Как да се защитим срещу агресивно домашно куче?

Теми, които не са свързани с часовници, или такива, които не се вписват в никой друг подфорум.
Отговори
hunter11
Новобранец
Регистриран: 20 12 2016, 12:43

Как да се защитим срещу агресивно домашно куче?

Мнение от hunter11 » 04 07 2017, 16:10

Здравейте! Сигурно и на други от вас се е случвало да се срещне с пуснато домашно куче, което директно тръгва да хапе. Уличните рядко са такива смелчаци, особено ако са по единично. Те по-скоро биха те лали, ако толкова пък им пречиш или ако водиш куче със себе си. Аз съм кучкар, не съм от хората, погнусяващи се от всичко живо и тълкуващи всяко внимание на куче, насочено към тях, като агресия и опит за нападение. Имам една овчарка, симпатична кучка, която тренирам, за да вземе изпит BH, пък ако възможно по-нататък ще се явим и на IPO.
Та онзи ден се случи следното. Намирах се на границата на градския парк, осеян с хора и началото на вилите в града. Бях на малка поляна покрай оградата на един стадион, от ляво на около 50 метра беше алеята, по която се движат хората в парка. Щях да използвам въпросната поляна за тренировка на кучката. Та чувам аз някаква жена крещи, та се дере да се пазя от там, щото кучето "хапело хора"...в следващия момент гледам спринтираща към нас каракачанка. Беше излязла от мрежа(къде здрава,къде открадната), намираща се далеч срещу нас, тая мрежа огражда едно пространство, където се е намира някакъв басейн, отдавна нефункциониращ. Явно е решила в този прекрасен ден да пусне там неконтролируемото си куче да се разходи, непредполагайки, че ще опита да излезе изобщо. Силно се надявах двете кучета просто да се "запознаят" и да приключи въпроса. Та жената си стоеше зад оградката и от крясъците, че хапело хора премина в "ще го убие" в момента, в който тоя Мурджо взе да ми хапе кучето дето свари. В момента, в който я пусна му застанах на пътя, при което то започна да щрака със зъби и ръмжи около краката ми, но не ме захапа. Тогава моята кучка вместо да си спасява кожата реши да го нападне тя, при което то я перфорира още веднъж за гърба, но тя явно реши да не се дава и се звереше срещу него. Поне в този момент не я хапеше, което беше чудесно. Направи ми впечатление, че отчаяните молитви и ревове на стопанката бяха затихнали. Надявах се като погледна да я видя идваща да си прибере кучето, защото колкото и да кряска и тя дори мисля,че разбра, че няма да отиде само при нея. Да,ама като погледнах оная вече беше доста далеч във въпросното оградено пространство, тичаща. Та беше ме зарязала с кучето си,защото се беше уплашила, все пак "хапе хора" и щяло да "убие кучето ми" или беше решила, че така има по-голям шанс все пак да се върне. Не се знае... Псето все пак си тръгна, а докато си тръгнеше се спусна на човек,тъкмо появил се до оградата.Не мисля,че го ухапа,звереше се по същия начин както и на мен. Та по време на "нападението" разбрах колко си сам, въпреки че на мястото гъмжеше от всякакви хора. Ако просто няколко човека бяха тръгнали срещу това псе, а не само аз, докато ми вършее кучето мисля, че нямаше да се опита да надделее над повече от един човек. Не знам де,нямам чак такъв опит. Все пак едва ли е обучено, просто е изтървано. Сигурно и при най-малкото движение щеше да посмее да ме захапе и щях и аз барабар с кучката да си промивам раните сега. Тя не е толкова зле, няма разкъсано, само е дупчена по врата и на няколко места по гърба. Не мисля, че това беше "борба за надмощие" между кучета, тъй като не смятам, че при всяка една борба кучетата биха се наранявали чак така. Не разбирам много от поведение на куче към куче, но като ходих по едно време по градинките сутрин виждах такава "борба за надмощие", а наранено куче от зъби след нея не видях. Да не говорим, че моята кучка е навярно няколко пъти по-дребна и не му беше равностоен противник на това, та нямаше смисъл чак така да бъде надупчена.
Тая жена навярно живее някъде из вилната зона, за която споменах по-горе. Не са много къщи, сигурно лесно може да се разбере къде се помещава. Моето куче е нахапано, ама е "просто едно куче,случва се", а мен не ме ухапа изобщо, въпреки че силно вярвам, че щеше. Определено беше по-решително от улично псе, лаещо по гуми на кола. Не вярвам, че нещо мога да направя, след като и "свидетели" нямам. Най-много мога да и пратя една проверка за чип и паспорт на животинката, но не вярвам да я глобят, пък и какво общо има това с нашето "нападение".
Кофти е да хвърляш толкова пари за качествени грижи по едно куче, да отделяш време да учиш нови неща за кучетата, за обучението им и отделно да си играеш да научиш песа на всичко сам, тъй като сме в малък град и няма къде да ходим да ни покажат...и накрая да се появи една непозната(крещейки,че псето хапело хора и убивало кучета) с някакъв "любимец", с което тя не се занимава, иска сигурно само да го разхожда и да му говори като на човек, а то само да я разбира и кима, като по филмите... Държа да отбележа, че не смятам, че моята кучка го е провокирала. То просто тичаше към нас и в следващия момент ръфаше. Реакцията ми тя да го нападне втория път ме изненада. Тя избягва конфликти, ако някое и изръмжи, го оставя да си пасе, не се занимава. Тя от своя страна не е заядлива, не ръмжи за някаква си пръчка по други кучета, не си вири главата над тях и т.н. Имам приятели с чудесно възпитани мъжки кучета, които не се разбират с мъжкари;познавам семейство с мъжко и женско куче,като всяко от тях се разбира само с кучета от противоположния пол, нищо че и двете са прекрасно възпитани. С това искам да кажа,че кучката ми не е конфликтна,ама изобщо.
Има всякакви средства за самозащита: спрейове,ама хич не е компактно решение(как се носи тоя спрей непрекъснато); кучегони, но на някои кучета не действат, а други се вбесявали повече(пък и освен това и аз разхождам куче). Та не знам вече какво да нося със себе си. Не съм като истеричните бабички, на които друго куче, като отиде да подуши болонката изпадат в ужас, но в случай, че нещо от някъде изскочи и започне да хапе където свари и не мога да разчитам на "адекватния му стопанин" как мога да се защитя бързо и ефективно. Имам стабилни нерви и не се паникьосвам в такива ситуации, но сами разбирате, че не е лесно да умериш със спрей нападателя, докато кучетата с на кълбо, ритниците не биха били достатъчни за да спрат такова куче, а кучегонът не се знае до какво ще доведе. Просто идеи нямам, пък такива с кучета, правещи им се на "стопани" и желаещи да ги разхождат без да ги обучават има много...

