Следобедът на един Ориент

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Потребителски аватар
Ashaman9
Напредващ
Регистриран: 02 12 2015, 00:32

Следобедът на един Ориент

Мнение от Ashaman9 » 20 09 2016, 06:18

Здравейте! Вчера видях, че има конкурс за ревю, и трите награди са много апетитни, така че реших да се пробвам.ВНИМАНИЕ! Следващите редове са писани от тотален лаик, любител и аматьор - с една дума новобранец,както си пише и под аватара ми! Моля по-чувствителните съфорумци предварително да ми простят грешките и младежката дързост! Благодаря!

Така. Днес времето е приятно, топло е, жените в квартала са изкарали дечурлигата на разходка, а един възрастен китаец си копае китайска градинка точно под терасата ми (в София съм). Лятото аха-аха да си замине, но все остава за само още едно малко, преди да отстъпи мястото на бара на есента. Жената е на работа, а аз съм сам вкъщи и кротко си махам с уши. Решавам да се възползвам от свободното време и да драсна едно ревю - вземам апарата на жената, паля цигара и се запасявам с търпение и 2 (две!) книжки с инструкции за въпросната машинария (по принцип не съм прост, но специално на тая техника така и не мога да и хвана чалъма). Моля покорно за извинение, ако снимковият материал не е достатъчно добър, но толкова си мога :) Започваме...

Часовникът, който искам да представя на вашето внимание е следният:

Изображение

а именно ORIENT M-FORCE SUBARU STI LIMITED EDITION (последният да затвори вратата). Причината, поради която го избрах, е че в момента тъкмо той се е тупнал на ръката ми, сиреч по-близо е от всички други. Доказана марка, която си тежи на мястото (в случая - буквално). Този модел е специално създаден в чест на победата на отбора на Субару в юбилейното 40-то издание на 24-те часа на Цюрих, автомобилно състезание, известно още и като 24-те часа на Нюрбургринг (какво е общото между двете и как така са едно и също за мен си остава загадка). От там идва и STI в името, което е абревиатура за Subaru Tecnica International Inc. Прилагам малко снимки за захранка:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Първото, което изпитвате, грабвайки този часовник в ръка, е усещането за свръхмощ и свръхмасивност – този модел определено е Голям и не е за малки дечица. Някои хора без да се бавят биха използвали звучния епитет „топуз“ за да го опишат. Истината е, че наистина е тежичък, но бързо се свиква и после не прави никакво впечатление. В първите десетина минути, след като го сложите на китката, неминуемо ще ходите малко на една страна като мордорски трол-отшелник, но постепенно се свиква. Има нещо магическо в тоя часовник – малко след като веригата се закопчае за ръката мощта му като че ли се предава на притежателя му – неусетно стойката се изправя, гърдите се изпъчват напред и се изпълват с прилив на енергия. Поноси ли го малко, човек започва да изпитва желание да се съблече гол до кръста, да върже една лента на челото и да цепи дърва с длани.

Теглото и масивния размер имат още плюсове – в опитни ръце този Ориент би бил ужасяващо, смразяващо кръвта опустошително оръжие. Подозирам, че древните японски черни нинджи са носели именно такъв, наред с разните му там шурикени, нунджагота и други месомелачки. Шегата настрана, часовникът е големичък, но не бих казал чак прекалено. Веригата и касата са от висококачествена неръждаема стомана. Не знам със сигурност колко е тежък, знам само че не е малко. Този Ориент не е за всяка ръка. Не бих казал, че съм кой знае колко едър, но не съм и от най-дребните – 180 см и 95 кг (перфектните мерки по скалата на доктор Ох Боли). Китката ми обаче е малка – 18 см (така е, природата взема от едно място и слага на друго :)) ) и въпреки това мисля, че ми стои добре. Широчината на самата каса е 49мм, най-вече заради гардовете на коронката и съответният симетричен участък от дръгата стрна, но смея да твърдя, че стои макс като 45-46мм. Дебелината на касата е 13,6 мм. Все пак тези размери му позволяват да има три ISО сертификата - 6425 (diving), 764 (antimagnetic), and 1413 (shock resistance), което го прави още по-яка машинка.

Изображение

Този часовник е лимитирана серия, моят е 218/1500, макар че според мен 1500 бройки не е кой знае какво лимитиране, но това е предмет на друг спор. Механизмът е 40N5A на Ориент, с 22 камъка и смея да твърдя, че е потресаващо точен.

Отваряйки за пръв път луксозната кутия на този модел, първото което ви се набива в окото е циферблата – изключително готин син цвят, който наричам „ебаси якото синьо“, а когато слънчевите лъчи го огреят, нюансът се променя на така наричаното от мен „тарикатско синьо“. За жалост не мога да уловя тази синя феерия с апарата, но ви уверявам, че на живо е нещо изключително. Индексите и цифрите са бели и с прилична подсветка.

