Omega Speedmaster Automatic

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Потребителски аватар
Lamer
Маниак
Регистриран: 22 02 2010, 19:39

Omega Speedmaster Automatic

Мнение от Lamer » 28 03 2011, 12:55

Захванах се да напиша това представяне след около едногодишно носене на часовника. Понеже имах и някои запитвания за него, най-после назря моментът. Искаше ми се да го обмисля, както и да на правя прилични снимки на този великолепен часовник, но все не ми стига времето.
Искам да започна с това, че ако се налага да имам само един часовник, това ще е тази Omega Speedmaster Automatic (reduced). Точният номер е 3510.50.00. Това е един универсален модел, съчетаващ класическата със спортната визия, без да е натрапчив и не на място. Стои еднакво добре и на костюм, и на тениска. Дизайнът е много подобен на легендарния Omega Speedmaster Professional (Moonwatch), но приликите свършват до тук. При Automatic секундната стрелка е от дясно, при Professional-от ляво. Механизмите са съвсем различни. Automatic е с механизъм Omega 3220,базиран на ЕТА 2892-A2 с добавен хронографски модул Dubois-Dépraz 2020, за разлика от Professional, който използва Omega 1861, базиран на Lemania, ръчно навиване. Резервът на Automatic е 40 часа, честотата-28,800 . Professional е съответно-48 часа и 21,600. Другата разлика е в размерите. Диаметърът на Automatic e 39 mm, за разлика от Professional, който е 42 mm. На мнозина, особено с по-големи ръчички, този размер може да се стори демоде, но аз го намирам за удобен, без да е „джудже“. Особено ми харесва дебелината, която е 12 мм, което го прави един от най-тънките хронографи. Случи ми се дори да споря с продавачка в “ Джулияни“ хронограф ли е това или не, че е толкова тънък. Стъклата и при двата са Hesalite crystal , лесно се драска, лесно се полира. Смята ли са, при проектирането на Moonwatch, че има риск сапфира да се пръсне в открития Космос. Има по-съвременна версия, със сапфир кристал. Циферблатът е много прецизно разграфен, черната тахиметрична скала, която опасва стъклото, придава завършен вид на съвършен инструмент.
Според съвременните тенденции часовникът определено има ретро вид, с извитото стъкло. Всеки индивидуално може да прецени дали му допада или не.
Искам да обърна внимание на някои странности на механизмът. За разлика от Валжу-тата, които ми минаха през ръцете и които се държат съвсем предвидимо, т.е. при максимално натегната пружина избързва, при разхлабена-изостава, този се държи съвсем на опаки. При максимално навиване-изостава много леко, при разхлабена пружина започва да избързва доста докато спре. Това, с уговорката че е настроен така, да изостава леко, за да компенсира избързването, ако се разхлаби когато го сваля от ръката, което си е константно. Тъй като го нося почти непрекъснато, вече и без да го гледам зная кога да го сваля да си „почива“ и кога да го нося, така, че 24 часовото отклонение да е около 0 сек. Breitling-а, като сертифициран хронометър, като цяло работи по-точно, но си има трайна тенденция да избързва със секунда и нещо на денонощие. Изоставането му започва доста кратко време преди да спре. В това отношение „своенравния характер“ на Омега-та ми допада повече :) Усещането при носене е съвсем различно, от носенето на валжу. Маховикът не се усеща изобщо и почти не се чува. Няма го бясното развъртане, жужене и трептене на Валжу. Съответно и се самонавива по трудно. Валжутата се навиват максимално след 4-5 часа носене при ежедневен ритъм. Не ми се е случвало Омегата да спре докато я нося, но когато верижката е по-хлабава и не съм се движил през деня особен, веднъж или два пъти беше спряла на сутринта. От както го нося с по-стегната каишка се навива доста по-ефективно.
Преди да поставя снимките, искам да обобщя-това е часовникът, който най-много си харесвам. Не бих го заменил за нищо. Би могъл да е по-функционален, да има дата, примерно, но за мен има някакъв особен чар. Винаги съм харесвал Омега, това е осъществена мечта.
Изображение
omega9 by pevtimov, on Flickr
Изображение
omega speedmaster reduced 1 by pevtimov, on Flickr
Изображение
omega speedmaster reduced by pevtimov, on Flickr
Изображение
omega4 by pevtimov, on Flickr
Изображение
omega speedmaster reduced4 by pevtimov, on Flickr
Изображение
3220 Omega speedmaster reduced by pevtimov, on Flickr
Изображение
tissot,omega,ml by pevtimov, on Flickr
Изображение
omega7 by pevtimov, on Flickr
Изображение
omega4 by pevtimov, on Flickr

