Прим / PRIM История от чехия ( Чехословакия )

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
narhaim
Напредващ
Регистриран: 20 08 2016, 21:52

Прим / PRIM История от чехия ( Чехословакия )

Мнение от narhaim » 27 08 2018, 16:43

Здравейте колеги,
Сравнително нов съм във форума, но и аз като Вас се увличам ( абе адски увлечен съм ) по часовниците.
Моята слабост са старите ръчни часовници. Онези същите, които стоят с години захвърлени в прашните шкафове или пропити от влагата мазете. Спряли във времето с пукнато стъкло, крив баланс или липсващи стрелки. Когато се докопам до такъв часовник, се впускам в адската авантюра с рестaврирането. Лично аз нямам познанията, инструментите и частите с които да го отремонтирам, но го нося на доверен часовникар, който разполата с всичко необходимо, а аз преди това съм се снабдил с резервни части, които съм изнамерил във вофума, интернет или в някой магазин. Естествено, накрая часовника ми ляга много по-скъпо отколкото някога е струвал, но чувството да носиш ретро часовник, който изглежда като нов и си му вдъхнал нов живот, е просто меописуемо :))
Освен старите и вехти часовници, много обичам различните марки. Харесвам разнообразните марки ( народности ) и във времето ще се постарая да има от всяка държава производител на часовници по нещо ::yahoo::

Та, да се върнем на темата:

На Вашето внимание представям този страхотен часовник Прим / PRIM Czechoslovakia ( Днескашна Чехия)
- позлатена каса
- каишка - естествена кожа
- междулъгово пространство - 18 мм
- широчина на касата - 33 мм
- широчина на касата с коронката - 36 мм
- дължина на касата от гъг до лъг 41 мм
-височина на часовника 14мм
- механизъм : механика 17 камъка, ръчно навиване.
- Собствен механизъм на марката Прим
- Резерв 36ч ( после го навих :)) )
- точност - не съм го засичал до секундата, но за стар дядо си бръмчи просто перфектно. Бих казал, че механизма е шумен, но това ми харесва още повече :)

Информация за марката и производителя :

Прим / PRIM е чешката марка за часовници, чиято зора започва през 1949 г във вабриката Chronotechna. По това време това е лукс и голям пробив, защото само 8 страни могат да се похвалят с масовото производство на часовници. Благодарение на марката Прим, Чехия е една от тях. През 1952 г излиза първия дизайн на часовника, който е развиван до 1956 г. Всеки детайл на часовника трябвало да бъде издръжлив и надежден, поне 15 г. Тестването на часовниците е било просто, но надежно. Всеки от редовните служители трябвало да носи часовника постоянно в продължение на 1г и да го наблюдава, след това да каже как може да бъде подобрен. Марката се е ценяла високо, защото са се подарявали на държавни служители с висок пост. Един от най-важните собственици на PRIM часовник е бил президентът Антонин Запотоки, който получил златен часовник със сериен номер 4 в деня на 72-ия си рожден ден.
Въпреки че първите часовници били създадени те все още нямали официално име. Неофициалната работна версия на часовника било името Котва, а от 1954 г. носи името Спартак като тракийският гладиатор. От 1958 официалното име на часовниците е PRIM, както и всичко останало, но до тогава има няколко хиляди ( по не потвърдена информация 6000 бр ) произведени часовници с името SPARTAK , които са много ценени от колекционерите поради тяхнатя рядкост.
Ето малко хронология по дати :
1946 – Дружеството Хронотехна е създадено в Либерец, Чехословакия
1949 – открит е клон на фирма "Хронотехна" в гр. Нови Мадрид над Метуи, производство на ръчни часовници
1954 – първият модел на часовника - Спартак
1957 – Серийно производство на часовници ПРИМ
1958 – Часовниците стават достъпни за масовия гражданин
1965 – Стартира производството на модела Orlik и скоро става най-известния модел на Прим
1967 – Първата реклама на часовници Прим
1969 – Фабриката в Nove Mesto nad Metuji, Czechoslovakia, се преименува на ELTON
1982 – Стартира производството на кварцови часовници
1993 – Компанията ELTON е приватизирана
2009 –Подновяване на производството на часовници в Nove Mesto nad Metuji
2016 – Фирмата Elton hodinářská става горд член на холдинга на CZECHOSLOVAK GROUP