Изображение

Трябва да споменем, че този часовник е дайвър, на хартия издържа до 200 метра, което е добре. Това лято го пробвах на морето, определено е водоустойчив, водораслоустойчив (тая година в Созопол водата беше някаква отвратителна чорба) и, както се оказа в последствие – устойчив и на спрайт с мента (инцидентно). Нужно е да се отбележи, че съм се плацикал най-много на метър и половина дълбочина, не съм кой знае какъв делфин.

Друго, което имаме на циферблата, е индикаторът за пауър резерв – една страхотна екстра. Резервът е 40 часа, а на вид дизайнерите са го докарали да прилича на индикатор за гориво – поредната препратка към Субару. Веднъж докоснал се до такова нещо е много трудно за човек да отвикне. Представете си, че нямате такъв индикатор и поради бездействието в офиса часовникът ви спре. Ставате на крака и започвате енергично да чертаете осморки във въздуха с лявата си ръка, колегите ви гледат шокирани, а палавата колежка от коледните партита вади някакъв лист хартия и енергично задрасква нещо по него. С такъв индикатор лесно ще избегнете подобна ситуация. За щастие пичовете от Ориент са предвидили подобен сценарий и часовникът има ръчно навиване, а също така и хак функция, което е супер.

Много ми харесва секундната стрелка – почти изцяло червена е и е в страхотен контраст с циферблата. Тънка, дълга и заострена, изглежда точно като стрела – опъваш лъка и стреляш. Плъзга се тихичко и мазно и определено е радост за окото.

Стъклото е сапфир, а в някои сайтове пише дори, че има и антирефлекс. Или съм уцелил бройка без такъв, или е паднал някъде под дивана като съм отварял кутията.

Коронката е на винт, много е готина, сгушена е между два гарда и е брандирана с логото на Ориент, което лично на мен страшно ми харесва. Някак си ми напомня за кръстоска между нашият национален герб и логото на крем за бръснене „Каро”, с една дума – изкуство.

Изображение

Веригата, както споменахме, е от висококачествена стомана, но има нещо, което може да не се хареса на някои хора – интегрирана е. За разлика от повечето часовници, този не можем да го преобличаме постоянно, но така или иначе мисля, че на този звяр друго освен верига няма да му отива.

Изображение

Закопчалката също е брандирана и се откопчава лесно и удобно посредством два push бутона отстрани. Лично мен това ме кефи, имам един Tag, при който всеки път имам чувството, че ще си оставя ноктите по закопчалката.

Изображение

Отзад на капака, освен всичко друго, виждаме и гравирани имената на победителите от горепоспоменатото състезание - няколко японцеца, които сигурно са много популярни на остров Хокайдо примерно, и един пич на име C. van Dam, който според мен е братовчед или поне племенник на култовата екшън звезда от моето детство. Яко!

Изображение

В заключение мога да каза, че часовникът е страхотен. Гледайки цените по българските сайтове, бихте си казали, че май нещо много си вярват, и с право. Ако успеете да си го набавите на разумна цена, обаче, този Ориент ще ви прелъсти още с първото докосване и ще се превърне в един чудесен другар за вашата китка.

Изображение

Искам също да спомена, че много се радвам, че преди време попаднах на този форум. Така се случи, че след няколко години лутане в чужбина се завърнах в родината и честно казано вече бях започнал да се съмнявам в решението си. Както се вижда тук, обаче, в България все още има много читави и свестни хора и това ми дава надежди за бъдещето! Ами това е засега от мен, ясно е, че това ревю трудно ще се конкурира с тези на старите кучета – доказани експерти и маниаци с енциклопедични познания в часовникарството, но за мен беше забавно да напиша този материал, надявам се, че и на вас е било забавно да го четете. Не забравяйте да се веселите, целувайте жените си, прегръщайте децата си и бъдете щастливи! ::drinks::
Alea iacta est

Потребителски аватар
ivanovnov
Маниак
Регистриран: 20 08 2012, 12:29

Re: Следобедът на един Ориент

Мнение от ivanovnov » 20 09 2016, 06:49

Колега, поздравления за труда, часовникът е много хубав, ревюто ти ме развесели рано сутрин. :) със здраве да носиш часовника и да те радва дълго. :) :) :)
...go forward...

Потребителски аватар
gata05
Маниак
Регистриран: 22 05 2014, 13:23

Мнение от gata05 » 20 09 2016, 06:55

Браво за положения труд :clap: Беше ми много интересно.А Ориента е страхотен :thumbup:

Scandinavian
Маниак
Регистриран: 11 03 2011, 14:28

Мнение от Scandinavian » 20 09 2016, 06:58

Супер ревю с лирични отклонения, отдавна не се бях смял така за разбуждане. Гласувам за тебе с две ръце и чакам с нетърпение ревюто на следващия ти часовник.
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 20 09 2016, 09:41

Браво за ревюто!
Daydreamer

Потребителски аватар
ivo p
Маниак
Регистриран: 20 09 2014, 11:31

Мнение от ivo p » 20 09 2016, 10:43

Ехааа, страхотно.

Благодаря.

Имаш талант, чакаме следващото!

Потребителски аватар
Icankov
Маниак
Регистриран: 13 05 2016, 21:56

Мнение от Icankov » 20 09 2016, 11:40

Страхотно ревю колега.
А за Ориента нямам думи.

