Стара ракла

Теми, които не са свързани с часовници, или такива, които не се вписват в никой друг подфорум.
Отговори
Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Стара ракла

Мнение от phil05 » 05 07 2019, 22:09

Искам да подаря на жена ми за рожденния ден нещо такова, но старо, истинско, майсторска изработка. За старата и къща на село, където обича да ходи. Там имаше една хубава, но вече не може да се възстанови. Купи от някъде някаква имитация и отгоре на всичко мирише страшно на нафталин.

Не ми се разправя с ОЛХ, обяви, антиквариати и тарикати, ако някой може да помогне със съвет, ще съм много благодарен.

popayo
Маниак
Регистриран: 23 08 2010, 13:46

Re: Стара ракла

Мнение от popayo » 06 07 2019, 14:39

Има тематични групи във ФБ, преди дни имаше автентична ракла професионално реставрирана за около 200 лв.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 06 07 2019, 15:08

Благодаря! Уфф ФБ, забравих да го спомена ::angel::. Можеш ли да ми пратиш нещо, или контакт, но не през ФБ няма ме там? Ето какви намирам, ама нещо... не си я представям така. Стара българска селска ракла, здрава, направена от хубав материал и с майсторлък, може да не е чак толкова шарена и писана. На вас харесват ли ви тия?

https://www.olx.bg/ad/promotsiya-antich ... e205eedc0c

https://bazar.bg/%D1%82%D0%B0%D0%B3/%D0 ... 0%BB%D0%B0

Потребителски аватар
barbarian
Активен
Регистриран: 03 01 2013, 15:55

Мнение от barbarian » 06 07 2019, 19:18

Не знам защо и на мен двете ракли не са като,че ли това което си представям.Преди около половин година брат ми купи къща в Ахелой и там му бяха завещали и такава ракла.Капака беше извит и беше с по две метални ленти и нитове.Дървото беше на решето от дървояди,но горе долу ставаше.Тъста му като я видя и я отнесе като бърз влак цинкова кофа,за механата му.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 07 07 2019, 00:06

Няма да е за украшение, иска да е по предназначение, да слага там разни работи завивки и одеяла. Значи и отвътре трябва да е читава, само да се почисти и мине с каквото трябва. Ама де такава...

Капака извит, разбира се, с метален обков. Може да е и за чеиза на внучката, тя малка още, но трябва време да се събира. Най отгоре телефона и слушалките, затова извит капак.

Има време до вторник вечерта, дотогава трябва да намеря. Пак навреме съм се сетил :))

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 07 07 2019, 02:58

Това е твоята ракла Вальо и ако не я купиш , цял живот ще я сънуваш :) Нищо не и трябва, направо жена ти , да нахвърля вътре ленените чаршафи.

https://balkan.auction/bg/auction/2918114 Аукциона е завършил без сделка, така ,че пиши бързо на продавача.

Има още няколко, но горната е без конкуренция.

www.alo.bg/5046419#highlight=дървен+скрин

https://balkan.auction/bg/auction/4104745

https://balkan.auction/bg/auction/3405040

https://balkan.auction/bg/auction/3422747
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 07 07 2019, 11:22

Благодаря Мишо, ти ги разбираш тези работи ::thumb::. Страхотна е, изглежда като от преди Христа :)). Прилича на свещенния кивот, то да го е страх да я отвори човек...
Писах му на продавача, трябваше да се регистрирам. Да видим ще отговори ли нещо. ::drinks::

popayo
Маниак
Регистриран: 23 08 2010, 13:46

Мнение от popayo » 08 07 2019, 09:56

Групата във ФБ е Дърводелски идеи и произведения -купува продава. Цените варират от 180 до 300лв за реставрирана.
Снимката е от нея.
Според мен по-добре да се търси сандък, а не ракла. При ракла излизат подобни с размери 50-60- 30см

Изображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 09 07 2019, 20:50

Дива работа...
Този с хубавата ракла на Сейкоша не отговори, пак му писах, пак не отговори. Сейкоша каза ще му пише и той, ще го търси. Междувременно той ме зарина с още ракли, от всички краища на България, от хубави по хубави, но не са като тази... Прати ме да ходя да ги търся едни из Родопите отвъд Смолян... :(

Не стига това, ами що си взех още беля, та му казах и на Митко Дон Жуан. Изрови де що има ракла из Габрово, Дряново, Търново, Ловеч. Стига бе, човек, спри се, не се разправяй повече! Не, ще намерим ракла. Като намерихме не ракла, а хубав скрин, си викам стига! С тая ракла, че и скринове.

И купих за подарък резервния вариант, едно такова не знам как се казва, за цветя. Хубаво е, нали? Високо, изящно, така че да го съборят със сигурност децата сосе вазата, като минат покрай него. Жена ми много се зарадва, хареса го, нареди си го.

Изображение

Но забравих кой е Сейкоша! Трябва много да се внимава! Писал пак, обаждал се, ровил, търсил и накрая намерил човека с хубавата ракла. Говорил с него и ето, снощи се обажда човека и вика моята ракла ли искате? Ето я тук, съжалявам, не съм си чел съобщенията в аукциона.
Е това е, сутринта я везх, ето я. Фантастична е.

Изображение

Изображение

Сега ще изненадам жена ми пак навреме. Няма нищо метално по нея, освен „фолдинг закопчалката“. Няма нито един пирон или винт, няма панти, всичко е дялано на ръка и точни дървени сглобки.