ISDP
Почитател
Регистриран: 15 06 2016, 04:58

Re: Как да се защитим срещу агресивно домашно куче?

Мнение от ISDP » 04 07 2017, 16:35

Може да пробваш с кучегон. Жената преди излизаше рано за работа и имаше един уличен помияр дето все налиташе да хапе.... Та и купих един кучегон (не са скъпи) и проблема беше решен. Имаи в предвид, че се оказва че не деистват на всички кучета, но аз съм срещал единици върху които не работи.
Та... това мога да ти предложа от личен опит

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак
Регистриран: 14 11 2016, 20:22

Мнение от DrFrancky » 04 07 2017, 17:30

Отървавъм кожата на момента и след това го трепя!

Потребителски аватар
carducci
Маниак
Регистриран: 19 04 2015, 00:15

Мнение от carducci » 04 07 2017, 17:44

Според мен спрея е най - ефикасното нещо в такава ситуация , по-конкретно тези които са като гел , а не спрей . С малко тренировки може да се цели доста точно и да се предотврати попадане не където трябва ( дори и при вятър) , но са скъпички и някак си не се връзва да се хабят само за тренировки .

Изпратено от моят SM-G920F с помощта на Tapatalk
Learn from everyone. Follow no one. Watch for patterns. Work like hell.

Потребителски аватар
otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 04 07 2017, 17:45

Тояга нямаш ли бре ловецо
Изображение

Потребителски аватар
ivanovnov
Маниак
Регистриран: 20 08 2012, 12:29

Мнение от ivanovnov » 04 07 2017, 20:55

Каква е тая тема, какъв е този първи пост, сещам се една подобна за зъбни импланти, а и една за маркови дрехи на ниски цени. :) това все пак е форум за часовници. :)
...go forward...

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 04 07 2017, 22:42

Колегата сигурно се е видял в чудо, та това да му е първия пост във форум за часовници :). Явно има някакво доверие във форума, от немай къде, нека се опитаме.

