Citizen Promaster - малкият голям дайвър

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Отговори
Потребителски аватар
cthulhu
Маниак
Регистриран: 24 09 2016, 16:03

Citizen Promaster - малкият голям дайвър

Мнение от cthulhu » 24 02 2018, 13:33

Днес ще ви представя един добре познат дайвър на ситизен. Иска ми се да започна с кратка история на това как се зароди моя интерес към модела...
Спомням си как тъкмо бях влезнал във форума (за малко да напиша форма... ::drinks:: за хората ,който са си обещали ,че ще тренират през новата година ,обаче не са уточнили ,че вдигането на дюнери също е спорт) ,обратно към историята ,разглеждам различните раздели и започвам да заформям някакви виждания за това какво ми харесва и какво не. Беше в "wrist shot of the day" темата мисля ,черен циферблат ,нато - любов от пръв поглед ! Веднага с почти тройно ускорен пулс се забързвам към гугъл и хоп виждам ценатааа... *ВАЖНА ВМЕТКА - тогава не бях прескочил психическия момент ,че часовник може да стува повече от 50 лева :roll: ,а и финансовия ми статус беше изключително усложнен от ред причини ,който за щастие изчезнаха само месеци по-късно* Решавам ,че не му е сега момента на този ситизен и подминавам с блажено залепен поглед по снимките в интернет. Прескачаме към година напред. Вече съм разбил няколко психически бариери :)) ,натрупал съм още впечатления ,но осъзнавам ,че конкретния модел (ny0040) не ми излиза от главата. СЕГА Е МОМЕНТА ! Пускам тема тук ,че го търся и започвам да плета шушони защото напрежението е прекалено голямо ,изведнъж чувам характерния звук на tapatalk когато получаваш съобщение. Поглеждам през пръсти телефона ,несмеещ да вярвам ,че толкова бързо се е отзовал някой и виждам точно това ! Със страхотно усилие ,поради треперещите ми пръсти отговарям на съобщението - формално и делово естествено ,няма да показваме излишно вълнение я ! Така на следващия ден ,заветният гражданин вече беше в мое притежание.

След кратката ,не особено кратка история пристъпваме към същинските ми впечатления от малкия голям промастър. Касата се води 42мм ,реално е 42 и малко ,но на ръка седи доста прибран. За човек с по-големи китки би бил даже малък. Като това доста често отказва хората от модела ,както и присъствието на коронката на 8 часа вместо на стандартните и позиции - на 3 или 4 часа. За мен лично това е голям плюс. Първо по този начин дланта е свободна да се движи безпроблемно ,тъй като няма в какво да се търка ,второ - аз съм левичар и мога да ползвам доминантната си ръка за сверяване на часа ,деня ,датата или за навиване. Което ни пренася към следващия сегмент от часовника ,а именно механизма. Тук ситизен са пропуснали да инсталират любимите си еко-драйв кварцове ,за сметка на това се срещаме с Miyota 8203A ин-хаус автомат. По данни на 17jewels.info мийотата се произвежда от 1977 ! Има ден ,дата и ръчно навиване ,както стана ясно и по-горе. За мен лично деня и датата са удобни ,но не са от безкрайно значение ,за разлика от ръчното навиване. Имал съм досег с доста представители на сейко ,главно с 7s26/36 и мога да кажа ,че навиването е голяма болка ,ако не се носи часовника през деня. Ако се отделим от вътрешностите и погледнем часовника отгоре ,погледа ни се приковава от циферблата ,маркерите ,стрелките и безела. Започваме в обратен ред - безелът е истинска находка за мен. Притежава 60 клика ,но тези 60 клика са страшно стегнати без никакви танцови движения напред назад ,перфектно приравняване между маркерите на безела и тези на циферблата. Самият циферблат е просто черен. Без игра със светлината ,без някакви излишни ефекти. Под маркера за 12 часа имаме информация за марката и съответно ,че носим автоматичен часовник ,както и промастър логото. Надолу ,малко над 6 часа получаваме още информация за характеристиките на часовника - водоустойчивоста му от 200м ,DIVER'S 200. Покрай тези надписи кръжат стрелките. За мен лично като дизайн са много сполучливи ,формата им е трудна за описване ,но върви ръка за ръка с тази на маркерите. Доста хора намират прилика между маркера на 12 часа и чифт бельо :)) ,други го оприличават на стилизирано сърце. Стъклото е минерално ,не е нещо на което си струва да се спираме. Междулъговото разстояние е 20мм ,като така се отваря голям диапазон от каишки с който може да се комбинира. До колкото разбрах този модел не е излизал оригинално на верижка ,но има афтърмаркет опции и за любителите на стоманата.
Интересен факт за часовника е бил на въоражение в италианския флот (marina militare) ,бил е тестван до 500м и е издържал. Разлики с модела достъпен за потребителите почти няма ,освен надписа на циферблата. Изглеждал е ето така : Изображение

В заключение бих казал ,че за мен лично това е един страхотен часовник. Има история около него ,има инхаус механизъм ,качествена изработка ,груб вид в компактен размер. Измервателен уред на който може да се разчита.
Оставям ви със снимковия материал и пожелание за приятна събота и неделя !

