Що е то дайвър и има ли почва у нас

Информация и мнения за конкретни модели и марки

Що е то дайвър и има ли почва у нас

Мнениеот Деян » 15 07 2017, 18:17

Привет, колеги!

Напоследък водолазките часовници са ми слабост. Харесва ми визията, харесва ми лекият брутализъм и размерите, но преди всичко ми харесва, че това по своят замисъл са инструменти. Предназначението на водолазния часовник е да е здрав, ярък и да може да предостави най-рудиментарна система за засичане на време, а именно въртящият се безел. Именно безелът ме провокира да публикувам това си мнение:
Смисълът на безеловия механизъм, предполагам, всички го знаете - върти се еднопосочно, а именно обратно на часовниковата стрелка, за да може при случаен удар в нещо и завъртане да засече по-малко време от реалното, но никога по-голямо. За обикновените потребители това няма ключово значение, но под водата е от неимоверна важност. Всичко точно, едностранно-въртящият се безел се приема единодушно от компаниите, нали правим "инструмент" все пак. Тук обаче идва голямото "но" с маркировката - има като цяло три типа безелова маркировка: (снимките са от интернет и илюстративни, дискусията не е относно конкретна марка)

1. Маркирани са деления през 5 минути.
Изображение

2. Указани са всичките първи 15 минути, след това деленията стават през 5.
Изображение

3. Целият безел е разделен на минути.
Изображение

Е, аджеба, нали говорим за инструмент? Лично мое мнение е (а и на приятели леководолази, че маркировка на първите 15 минути е абсолютен саниратен минимум, особено ако часовникът е с претенции да се използва за дълбоки гмуркания. За малки дълбочини не е ключово, но когато се налага да правиш декомпресионни паузи за определено време първият тип безел е абсолютно неизползваем.

Та, след всичко казано моето мнение е ясно, но вие какво мислите? Часовниците от първия тип истински "дайвъри" ли са, или просто лустросани машинки облечени в бански? ::drinks::
Аватар
Деян
Активен

Re: Що е то дайвър и има ли почва у нас

Мнениеот stefanov_s » 15 07 2017, 19:15

Според мен е останала романтичната идея и хубавия дизайн. Първо до колкото знам от приятели не се разчита на ръчен часовник вече и второ, с какво един Таг пълен с деликатни елементи струващ 5хил лева може да е по-добър под вода от това на снимката, да не говорим, че то показва много повече неща и свети по-яко?
Изображение
stefanov_s
Активен

Мнениеот Kostabo » 15 07 2017, 20:46

Няма да видиш уважаващ себе си водолаз с такъв тип часовник, освен разбира се с рекламна цел :)
Тука е така...
Kostabo
Маниак

Мнениеот Torro » 15 07 2017, 23:01

Вече хората разчитат на водолазни компютри, а не на механични водолазни часовници. Те са малко архаични. Все пак, това е доказала се с времето концепция и при наличие на декомпресионни таблици и коректно работещ дълбокомер са нормално приложими. Първият тип безел наистина не е удобен за точно измерване на времето за декомпресия на съответната дълбочина, така, че е по скоро за красота и по-малко за функционалност. Другите безели с различното разграфяване на времето са по-удобни. Макар, че безелът на Амфибията е проблемен, заради липсата на контра. Другата важна особеност на водолазните часовници е високата водоустойчивост, безпроблемна работа и лесна четимост и възможност за работа с безела и с ръкавици, за това и по принцип са с по-големи размери и съответната масивност. ТАГът в случая е едно луксозно изделие, а не горепосоченият водолазен инструмент. Но, както казах, вече има водолазни компютри и тези архаични водолазни часовници-инструменти не е нужно да изпълняват всички условия и започват да придобиват фешън-свойства.
Последна промяна Torro на 16 07 2017, 14:33, променена общо 2 пъти
Torro
Маниак

Мнениеот phil05 » 16 07 2017, 00:35

Предполагам че първият вариант не върши работа, но може да се боядиса 15 минутен сектор с водоустойчива боя и готово :wink:

Ето още един вариант, пробвал съм го на екстремни дълбочини около 2-2 и педесе метра и работи префектно :)

По сериозно, предимствата са вътрешен въртящ еднопосочно безел с короната долу, на минутни кликове. Няма опасност да го удариш да се завърти. Минутите са на разположение при всяко положение на безела и са си на мястото, значи по точни показания, а не далече от стрелката, като на външен. Възможност за луминифор на безела, свети яко на тъмно. Няма опасаност показания и индекси да се повредят или изтрият, като на външен.

Изображение
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот trk2 » 16 07 2017, 22:04

При колко метра под водата става тъмно в Черно море. Това лято видимостта е ужасна, около метър. Плувам с изпънати ръце за да не си ударя главата в някой камък. Изглежда че ИВЦ си е баш инструмент :) Интересно ми е колегата Кококозов, като любител на механичните часовници и водолаз, дали е ползвал механичен часовник за измерване на декомпресия.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Назад към Марки, модели, новини, коментари