Смяна от PC към Mac

Теми, които не са свързани с часовници, или такива, които не се вписват в никой друг подфорум.

Смяна от PC към Mac

Мнениеот mitadoc » 05 08 2017, 18:29

Имаше подобна тема, но аз нали съм си спамер...

Та, след като вече дълбоко се изнервям от безумни ъпдейти на Прозорците и ми писна от слаби батерии, скърцащи пластмасови корпуси, топли дъна, шумни вентилатори, дебели и тежки лаптопи, бавно зареждане и трудна преносимост, та се колебая дали да не мина на Mac book air 13 , mid 2017. В момента цената е около 750 паунда нов, идеален е за целите ми - работа, нет, снимки обработване, пренасяне, водене на бележки, голяма батерия и хубав дизайн.

Въпросът ми е - лесно ли се минава на Mac и как се справят е без десен бутон примерно? :)
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Re: Смяна от PC към Mac

Мнениеот ISDP » 05 08 2017, 18:49

100% ли си го решил? Аз бих ти предложил да пробваш с някое леново от бизнес сериите. Доста корави машинки са.

Като цяло моето мнение за ейпал е, че човек просто е наемател на техните продукти.
Почти нямаш опции за къстамизации

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
ISDP
Почитател

Мнениеот peterg » 05 08 2017, 18:50

Аз съм на mac от края на 2012 и го препоръчвам с две ръце. Компютрите са страхотни, ако не ти трябва да играеш игри на него, софтуерът е страшно опростен, така че не смятам, че би имало каквито и да е проблеми с преминаването от pc на mac. Както IOS е в пъти по-опростен и лесен за употреба от Android, така е и с Mac и PC. Гарантирам, че няма да съжаляваш. Да не говорим лаптопите им какъв як дизайн имат и колко много издържат батериите.
peterg
Новобранец

Мнениеот vspiridonov » 05 08 2017, 18:56

Още един глас за МАК.
От 2011 съм с МАК, преходът трае около месец. Труден, но не невъзможен. Антивирусна не съм виждал от тогава, нито вируси, нито преинсталации. Изживяването при работата с тези машини не бих го заменил с никакви бизнес серии на никакви производители.
За мен това е правилната машина.

Като малка бележка към теб, авторе - не бих скочил на Air (малее ми). Истината за мен e в PRO сериите.
Това за десния бутон не го разбрах, но ще очаквам първите ти впечатления с интерес.

Ппоздрави,
Венко
vspiridonov
Почитател

Мнениеот alexandrov » 05 08 2017, 19:10

Проблемът с ъпдейтите е от компютъра, не от самия уиндоус.
Ползвам Уиндоус 10 на сони-вайо от 2009г. с двуядрен процесор и 4ГБ ДДР2 и нямам никакъв проблем. Едновременно върви филм, торент-клиент, фотошоп и n-броя прозорци на браузъра.
НО... ако ти е мерак за мак, меткай се. Само не се самозаблуждавай, че имаш НУЖДА от него.
Моите впечатления от епълските машини са отрицателни. Не виждам никакво предимство. Ползвал съм и лаптоп, и айфон.
Аватар
alexandrov
Маниак

Мнениеот mitadoc » 05 08 2017, 19:52

Това за десния бутон е като шега, защото Mac нямат падащо меню от десен бутон.

Иначе не се заблуждавам , че ми трябва, просто гледа, че със същите параметри и качество на изработка ( ако изобщо има такова от PC продукти) са на същите цени, та тогава се чудя защо да не опитам конкуренцията. Иначе 13 инча ми е достатъчно, все пак го гледам от метър, не от другия край на стаята.

Кой метален и ултратънък лаптоп с батерия 10ч и SSD памет струва 750 паунда ( 1600 лв)?
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот Lamer » 05 08 2017, 20:41

Отговорил си си, за същите пари, получаваш същото качество. Не съм съвсем убеден, че парите са същите, защото си плащаш сериозно за марката, поддръжката, софтуера. Хардуера е същия. Ако не те мързи, инсталирай си Мак операционна система.
По-скоро си купи един бизнес клас лаптоп, втора ръка и ще се родиш. Наскоро смених вярното старо ентри-левъл Леново /изкара над 8 години, още е живо, както твърди един приятел, РС-гуру, последния от цялата серия/ с Fujitsu celsius h720. Ами...работи като десктоп, батерията му издържа над два часа, под товар. Core I7, четири ядра, осем нишки. В тези жеги не е загрял сериозно, не говоря за прегряване. Quadro видеокарта, матов екран с IPS...какво му трябва на човек.
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот mitadoc » 05 08 2017, 21:23

Lamer написа:Отговорил си си, за същите пари, получаваш същото качество. Не съм съвсем убеден, че парите са същите, защото си плащаш сериозно за марката, поддръжката, софтуера. Хардуера е същия. Ако не те мързи, инсталирай си Мак операционна система.
По-скоро си купи един бизнес клас лаптоп, втора ръка и ще се родиш. Наскоро смених вярното старо ентри-левъл Леново /изкара над 8 години, още е живо, както твърди един приятел, РС-гуру, последния от цялата серия/ с Fujitsu celsius h720. Ами...работи като десктоп, батерията му издържа над два часа, под товар. Core I7, четири ядра, осем нишки. В тези жеги не е загрял сериозно, не говоря за прегряване. Quadro видеокарта, матов екран с IPS...какво му трябва на човек.

