Как се снима часовник

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.

Как се снима часовник

Мнениеот Sir Tomaz » 31 12 2010, 14:42

Колеги, виждам, че някои снимки на часовници са доста добри, виждам, че доста хора пък не могат да фокусират дори...

Дайте съвети, идеи, тънкости, техники - как се снима часовник, в какви условия, какво осветление използвате, имате ли лайт бокс, минавате ли през фотошоп и т.н., ползвате ли някакви допълнителни трикове.

Видях една снимка ня Явор, и много ми хареса как се вижда отблясък на баланса на едно сейко, което продаде. Та интересно е да споделим малки трикове и техники, за да виждаме все повече и по-добри снимки из форума.

Аз например, снимам на макро, предпочитам дневна светлина и слаба светкавица. Снимам от 10 до 40 см., според зависи и още свиквам на апарата, но гледам, като е на светкавица на пример - не трябва да се снима пряко срещу отразяващи повърхности - стъкло, камъни, полиран метал и т.н., защото отблясъка остава на снимката, трябва да се снима под наклок поне 75Ґ.. но не минавам през фото шоп, нямам време и снимките са raw, но винаги ми е било интересно какви филтри се ползват и каква обработка се прави, за да се изкара контраста и цветовете, да се наблегне на светлосенките и да се подчертае релефа.

Та ако има спецове, да пишат.. сега, няма да си дават хляба, ако става въпрос за профита, само съвети, леки идеи и т.н., е може и някоя тънкост ::drinks::
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Re: Как се снима часовник

Мнениеот fivegood » 31 12 2010, 14:49

Предполагам си я видял темата, но нека го има и тук линка като препратка. viewtopic.php?f=26&t=1245 Тук някой хора са споделили личен опит.
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот zarinni » 31 12 2010, 15:13

Моето мнение е в никакъв случай на светкавица! Не вярвам да е толкова спешно публикуването на обява вечер и да не може да се дочака дневната светлина. Ако все пак трябва да снимаш вечер на лампи, включи колкото можеш повече такива и задължително настрой белия баланс за случая. Отделно трябва да сложиш някакви прегради между източника на светлината и предмета за снимане, за да няма отблясъци, можеш да ползваш оризова хартия или дори найлон, ако се наложи няколко пъти прегънат. Това е за обикновен апарат без режими за бленда и скорост. На macro режим и не на нощно снимане. След това се иска експериментиране докато се получи, не една или две снимки. Запомняш положението и разстоянието от което ти хареса най много и не се въртиш с апарата да го снимаш от всички страни а местиш самия часовник, от страната от където искаш да се види. Това е от мен, не съм професионалист, но ме кефи да снимам. Другата тема е много полезна,но там говорят за други тела, с много настройки.
Casio PRS-201
zarinni
Маниак

Мнениеот Sir Tomaz » 31 12 2010, 15:37

А така, за това става въпрос, да другата тема я знам, но там тематиката е в по-широк аспект, иначе съм я прочел цялата с удоволствие. Тук искам да наблегнем на снимки на часовници, не само за обяви - а за ревюта, за кеф. Ето колегата zarinni даде добър старт, евала. За дневна светлина какво ще кажете колеги, на вън ли трябва да се снима за по-добър резултат или в помещение, близо до прозорец на пример? Аз все оставам с впечатление, че при снимките на дневна светлина, без никакво друго осветление има разминаване в цветовете и трябва да се коригира на фотошоп. Ако се пусне слабо светкавицата, съм останал с впечатление, че цветовете излизат по ярки и живи.
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот zarinni » 31 12 2010, 15:46

Всичко опира до опити. Ако на дневна светлина не ти излизат верни цветовете, пробвай някъде на сянка, да не е пряко осветен, или ползвай пак някакъв вид филтър. Има и други начини с настройки, но говорим да е максимално улеснено за начинаещи с обикновен апарат. Със светкавица може да ти харесва, но много детайли остават в сянка и липсва фон.
Casio PRS-201
zarinni
Маниак

