Помощ за винтидж Ronda

Информация и мнения за конкретни модели и марки
Отговори
vvladee
Напредващ
Регистриран: 08 04 2016, 15:48

Помощ за винтидж Ronda

Мнение от vvladee » 12 02 2020, 10:17

Здравейте колеги. Обръщам се за помощ, ако е възможно. Става въпрос за винтидж кварцов часовник Ronda Quartz 32768, който придобих по слупайност. Успях да идентифицирам механизма като Ronda 1377, произвеждан о1973г. Часовникът работеше със сериозно изоставане. Имах надежда че с профилактика ще се оправи до някаква степен. За съжаление спря да работи изцяло. Според часовникар ток стига до някъде в механизма, но му се губи следата някъде около ротора, или поне аз като лаик това успях да разбера. Човекът ми каза, че неможе да направи нищо в случая и че трябва част от същия механизъм. Има ли шанс и възможност да се направи нещо за да проработи. Имали надежда нов механизъм да се сложи в тази каса дори с някаква доработка за пасва ето. Ето и снимки на часовничето.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Извинявам се, ако темата не е пусната в правилния раздел.

moreg
Напредващ
Регистриран: 27 01 2016, 22:13

Re: Помощ за винтидж Ronda

Мнение от moreg » 14 02 2020, 08:08

Кварцов часовник изостава обикновенно ако батерията му е изтощена и е за смяна.... При положение, че си го дал работещ на часовникаря макар и с изоставане и после си си го взел неработещ..... Или не съм разбрал правилно? Не си написал кога е спрял да работи и поради каква причина е спрял внезапно :)

vvladee
Напредващ

Мнение от vvladee » 14 02 2020, 18:35

Пробвано е с чисто нова батерия и не проработи. За изоставането ми обясниха, че кондензаторът е пълен с газ, който с времето изчезва и на него се дължи. Относно спирането и аз незнам.Занесен е работещ при часовникар и при взимането не е обърнато внимание. Часовника се носи при друг часовникар и там е забелязано, че не работи. Леле каква каша. 😁

Потребителски аватар
pm03
Маниак
Регистриран: 26 06 2015, 12:40

Мнение от pm03 » 14 02 2020, 18:37

vvladee написа:
14 02 2020, 18:35
Пробвано е с чисто нова батерия и не проработи. За изоставането ми обясниха, че кондензаторът е пълен с газ., който с времето изчезва и на него се дължи. Относно спирането и аз незнам.заесен е работещ и при взимането не е обърнато внимание. Часовника се носи при друг часовникар и там е забелязано, че не работи. Леле каква каша. 😁
Пълни глупости.

vvladee
Напредващ

Мнение от vvladee » 14 02 2020, 18:43

Това бяха думите на часовникар от форума. Не съм вещ.

moreg
Напредващ

Мнение от moreg » 14 02 2020, 22:11

vvladee написа:
14 02 2020, 18:35
Относно спирането и аз незнам.Занесен е работещ при часовникар и при взимането не е обърнато внимание.
Това не мога да го разбера ::huh:: занесен е при часовникар работещ и след като е взет не погледнато дали работи? ::huh::
А това за изтичането на газа от кондензатор за пръв път го чувам, нека някой по вещ да сподели дали е възможно или са приказки от хиляда и една нощ.

vvladee
Напредващ

Мнение от vvladee » 15 02 2020, 08:12

За съжаление не съм бил аз а баща ми. Било му обяснено, че ще бъде погледнат и в последствие, че е отворен и не е по силите и възможностите му да направи нещо с такъв стар механизъм. И баща ми не е погледнал дали работи или не. До другия ден, когато го носи при друг и там е установено че не движи въобще.

moreg
Напредващ

Мнение от moreg » 15 02 2020, 09:22

От тази тема разбирам, защо чаковникарите отказват да профилактират стари кварцови механизми. Аз имам два броя Ruhla quartz които се опитах да ги профилактирам въпреки че си работят, но навсякъде където попитах ми беше отказана профилактика.
Най-вероятно вашия часовник е спрял да работи в ръцете на първия часовникар, който го е отворил но това са догадки след като баща ви не е погледнал. Би трябвало да може да се поправи стига да има части за него и да се намери, опитен часовникар.

vvladee
Напредващ

Мнение от vvladee » 15 02 2020, 12:17

И моите догадки са такива. Сега в главата ми се върти евентуално да сменя механизма и да се опитам да го напасна по касата. Иначе ще си имам винтидж часовник(гривна).

Отговори

Върни се в “Марки, модели, новини, коментари”