Кой се топли с климатик?

Теми, които не са свързани с часовници, или такива, които не се вписват в никой друг подфорум.
Toshiro
Маниак
Регистриран: 26 06 2014, 12:23

Re: Кой се топли с климатик?

Мнение от Toshiro » 27 01 2017, 09:08

:) Съжалявам, но това е невъзможно благодарение на климатика. Просто такава е физиката. Някой ще прочете, ще се вдъхнови и ще реве :)

Потребителски аватар
diksanal
Маниак
Регистриран: 03 09 2012, 21:32

Мнение от diksanal » 30 01 2017, 14:35

avalon4o написа:Дайкин инвертор,18ка май се води, 76кв, две стаи и малка кухня. Монтиран е в хола и топли всичко. Рядко се вдигна на 22 градуса, повечето време е на 20, като излизаме минава на 15 и не се изключва.В спалнята е около 20. Последната сметка е 80лв. Апартамента е ЕПК.
Не е необичайна ситуация-нормално с това ''около 20 градуса''. :)
Налични, качествени изолация и дограма и зиморничави съседи,които не пестят от отоплението и всичко е ок.Не е ясно апартамента ако е вътрешен с една,две максимум външни стени.Сега сметката е обща и не коментирам.
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.

stepona555
Маниак
Регистриран: 02 03 2015, 15:14

Мнение от stepona555 » 30 01 2017, 17:49

Преди години на една боксониера в Люлин и беше направен основен ремонт с дограми и изолации ,подове тавани , за да се ползва като зала за техническо оборудване .
И без оборъдването зимата си поддържаше 18 гр , а като сложихме един оптичен приемник и един траф за кабеларка си се отопляваше достатъчно.

Мисълта ми беше че всеки лев спестен от изолация се харчи многократно първо за по мощна машина и после за покриване на загубите ежедневно.

Аз съм отоплявал спалня с две външни стени , много дограма , с един маслен радиатор който почти не включваше , след като тавана и стените бяха изолирзни отвътре с 4 5 см стиропор. В къща , не в блок с добри съседи.

Потребителски аватар
diksanal
Маниак

Мнение от diksanal » 30 01 2017, 20:06

stepona555 написа:
Мисълта ми беше че всеки лев спестен от изолация се харчи многократно първо за по мощна машина и после за покриване на загубите ежедневно.

.
:thumbup:
Да допълня и комфорта от работата на климатизатора,при ограничени термозагуби-редки дефрости без осезаемо догонване на зададената температура.

То нещо като:Електрификация +изолация=комунизъм :lol:
Бийчър.

Toshiro
Маниак

Мнение от Toshiro » 30 01 2017, 22:31

Каква е връзката между дефрост режима и необходимото количество топлина вътре??

Потребителски аватар
george2502
Маниак
Регистриран: 04 01 2013, 14:24

Мнение от george2502 » 30 01 2017, 23:08

Toshiro написа:Каква е връзката между дефрост режима и необходимото количество топлина вътре??
При дефрост режим не топли вътре.

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Toshiro
Маниак

Мнение от Toshiro » 30 01 2017, 23:17

diksanal написа:Да допълня и комфорта от работата на климатизатора,при ограничени термозагуби-редки дефрости без осезаемо догонване на зададената температура.
Въпросът ми е какво е общото между ограничените загуби и редките дефрости, без да се споменават външните условия?

stepona555
Маниак

Мнение от stepona555 » 31 01 2017, 01:09

При добра изолация спада на температурата вътре е по малко през времето на дефрост , от тук по голям комфорт.
Дефростите са по редки защото имаме по малко студо производство отвън и съответно по малко натрупан скреж за даден период при еднакви външни условия .
Те ако са различни какво има да сравняваме .
Тук в южна еспана въпреки че зимата нощем не пада под +5 всички външни стени са поне 40 см дебели двойни с вата или пяна между тях , това е повече за лятото , ама върши работа и зимата .Един телевизор и един комп поддържат над 20 денем в хола , без проблем ( при 7 -10 нощем и 15 -18 денем)

Toshiro
Маниак

Мнение от Toshiro » 31 01 2017, 11:03

Виждал съм Дайкинче от евтинките при +2-3 градуса и мъгла да не може да откине в перфектно помещение, където и без него си е 15 16 градуса, та затова си мисля, че помещението не е толкова определящо за дефроста.
П.П. В Испания последните 100тина години строителството не е спирало да се развива и имат сериозни традиции докато при нас започва една тъмна епоха след 1944г и не съм сигурен че е свършила. Както се казва една птичка, пролет не прави.