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

П.С. Това е първото ревю което пиша и като го препрочитам ,виждам ,че съм изпуснал доста неща. Въпреки това надявам се да ви хареса ::drinks:: !
Животът ни... е низ от радост и тъга ,днес си тук - утре пак си тук.

perovkula
Напредващ
Регистриран: 20 02 2011, 20:46

Re: Citizen Promaster - малкият голям дайвър

Мнение от perovkula » 24 02 2018, 13:46

Страхотно!Хубаво е,когато човек се сдобие с нещо,което му лежи на сърцето.Наистина прекрасен часовник.

Потребителски аватар
galliano
Маниак
Регистриран: 08 04 2013, 00:01

Мнение от galliano » 24 02 2018, 18:02

Честито, един от любимците в колекцията. ::drinks::
Offtopic: покажи
А относно веригите, има го модела и на оригинална верига(не плътна), а афтъра е супер(плътни звена)
Пръв между равни...

Pfote2
Маниак
Регистриран: 23 07 2011, 07:53

Мнение от Pfote2 » 24 02 2018, 18:41

...и като му се смени стъклото със сапфирено, става вече за чудо и приказ!

Потребителски аватар
seiko
Активен
Регистриран: 02 08 2011, 11:55

Мнение от seiko » 24 02 2018, 18:54

Pfote2 написа:...и като му се смени стъклото със сапфирено, става вече за чудо и приказ!
Има ли някъде снимка на такъв и предлага ли се сапфир за този модел?
– Човек трябва да иска малко, за да може да плати цената. (Баба Ванга)

Pfote2
Маниак

Мнение от Pfote2 » 24 02 2018, 21:12

Снимка нямам, защото го подарих и вече не е при мене, но сапфирено стъкло може да се сложи по всяко време. То и на снимка няма да личи, че е сапфир. Но иначе се вижда веднага.
Във форума съм давал неведнъж адреса, където аз си слагам сапфири на часовниците, които нямат. Специално за този платих 109 Евро за сапфира. Изпраща им се по пощата със застрахована пратка и се получава обратно пак в такава.

Pfote2
Маниак

Мнение от Pfote2 » 24 02 2018, 21:14

... и според мене този часовник изглежда най-добре с гмуркаческа каишка, както и с оригиналната верига (60 - 65 Евро).

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 24 02 2018, 22:35

Благодаря за ревюто! :clap: ::drinks::
Един мод със сапфир със сигурност ще направи часовника по-красив и стилен, но според мен ще отнеме част от излъчването му на един истински дайвърски tool watch, какъвто е той. :)
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
seiko
Активен

Мнение от seiko » 25 02 2018, 11:16

Pfote2 написа:Снимка нямам, защото го подарих и вече не е при мене, но сапфирено стъкло може да се сложи по всяко време. То и на снимка няма да личи, че е сапфир. Но иначе се вижда веднага.
Във форума съм давал неведнъж адреса, където аз си слагам сапфири на часовниците, които нямат. Специално за този платих 109 Евро за сапфира. Изпраща им се по пощата със застрахована пратка и се получава обратно пак в такава.
Благодаря за отговора!
Дано не бъде твърде нахално от моя страна, но ще помоля за този адрес, защото не съм го срещал досега и нямам идея, къде да го търся!

Потребителски аватар
tzetz
Маниак
Регистриран: 08 04 2013, 13:53

Мнение от tzetz » 25 02 2018, 13:05

Аз четох за механизма, че първите серии са даже от 1967 г., това прави 50 г. история, впечатляващо! Аз съм се засилил за синия цифер! Обожавам сините часовници! :)
Да оставим шаха на мира, да пием по бира!

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 25 02 2018, 14:36

Имах такъв, двуцветен, прекрасен беше.
Daydreamer

Pfote2
Маниак

Мнение от Pfote2 » 25 02 2018, 20:53

Потребителски аватар
seiko
Активен

Мнение от seiko » 26 02 2018, 09:56

Pfote2 написа:http://www.taucheruhren.de
::thumb:: ::drinks::

Потребителски аватар
tzetz
Маниак
Регистриран: 08 04 2013, 13:53

Мнение от tzetz » 26 02 2018, 12:02

Между другото този модел и синия са вече спряни от прозиводство и който желае да се снабди с чисто нов, сега му е времето - скоро ще са изчезнал вид, като този с изцяло осветения циферблат. (съвсем наскоро в ибея един вуйчо продаде нова бройка с етикет във водолазна кутия за над 400 паунда и то за 1 ден) на купи сега цена.
Същото ще е след няколко години с черните и сините дайвъри. Изобщо моделът се превърна в легенда за близо 20те години производство.
Та понеже започнах темата, да я довърша.

Ето го наследника на малкият голям дайвър. Той също е автомат, но със завиндна цена в класа над 400$...дори и над 500$.

Изображение

Изображение

А само преди 7-8 години нови NY0040 се продаваха на цени околко 100$... На къде върви този свят?
Да оставим шаха на мира, да пием по бира!

eray_jpn
Напредващ
Регистриран: 23 12 2016, 12:01

Мнение от eray_jpn » 23 03 2018, 01:05

Честито един часовник който напълно си заслужава парите. Един часовник който е направен за реални условия а не за богати чичковци с шкембета за да се фукат на бизнес вечерии. Със здраве да го носиш. ::drinks:: ::up::

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”