Зимно със Сейко

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.

Зимно със Сейко

Мнениеот Ashaman9 » 21 01 2018, 01:02

Здравейте Тигри,

От доста време не съм се мяркал тъдява. Поради зависещи от мен обстоятелства не съм влизал във форума почти година, времето все не достига и часовниците останаха на заден план. Всъщност обстоятелството се казва Лора и скоро навърши 5 месеца, да е жива и здрава на тати репичката :) Жена ми сигурно също чете това, жива и здрава да е и тя :P (здравей жена). Мнозина от вас се чудят кой е пък тоя. Не че съм бил кой знае колко активен потребител и преди, но някои може да си спомнят да се ме засичали, най-вече като автор на ревюто – победител от предходният конкурс. За толкова време форумът се е променил малко, активността е спаднала май, но си го обяснявам с фейсбук групата, която аз самият открих едва наскоро. Хубаво ще е да спра да разтягам локуми и да си дойдем на думата – реших да ви представя наградата за първо място, която спечелих преди, а именно:

Изображение

Това ревю трябваше да бъде написано много отдавна, ама нали...И така...
Зима! Студено, няма сняг, ама си е студено! Навън вече е порядъчно тъмно, жив човек не се мярка, единственото движение е от две тихичко поклащаши се подкови домашен телешки суджук на моята тераса (забравил съм ги, веднага ги прибрах) . Едно куче лае ожесточено, три други му отвръщат в удивителен асинхрон. Вкъщи е приятно топло и светло, малък бърбън на масичката, а малката ме гледа накриво, тъй като заех любимото и одеялце на жирафчета за да го ползвам за подложка при снимките. За щастие успявам да направя успешен бартер за гумена чесалка за зъби с формата на черешка и три пъти поред „Жаба Жабурана“ – нелоша песничка, която би могла дори да вземе Грами в изпълнение на Тил Линдеман и едно соло на Кърк Хамет между втори и трети куплет...

Изображение

По същество за часовникът – не знам как е при вас, но винаги когато отварям за пръв път нова тиктакаща придобивка оставам очарован, сякаш от кутията се излъчва многоцветна светлина, чува се лека духова музика и едва ли не дори звънчета. Така беше и този път, спомням си как го гледах захласнат и изпитвах онази детска радост, която, вярвам, изпитват и много други от този форум без значение от възраст, пол или любим футболен отбор. Тук е момента да благодаря отново на monopola за предоставената изключителна награда, както и разбира се на всички съфорумци, които дадоха своя ценен глас за моя милост – Благодаря!

Изображение

Та, въпросният часовник е SEIKO Sportura Kinetic GMT SUN015P1, наричан за кратко от мен „Черната сила“! Смея да твърдя едно изключително бижу, любезно предоставено ни от тези така вежливи и работливи жълти човечета в Япония. На пръв поглед изглежда доста голям и в действителност си е такъв. Ей сега хващам шублерчето и ви давам точни мерки: 44.5 мм без и 48 мм с коронка. Все пак стои доста добре дори и на малки ръце като моята (18см), което навярно се дължи на силно извитите лъгове, които следват естествените извивки на китката и я обвиват изключително удобно.

Изображение

Ефектът на големината се подсилва от безелът, чисто черен и лъскав, с бели арабски индекси по него. Според мнозина е керамичен, ама май не е. Въобще визията на това Сейко е много добра, изключителен финиш, който е радост за окото. Хубавото е, че макар и да клони към спортен, стои еднакво добре както с тениска, така и с риза и може да бъде носен по всякакви поводи.

Изображение

Няколко думи за механизма – кинетичен, калибър 5m85. Това ми е първи сблъсък с такъв тип механизми. На теория би трябвало да обединява най-доброто от кварца и автомата. На практика имаме кварцов часовник, който спира като автомат. Максималният резерв на батерията е 6 месеца, но ако ротирате три или повече часовника, то неминуемо този резерв ще бъде изчерпан. Лошото при този механизъм е, че когато това стане и нямате навивачка като мен, е доста по-трудно да се възбуди машнката. Ако видите един луд да ходи по улиците все едно прави двубой с шпаги с невидим противник не се стряскайте – аз съм. Все пак трябва да кажем, че бидейки главно кварц, то това съкровище дава отклонение средно около секунда на ден, което хубаво. Като минус може да се спомене, че няма бърза смяна на датата, но така или иначе е все тая, нали е зима. Ще се запитате как се сменя денят, ако все пак искате да го направите? При този механизъм часовата стрелка е независима, при въртене на коронката прескача/назадва директно с по един час, което пак изисква известно време за сверяване на дата, но далеч по-кратко и по-малко досадно, отколкото при някои руски прелести :)

Изображение

Стъклото е сапфир, като искам да напомня, че това е SEIKO, което прави още по-голямо впечатление. Гърбът също е прозрачен, като по този начин се угажда на тези от нас, които имат фетиш към лашкашти се ротори  Някои казват, че въпросният ротор бил доста шумен – твърдение, което просто ще подмина мълчаливо. Други казват, че имаме и антирефлекс тук, но аз лично не се наемам да коментирам.

