Ball Fireman Chronograph - универсалният спътник

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Отговори
Потребителски аватар
cthulhu
Маниак
Регистриран: 24 09 2016, 16:03

Ball Fireman Chronograph - универсалният спътник

Мнение от cthulhu » 07 12 2018, 21:32

Изображение
Изображение

Духът на марката :
Свобода. Тя е въплащение на това за което живеем : Свобода на волята и шанс да преследваме мечтите си.
Американските железници са донесли свободата на народа ,възможността да пътуват и откриват непознатото. Могъщите локомотиви запалват искрата на приключенския дух ,а хората строящи релсите са били героите на тази ера. “Ball Watch Company” с гордост служи на тези герои тогава ,така както и до ден днешен служи на откривателите!

Ранна история :

До голяма степен ,развитието на часовникарската индустрия в Америка е пряко повлияна и зависима от появата на железниците.
Преди отвърждаването на влаковете ,като превозно средство ,не само за хората ,а и за стоки ,не е имало реална нужда от начин за прецизно времеизмерване. Дори след като железниците достигат сериозни пропорции след Гражданската война ,отделните общности продължават да поддържат свои собствени времена.
Към края на 1883 ,отделните звена в системата на железниците се споразумяват помежду си да разделят страната на 4 зони и да използват стандартно време. Обществото скоро последва примера им ,интересно е да се отбележи ,че конгреса не дискутира официално концепта до 1918.

„BALL’S TIME” :
Изображение
Webb C. Ball е роден в Frederickstown ,Ohio на 6 октомври 1847. В ранните си години той е проявявал интерес към точното времеизмерване ,така че когато през 1883 бива прието Стандартното време и Военноморската обсерватория във Вашингтон влиза в служба ,г-н. Бол е бил първият кливландски бижутер използвал сигналите за време ,изпращани от обсерваторията ,като по този начин е предоставял точно време в Кливланд. Също така е и първият в града ,който е закупил и окачил на витрината си хронометър. Дълги години хората минаващи покрай магазина му са сверявали часовниците ,по този начин фразата “Ball’s time” става синоним на абсолютно точното време.

Трагедията в Киптън :
Изображение
На 19 април 1891 ,бързията пощенски влак ,познат като Но.14 идва западно от Lake Shore & Мичиганската южна железопътна линия ,в Киптън ,Охайо. На Elyria ,около 40 километра от Кливланд , инженерът и кондуктора на композицията получават заповед да пуснат Бързия Пощенски влак да ги подмине на гара Киптън (малка гара ,намираща се западно от Оберлин ,университетския град)
От момента в който влака напуска Elyria ,до сблъсъка му с пощенския влак ,Кондуктора признава ,че не е вадил часовника от джоба си. По негови думи ,очаквал ,че инженера ще наблюдава за другия влак. Това което не е знаел той е ,че часовника на инженера е спрял да работи за 4 минути ,след което е започнал отново ,малко нещо което е щяло да доведе до големи последствия.
Имало няколко гари между Елириа и Киптън ,но инженера продължил бавния ход на влака ,с идеята ,че има достатъчно време. На тръгване от Оберлин е трябвало да има 7 минути до достигане на пресечната точка ,разбира се всъщност са били 3. Влаковете катастрофират на гара Киптън ,като инженерите на двата влака умират на място.
Инцидента кара управниците на Lake Shore да възложат разследването на времеизмерването и поддържането по релсите на г-н. Бол ,както и разработката на инспекционна система за тяхното приложение.

Часовника на железопътния стандарт :
Изображение
Изображение
Изображение
Бол е бил основополагащ в утвърждаването на стандарти при железопътните часовници ,както и за инспекционната система ,според която всички часовници използвани по железопътната линия трябва да бъдат проверявани при компетентни часовникари. Според тази система във всеки влак е имало четири основни часовника ,носени от : Кондуктора ,Инженера ,Огняря и Човека на задната спирачка.
За да предостави надежни часовници ,предварително изготвен лист от възможни опции е бил предоставян на работниците ,от който те са избирали техния часовник. След като бъде избран и сертифициран ,всеки от тези часовници е трябвало да бъде връщан на всеки две седмици се сверяване с вашингтонското време. Отклонение повече от 30 секунди ,значело ,че трябва да бъде регулиран ,като през това време бил даван друг в изрядно работещо състояние на работника. Два пъти годишно всеки часовник минавал пълна инспекция.

