Помощ за винтидж Ronda

Информация и мнения за конкретни модели и марки
Отговори
vvladee
Напредващ
Регистриран: 08 04 2016, 15:48

Помощ за винтидж Ronda

Мнение от vvladee » 12 02 2020, 10:17

Здравейте колеги. Обръщам се за помощ, ако е възможно. Става въпрос за винтидж кварцов часовник Ronda Quartz 32768, който придобих по слупайност. Успях да идентифицирам механизма като Ronda 1377, произвеждан о1973г. Часовникът работеше със сериозно изоставане. Имах надежда че с профилактика ще се оправи до някаква степен. За съжаление спря да работи изцяло. Според часовникар ток стига до някъде в механизма, но му се губи следата някъде около ротора, или поне аз като лаик това успях да разбера. Човекът ми каза, че неможе да направи нищо в случая и че трябва част от същия механизъм. Има ли шанс и възможност да се направи нещо за да проработи. Имали надежда нов механизъм да се сложи в тази каса дори с някаква доработка за пасва ето. Ето и снимки на часовничето.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Извинявам се, ако темата не е пусната в правилния раздел.

moreg
Напредващ
Регистриран: 27 01 2016, 22:13

Re: Помощ за винтидж Ronda

Мнение от moreg » 14 02 2020, 08:08

Кварцов часовник изостава обикновенно ако батерията му е изтощена и е за смяна.... При положение, че си го дал работещ на часовникаря макар и с изоставане и после си си го взел неработещ..... Или не съм разбрал правилно? Не си написал кога е спрял да работи и поради каква причина е спрял внезапно :)

vvladee
Напредващ

Мнение от vvladee » 14 02 2020, 18:35

Пробвано е с чисто нова батерия и не проработи. За изоставането ми обясниха, че кондензаторът е пълен с газ, който с времето изчезва и на него се дължи. Относно спирането и аз незнам.Занесен е работещ при часовникар и при взимането не е обърнато внимание. Часовника се носи при друг часовникар и там е забелязано, че не работи. Леле каква каша. 😁

Потребителски аватар
pm03
Маниак
Регистриран: 26 06 2015, 12:40

Мнение от pm03 » 14 02 2020, 18:37

vvladee написа:
14 02 2020, 18:35
Пробвано е с чисто нова батерия и не проработи. За изоставането ми обясниха, че кондензаторът е пълен с газ., който с времето изчезва и на него се дължи. Относно спирането и аз незнам.заесен е работещ и при взимането не е обърнато внимание. Часовника се носи при друг часовникар и там е забелязано, че не работи. Леле каква каша. 😁
Пълни глупости.

vvladee
Напредващ

Мнение от vvladee » 14 02 2020, 18:43

Това бяха думите на часовникар от форума. Не съм вещ.

moreg
Напредващ

Мнение от moreg » 14 02 2020, 22:11

vvladee написа:
14 02 2020, 18:35
Относно спирането и аз незнам.Занесен е работещ при часовникар и при взимането не е обърнато внимание.
Това не мога да го разбера ::huh:: занесен е при часовникар работещ и след като е взет не погледнато дали работи? ::huh::
А това за изтичането на газа от кондензатор за пръв път го чувам, нека някой по вещ да сподели дали е възможно или са приказки от хиляда и една нощ.

vvladee
Напредващ

Мнение от vvladee » 15 02 2020, 08:12

За съжаление не съм бил аз а баща ми. Било му обяснено, че ще бъде погледнат и в последствие, че е отворен и не е по силите и възможностите му да направи нещо с такъв стар механизъм. И баща ми не е погледнал дали работи или не. До другия ден, когато го носи при друг и там е установено че не движи въобще.

moreg
Напредващ

Мнение от moreg » 15 02 2020, 09:22

От тази тема разбирам, защо чаковникарите отказват да профилактират стари кварцови механизми. Аз имам два броя Ruhla quartz които се опитах да ги профилактирам въпреки че си работят, но навсякъде където попитах ми беше отказана профилактика.
Най-вероятно вашия часовник е спрял да работи в ръцете на първия часовникар, който го е отворил но това са догадки след като баща ви не е погледнал. Би трябвало да може да се поправи стига да има части за него и да се намери, опитен часовникар.

vvladee
Напредващ

Мнение от vvladee » 15 02 2020, 12:17

И моите догадки са такива. Сега в главата ми се върти евентуално да сменя механизма и да се опитам да го напасна по касата. Иначе ще си имам винтидж часовник(гривна).

vvladee
Напредващ

Мнение от vvladee » 02 03 2020, 10:40

Колеги, пристигна механизмът, който поръчах. Ronda 517. Тъй като датата и денят са на 3 часа, както и ремонтоара, искам да завъртя механизмът с рмонтоара на 4 часа. При това положение дата и денят не съвпадат точно и самите рингове трябва да се за въртят. Трябва ли да се разглоби целия механизъм, за да се освободят и на гласят?