Изображение
omega breitling1 by pevtimov, on Flickr
Последна промяна от Lamer на 03 03 2012, 14:13, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
Vlado
Активен
Регистриран: 30 11 2010, 00:44

Re: Omega Speedmaster Automatic

Мнение от Vlado » 28 03 2011, 13:17

Часовника е уникален. От думите ти си личи, че това наистина е твоя часовник. Пожелавам ти да ми се радваш много години.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 28 03 2011, 13:44

Толкова много любов има в това ревю :clap:
Daydreamer

sci
Маниак
Регистриран: 31 03 2010, 17:32

Мнение от sci » 28 03 2011, 16:28

Прекрасен часовник! Много хубаво ревю и снимки - попаднал е при правилния човек. И по-важното - ти си си намерил идеалния часовник.

shtora
Маниак
Регистриран: 05 01 2010, 14:06

Мнение от shtora » 28 03 2011, 17:04

:clap:

Чудесно четиво и гледиво !
А най-чудесно е, че така му се радваш на часовника ::drinks::

Потребителски аватар
Yassen
Почитател
Регистриран: 05 03 2011, 20:25

Мнение от Yassen » 28 03 2011, 17:13

Много добро ревю и страхотни снимки пак. :thumbup: Дано тази класика те радва много години. :)
Lamer написа:Искам да обърна внимание на някои странности на механизмът. За разлика от Валжу-тата, които ми минаха през ръцете и които се държат съвсем предвидимо, т.е. при максимално натегната пружина избързва, при разхлабена-изостава, този се държи съвсем на опаки. При максимално навиване-изостава много леко, при разхлабена пружина започва да избързва доста докато спре.
Ако пружината оказва ефект върху точността на един часовник (с който всичко е наред) този ефект ще е избързване при разхлабена пружина, не изоставане.

Потребителски аватар
Lamer
Маниак

Мнение от Lamer » 28 03 2011, 17:32

Благодаря за хубавите думи от всички, направо ме разчувствахте ::drinks:: Радвам се, че писанията ми ви харесват.
Yassen написа: Ако пружината оказва ефект върху точността на един часовник (с който всичко е наред) този ефект ще е избързване при разхлабена пружина, не изоставане.
И аз смятам, че това е нормалното поведение за един часовник. За това го споменавам. Не зная дали е феномен на конкретната бройка. Нека някой собственик на ЕТА 2892-A2 или професионалист, се произнесе по въпроса. От друга страна, няма никаква причина да мисля, че нещо с часовника не е наред. Работи безупречно. Към момента, от сверяването в неделя сутрин, е мръднал +1 сек. Сега го засякох. Не се чуват никакви "неприятни" звуци. Предвид това, че вчера основно карах, движението на ръцете не е било много интензивно. Така или иначе, това наблюдавам. Не твърдя, че е правило. Но пружината определено оказва влияние върху точността. На който му се занимава, може да поекспериментира :)

Потребителски аватар
nikif1
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 22:43

Мнение от nikif1 » 28 03 2011, 17:38

:clap:
ИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
Yassen
Почитател

Мнение от Yassen » 28 03 2011, 17:46

Исках да кажа, че Омегата се държи нормално, а Валжу-тата, които ти си споменал се държат наопаки.

Потребителски аватар
Lamer
Маниак

Мнение от Lamer » 28 03 2011, 18:17

Е, не зная кое е правилно. Без да претендирам, че разбирам, ми се вижда по-логично, като е натегната-да бърза, като е разхлабена-да изостава. Тисо-то, с Валжу, работеше така. Breitling-а работи константно, но леко изостава, няколко часа преди да спре. Ще ми е любопитно да споделите и ваши наблюдения.