Лични виждания и бележки :
Часовника дава едно инстински солидно усещане ,не в смисъл на това да е 700грама без верижката ,а на изключително премислен и устойчив инструмент. Вложените материали и допълнителнителните тестове ,през които минава всеки „Бол“ са на много високо ниво. Така характерните тририеви тръбички ,които са един от основните компоненти характеризиращи часовника са дело на компанията mb-microtec. По стените на тръбичката има нанесен луминофор ,който се възбужда от свободно движещият се тритии. Подсветката ,която придават е разкошна ,напълно несъпоставима с другите методи спомагащи проверката на часа в оскъдна свелина. Впечатление прави и интересната форма на касата ,която отгоре погледната по-малка от общият диаметър без коронката и бутоните на хронографа ,има едно издуване през средата и след това отново стесняване. Всичко това позволява вътре да се намести многократно доказаното валжу 7750 ,което освен хронографната функция предлага и поглед над деня и датата ,което лично за мен е от голямо значение. С всичко това предвид циферблатът е далеч от претрупан и макар на пръв поглед да изглежда леко скучен ,всъщност крие множество малки детайли в себе си – радиалната текстура върху малките циферблати или полираният външен пръстен ,които ги обхожда ,контра баланса с двойното вплетено “RR” (railroad). Всичко е там ,защото има причина да е така ,самото лого на марката ,остава почти незабеляано ,но защо да се набива на очи като не извършва конкретна функция ?
Аз съм огромен фен на хронографите ,но често са прекалено претрупани или нежни откъм водоустойчивост и цялостна надежност на часовника. Тук нещата са напълно различни – всяко натискане на бутони буди увереност ,дългата резба на коронката и капака на винт ,допринасящи за 100те метра водоустойчивост ,както и повишената удароустойчивост правят този Бол моят дневен спътник в градските приключения. 

Снимки :
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Както и няколко wrist shot-а :
Изображение
Изображение
Изображение

Добавени снимките от по-долните постове за улеснен изглед :
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Надявам се съм успял да събудя интереса ви към марката ,определено има интересна и дълбока история ,която в днешни дни продължава да се развива. Рядко сядам да пиша ревюта ,а ми се иска да го правя по-често... Ето нещо за списъка "Нова година - ново аз :)) " ::drinks::

Последна промяна от cthulhu на 01 01 2019, 18:29, променено общо 1 път.
Животът ни... е низ от радост и тъга ,днес си тук - утре пак си тук.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Re: Ball Fireman Chronograph - универсалният спътник

Мнение от mitadoc » 07 12 2018, 21:48

Браво! Прекрасен е!
Daydreamer

Потребителски аватар
petarstoil
Маниак
Регистриран: 04 12 2015, 18:57

Мнение от petarstoil » 07 12 2018, 23:05

:clap:

antlazarev
Активен
Регистриран: 10 05 2018, 18:45

Мнение от antlazarev » 07 12 2018, 23:21

Кратко, но интересно ревю. Часовникът е много красив! ::thumb::

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 08 12 2018, 18:26

Страхотно! :clap: :clap: :clap:
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 13:09

Мнение от Дон Жуан » 08 12 2018, 19:00

Ето за това идеше реч ;)
::drinks:: ::drinks:: ::drinks::

Потребителски аватар
cenzor
МОДЕРАТОР
Регистриран: 15 10 2009, 17:47

Мнение от cenzor » 08 12 2018, 20:46

::drinks:: Страхотен часовник и чудесно ревю.
Само размера и теглото (220 + гр. с веригата май беше) малко пречат да бъде ежедневен часовник (за мен).
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“

Потребителски аватар
ivo p
Маниак
Регистриран: 20 09 2014, 11:31

Мнение от ivo p » 08 12 2018, 21:16

Хубав часовник, хубаво ревю.