Аз примерно, дето си гледам кучето "спонтанно", без много правила, поне за това внимавам и то много, за щастие моя Артур е безкрайно дружелюбен с хора и деца, за разлика от с кучета "момчета" :(( ::angry::

"Домашните" кучета им е широко около врата и могат да бъдат наистина по опасни, нямат толкова грижи и не знаят какво е да подтиснеш агресия, за да оцелееш. Като уличните. На най високо място при тях е инстинктът за оцеляване. А има и страшни идио... опс собственици. Е един на края на улицата "гледа" питбул, ама го мързи да махне една буца пръст, че да му се затвори вратата на двора и питбула е през цялото време на улицата. Където притичват притеснени лелки, че и стройни мъжаги с пликове пазар, че знае ли се.

Разхожда го от време на време с къса верига 1 м. като мисли, че веригата е важна и достатъчна, щото е верига. А питбула го развява напред назад и не знае и една дума да послуша.

Миналата година ходих да прибирам детето му на 8 годинки с питбула от някъде наоколо, чуваха се страшни писъци на някаква жена. Дал го на детето да го разхожда с веригата, без да мисли, та питбула се сбил с кучето на жената като минавала. Детето седеше на земята и ревеше безпомощно. Жената с кучето ридаейки се отдалечаваше, питбула вече го нямаше, беше запрашил нанякъде. И комшията го нямаше, отишъл и той някъде.

Та не е лесно. Най добре ако мислиш, че има проблем, върви си спокойно, изправено, без да го гледаш и да проявяваш никакво притеснение. Тия работи да ти подуши опакото на ръката са глупости, то вече те е подушило от 20 метра. Тоягата е хубаво решение, ако можеш да се разхождаш с тояга. Без много да викаш, няма да се уплаши от това, а обратното.

А ако наистина е домашно, трябва да има собственик, най добре се разбери с него, а не с кучето. Вземи и тоягата ::angel::, ей така да се подпираш небрежно :wink:. Ако не става - има си закон и ред.

Barking Dog
Маниак
Регистриран: 10 02 2016, 11:29

Мнение от Barking Dog » 04 07 2017, 23:04

От моя скромен опит с кучета, в почти всички случаи проблемът е в собственика. Имам познати с бултириери и стафоршири и няма толкова дружелюбни животни. В същото време гледам хора с немски овчарки, които са едни от най-лесният за дресиране кучета, да се носят след тях, като хвърчило. Мое мнение, но ако не можеш да полагаш елементарни грижи за животното, не си вземай домашен любимец.
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

hunter11
Новобранец
Регистриран: 20 12 2016, 12:43

Мнение от hunter11 » 05 07 2017, 00:58

Попрочитам си отдавна форума, имам си регистрация, но да, това ми е първото мнение тук за жалост. С лаещи или спускащи се уж на бой улични винаги сме успявали да излезем на глава. Въпреки че хапани хора от улични кучета също има бол. Разбира се, че вината е в стопаните, които никога не са отделяли и 5 минути на ден за възпитанието на тоя каракачанец. Но такива стопани винаги ще има, тия хора не могат да се превъзпитат явно. Сигурно не са положени никакви усилия за приобщаването му към обществото, седи си на веригата на вилата и вкусило свободата се втурва да ръфа наред, няма подушване, няма спиране веднъж като се е засилило... Тази стопанка се чудя как очакваше псето да дойде при нея, като сигурно за пръв път чуваше тези думи от нейната уста.
За тояга не знам, все пак да ходиш постоянно с точилка в ръка докато си разхождаш кучето... Взех да си мисля за нещо гърмящо. Никого няма да убивам, просто знам, че огромна част от кучетата изпадали в ужас от подобни звуци. Как мислите? Нали покрай Нова година все валят обяви с избягали кучета поради гърмежите.Тия изтървани домашни кучета едва ли са ги учили да не трепват от гърмежи, та те дори не искат да знаят къде е "стопанина" им.

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 05 07 2017, 01:31

Предишният ни Рекси, безподобна смеска, отпред до половината сив вълк, назад не знам какво, коскоджамити пръв юнак из квартала, прибираше се все изпояден и разкъсан, та него го беше много страх от гърмежи. Пищеше и скимтеше като малко кученце и се свиваше из краката ни, не смеехме да идем някъде по нова година. А от буря гръмотевици и светкавици примираше, прибирали сме го посред нощ да го успокояваме.

"Сестра му" Дона, минала покрай шотландска пастирка, и тя прибрана от улицата изхвърлено малко кученце, я беше страх единствено от делтапланери и парашути по небето, как ги съзираше не знам. Бягаше и се криеше в дън земя. От гърмежи и такива работи - не.

А този сега Артур въобще не го е страх от гърмежи и фоерверки, даже лае и тича натам да се бие, ще събори оградата. Оня ден през нощта, като беше бурята светкавици гръмотевици и чукаше от време на време градушка, не се обади изобщо. Притесних се какво прави, излязох и го гледам - спи под навеса на кравай, като бебе.

