Моля за съвет за начално училище - ще имам първокласник - 119то, 105то или 11то у-ще?

Теми, които не са свързани с часовници, или такива, които не се вписват в никой друг подфорум.
Отговори
Потребителски аватар
stdenev
МОДЕРАТОР
Регистриран: 29 09 2009, 15:55

Моля за съвет за начално училище - ще имам първокласник - 119то, 105то или 11то у-ще?

Мнение от stdenev » 14 03 2019, 20:10

Здравейте,

Заглавието казва всичко.
Има ли хора с деца в някое от въпросните училища?
Ще имам първокласник този Септември и много се колебая.
119-то стана прекалено прехвалено и споменавано навсякъде, което мен лично ме дърпа малко от него.

Ще бъда благодарен за мнения и препоръки.

Поздрави!
Fine quality is remembered long after the pain of spending money!!!

Потребителски аватар
Lamer
Маниак
Регистриран: 22 02 2010, 19:39

Re: Моля за съвет за начално училище - ще имам първокласник - 119то, 105то или 11то у-ще?

Мнение от Lamer » 14 03 2019, 22:53

Стояне, 11- винаги е било аутсайдерското училище на Дианабад. Основно, без претенции. Чувал съм, че има и доволни от него. В тази възраст най-важното е, детето да ходи с удоволствие на училище. Какво, точно, ще научи не зависи само от училището. Въпросът е, какво се търси. За безгрижен живот има и по-добри дестинации. За амбициозните-има много по-добри. Като реален участник в 105-то...претенции без някакво особено покритие. Италиански-изобщо не съм впечатлен. От останалите рисувания и т.н, нямам наблюдения.
119 е любимото училище на Фандъкова, предполагам. Де що има показвания на училище, все е 119-то. Спирането наоколо е кошмар. И там са предимно с големи претенции. Ще реши човек, че е най-елитното училище в София. Приемът там е доста труден, предвид локацията и депутатите наоколо. Преценявай, от там на сетне.

Потребителски аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Re: Моля за съвет за начално училище - ще имам първокласник - 119то, 105то или 11то у-ще?

Мнение от stdenev » 14 03 2019, 23:10

Привет,

Първо благодаря за изразеното мнение. :)
Честно казано съвпада на 99% с моите наблюдения и проучвания по въпроса.
Израснал съм в района и имам някакво мнение по темата (общо взето пак казвам се покрива с твоето), но ми се искаше точно това - да чуя мнение от "първа ръка".
По всички критерии не би трябвало да имаме проблем за 119-то, но точно това постоянно "шумене" покрай него ме дразни и мен. Напълнило се е с всякакви първенюта и вироносковци и там. А за паркирането - знам, кошмарът в целия квартал е пълен и това само ще се влошава, няма да отива на по-добре.
Не съм свръх амбициозен и за мен е най-важно детето да се чувства добре, а другото - зависи и от нас като родители и от него като потенциал. :)

Засега и аз като че ли съм се насочил към 11-то.
Днес една "госпожа" от 105-то ме разсмя до сълзи като каза, че в тяхното у-ще като завършат децата покривали за английски език критериите за Харвард... :lol: :lol: :lol: ::yahoo::

Потребителски аватар
Lamer
Маниак
Регистриран: 22 02 2010, 19:39

Мнение от Lamer » 14 03 2019, 23:25

Боже Господи. Английският им, в началното училище е извънкласна дейност. Има фирма, спечелила конкурс/сещайте се/, която преподава в училището, в извън учебно време. Резултатите след една година....грамофон свири-майка плаче. У дома по-добре се получават нещата, стига да има кой да се занимава. После, полагане на изпит в https://www.britishcouncil.bg/exam/cambridge за съответно ниво. Най-общо, нищо не става от само себе си. Със сигурност всеки физически здрав индивид, със средно интелигентни родители, ще е отличник в 1-ви клас, ако няма някакви драматични семейни катаклизми.
P.S. Става въпрос за 105-то, не зная дали стана ясно.

Barking Dog
Маниак
Регистриран: 10 02 2016, 11:29

Мнение от Barking Dog » 15 03 2019, 11:24

Стояне, понеже съм минал по този път два пъти и да ти споделя моя опит, ако ти е от полза.
От първи до четвърти клас няма особено значение училището, освен базовите неща. Критериите ви за избор трябва да ви бъдат:
- преподавателя- най-важният според мен, той ще ги формира като личности и характери. Останалото, както правилно си забелязал зависи от вас и детето.
- Следващият критерий е локацията с оглед на логистиката, не го подценявайте. При теб май няма голяма разлика.
- Не на последно място е средата в която попада детето, какви са другите ученици, като интелектуално ниво, възпитание и амбиции...
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

Потребителски аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Мнение от stdenev » 15 03 2019, 22:56

Barking Dog написа:
15 03 2019, 11:24
Стояне, понеже съм минал по този път два пъти и да ти споделя моя опит, ако ти е от полза.
От първи до четвърти клас няма особено значение училището, освен базовите неща. Критериите ви за избор трябва да ви бъдат:
- преподавателя- най-важният според мен, той ще ги формира като личности и характери. Останалото, както правилно си забелязал зависи от вас и детето.
- Следващият критерий е локацията с оглед на логистиката, не го подценявайте. При теб май няма голяма разлика.
- Не на последно място е средата в която попада детето, какви са другите ученици, като интелектуално ниво, възпитание и амбиции...
Така е, няма спор за всичко, Обаче... примерно - как да разбера в каква среда ще попадне...преди да е попаднал? Предполагам разбираш какво искам да кажа. :)
Една от идеите за тази тема ми беше точно ако някой вече е имал дете в някое от въпросните училища, да препоръча преподавател, от който е останал доволен.

Отговори

Върни се в “Всичко останало”