Благодаря.

Потребителски аватар
ivanovnov
Маниак
Регистриран: 20 08 2012, 12:29

Мнение от ivanovnov » 08 12 2018, 22:10

Благодаря за ревюто, страхотен часовник и интересно ревю. :)
...go forward...

Потребителски аватар
cthulhu
Маниак

Мнение от cthulhu » 09 12 2018, 15:34

От вълнение изобщо не съм прегледал текста преди да го кача и както се вижда има доста стилистични грешки ,ще ме прощавате за които :)
Тъй като наближават любимите ми празници ,предполагащи семейни сбирки и домашни декорации - няколко снимки в лежерният неделен дух :
Изображение
Изображение
Изображение

Благодаря на всички включили се в темата ! Ще ми бъде много полезно ако получа малко насоки отностно това какви ревюта предпочитате - повече история на марката / технически аспекти на механизмите или по-леки четива като лични впечатления в стегнат формат ,подплатени с голям брой снимки за добиване на по-пълна представа ?
Последна промяна от cthulhu на 01 01 2019, 18:25, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 09 12 2018, 16:02

Доволен съм, че попаднах на твоето ревю. Беше удоволствие да разгледам снимките. Най-готиния часовник, който някога съм имал. Добре си пресъздал усещането от неговото носене :)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Barking Dog
Маниак
Регистриран: 10 02 2016, 11:29

Мнение от Barking Dog » 09 12 2018, 20:08

Много свежо и приятно представяне. За съжаление тази марка е недооценена в Европа и България, но имат страхотни модели. Ако може да качиш и повече снимки на луминсценцията..знам, че е изключително трудно да се снима, затова приеми тази молба като предизвикателство...:)
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

Потребителски аватар
cthulhu
Маниак

Мнение от cthulhu » 09 12 2018, 20:28

Barking Dog написа:
09 12 2018, 20:08
Много свежо и приятно представяне. За съжаление тази марка е недооценена в Европа и България, но имат страхотни модели. Ако може да качиш и повече снимки на луминсценцията..знам, че е изключително трудно да се снима, затова приеми тази молба като предизвикателство...:)
Добре ,че ме подсети ,как може точно тази да забравя да кача ::yahoo::
Изображение

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 13:09

Мнение от Дон Жуан » 09 12 2018, 21:00

Offtopic: покажи
Ще си позволя да вметна нещо..... За разлика от луминовите, които се снимат добре в пълен мрак, особено ако предварително са нагрети както повечето колеги ги снимат, тритиетите тръби се хващат най-добре в полумрак ;)
Аз дето съм пълен профан в снимките успях да го щракна и с тела :))

Потребителски аватар
cthulhu
Маниак

Мнение от cthulhu » 25 12 2018, 00:12

Да допълня с няколко снимки :
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Veselka
Почитател
Регистриран: 21 08 2016, 17:12

Мнение от Veselka » 30 12 2018, 09:39

:clap: :clap: :clap:
Изображение

Потребителски аватар
DocVader
Маниак
Регистриран: 25 02 2012, 12:30

Мнение от DocVader » 31 12 2018, 14:56

Номинирам за конкурса за ревю
Естествената тъпота побеждава изкуствения интелект. Винаги.

Потребителски аватар
sickdog
Напредващ
Регистриран: 15 06 2017, 09:10

Мнение от sickdog » 01 01 2019, 12:18

Страхотно ревю и снимков материал!

Jojomojo
Новобранец
Регистриран: 24 01 2019, 22:51

Мнение от Jojomojo » 24 01 2019, 23:04

Здравей колега,
Страхотен часовник. Подарих дамския модел на моята съпруга. Незнам как го прави часовникът, но за един месец Буквално цепи секундата. Не е дал или изостанал със секунда. Жена ми много му се кефи
Модела е Ball Fireman Classic Ladies-NL2098C-WH

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”