Потребителски аватар
diksanal
Маниак

Мнение от diksanal » 31 01 2017, 13:30

Toshiro написа: Въпросът ми е какво е общото между ограничените загуби и редките дефрости, без да се споменават външните условия?
Ами общото е,че колкото по малки са термозагубите в помещението,толкова по малка ще е циркулацията на въздух през външното тяло,от там по малко заскрежаване и нужда от дефрост.
Лошото на някои от по евтините климатизатори е,че дефроста е зададен по време-може да си сверяваш часовника,а не по необходимост от датчиците и извършват такива ненужно и се влиза малко в омагьосан кръг.Като най голям мор за климите е високата влажност/мъглата/и температури малко над и под нулата.
При дефрост взима топлина от стаята, за да загрее външната пита-като режим охлаждане без вътрешната турбина.
Бийчър.

Toshiro
Маниак

Мнение от Toshiro » 31 01 2017, 13:42

Баси, това трябва да си най-малко инженер по топлотехника и всеки ден да четеш сервизните на различни модели климатици, за да може да си купиш подходящ. Доста неща спестяват продавачите. То и форумите не помагат много много в случая.

wheezy
Маниак
Регистриран: 15 11 2013, 22:33

Мнение от wheezy » 31 01 2017, 18:38

Аз имам два Панасоника 12-ки от "новите" с R32 фреон - май беше Etherea моделът и един Mitsubishi 18-ка FH50. Апартаментът е 130 кв.м., поддържаме температура 20-22 градуса, имам подово в едната баня (която е и към 8-9 кв.м.) 140 литров бойлер - кооперацията обаче е хубава, с керамична фасада частично и т.н. - последната ни сметка е 250 лв. - в Бургас. Доста добре работят и Панасониците и Митсубишито - въпреки че беше Е*АСИ студът, вятър, сняг.... Нямахме никакви ядове. Е, размразяваха си от време на време, ама без това да се отразява на живота ни :)

Дори гледах, че миналата година по същото време, в стария ми апартамент (80 кв.м., 96г сграда, без подово в баните, с 80л бойлер и т.н. и т.н.), сметката ни е била 233 лв :) А беше далеч по-топло, отколкото тази година.
Before:
Oris Artelier Small Seconds Pointer Day; Montblanc Meisterstuck PL-7034; Zenith Pilot Big Date; Omega Seamaster Planet Ocean; Romain Jerome Moon Dust DNA; Breitling Colt Chronograph II; Tudor Fastrider Chronograph; Ulysse Nardin Maxi Marine Diver; Zenith El Primero 36000 vph; Fortis Aviatis B-42 Aeromaster Dawn; Panerai PAM 112; Hamilton Pan Europ; Omega Seamaster PO 8500;

Потребителски аватар
diksanal
Маниак

Мнение от diksanal » 31 01 2017, 23:38

Така е- R32 e най новият въведен от Дайкин.R410A сигурно ще изчезне до десетина години,като предшественика му R22.
''Наличието, продажбата и съхранението на свеж R 22 след 01.01.2010г. е строго забранено. Собствениците и притежатели, ще бъдат задължени да върнат продуктът на производителя със съответните документи.'' ::cool::
Последна промяна от diksanal на 01 02 2017, 14:26, променено общо 2 пъти.
Бийчър.

Потребителски аватар
nibaru
Маниак
Регистриран: 28 02 2015, 15:14

Мнение от nibaru » 01 02 2017, 07:49

R410A е съставен от 50% R32 и 50% R125. Той замени по-стария R22, за който се смята, че е много вреден за околната среда. При такова съотношение на R32 и R125, полученият R410А се води незапалим.
R32 се налага като най-новия, ползван за климатиците. Понеже е частично запалим, все още се двоумят в масовото му въвеждане. Монтажа на климатик, който работи с R32 е малко по-сложен и се внимава повече.

