Моите Сейко Х2

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Отговори
Barking Dog
Маниак
Регистриран: 10 02 2016, 11:29

Моите Сейко Х2

Мнение от Barking Dog » 30 09 2016, 18:07

За часовниците, времето,щастието и тихата лудост…

Здравейте колеги, дойде и моето време да започна да давам на този форум, не само да греба с пълни шепи от него :) . Моето влизане в необятния свят на часовниците се случи преди по-малко от година, някак странно, неусетно и много лежерно....в началото

За часовниците...

В началото на декември 2015г. един мой колега (и шеф по това време) си поръча един симпатичен часовник от азиатски сайт. И след 2 седмици той дойде - лесно и бързо. И тогава ме осени гениалната идея да си направя един скромен подарък, за мен и за моята съпруга за Нова Година. След 1 седмица изследване на въпросния сайт успях да стесня избора до около 10 модела за мен и толкова за съпругата ми. Още малко и поръчката беше направена и след 2 дни ето този мейл :„Your order has been updated to the following status: New status: Shipped“

И ХОП!!! Малко преди Коледа, един ден отивам на работа и на рецепция…пакетче до мен. ::yahoo::
Бързо на бюрото и почват да хвърчат около мен хартии, найлони, картони и всякакви ~они, докато от една кутия изскочи ето този хубавец: SSB169P1

Изображение

Нямах търпение да дойде Коледа (нали да е подарък и да изненадам и съпругата ми) и да мога да му се порадвам на воля. Междувременно всеки ден си го поглеждах тайничко на работа :oops:

Е Коледа дойде, и отново се върнах в детските си години.. седя и си го гледам и му се радвам..цък хронографа, стоп хронографа, нулиране… и отново.

Това което ме „кефи“ в този часовник е:

Цилиндричното тяло, стои много удобно на ръката и е много балансиран..

Изображение Изображение

Бутоните на хронографа- много отчетливо и приятно се „цъкат“

Изображение

Цялостната композиция на циферблата-много подреден и дава информация от един поглед.

изчистените стрелки, многостенните индекси

Изображение Изображение

Един „тънък“ детайл- събдайлите са „релефни“ и играта на светлината по тях е фантастична.

Изображение
Единствената ми забележка до момента е че металните стрелки на часа и минутите понякога се сливат с циферблата на открито- ако бяха черни като другите щеше да е идеален.

За времето…

Все по-често почнах да влизам в интернет и да разглеждам разни часовници и сайтове. След Нова година се върнах на работа ухилен до ушите с новия SEIKO на китката и не остана колега в офиса, който да не е разбрал че имам нов часовник. И тогава…и тогава- отново колега ми каза, че като се интересувам от часовници, трябва да проверя един форум: http://www.strelki.info.... :crazy: :crazy: :crazy:
Оттогава времето за мен започна да тече по различен начин…. Първо само четях, четях,четях… ами то край няма, след това и регистрация през февруари.
По същото време се появиха първите признаци на една позната на много от Вас болест, и последва още една поръчка…отново мейл, и чакане.. ::cool:: и нещо тракинг номера не работи в България ::crap:: ::crap:: , и писма, обяснения, любезности… намерих нов тракинг в Български пощи, и заветния статус “готов за изпращане“…не се сдържах да чакам до следващия ден и вечерта отидох направо в клона и още в колата от кутията се показа това: SRP661K1
Изображение
::yahoo::
Това вече е друга бира!!! Автомат 4r36, ръчно, хак, метална верига…
Абе всичко ми харесва в него:Металните рамки на индексите и прозорчето на дата, релефния надпис на логото, „Пепси“ безела,удобната верига, отличния контраст на стрелките и циферблата...
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Иии…свети!!!
Изображение
Изображение Изображение

Нямам база за сравнение с други часовници, но ярката луминисценция не трае много дълго, но зареден около полунощ на сутринта все още мога да различа колко е часа.
И понеже това ми е първия автоматичен часовник, се започнаха едни филми за точността…в началото бързаше с около 10 сек. на ден, когато е постоянно на ръка. Постепенно с времето ги свали до + -1-2 сек. на ден. И понеже исках да си нося и другия часовник, започнах да ги ротирам, ноо… автоматичния не беше съгласен – в момента в който го оставя в гардероба и той „тръгва“ след мен… + 15 на ден и нашепва: вземи мен, вземи мен…

За щастието…

За веки човек щастието е различно. От същия колега който ме „въведе“ в света на часовниците получих препоръка за една книга:

Изображение

И почнах моето пътешествие в търсене на въпросното“щастие“. Всяко пътешествие започва с няколко основни момента:
- Къде съм сега
- Къде искам да стигна
- Накъде да тръгна
За последното се оказа, че имам подходящия инструмент:

Изображение

Накратко: определяне на посоката по слънце с часовник- насочвате часовата стрелка точно срещу слънцето (ако сте в лятно часово време, отнемате един час), половината от разстоянието между часовата стрелка(-1 за DST) и индекса за 12 часа е ЮГ, ако сте в северното полукълбо и север ако сте в Южното ( това поне се предполага че знаем).