Благодаря на Сейкоша и Дон Жуан, невроятни са! Как може да помогне форума и хората, даже и да е за някаква ракла, това е чудесно и не става въпрос за раклата ::drinks::

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 10 07 2019, 19:48

Току прочетох радостната новина ,че си сколасал с времето в последният момент, като в холивудски филм :thumbup: Наистина скринораклата изглежда дори по-добре на твоите снимки, с тези овчарски резби навсякъде, а и реставрацията (ако въобще има такава) тука се вижда ,че е по умела, леко претъркана и естествена, а не байцвана с баданарката и лакирана. Виж там не е лошо преди да я напълни жена ти с тъкани старини, а ти м/у катовете да скатаеш саати та да стане нещо като мусака с IWC , да я минеш с един препарат с/у лакоми за дърво червеи :)
Стойката за цветя е също в унисон, моята трансилванска буника (баба) имаше досущ същите две в двата ъгъла на стаята с едни много дълги вечнозелени увивни растения ,дето си пълзяха където си искат.
Колкото до това,че съм успял малко да помогна, не виждам нищо чудно,чист късмет, а тука във форума, много хора,помагат на много хора и това е чудесно, нъл за туй сме банда всякакви образи безподобни. Да сме живи и здрави и да умеем да се радваме и на обикновените истински нещица. :)

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 13:09

Мнение от Дон Жуан » 11 07 2019, 10:20

Страхотна е раклата и със здраве да се ползва!!!
::drinks:: ::drinks:: ::drinks::

Потребителски аватар
ivanovnov
Маниак
Регистриран: 20 08 2012, 12:29

Мнение от ivanovnov » 11 07 2019, 14:34

Прекрасна е. Честито истинско произведение на изкуството. Страхотна ракла. :)
...go forward...

Потребителски аватар
-MommaBear-
Напредващ
Регистриран: 15 03 2019, 15:34

Мнение от -MommaBear- » 11 07 2019, 15:51

Божееееее (да ме прости, че Му споменавам името), какво направихте вие, бе, хора! Мъже!! Радвам се, че съм жена и вече още по-усърдно ще убеждавам мъжа ми да се регистрира тук. Чудеса правите. Шапка свалям!

ПС. Да е жива и здрава рожденичката. Интересно ми е каква е била реакцията и на раклата.
“You are not just a drop in the ocean, you are the mighty ocean in the drop.” ― Rumi

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 11 07 2019, 16:49

Имах същата ракла, държах книги в нея, но познай кой ме накара да я изхвърля :lol:
Абсолютно същата конструкция, но без декорацията и металната закпочалка. Намирах я за много удобна :)
Ето как излеждаше повърхонста ѝ

Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 11 07 2019, 20:33

-MommaBear- написа:
11 07 2019, 15:51
Божееееее (да ме прости, че Му споменавам името), какво направихте вие, бе, хора! Мъже!! Радвам се, че съм жена и вече още по-усърдно ще убеждавам мъжа ми да се регистрира тук. Чудеса правите. Шапка свалям!

ПС. Да е жива и здрава рожденичката. Интересно ми е каква е била реакцията и на раклата.
Благодаря за пожеланията ::drinks::

Хайде сега, какво направихме... Ще излезе, че давам лош пример и предавам четата ::angry::. Няма такова нещо! Както рече Сейкоша, нищо особено, чист късмет ::angel::

Каква е била реакцията? Ми зарадва се много, онемя, сложихме я на място, но явно и дойде малко в повече :)). Със сигурност вече и се мярка мисълта, че предстои да се появя с някой нов часовник, щом толкова я обсипах с подаръци...

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 11 07 2019, 23:36

Ракла за часовник е като кон за кокошка :lol:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 12 07 2019, 00:43

Не вярвам Вальо да си крие часовниците, не е такова момче :) Той си знае работата и тъй всяка жаба да си знае раклата :))
А ти Коце, другият път кат те карат да изхвърлиш нещо, хубаво си помисли кое да е от двете, :mrgreen: я виж как си загубил сега хубавият фон на саатите.

Потребителски аватар
-MommaBear-
Напредващ
Регистриран: 15 03 2019, 15:34

Мнение от -MommaBear- » 12 07 2019, 08:53

phil05 написа:
11 07 2019, 20:33
Със сигурност вече и се мярка мисълта, че предстои да се появя с някой нов часовник, щом толкова я обсипах с подаръци...
Много ме разсмя. Сутринта бърша краката на кучетата и спестявам една мокра кърпа, а мъжът ми казва: -Я, колко си спестовна, нов Ролекс ли ще си купуваш :)) ? Звучат стресирани тези наши половинки.

ПС. Раклата много ми харесва. Разказах за нея, имали сме и ние от един дядо такава. Освен нея, двете фамилии са задължени да пазят всеки долап, пейка, бюфет, гардероб, маса и прочее за деня, в който аз ще се пенсионирам и ще ги реставрирам. Мечтата на живота ми е.
“You are not just a drop in the ocean, you are the mighty ocean in the drop.” ― Rumi

Потребителски аватар
Bartek
Маниак
Регистриран: 30 01 2011, 11:51

Мнение от Bartek » 12 07 2019, 10:02

phil05 написа:
11 07 2019, 20:33

Каква е била реакцията? Ми зарадва се много, онемя, сложихме я на място, но явно и дойде малко в повече :)). Със сигурност вече и се мярка мисълта, че предстои да се появя с някой нов часовник, щом толкова я обсипах с подаръци...

Изображение
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."

Отговори

Върни се в “Всичко останало”