Мнениеот Sir Tomaz » 31 12 2010, 16:52

Даа, ето сега няколко кадъра, с взети предвид съвети от форума :)

Мисля, че имам малко подобрение, колкото и не скромно да звучи ::yahoo::

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Направих над 100 снимки, но някои грам не стават, но има 50-60, които са прилични.
Кое става и кое не, има ли нещо в правилната насока. Не са пипани с фотошоп, кажете, какво може да се пипне.
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот zarinni » 31 12 2010, 17:24

Супер са като за първи опити! Виж обаче разликата между първата и втората, не знам това ориз ли е или някакви камъчета, на втората снимка лявата половина е прегоряла, не си личи нищо. На петата също. Някои от другите не са на фокус, за да не ти се налага да фокусираш по много пъти, натискаш спусъка до средата,задържаш така и се движиш леко напред назад докато фокуса падне там където искаш. Някои имат отблясък и си личи от къде идва светлината. Това май не е добре :)
Casio PRS-201
zarinni
Маниак

Мнениеот Groot » 31 12 2010, 17:25

Stenli и Filegood си траят нещо.. :)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот zarinni » 31 12 2010, 17:27

Те белите хора пият вече ... :))
Casio PRS-201
zarinni
Маниак

Мнениеот Sir Tomaz » 31 12 2010, 17:30

А пък аз тренирам с фотото ::angry::

Айде стига толкова, че малкия сега ще дойде и ще ми вземе апарата или часовника...
Почвам и Аз ::drinks:: ::drinks:: ::drinks:: ::drinks:: ::drinks:: ::bad::
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот fivegood » 31 12 2010, 18:01

Явор написа:Stenli и Filegood си траят нещо.. :)

OOO благодаря ти, но мисля, че си ме надценил. :) А и вече съм споделил как снимам в другата тема. На Стенли снимките обаче много кефят въпреки, че ги прави със съпунерка.

А пък ме и хванахте ... ::drinks:: Баси сложи една иконка за whiskey бе Яворе! ::up::
zarinni написа:Те белите хора пият вече ... :))
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот fivegood » 31 12 2010, 18:08

Ето това май са ми последните снимки, които съм правил на часовници: viewtopic.php?f=12&t=1739
Снимал съм на дневна светлина, без светкавица, от статив, защото много ми треперят ръцете и нямам оптичнен стабилизатор :) Фокусирам и ползвам самоснимачката, за да съм сигурен че няма никакви вибрации по време на снимката. Преди това проверявам на хистограмата баланса на бялото дали е в норма. С фотомагазина още не съм се заигравал.
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот iceberg » 01 01 2018, 17:39

Здравейте,
виждал съм цяла тема, в която показвате как светят часовниците ви.
Може ли някой да обясни как се правят такива снимки ?
iceberg
Напредващ

Мнениеот Sir Tomaz » 01 01 2018, 18:49

Отворена бленда, продължителна експозиция със статив и дистанционно. Най-малкото трепване ще замаже нещата. Иска търпение и опити.

20 сек. експозиция

Изображение

10 сек.

Изображение

Ако искаш да няма замазване на секундната стрелка трябва да се спре часовника, да не работи, но според някои така е по-ефектно... въпрос на вкус и как предпочита човек, и дали му се занимава да го спира, сверява отново и т.н...
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот george2502 » 01 01 2018, 19:02

Да допълня, ако нямаш дистанционно може ида пуснеш таймера за самоснимачка. Обикновено са 3 и 10 секунди. Фокусираш, натискаш и не пипаш повече.

Sent from my G8341 using Tapatalk
Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот iceberg » 01 01 2018, 21:06

Благодаря за бързия отговор и страхотните снимки, които показа.
А как става самото фокусиране при пълна тъмнина?
iceberg
Напредващ

Мнениеот iceberg » 01 01 2018, 21:51

Благодарение на съветите на колегите Sir Tomaz и george2502 постигнах това при първи опит:
Изображение

Изображение

Много благодаря. Най важните неща ми се изясниха.

Весела и щастлива Нова година!
iceberg
Напредващ

Назад към Ревюта и снимки на часовници