Потребителски аватар
JDredd
Активен
Регистриран: 29 01 2016, 16:17

Мнение от JDredd » 05 07 2017, 02:33

Признавам си веднага - не четох въобще повестта, съдържаща се в първото мнение по темата. Отговарям (според знанията си и опита) на въпроса, който е заглавие на същата.

1. Няма универсално, безотказно и действащо във всички случаи средство срещу кучета.

2. За мене най- се доближава до истината т.нар. кучегон: нелетален е и ефектът му е мигновен. Да, действително има кучета, които не го чуват (или го чуват слабо, та не ги дразни), но това са предимно много възрастни екземпляри със силно отслабнал слух, които пък от своя страна не са агресивни. Насочете се към "марково" изделие за да сте сигурни, че ще се чува силно и ще излъчва правилната честота, както и разбира се, че ще ви служи дълго и безотказно.

3. Не се подвеждайте по спрейове, гелове, газове или др. подобни средства, които искат насочване, имат ограничен обсег и действат само ако попаднат в лигавицата на носа или очите, тъй като кучетата са доста пъргави и непредвидими като траектория на движение, а достигнат ли ви - вече е твърде късно за адекватна реакция. Добавете и огънатата стрелка на адреналинометъра си вследствие на изненадата от атаката и евентуално заетите си ръце (или поне едната) и картинката вече е завършена.
Пиратки, бомбички или други шумово-светлинни ефекти също не са вариант, тъй като и там работата е 50/50: може да се разбягат кучетата, но може и да се озлобят още повече.

4. Не забравяйте, че кучетата много добре усещат страха: надушват ли го, виждат ли го и въобще по какъв начин го възприемат - не се наемам да коментирам, но има ли страх - те знаят. И това ги мотивира да са агресивни. Затова опитайте се вътрешно да се преборите със страха от кучета - знам, че не е лесно, но тука работата е като в медицината: грам профилактика е по-ефективен от килограм лечение.
Amicus Plato, amicus Socrates, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Citizen AT4010-50E, CITIZEN JY0080-62E
Casio G-Shock GW-7900-1ER, Casio Edifice EFA-118D-1A
Тimex Ironman Тriathlon T5E241, Timex IQ T2N958

Потребителски аватар
nvelikov
Почитател
Регистриран: 28 06 2016, 10:34

Мнение от nvelikov » 05 07 2017, 11:06

Аз като собственик на 4 кучета (американско були, източноевропейска овчарка, голдън тетрийвър и доберман...имам и пинчер, но него го броя към насекомите :) ) от опит знам, че колкото и възпитано да е моето куче винаги има някакви агресори. Всичките ми кучета са кротки и добри, само голдъна (казва се Тигър) е неимоверно смел, спускал се е срешу два големи питбула. Всичките си стоят кротко до момента, в който някой друг не им се озъби и не тръгне срещу тях. Само добермана не пускам да тича свободно, защото хората като видят тази порода и изпадат в ужас. Като са свободни никога, ама никога не са се поддавали на агресия, а аз им имам пълно доверие, защото ме слушат и изпълняват всичко моментално. Случи ми се един път един помияр (беше си доста голям) да нападне овчарката, излезе из едни храсти с ръмжане и скочи на нея, а тя директно го захапа за врата и го свали на земята, вкарах си веднага ръката в устата и и тя го пусна. Тръгнах си с нея и изведнъж това другото ни догони и я захапа за ухото, хванах му главата с ръце "ножица" и го завъртях на земята. Беше много ефикасен метод след като го подържах така няколко минути и се измори. От тогава не съм го виждал, но вече някой доближи ли се до мен като съм с овчарката започва да ръмжи. Лошо е, че такива инциденти влияят на психиката на кучетата ни. Не бих взел нищо за защита, за да не нараня някое от собствените ми животинки.
Никога не бъди точен – губиш много време, докато чакаш другите.

vspiridonov
Маниак
Регистриран: 13 10 2013, 02:22

Мнение от vspiridonov » 07 07 2017, 13:45

Темата е полезна за мен.
Ще споделя личен опит не толкова, за да раздувам истории, а за да споделя какви реакции ми дойдоха в такива ситуации.