+1 глас от мен и успех. ::drinks::

stepona555
Маниак
Регистриран: 02 03 2015, 15:14

Мнение от stepona555 » 20 09 2016, 13:38

Много готино , само да не забравиш да сложиш един линк тук
http://www.strelki.info/viewtopic.php?f ... 27#p266878
За да участваш в награждаването

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Мнение от Vesire » 20 09 2016, 14:01

::drinks::
Много яко ревю, данке
М-форса са супер часовници

Потребителски аватар
DocVader
Маниак
Регистриран: 25 02 2012, 12:30

Мнение от DocVader » 20 09 2016, 15:56

Тоя M--Force ми е цел от известно време. Откъде е закупен?
Естествената тъпота побеждава изкуствения интелект. Винаги.

Потребителски аватар
petarstoil
Маниак
Регистриран: 04 12 2015, 18:57

Мнение от petarstoil » 20 09 2016, 16:38

Браво, младежо :clap: ! Ей, пичове - все още има лъч интелектуална надежда за бъдещето на тая изтерзана от простотии държавица :thumbup: ::drinks:: !

Потребителски аватар
hemingway
Маниак
Регистриран: 05 11 2012, 01:22

Мнение от hemingway » 20 09 2016, 16:56

Страхотно ревю! Браво!

Потребителски аватар
Ashaman9
Напредващ
Регистриран: 02 12 2015, 00:32

Мнение от Ashaman9 » 20 09 2016, 17:23

Благодаря ви момчета, радвам се, че ревюто ви е харесало :)

stepona555, благодаря за напомнянето, съвсем бях изключил ::up::

PS. Да не ме помислите за тийнейджър, на 32 съм :)) ::drinks::
Последна промяна от Ashaman9 на 23 01 2018, 16:59, променено общо 1 път.
Alea iacta est

Потребителски аватар
bigotti
Активен
Регистриран: 26 10 2015, 16:39

Мнение от bigotti » 20 09 2016, 20:40

Браво, младежо на 32 :clap: :clap: :clap: Страхотно се е получило, Браво :clap: :clap: :clap:
В чест на моя ментор и голям приятел OSKAR.
Павка, ти си Джомолунгма – майката на небесата!
Нямаш настигане, Майна!
*****the King of the watches*****

Потребителски аватар
petarstoil
Маниак
Регистриран: 04 12 2015, 18:57

Мнение от petarstoil » 20 09 2016, 21:00

Ashaman9 написа:Благодаря ви момчета, радвам се, че ревюто ви е харесало :)
vvgospodinov написа:Тоя M--Force ми е цел от известно време. Откъде е закупен?
Взех го от един от магазините в София, но успях да хвана прилично намаление - около 300 лева по-малко от цената, на която се предлага в момента.

stepona555, благодаря за напомнянето, съвсем бях изключил ::up::

PS. Да не ме помислите за тийнейджър, на 32 съм :)) ::drinks::
Послесловът ти по никакъв начин не омаловажава смисъла на написаното преди това..., а и за някои от нас
/в частност за мен/ си си младеж ;) !

Потребителски аватар
DaKa
Напредващ
Регистриран: 08 02 2016, 00:08

Мнение от DaKa » 20 09 2016, 21:27

Страхотно представяне на един невероятен часовник. Беше ми изключително забавно да го чета със сутрешното кафе. Аплодисменти колега.

Sent from my Xiaomi

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 20 09 2016, 22:44

Каквото и да каже човек... Все пак, с една дума - чудесно!!! :clap: :clap: :clap:

Потребителски аватар
stdenev
МОДЕРАТОР
Регистриран: 29 09 2009, 15:55

Мнение от stdenev » 20 09 2016, 23:10

Великолепно ревю, а снимките са истинско удоволствие.
Благодаря, колега. ::drinks::
Fine quality is remembered long after the pain of spending money!!!

Потребителски аватар
TheRussian
Почитател
Регистриран: 05 02 2016, 04:39

Мнение от TheRussian » 21 09 2016, 00:42

Ashaman9 написа:Ами това е засега от мен, ясно е, че това ревю трудно ще се конкурира с тези на старите кучета – доказани експерти и маниаци с енциклопедични познания в часовникарството
Ясното е че ги заби в земята старите кучета.Ако човек иска да научи сухи факти ще влезе в сайта на производитиля.А това ревю и представя часовника и е суперзабавно стил Джерими Кларксън.Евала!
Самия часовник е страшен а и съм голям фен на subaru.Само тази интегрирата верига е супер тъпня,но въпреки това бих го купил след такова представяне...още веднъж браво :clap:

stepona555
Маниак
Регистриран: 02 03 2015, 15:14

Мнение от stepona555 » 21 09 2016, 01:22

Веригата не е стандартна , това има и предимства , да не се изкушиш на хубавия часовник да сложиш някое тенеке или нато,но чак интегрирана , мисля че без проблем ще се сложи и прорязана каишка и най вече гума с прорез.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”