Веригата е едно от нещата, които правят добро впечатление както на пръв поглед, така и на втори. Масивна стомана, с масивни крайни звена, което е добре. Почти цялата е бръшната, като средните звена са полирани в края, абе като цяло много добро изпълнение. Вземаме шублера и...си удрям главата в стената – разстоянието между лъговете е 21 мм...Защо? Кому е нужно? Има ли живот на Марс? Три въпроса, на които надали някой може да даде аргументиран отговор. Както и да е, преживява се, не е чак болка за умиране. Закопчалката е стандартна, има си надпис SEIKO и любиите ми два пуш бутона.

Изображение

Изображение

Касата е почти изцяло полирана стомана, което според мнозина е предпоставка за купища драскотини. Сигурно има такава вероятност, но аз си мисля, че ако човек уважава часовникът си ще успее да предотврати повечето фатални удари, все пак като ходя да копая лозето слагам CASIO-то, нали. Споменахме вече за лъговете, които са извити и лягат перфектно на китката, поне на моята.
Коронката за жалост не е брандирана, но поне е на винт, което позволява да имаме водоустойчивост до 100 метра. От това, което съм тествал, мога да кажа , че е устойчив на лиги, напишкване, а също така и на повърнато пюре от пощърнак – нещо, с което малко часовници могат да се похвалят! Все пак този часовник не е дайвър, но е хубаво да може да издържи на стандартни къпания. Отгоре на коронката имаме бутон за пауър резерв, който работи доста хитро – като го натиснеш, секундната стрелка прескача с определен брой секунди, в зависимост от това колко ни е резерва. В момента моята си седи на едно място, което не е хубаво.

Изображение

Да погледнем вече и дисплея. Черен, страхотно черен. Бели индекси, оградени с полирана стомана и с нелоша подсветка. Бели стрелки , които също светят известно време нощем, но без да прекаляват (само часовата и минутната). Секундната стрелка също е бяла, тънка като косъм и свети също така като косъм, сиреч никак. Измежду тях се гуши и една красива червена стрелка, която всъщност представлява и широко рекламираната функция на този модел GMT, или стрелка за второ часово време. Това е изключително удобно ако пътувате много и искате да гледате колко е часът у вас, с такава стрелка трудно ще пропуснете началото на мачовете от Шампионската Лига където и да се намирате. За жалост още не съм я ползвал истински, напоследък най-далечната дестинация, до която съм ходил е Хиполенд в Младост 1. То там не ти и трябва часовник, късмет ще бъде да попаднеш поне в същия сезон, часовете и минутите нямат чак такова значение.

Изображение

Някъде четох, че тази стрелка може да се ползва и като компас. Нелошо приложение, особено ако поради прекомерен оптимизъм се озовете да речем в Дружба. Тогава този компас може да ви спаси, макар да има и малка вероятност съвсем да ви затрие – лотария си е там, особено напоследък.
Като цяло дисплеят е страхотен, много добра четимост и великолепна подборка на цветове. С тази кърваво червена стрелка, бели индекси чудесното лъскаво черно навява малко на вампир – червеното за кръвта, бялото за зъбите и черното за една лъщяща, зализана коса на класически вампир от миналото, а не като на днешните транссексуални недоразумения по филмите.

Изображение

В заключение мога да кажа следното – страхотен, невероятен часовник, много добро изпълнение и изключителен финиш. Това бижу бързо се превърна в един любимците ми. Когато настане онова време, в което ни се приисква нещо ново и се чудим кое прасе да заколим, за да финансираме операцията, този хубавец определено е в безопасност (засега).
Сипвам си още един бърбън, връщам одеялото на малката и се надявам, че това ревю ви е доставило удоволствие, докато го четете. За мен лично беше истинско удоволствие да го споделя с вас. Пожелавам на всички успешна и щастлива нова година, бъдете здрави, обичайте близките си и не пропускайте да зарадвате детето в себе си с нов часовник!
Alea iacta est
Аватар
Ashaman9
Напредващ

Re: Зимно със Сейко

Мнениеот cthulhu » 21 01 2018, 01:17

Беше ми много приятно да го прочета. Харесаха ми отклоненията и хумора ,много на място.

Изпратено от моят 5080X с помощта на Tapatalk
Аватар
cthulhu
Маниак

Мнениеот Spitfir3 » 21 01 2018, 01:51

Определено не ти липсва дар слово, колега! Благодаря за ревюто! Беше удоволствие за мен да го прочета!

Изпратено с помощта на Tapatalk
Vulnerant omnes, ultima necat !
Аватар
Spitfir3
Маниак

Мнениеот Torro » 21 01 2018, 10:20

Хубаво ревю! Часовникът е идеен, макар да не е точно мой тип. Харесва ми, но нещо дизайнът не ме завладява в пълна сила. Може би, ако беше с една идея по-прибран, а не толкова разлят, щях да го харесам повече. Винаги съм странял от тези кинетични механизми, предпочитам механичните движения, а от кварцовите избирам чистото батерийно захранване.
Иначе, часовникът е Сеико, а това е истинската атестация.
Честито и дълго да му се радваш!
Torro
Маниак

Назад към Ревюта и снимки на часовници