Първият часовник Прим е оборудван с калибър 50, чийто дизайн се основава на калибър от 11 линии на френската фирма LIP R25-3 с височина 4,4 мм. Той е оборудван с 15 камъка швейцарски котва escapement и малка секундна стрелка. Честотата на баланса е 18 000 трептения . За първи път часовниците с това движение са въведени на вътрешния пазар през април 1958 г.През следващите години калибър PRIM 50 е разработен допълнително. Калибрът 52 е снабден с колело за дата, калибърът 55 е снабден с централна секундна стрелка с обикновено непряко задвижване. Комбинацията от колело за дата и централна секунда се дава на калибър 57. Часовниците са никелови, хромирани или позлатени (първоначално с 20 микрона, но през следващите години този слой е намален на 3 микрона благодарение на усъвършенстваната технология).
За Чешката армия се произвежда специален часовник: калибър 50, със стоманена каса, черен циферблат, подцветка на стрелите и маркерите и въртящ се безел. Този модел се нарича Орлик и е произведен между 1966 и 1968 година.
Изграждането на новата фабрика, където компанията се намира и до днес, започва през 1970 г. По това време стандартното производство се допълва с това на военното оборудване. Поради естеството на производството на ЕЛТОН, добавеното портфолио включва главно прецизни компоненти за системи за запалване на артилерийски амуниции, компоненти за оптични търсачи в резервоари и т.н.

Има още доста информация, но ще се спра до дук. С две думи, Прим е вече на 69г, не е изключително старо , но въпреки това е устояла на времето и работи до ден днешен. По - лобопитното и това, което ме грабва е, че 99% от частите, си ги произвеждат сами, а часовниците се сглобявят в тяхната фабрика. Това го оценявам с 10-ка защото изключително малко марки могат да се похвалят със същото.

Прикачвам снимки в които може да видите моя любимец.
Надявам се, да Ви е харесало ревюто толкова колкото и на мен, докато се потопих в историята на този часовник. ::yahoo::
Прикачвам линк към официалният сайт на произдовителя.
https://www.prim.cz/

Хубава вечер от мен,

Поздрави,
Narhaim ::drinks::

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Just do it !

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Re: Прим / PRIM История от чехия ( Чехословакия )

Мнение от Torro » 27 08 2018, 17:17

През 1989г. от гр.Братислава си купих часовник Прим , с дайвър-стил, механика 17 камъка . До преди няколко години все още беше в мен , но го продадох и още съжалявам, за което. Интересни часовници и калибри, различни от съветските.
Последна промяна от Torro на 27 08 2018, 21:01, променено общо 1 път.

narhaim
Напредващ

Мнение от narhaim » 27 08 2018, 18:50

Еее, жалко, че си го продал. Щеше да качиш една снимка, да доразвием темата :)
Определено са интересни и много странно, че не се срещат често в България.
Just do it !

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 27 08 2018, 19:10

Браво :clap: Много полезно и изчерпателно ревю. По този начин се илюстрира ,че часовниците имат и история и то разнообразна. Много корава марка,като се мълви ,че конструкторите са се вглеждали доста подробно в Омега ;) Имат най-различни модели,от дрес ,до спортни. Дано автора да не се разсърди,че допълвам с три мои модела неговият красавец,бих ги сложил в офтопик,но не работи.

Изображение
Изображение
Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

narhaim
Напредващ

Мнение от narhaim » 27 08 2018, 20:19

Да се разсърдя ли ?!
Глупости !
Напротив, много се радвам, че качи и твоите . Във форума информацията е оскъдна, така че всяка информация е добре дошла, без знамения дали са силни ими слаби страни на марката.
Това , че са вглеждали в Омега, много ме радва и не го знаех.
Четох, че циферите на военните часовници са покрити с асфалт, още нещо което е любопитно и интересно :)
Не те разбрах, как да го сложиш в офтопик ?
Just do it !

Потребителски аватар
ostap
Маниак
Регистриран: 10 07 2013, 18:06

Мнение от ostap » 27 08 2018, 20:45

Благодаря за ревюто, много интересно. Харесва ми че повечето са с инхаус механизми. Личния ми фаворит е ORLÍK. Харесвам дайвъри с винтидж излъчване. Най-голямото предизвикателство е от къде може човек да си го купи: има 5-6 магазина в Чехия и един в Япония. :shock:
Имаш ли идея какви са приблизително цените на инхаус моделите?
Изображение

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 27 08 2018, 21:15

Еми да подсиля темата с няколкото останали ми снимки от липсващият ми Прим-спорт:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Това е всичко от тази моя стара любов.

