Помогнете да разнищим един Ситизен

Информация и мнения за конкретни модели и марки
Отговори
jungleraver
Активен
Регистриран: 27 04 2016, 11:32

Помогнете да разнищим един Ситизен

Мнение от jungleraver » 13 04 2019, 12:47

Преди време се сдобих с един “гражданин”, любов от пръв поглед, нося си го от време на време и яко му се радвам, обаче вчера докато го съзерцавах, осъзнах, че нямам абсолютно никаква информация за него, и за това реших да се допитам до знаещите. Механизма не съм снимал, защото не искам да го отварям - не ми се иска да го надраскам, но на него пише HOMER 17j. Ето и снимките, и предварително благодаря!
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Kostabo
Маниак
Регистриран: 22 04 2015, 19:01

Re: Помогнете да разнищим един Ситизен

Мнение от Kostabo » 13 04 2019, 14:36

Отлично съхранен Омир...чак съмнително добре съхранен, но за това по-късно. Производство започва през1960-та година на миналия век и продължава до 1980-та. Отличен, простичък и дълговечен механизъм в няколко варианта, със 17, 21 и 23 камъка, като се среща и в бюджетен вариант със 7 камъка. Смятам, че този е от ранните години на производство, поради клик-клак затварянето на задният капак. На по късен етап започва да се внедрява винтовото затваряне на същия. Има го и във вариант с дата. Смущава ме надписа на 6 часа japan made. Според мен би трябвало да пише само japan или japan и номер на калибъра, но кой знае.... Механизмът е нисък до към среден клас, в зависимост от броя на лагерите - ръчно навиване, страхотен дрес винтаж. Дано съм бил полезен...
Тука е така...

Потребителски аватар
diksanal
Маниак
Регистриран: 03 09 2012, 21:32

Мнение от diksanal » 13 04 2019, 18:14

Много свеж Цитизен...с оригинално стъкло и коронка.
Но е хубаво да се снима и машината-има два-три варианта на 17 камъковата.
На мен примерно ми трябват части за по ранната:

Изображение
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.

jungleraver
Активен

Мнение от jungleraver » 13 04 2019, 20:34

Точно така изглежда механизма по спомен, твоят е доста по-различен.
Изображение

jungleraver
Активен

Мнение от jungleraver » 14 04 2019, 18:06

Намерих и един линк с информация, ако вярваме на написаното, часовника трябва да е от началото на 60-те, защото от ‘63 започват да слагат и серийния номер отзад на капака. Поствам го, евентуално може да е полезен и за някой друг:
https://sweep-hand.org/vintage-citizen-case-backs/

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 14 04 2019, 22:29

Старата лисица costabo според мен правилно се е усъмнил :) Моето мнение е,че корените на тази красота,трябва да се търсят в Бангалорска Индия, много къри има в него :)) Нищо ,че всичките му части може да са оригинални, все пак е сглобка според мен в Индустан. Не само,че надписа japan made не е присъщ, логото също не е типично и ако е старо производство на какъвто мяза модела, трябва да е с ръкописен шрифт и нещо много важно, отзад на капака номерът е на модела, а липсва серийният номер, недопустимо. За капак трябва на циферблата вместо "shock proof"трябва да пише "parashock" , също и "parawatеr" са начин на изписване при Цитизен по това време. Механизма,ако е последно показаният и е наречен homer на първият модел на Цитизен с това лого,подобно и такъв механизъм,подобно на Сейко ,които също именуват механизмите си според първият излязъл модел - Алпинист, спортмен,марвел, кроун, или при руснаците, Вимпел,Орбита ,Космос, Рекорд. Най- вероятно е да е 0200 или 0201 ,те са без дата, а серията 1800 слагат дата вече. Нещо такова мисля ,като го гледам. :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

jungleraver
Активен

Мнение от jungleraver » 14 04 2019, 22:54

Абсолютно допускам да сте прав, Сейкоша Сан, най-вече заради това, че ми е трудно да повярвам, че времето е било толкова милостиво към този екземпляр.
Разбира се допускам и обратното - не на база знания, а на база последната секция от линка, даден по-нагоре, касаеща експортните модели - явно за тях е било присъщо да се ползват по-разпознаваемите shockproof и waterproof, лого и надписи като на моя (може би се си мислили че изглежда по-модерно?) както е възможно и серийния номер да лиспсва по тази причина, или пък защото ако вярваме на линка, започват да го слагат отзад ( :lol: как прозвуча) след ‘63. Последното, което ме кара да мисля в тази посока е, че съм имал два други, със сигурност Индийски гражданина, и с моето непрофесионално око, при тях виждам по-ниското ниво на изработка, примерно и на двата апликираните индекси не са баш баш 100% центрирани, ако се загледа човек от много близо, докато на този не откривам такива пропуски.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 15 04 2019, 01:25

Всичко може. И както казваше в един филм тавариш Сухов - " Исток - ето тонкие дело" :) Индия произвеждат лицензиран Цитизен още от 1963 или 65г. вече съм забравил, но какво е влизало в лиценза и колко той се е спазвал - не знам. Факт е ,че и една такава марка като Рико,изнасяше механизми и части за Индия и то май без лиценз и затова ядоха шамари и спряха производството на мех.часовници още през 70-те , а индийците ги произвеждаха до 2000г.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Марки, модели, новини, коментари”