Част от пътуването се оказа и търсенето на подходяща верижка за първия часовник, защото кожата трудно издържа през лятото. И почна гума, натовка, междувремнно и още една кожа (да има :)) )
Изображение
....и съвсем скоро се сдобих с един чудесен меш ::yahoo::
Изображение
За мен е по-важно самото пътешествие отколкото крайната цел, но няма пътешествие без цел, та засега целта е мой собствен БЪЛГАРСКИ проект!!!

За тихата лудост….

След много дни четене във форума, бях доста объркан – огромно море от марки, модели, цени, компликации, механизми, инженери ….
Започнах все по-често да се заглеждам по ръцете на хората около мен…в повечето случаи доста недискретно :oops: и започнах да разпознавам все повече марки и модели, а хората ме гледаха все по-странно и по-странно.
Това което ми направи впечатление е че големите швейцарски брандове освен отлична изработка, дизайн, механизъм наблягат много и на история, корени, традиции и т.н. Все готини неща, които допринасят за емоционалната задоволеност на техните клиенти…
Реших да видя къде стоя моите скромни SEIKO (Х2 ::drinks:: ). Ами оказа се, че поне откъм история и традиции са отличници!!! По-долу ще ви представя най-важните моменти от историята на една мечта, превърнала се в една от най-успешните корпорации в часовникарския свят:
- 1881 Кинтаро Хатори отваря в Токио своя магазин за поправка и продажба на часовници на 21 годишна възраст
- 1892 основана е фирма Сейкоша и производството на стенни часовници
-1895 започва производството на джобните часовници Timekeeper
-1913 започва производството на Laurel – първия японски ръчен часовник
-1923 голямото земетресение в Канто – изгарят фабриките и офисите на Сейкоша
-1924 ражда се бранда SEIKO
-1929 джобния часовник на Сейкоша е избран за официален часовник на японските железници
-1960 Grand Seiko първо поколение е представено на сцената
-1963 Seiko sportsmatic 5 –първообразът на Seiko 5
- 1964 Seiko e official timer на олимпийските игри в Токио
- 1969 появява се SEIKO sport 5, Seiko quartz astron – първия в света кварцов ръчен часовник
- 70 те години ерата на електронните часовници и през 1975 – първия дайвър с титаниев корпус
- 1988 – появата на kinetic механизма
- 1999 – Представяне на Spring Drive
-2012 – Представяне на първия в света GPS часовник със соларно захранване

И това е само една малка част от постиженията на Сейко…но и аз имам още много да чета и то не само за тях.

линк към снимките:http://imgur.com/a/ys4Fc
http://imgur.com/a/ys4Fc

P.S.- И тъй като с фотоапаратите се гледаме мнооого отдалече искам да благодаря на колегите Prisadov и Vesire и колега от работата си за предоставената възможност да ползвам техните чудесни снимки (все пак 2 от снимките са мои).
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

kickimora
Почитател
Регистриран: 08 08 2014, 11:45

Re: Моите Сейко Х2

Мнение от kickimora » 30 09 2016, 18:31

Впечатляващо представяне! ::thumb::

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 01 10 2016, 00:33

Браво! :clap: Чудесно ревю! Очакваме следващите ревюта... съответно часовници! :)) ::drinks::

П.П. Забелязвам, че вирусната култура се е прихванала добре в благоприятна среда и заболяването прогресира успешно. :)) ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Мнение от Vesire » 12 10 2016, 11:33

::drinks:: Супер ревю, много ми беше приятно да го прочета. Благодаря.

Потребителски аватар
gata05
Маниак
Регистриран: 22 05 2014, 13:23

Мнение от gata05 » 12 10 2016, 11:48

Страхотно ревю :clap: Личат си емоциите,които си изпитал от двете Сейкота ::yahoo:: Хронографът е със страхотен финиш,поне така го виждам от снимките ::up::

stepona555
Маниак
Регистриран: 02 03 2015, 15:14

Мнение от stepona555 » 12 10 2016, 11:52

::drinks:: Много интересно представяне , браво :clap: , няма ли да има крачка встрани , да видим и друга марка

Потребителски аватар
ivanovnov
Маниак
Регистриран: 20 08 2012, 12:29

Мнение от ivanovnov » 12 10 2016, 12:51

Поздравления за първото ти ревю :) написал си го много увлекателно и приятно за четене :) и часовниците от ревюта са много красиви на живо :) скоро очакваме ревюта на още попълнения в колекцията :) :) :)
...go forward...

Barking Dog
Маниак
Регистриран: 10 02 2016, 11:29

Мнение от Barking Dog » 12 10 2016, 13:19

Благодаря Ви за хубавите и окуражителни коментари. Колега Stepona 555, при мен просто така се случиха нещата и почнах със Сейко, със сигурност ще се появят и други марки скоро, коти ще бъдат надлежно представени във форума. ::drinks::

П.С.- просто в момента пазя малко поведение откъм налични бройки... :))
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

Потребителски аватар
Ashaman9
Напредващ
Регистриран: 02 12 2015, 00:32

Мнение от Ashaman9 » 12 10 2016, 15:17

Готино ревю ::up:: Страхотни часовници и супер снимки, чак ми се прииска да имам и аз едно Сейко, досега все сме се разминавали :) Браво!
Alea iacta est

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”