И тежи колко? И колко е високо?
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот Lamer » 05 08 2017, 21:35

Колко тежи и колко е високо, ще си избереш сам. На мен ми трябва мощен,безпроблемен и устойчив компютър, за работа с безумен софтуер /който,разбира се, работи под Уиндоус/.Иначе, таблет, с голям дисплей е 1 см. дебел и тежи 500 гр. :lol:
Въпросът е, какво точно искаш, наясно ли си. Ако ще работиш, е едно, ако ще ровиш в Интернет-друго.
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот nibaru » 05 08 2017, 21:54

Погледни Lenovo X1 Carbon - лек, тънък, 14", мощен процесор, около 5 часа батерия (тествано), не прегрява (поне за сега).

Изпратено с помощта на Tapatalk
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.
Аватар
nibaru
Маниак

Мнениеот stdenev » 05 08 2017, 21:57

nibaru написа:Погледни Lenovo X1 Carbon - лек, тънък, 14", мощен процесор, около 5 часа батерия (тествано), не прегрява (поне за сега).

Ники, следя темата и твоето мнение ми беше интересно по въпроса. ::up::
С риск да разводня темата - дай още 2-3 предложения, ако може разбира се.
Знам, че си в час по темата.
Поздрави. ::drinks::
Fine quality is remembered long after the pain of spending money!!!
Аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Мнениеот nibaru » 05 08 2017, 22:21

stdenev написа:
Ники, следя темата и твоето мнение ми беше интересно по въпроса. ::up::
С риск да разводня темата - дай още 2-3 предложения, ако може разбира се.
Знам, че си в час по темата.
Поздрави. ::drinks::

Стояне, моите предложения са на база персонални нужди и смятам, че на Митко едно Lenovo X1 Carbon (от последните две генерации) ще му върши перфектна работа.
Предимствата, които има са:
- много бърз NVMe SSD диск - поне 2-пъти по-бърз е от стандартен SSD на SATA конектор.
- много качествена матрица - IPS Full HD МАТОВА. Много дълбоко черно, равномерна осветеност по цялата повържност, достатъчна яркост и ъгъл на виждане. Ако е 4к дисплея според мен вече си е гавра на 14".
- пак предимство според мен - НЕ Е с ТЪЧ екрана.
- процесор Intel i7
- почти не чувам вентилатора (и то ако въобще се включи)
- лек като другите ултрабуци - около 1.2 кг
- Ползвам го с Windows 7 PRO. Според мен Windows 10 е много "агресивен" от към автоматични обновления, включително и на драйвери.

Недостатъци - може би ми липсват старите тъч-падове с отделни бутони, липсва четец за SD карти.

За съжаление не мога да дам обективно мнение за Apple MacBook лаптопите - не съм ползвал от години - сега идват при мен само за ремонт (като им счупят дисплея). Е там цените са сериозни. Лично мнение - за Българските масови потребители ползването на Mac ще е по-сложно (особено за потребители, които го ползват и за офис работа - като счетоводни програми и други подобни). Просто по-трудно, а понякога и невъзможно ще е инсталирането на такива софтуери.
Друг е въпроса за по-специализирана употреба - програми като PhotoShop направо летят на Mac.

Други Windows базирани ултрабуци - ми сещам се за Dell XPS 13 (примерно 9360) - но там не става за бизнес - лъскав екран, често е тъч - остават много дразнещи следи и често го чистя, много малка клавиатура - не стига, че е 13" ами е и bordless екрана и корпуса е като на стандартен 11.6". А те (от Dell) оставили и по още няколко сантиметра отстрани на клавиатурата - е ми малка е. А дисплея често е 4к резолюция - и като ползвам някоя складова програма (която не е оптимизирана за такива резолюции) - направо лупа ми трябва.
Иначе за краен потребител, който пътува често, рови в нета и гледа някое филмче - направо е трепач.

