали, вложени в механизмите... Явно китайците не са тесногръди и намират употребата на един механизъм за спъваща комерсиалния им порив. Аз лично, ако правех часовници, бих ползвал един отличен механизъм, а другото да бъде само външна естетика, на нещо вече работещо добре. И може би точно затова е добре, че не правя часовници...

Живот и здраве ще покажа и разни реликви, вероятно неработещи към моомента. Имам поне десетина часовници от дядовците и баща ми - две докси, един "Алантик", някакви други неизвестни ми чужди марки и два-три руски. Единия от тях е невероятен просто - позлатен, изключително тънък и фин - подарък на баща ми при завършването, като пълен отличник от сторителния техникум във В. Търново преди повече от половин век. Часовника е като нов и вида му в моите очи направо изключва възможността подобно нещо някога да е издялано в СССР.
Най-много е яд за един "Рекс" обаче. Този часовник бе повреден от откровена глупост, след като в казармата лекомислено го дадох на един задник, който от скука го отворил на поста и ми го върна с думите "Ми той спря.". Не му казах нищо, като го върнах на баща ми в отпуската с думите "Ми той спря." и той не ми каза нищо, но усетих колко му стана мъчно, защото този часовник му е бил подарен от дядо му, когато бил приет студент. До момента чувствам вина и нещо ме жегва, като попадна на него в някое чекмедже. Имам чувство, че се материализира нарочно в различни чекмеждета, където не го очаквам, досущ като квантова частица...
Муньос
Новобранец

Мнениеот senna » 18 08 2016, 15:27

Първо, поздравления за ревюто и стилът! ::up:: :clap:
Един съвет от собствен опит (след успешно заклинени в миналото няколко екземпляра със силно емоционална стойност за притежателите им). :shifty: Не оставяй чувството за вина да те вкара в депресивно състояние изразяващо се в закупуването на ограничени количества от часовници със станиолени механизми воден от надеждата за изкупление. Задълбоченото навлизане в материята на механичният часовник неизбежно ще те вкара в далеч по-тежки психологически зависимости и състояния, характеризиращи се с често, до постоянно преминаване границата на общоприетите нормалности по отношение на бройка и стойност. ;) :))
Сайта "Точно време" е добър вариант за сверяване, но за следене работата на часовниците по-добре да се използва WatchCheck приложението за Андроид. Тъкмо ще те освободи от ангажимента за водене на дневник по различните позиции, както и ще отпадне психичното терзание породено от недоверието в изчислителните способности на човешкият мозък и последиците от евентуалната чисто математическа грешка в изчисленията върху нивото на радост при околните. ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот ajovev » 21 08 2016, 00:49

Браво за ревюто!
А за механизмите - как стигна до извода, че били за $30, $90 и чак $160, дай някакви конкретни бройки и модели примерни. Гледал съм Holuns-и за 50-60$ на постоянна промоция в Али Експреса, те към тия от $90 ли са или кои?
Ясно че тези Forsining турбийоните ще са от по-евтините $30 графа, ами кои са от 90 и кои от 160?
ajovev
Напредващ

Мнениеот Муньос » 15 12 2017, 00:01

Повече от година по-късно искам да допълня, че часовничето продължава да работи така точно и стабилно, както и първия ден, когато го сложих на ръката си. Има невероятно дълъг запас на работа(от петък вечер до понеделник сутрин) - накрая забелязвам,че хода на махалото осезаемо визуално се е забавил, но това не се отразява на точността, която е около 15 секунди на денонощие. Покритието също се оказа достатъчно трайно - носил съм посочения часовник общо взето през ден, като за това време и след постоянно триене по маншети на ризи и сака няма видими следи от падане или излиняване на покритието. През това време купих подобни часовници по молба на още трима приятели. По техни сведение те аботят също така прилично.
И още нещо интересно - цената на този модел намаля осезаемо във времето - отначало се предлагаха масово в диапазона между 70-80 долара, а в момента могат да бъдат намерени за около и дори малко под 60.
Муньос
Новобранец

Назад към Ревюта и снимки на часовници