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 02 03 2020, 20:24

Малко неясно звучи. Не пипай нищо по механизма! Какво разбираш под това,че датата,денят и ремонтуара са на 3ч.? Това се вижда само, ако си сложил циферблата. Ти сложи ли циферблата в/у механизма? И кое точно не пасва. Опитай да обясниш още веднъж. Аз се досещам къде е проблема и той е един голям таралеж в гащите :) ,ма кажи пък да видим какви нови приключения те очакват.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

vvladee
Напредващ

Мнение от vvladee » 02 03 2020, 21:47

Ами имам предвид, че ремонтоара се пада на датата и денят на механизма. И трябва да са на 3 часа. На касата дупчицата за ремонтоара и короната са на 4 часа и когато го завъртя да се пада на 4 то в поленцето за дата и ден на цеферблата се получава разминаване. Надявам се да стана по-ясно.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 03 03 2020, 00:12

Таман бях написал цяла дисертация по темата и хубо, че се усетих овреме след като погледнах и какъв механизъм си купил - кал.517 ::huh:: а аз си мислех ,че си намерил оригинален 1377. Няма как да стане. Винаги съм казваал,че да направиш хубаво кюфте е висш майсторлък и пилотаж, а от печена тиква да направиш свински кюфтета, няма се получи :)
Да оставим ,че 517 е 11 1/2 линии (около 26.5 мм) ,а 1377 почти 30мм. 517 има пластмасов ринг за календара наистина за увеличаване на размера на циферблата, но въпреки всичко, няма да са еднакви. Просто измери диаметъра на календарните кръгове и ,ако се различават с дори с 1/10 от мм. това ще дава отражение. Да не говорим ,че трябва да се режат колчетата на циферблата и да се преместват. Айде поне ремонтуара се продава с механизмите с дълга резба и може да си клъцнеш толкова ,колкото ти трябва за касата.
В този часовник е ценно механизма, без него остава едно нищо, така ,че е прав господин otof ,че преди да купувате - първо питайте.
Не знам защо очаквам пак негативни реакции, но както е казвал Кърт Вонегът - "Това е положението" :)

П.П. Имам един такъв и за това ми стана интересно.

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 03 03 2020, 02:45

Seikosha написа:
03 03 2020, 00:12
...
Винаги съм казваал,че да направиш хубаво кюфте е висш майсторлък и пилотаж, а от печена тиква да направиш свински кюфтета, няма се получи :)
...
:))
Offtopic: покажи
Бре Мишо, в кое време живееш? Свери си часовника, направо го пренастрой, сосе кухнята! Висш пилотаж сега са кюфтета от киноа и елда, или нахут! Никой още не се е сетил от тиква, побързай! Поне пробвай (представям си го :shock: :)) ).

Сиренето отдавна е от кашу, примерно, безвредно.

(с всички полезни съставки да те направят по-здрав и щастлив. Здравословната алтернатива на наситените мазнини в стандартните млечни продукти, отговорни за високите нива на нездравословен холестерол. С лек и мек кисел послевкус :)) .)

https://delishu.bg/?utm_source=adwords- ... -delishu-4

vvladee
Напредващ

Мнение от vvladee » 03 03 2020, 09:19

За съжаление това е положението. 1377 не намерих освен няколко работещи, които са скъпи, и няколко неработещи с неясни проблеми. Предполагам подобни на моя (45 годишни). Взех го от битак и много се мераклисах и просто не искам да се примиря че няма да работи😁. Еднакъв е диаметъра на ринговете или ако не е, то наистина е минимална разликата, затова се насочи към рода 517.

vvladee
Напредващ

Мнение от vvladee » 03 03 2020, 09:39

И честит празник на всички!!!

sci
Маниак
Регистриран: 31 03 2010, 17:32

Мнение от sci » 03 03 2020, 16:11

Най-добре си купи един неработещ, за да имаш чаркове наоколо. После отиди при някой който разбира от хардуер да погледне електрониката - той ще ти провери кондензаторите, кварца и такива неща. На мен ми изглеждат като стандартни компоненти, които могат да се заменят. По руските форуми, разните му ентусиасти дето ремонтират стари съветски кварцове, основно подменят кварца или концензаторите. А ако има износване на някоя ос, колело и т.н., използвай резервния неработещ механизъм като донор.

Отговори

Върни се в “Марки, модели, новини, коментари”