В понеделник може и за още да се сетя, че сега жегата направо ме е уморила.(спасението - утре на Кирилова поляна над Рилския Манастир)
Лека Вечер.
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.
Аватар
nibaru
Маниак

Мнениеот mitadoc » 05 08 2017, 22:36

Цена?
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот mitadoc » 05 08 2017, 22:41

Леновото е с 40 % по-скъпо за същите параметри , батерията не е 11 часова. Засега дори не е конкуренция на Mac- а.
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот ISDP » 05 08 2017, 23:00

nibaru написа:Погледни Lenovo X1 Carbon - лек, тънък, 14", мощен процесор, около 5 часа батерия (тествано), не прегрява (поне за сега).

+1

Само за едно не съм съгласен с теб - за Win 10 това е бъдещето и след ъпдейтите смея да кажа, че е чудесен ( разбира се Win7 е класика но вече доста програми искат х64 ).
В момента за служебен имам старата Йога която е с 4gb ram и е пушка, чудесен лаптоп - и за таблет става. Разбира се има си и недостатаци, примерно нямаш възможност за ъпдейт на чаркалъка вътре, и да наистина има някои досадни неща като например нямаш рг вход.. но е доста приятен. Новата йога примерно е супер ... за жалост цената и е доста дебела. А за ейпал продуктите напълно те подкрепям ( аз съм предобеден), както казах и преди това - ти не си собственик на устройството - ти си наемател, не е редно след като съм броил една торба с пари .. епал да ми казват как да го ползвам това устроиство и какво мога да правя. А за подръжката... няма да коментирам. За всеки си имамистина - можеби за хора които не разбират много и са само юзари ейпал са практични и лесни за ползване, има разбирасе и хора които разбират и просто си ги харесват - въпрос на личен избор

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
ISDP
Почитател

Мнениеот thebest1978 » 06 08 2017, 04:44

Да напиша и аз нещо,леко пристрастно,но по скоро обективно.
Плюсовете на мака са страхотния дисплей,особено на 27 инчовия аймак-уаааау,операционната система е толкова оптимизирана,че направо нямам думи,външно изглежда супер як,вярно нямаш нужда от антивирусна.
Обаче цената е тройно по висока от windows машина със същите параметри,лично на мен,колкото и да ми харесва дисплея на мака,предпочитам матов дисплей,както е казал Ники по горе,nvme ssd диска е в пъти по бърз.А това,че не загрява мака е абсурдно,особено mac air,това ако се натовари яко,не можеш да го държиш на коленете си.А пък за 750 паунда получавш еър със 4гб рам и 128гб ссд и с лъскав дисплей с нормална резолюция,но който както го предпочита.
Както казах,не съм чак толкова обективен,защото ползвам айфон и не бих го сменил за нищо друго,колкото и да ме убеждават,че не можеш да пипаш системата и да правиш някакви подобрения,да,но не ми е лагнал телефона никога,дори при 30 отворени приложения.
А и в бизнес лаптопите няма да чуеш скърцащи панти,няма прегряване и вече на повечето батерийте дъжат 10+ часа.
За финал,много добре изглеждат,пробвах да ползвам,ама нещо не се харесахме,аз лично ползвам бизнес лаптоп 15,6 Dell с Full HD IPS матрица.
Offtopic: покажи
винаги можеш да сложиш windows на мака,но това е като да караш порше с джанти от лада :lol:
В линка отдолу са коментарите от сделки с мен:

viewtopic.php?f=56&t=24964
Аватар
thebest1978
Маниак

Мнениеот ayl » 06 08 2017, 07:51

Имам Х1 Carbon втора генерация от три години (тогава струваше 4500 лв). Досега смених един път дъно, а батерията е супер прехвалена - издържа най-много 3-4 часа гледане на филми или сърфиране. Екранът въпреки голямата резолюция, не ме кефи. Уиндоусът си е боклук откъдето и да го погледнеш.
Потвърждавам, че не загрява и винаги е студен.
Имам и мак еър трето поколение от 6 години. Като машина става, като софтуер - откакто направиха OS X безплатна е нещо като уиндоуса, но по-малко шарено. Батерията - 3 часа макс. Другото са реклами.
SSD-то не ме интересува колко супербързо е след като визуално не мога да го усетя.
И двата, които имам са със SSD-та - 512 GB (X1), 128 GB (MBA).
Разочарован съм и от двата модела. Следващият път, когато тръгна да купувам, ще съм в патова ситуация. Май ще минавам на айпад про.
Аватар
ayl
Активен

Мнениеот mitadoc » 06 08 2017, 11:17

Е браво. И аз съм в такава.
Иначе е 8 gb ram и 128 gb ssd.
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот ayl » 06 08 2017, 12:18

Не те съветвам да си купуваш еър. Ако смениш лагера - Macbook Pro.
Аватар
ayl
Активен

Мнениеот mitadoc » 06 08 2017, 12:30

И пак никой не каза за самата смяна на системите -плюсове,минуси,проблеми? Благодаря за съвета за Pro.
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Следваща

Назад към Всичко останало