Преди години съм с една мацка (умира от страх дори от пинчери) някъде из Родопи. Разхождаме се по един път, където няма чумата, и изведнъж от някаква кошара на една далечна поляна се засилва една каракачанка. Разтоянието е около 200-300м. Да бягаме - няма къде да се скрием, да се бием - нямам с какво (като изключим dslr-a на дамата). Тогава осъзнах, че ние не даваме никаква причина на каракачанката да ни атакува и всяка проявена от нас агресия или страх ще бъде наказана жестоко. Хванах я по-близо за ръка и й казах да не го гледа в очите, когато дойде. Каракачанката вдигна голяма шумотевица с лай, дойде ни отзад, но не я отразихме. Мина отпред лая и ръмжа, и аз и дамата гледахме право напред и забавихме ход. След като се увери, че не сме луди и не ядем овце с вълната, кучето скочи обратно в една бара да се разхлади и си замина по пътя към кошарата. На връщане не ни отрази въобще. Та извода, който си направих е, че не трябва да се предизвикват кучетата, нека разбере, че ти приемаш, че си на негова територия, приемаш го за чорбаджия там и само преминаваш. Това ни спаси. (Не казвам, че това е приложимо за всяка ситуация).

Другия случай, който искам да ви споделя, е от преди няколко години също - разхождаме се из едни гори около паметника на Дядо Йоцо. Аз, същата дама и кумците ни (кумицата бременна в 6-7 месец). Минаваме по една ливада и изведнъж в далечината се вижда мрежа, чува се лай, едно куче се спуска към нас, а стопанката му (подобно на авторската история) врещи от средата на двора по кучето. Кучето беше около 20кг, не забелязах черти на определена порода. Та това куче се засили стабилно към нас от около 100м. Жените си плюха на петите и се скриха зад едно дърво. Кумеца отиде при жена си като последна преграда м/у бебето и кучето, па аз останах сам на пътеката. Това, което направих е просто да седя на пътеката и да не показвам страх, същевременно кучето трябваше да разбере, че няма работа зад мен. То се спря на около 2м от мен, млъкна, погледа ме около 10сек, наведе глава и се върна обратно.... Около 30мин след това и ръце и крака ми трепереха :lol: :lol: , но се справихме.

За спрейове и гелове и кучегони - против съм, защото това вкарва агресия в ситуацията. Ако се налагат крайни мерки - както каза колегата по-горе - стреля се, което е генерално решение и се приема, че вече е нямало на къде.

Иначе моя убавец гони 50кг и 5см зъби :lol: , но му вярвам безкрайно и никога до сега не е показвал агресия към мен или гости в дома ми.

В крайна сметка - да се пазим ние и Господ да ни пази. ::drinks::

Потребителски аватар
JDredd
Активен
Регистриран: 29 01 2016, 16:17

Мнение от JDredd » 07 07 2017, 21:53

vspiridonov написа:...Ако се налагат крайни мерки - както каза колегата по-горе - стреля се, което е генерално решение и се приема, че вече е нямало на къде.
Я разкажи някоя история за стреляне по куче, защото се е явявало единствена възможна, макар и крайна мярка, моля те! Мра си да слушам такива истории. Хем и ще подкрепиш твърдението си за стрелбата.

Извинявам се много на широката форумна аудитория за неприкрития сарказъм в словата си, но съм много чувствителен на подобна тематика - огнестрелни оръжия и тяхната употреба по живи цели, та в тоя ред на мисли ми се струва, че ако ще се дават съвети за стреляне - то някакси човек трябва да е доста по-обстоятелствен.
Amicus Plato, amicus Socrates, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Citizen AT4010-50E, CITIZEN JY0080-62E
Casio G-Shock GW-7900-1ER, Casio Edifice EFA-118D-1A
Тimex Ironman Тriathlon T5E241, Timex IQ T2N958

Потребителски аватар
NANI
Маниак
Регистриран: 11 02 2010, 21:38

Мнение от NANI » 08 07 2017, 00:23

Не четох целия пост на колегата и отговарям само по заглавието. Накратко, работата ми е такава,че ежедневно се срещам с кучета- домашни,бездомни, малки, големи,агресивни, мили и т.н( и хора също :D). И имам един единствен универсален съвет и той е,че при среща с агресивно куче, бъдете и вие такива,или поне не показвайте страх. Уплашиш ли се- свършен си. Ползвал съм спрей и кучегон, но ефектът е доста непостоянен,ако мога така да се изразя.
Изображение

Когато луксът господства,
огънят поглъща света и водата го отнася.

Бирманска пословица

birri
Новобранец
Регистриран: 17 02 2017, 13:30

Мнение от birri » 08 07 2017, 10:38

Имал съм подобни случаи, и моят съвет е : телескопична палка на фирмата ESP.
При разгъване издава силен тракащ звук и кучето продължава да лае, но се отдалечава.
Добре е палката да е никелирана за да блести в тъмното.

Отговори

Върни се в “Всичко останало”