narhaim
Напредващ

Мнение от narhaim » 27 08 2018, 22:00

ostap написа:
27 08 2018, 20:45
Благодаря за ревюто, много интересно. Харесва ми че повечето са с инхаус механизми. Личния ми фаворит е ORLÍK. Харесвам дайвъри с винтидж излъчване. Най-голямото предизвикателство е от къде може човек да си го купи: има 5-6 магазина в Чехия и един в Япония. :shock:
Имаш ли идея какви са приблизително цените на инхаус моделите?
Здравей колега,
Ако трябва да съм честен, нямам си и на идея откъде може да се сдобиеш с подобен модел.
В ибей видях, че се продават, но ако е нов държат цена.
Радвам се, че ревюто ти харесва :).
Just do it !

narhaim
Напредващ

Мнение от narhaim » 27 08 2018, 22:06

Torro написа:
27 08 2018, 21:15
Еми да подсиля темата с няколкото останали ми снимки от липсващият ми Прим-спорт:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Това е всичко от тази моя стара любов.
Страхотен Спорт !
Като изключим дрес моделите показани от колегата Сейкоша, за Прим е запазена марка централната секундна стрелка да е оранжева :)

Сега издирвам Спорт и Дипломат , ако попадна на военен Прим.... или каквато и друга марка да е, задължително ще се похваля ::drinks::
Just do it !

щирлиц
Новобранец
Регистриран: 17 08 2011, 23:44

Мнение от щирлиц » 27 08 2018, 23:32

Едно малко допълнение от мен.Часовниците PRIM бяха неразделна част от автобусите Шкода Кароса706РТО,Чавдар. По-възрастните може би ще си спомнят черно-белия часовник,монтиран над разделителя на предното стъкло,чийто циферблат светваше заедно с външните светлини на автобуса.
Та този часовник се навиваше веднъж на 5 дена,посредством метален пръстен,който беше монтиран по външния диаметър.Сверяването пък ставаше чрез издърпване,и въртене.Съжалявам,че моят екземпляр е на вилата,щях да го снимам.

narhaim
Напредващ

Мнение от narhaim » 28 08 2018, 14:42

Колега, така ли е изглеждал часовника ?

Изображение
Just do it !

щирлиц
Новобранец

Мнение от щирлиц » 28 08 2018, 17:23

Подобен е,но не е същия.

щирлиц
Новобранец

Мнение от щирлиц » 28 08 2018, 23:32

Ето какво намерих по въпроса:https://youtu.be/GRAVhi4BZJM

Потребителски аватар
ViktorMirkovich
Маниак
Регистриран: 15 04 2015, 13:58

Мнение от ViktorMirkovich » 29 08 2018, 11:51

Чудесно ревю с история и факти. Понеже присъствах до известна степен на периодите на реставрацията се радвам да го видя в завършен вид.
Браво на колегата и приятел, продължавай в същия дух ::up::
SEIKO Orange Knight-Sapphire Mod+MM300 Hands
SEIKO Sumo - soon Sapphire Mod
ORIENT M-Force Bravo
TC9 Diver in Bronze
VOSTOK Komandirskie K34
VOSTOK Amphibia Vintage
Green Phantom Diver mod
Nautec NoLimit OceanRift

narhaim
Напредващ

Мнение от narhaim » 30 08 2018, 08:07

щирлиц написа:
28 08 2018, 23:32
Ето какво намерих по въпроса:https://youtu.be/GRAVhi4BZJM
Перфектно се вижда на клипа !
Да живее ютуб :))
Just do it !

narhaim
Напредващ

Мнение от narhaim » 30 08 2018, 14:08

ViktorMirkovich написа:
29 08 2018, 11:51
Чудесно ревю с история и факти. Понеже присъствах до известна степен на периодите на реставрацията се радвам да го видя в завършен вид.
Браво на колегата и приятел, продължавай в същия дух ::up::

Следващия проект и той е в действие ;)
Just do it !

ALFA ROMEO
Новобранец
Регистриран: 19 02 2018, 23:33

Мнение от ALFA ROMEO » 02 09 2018, 19:52

И аз да покажа моите
Изображение

Изображение

narhaim
Напредващ

Мнение от narhaim » 02 09 2018, 21:26

Супер :)
Първия е ясно, че е ръчен, втория, който е кварцов, стенен или настолен часовник е ?
Just do it !

narhaim
Напредващ

Мнение от narhaim » 02 09 2018, 21:29

Ще добавя към статията, че оранжевия цвят на секундната стрелка е запазена марка на Прим.
В горните две снимки може да се види различно лого на марката.
Логото което в да кажем в скоби е старото, а новото лого е изчистениеят надпис PRIM.
Just do it !

ALFA ROMEO
Новобранец
Регистриран: 19 02 2018, 23:33

Мнение от ALFA ROMEO » 02 09 2018, 22:37

::up:: Настолен е много красив на живо

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”