Изпратено чрез Tapatalk

Послепис:
Иначе отдавна се чудя защо произведените в Япония хиперинверторни климатици за продажба само за Япония са с по-високи показатели/по-икономични.
Примерно:
- MITSUBISHI ELECTRIC MSZ-FZV4016S KIRIGAMINE ADVANCE - SCOP/APF: 7.5 !!! клас A+++++
- Panasonic CS-406CX2 - SCOP/APF: 7.1 !!!, клас A+++++
да не говорим за екстри като самопочистване, един куп филтри за каквото се сетиш, а Panasonic - а даже продължава да духа топло вътре, докато размразява отвън. А и работните температури - от -20 или -25 градуса.
тц, тц......
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 20 06 2017, 14:53

Кой се топли с климатик?
Вече лятото е на прага и да префразирам въпроса - кой се охлажда с климатик?
Да продължим разискванията по тематиката за климатиците. Вярно, че този форум не е специализиран за климатична техника , но предполагам може много да се научи и от опита и личните впечатления.

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Мнение от Vesire » 20 06 2017, 16:45

Теди,
аз си сложих миналата година именно заради охлаждане, че сме с изолация и става въс топличко лятото. Затова не се напънах за велики марки, поразпитах няколко фирми казаха ми,че от китайските най-добри са GREE, аз си бях харесал Chigo, но лятото е доста натоварено с монтажите и наличностите и общо взето нито чигота нито грета .. с 300 зора намерих греетата в другия край на БГ, докараха ми ги и понеже съм с малко дето почти не сме ги ползвали.
Но преходния сезон си топлят, лятото бързо истудяват, инверотри са 12ка и 8ца, перфектни са ми. За шум също нямам претенции понеже живея в центъра и е доста шумно, трамваи минават..
Гледай да не са с включен монтаж,че май тия оферти не сам много изгодни, набутват евтини климатици и си слагат и монтажа..

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 21 06 2017, 08:53

Аз имам много добър климатик във всекидневната стая. Сега искам да си взема добър , но с по-приемлива цена, климатик за стаята на детенце. Определено трябва да е безшумен и със съответните филтри срещу плесени,микроби и т.н. Това за мен е най-важното. По-важно от високите фактори /коефициенти/ за отопление или охлаждане. Стаята е 12кв.м. така , че 9-ка или 10-ка ще върши работа. Климатикът ще се ползва и за охлаждане, и за отопление. За това приемам предложения за по-бюджетни решения, но да са спазени горните изисквания за безшумност, филтрация и мощност.

Потребителски аватар
diksanal
Маниак

Мнение от diksanal » 30 06 2017, 14:04

Доста изисквания/за детска така и трябва/,а и бюджетно решение...единствено се сещам за климатик втора ръка-като при часовниците.И втора ръка,не значи второ качество-напротив. :) Климите са за японския пазар,и са без аналог по европейските пазари,камо ли у нас.
ето две предложения:Хитачи и Тошиба: ::thumb::
http://plovdivclima.blogspot.com/2016/1 ... -s25b.html
http://plovdivclima.blogspot.com/2017/0 ... 81sdr.html
Работил съм с тази фирма-отличен монтаж и сервиз,ако се наложи-сами си ги внасят,и отреагирват бързо.
Бийчър.

stepona555
Маниак

Мнение от stepona555 » 30 06 2017, 18:18

Ежемесечното почистване на филтри и пита , даже само с напръскване с вода в която има малко веро и белина или спирт , да не говорим за специални за това спрейове , не може да се замени напълно с никакви електронни технологии за "самопочистване" според мен , да не ме разберете погрешно аз съм фен на всякакви новости и джаджи , но където има филтър той трябва да се чисти редовно , все пак вие си дишате това което минава от там .

Barking Dog
Маниак
Регистриран: 10 02 2016, 11:29

Мнение от Barking Dog » 30 06 2017, 21:49

stepona555 написа:Ежемесечното почистване на филтри и пита , даже само с напръскване с вода в която има малко веро и белина или спирт , да не говорим за специални за това спрейове , не може да се замени напълно с никакви електронни технологии за "самопочистване" според мен , да не ме разберете погрешно аз съм фен на всякакви новости и джаджи , но където има филтър той трябва да се чисти редовно , все пак вие си дишате това което минава от там .
Много точно казано, понякога се налага и по-често, зависи от запрашеността на помещението.
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

Отговори

Върни се в “Всичко останало”