Потребителски аватар
Yassen
Почитател

Мнение от Yassen » 28 03 2011, 19:50

Най-добре ще е някой часовникар да го обясни с правилната терминология. :)

Ето една анимация на механизъм.

http://www.youtube.com/watch?v=pTDMOrfF ... re=related

Отпускането на енергия от пружината минава през системата от зъбни колела и се контролира от "вилицата", която прави контакт с баланса. При 4Hz механизъм (28800 вибрации на час) този контакт се прави 8 пъти в секунда. Когато пружината е разхлабена тя няма достатъчно енергия, за да накара баланса да направи пълен цикъл. Тоест баланса изминава по малко разтояние и вибрациите се увеличават, което кара часовника да избързва.

Потребителски аватар
Lamer
Маниак

Мнение от Lamer » 28 03 2011, 20:08

Много логично звучи, това, което казваш. Много полезен постинг :clap: Ще преосмисля концепцията си и ще направя експерименти с наличното. ::crap::

Потребителски аватар
Bulova
Активен
Регистриран: 24 04 2010, 12:26

Мнение от Bulova » 28 03 2011, 20:44

Стахотно представяне на култова Omega, браво. Със здраве да си го нисиш и да му се радваш.

П.П. Именно Speedmaster-ра ме запали по часовници, механизмите и история свързана с тях. Той беше причината и за покупката на моята Bulova ( все пак, малко не е достигнало на американците и accutron механизма за -moon watch :) ). За момента, Omega-та си остава мечта за мен, много пъти съм плакнал очи, пред витрините на магазини ,снимки от интернет и по китката на един семеен познат собственик на Speedmaster.
Bulova Marine Star 98B103
Candino Naval Hero 80
Молния -Сделано в СССР,Вълци на гърба
Tissot Couturier T035410 A
Tissot Quadrato T-Trend T005.517.11.057.00
Восток "Командирские" 2414А ЗАКАЗ МО СССР
Moscow Classic 3603 No:305/500
Rado Elegance Vintage No:2781769
Marina Militare 44mm Power Reserve Auto
Tissot Seastar 660
Ракета (Raketa) 2614.H
Casio G-shock DW-5600BBN

Потребителски аватар
penmark
Маниак
Регистриран: 05 06 2010, 10:00

Мнение от penmark » 28 03 2011, 21:43

Много е хубава. :) Със здраве. ::drinks::
Изображение

Потребителски аватар
rogue
Маниак
Регистриран: 03 05 2010, 16:21

Мнение от rogue » 28 03 2011, 22:16

Страхотен часовник и отлично ревю! Носи го със здраве :)

Много е приятно когато такъв часовник попадне в ръцете на истински ценител. Наблюдениета ти за механиката на Omega 3220 са много любопитни.
"Even the most eminent persons are subject to the laws of gravity" — Winston Churchill

mitkui
Активен
Регистриран: 10 08 2010, 14:39

Мнение от mitkui » 04 04 2011, 21:11

Чудесно ревю ,чудесен часовник.OVARAS ,на прилични цени ли продават ? :)
orisomegaiwcrolex

Потребителски аватар
Lamer
Маниак

Мнение от Lamer » 05 04 2011, 15:37

Благодаря, отново. Никаква идея нямам на какви цени продават Оварас, но силно се съмнявам, че могат да се нарекат прилични :wink:

mitkui
Активен

Мнение от mitkui » 05 04 2011, 20:12

Попитах за Ovaras ,тъй като ги сочат за вносител на Omega за Бг.От друга страна в сайта на Omega България
липсва :).Ако не е тайна ,от къде е купуван часовника?
orisomegaiwcrolex

Потребителски аватар
Lamer
Маниак

Мнение от Lamer » 05 04 2011, 20:38

От колегата stdenev. Вече ме е срам да кажа за колко го купих :oops:

mitkui
Активен