А и вече си бях избрал модел - SNKE01K1, известен като Poor Man's Grand Seiko. Видът му силно наподобява на GMTSBGM001. Макар че една Сейко Петица никога не може да се доближи до ръчната изработка и високото качество на Grand Seiko, след месец носене установих, че съм изключително доволен от SNKE01K1. Определено на ръката си имам часовник, който изглежда по-скъп, отколкото реално е.
SNKE01K1 отново ми напомни, че ако човек има ограничен бюджет, Seiko е един от най-добрите избори, които може да направи. Оборудван с всеизвестния механизъм 7S26, часовникът е изключително лесен за поддръжка. Поне такова ми беше впечатлението, когато оставих през ноември старото си Seiko 5 на профилактика. Затова изобщо не съжалявах, когато реша да купя часовник със същия механизъм. Знаех какво да очаквам и знаех какво ще получа.
И тъй като нищо друго не мога да добавя повече от това, да обърна внимание на визията. Конкретно SNKE01K1 има черен циферблат, но ако черното ви идва много, има аналогичен избор SNKD97K (с бял циферблат) и SNKD99K - със син циферблат. Аз обаче обичам черни часовници. Това SNKE01K1 ме привлече не само с черния циферблат, но прозорецът с датника е също в черно! Подозирам, че това е факт, който може да отблъсне някои от вас.
Циферблатът е на линии. В горната част на циферблата имаме класическото щитовидно лого Seiko 5 (чудя се дали скоро няма да ми щукне да си взема някой часовник от новата серия Seiko 5 Sport с S-образна 5-ца като лого). В долната част на циферблата, освен че имаме надпис Automatic 21 Jewels, разполагаме с надпис и за водоустойчивостта - WATER 50M RESIST. Стрелките силно ме привлякоха - силно заострени, подобно на тези на Grand Seiko! За съжаление луминисценцията е с доста слабо качество, подобно на останалите модели от серията Seiko 5. При SNKE01K1 секундната стрелка няма никаква луминисценция. Само минутната и часовата стрелка притежават луминисценция, а дребни луминисцентни маркери има над всяка една от линиите на циферблата, включително и на позицията на 3 часа, където е датникът.
Отново подобно на останалите Seiko 5 имаме приседнала коронка до 4-тия час.
Отличителна черта на SNKE01K1 е вграденият и неподвижен безел с минутни маркери. Отново това е фактор, който би отблъснал някои от вас, но на мен този безел ми харесва!
За да не бъда съвсем безкритичен - не ми харесват вградените крайни звена на веригата, което силно ограничава възможността да си купите кожена каишка. Но в крайна сметка на фона на останалите позитиви, това се преглъща. Също така бих предпочел сапфир, а не типичното за Seiko 5 подсилено минерално стъкло Hardlex. Както и да е - за парите си SNKE01K1 е чудесен, стилен, красив часовник и впечатлява околните. Определено го препоръчвам.
Eто как изглежда на ръката ми:











