Има ли почитатели на хубавото кафе?

Теми, които не са свързани с часовници, или такива, които не се вписват в никой друг подфорум.

Re: Има ли почитатели на хубавото кафе?

Мнениеот blr » 21 12 2017, 18:07

За джезве ти трябва много ситно смляно кафе, почти разпрашено. Трябва ти и хубаво, дебело, калайдисано медно джезве. В домашни условия най-добре става на газов котлон защото можеш бързо да регулираш топлината. Другото е хубаво кафе и майсторлък. Аз преди години си купих ръчно ковано (уж) джезве от Златоград. Правя турско, но рядко защото трябва да си пренастройвам мелачката. Не бих казал, че съм майстор, но се получава нещо. Имам един комшия-арменец, той е майстор на джезвето и все се каним да ми дойде на гости и да покаже. Ще взема да го подюркам най-накрая и ще пиша какво и как прави.
blr
Почитател

Мнениеот george2502 » 21 12 2017, 18:52

Вече има машини, които правят джезве. Турско производство, но ми е забавно защото в Атина се продават с мотото "домашно гръцко кафе".

Най-хубавото джезве за мене все си е това на баба ми. :) Имахме месингова ръчна мелница, старо калайдисано джезве. Палеше цигара и си говорихме по час само по на едно кафе...

За мен винаги джезве не е за пиене на кафе, джезвето е за мохабет...

Sent from my G8341 using Tapatalk
Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот Barking Dog » 21 12 2017, 20:15

Като сме я подхванали най-горещита тема, кажете от къде да си купя хубави чаши за еспресо и капучино, НЕБРАНДИРАНИ.
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот george2502 » 21 12 2017, 20:22

Barking Dog написа:Като сме я подхванали най-горещита тема, кажете от къде да си купя хубави чаши за еспресо и капучино, НЕБРАНДИРАНИ.
Ако е за у вас - Genesis. Може да уцелиш и някоя добра оферта.

Ако искаш за заведение метро или фирмите за барово оборудване.

Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот Barking Dog » 21 12 2017, 21:09

За вкъщи става въпрос, благодаря! Ще ги проверя.
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот Orack » 21 12 2017, 22:32

Много яка тема ::up::
Едно мехмед ефенди за лека нощ. Добре че го продават смелено, че моята месингова мелничка вече е само за украса...
Изображение

Иначе през останалото време ползвам машинка с неспресо капсули и съм много доволен. Има поне 3-4 вида, които наистина си заслужават. И едно резервно Delonghi ако закъсам за капсули.
Разбира се през лятото, машинката за фрапе бръмчи по-често, а кубинската кафеварка е в готовност за по-консервативни гости и роднини :)
Аватар
Orack
Маниак

Мнениеот penchod » 22 12 2017, 09:59

alex_slav написа:Има кафета, които се пекат като преди това се добавя малко захар, не знам има ли ги в България.
https://en.wikipedia.org/wiki/Torrefacto
Щях да си купувам една ръчна мелница с реглаж на едрината на смилане, но все още се чудя.

И аз се чудех много за мелачка, но както писах по-горе с този модел на Krups се родих, заслужава си всяка стотинка. Мелачката е с дискове, има 17 или 18 степени на мелене, от които поне 3-4 са подходящи за еспресо, според машината може да си избереш. Най ситната степен със сигурност става за турско кафе.
penchod
Активен

Мнениеот pm03 » 22 12 2017, 11:00

Orack написа:Много яка тема ::up::
Едно мехмед ефенди за лека нощ. Добре че го продават смелено, че моята месингова мелничка вече е само за украса...
Изображение

Иначе през останалото време ползвам машинка с неспресо капсули и съм много доволен. Има поне 3-4 вида, които наистина си заслужават. И едно резервно Delonghi ако закъсам за капсули.
Разбира се през лятото, машинката за фрапе бръмчи по-често, а кубинската кафеварка е в готовност за по-консервативни гости и роднини :)

Здравей,
От къде си вземаш капсули nespresso?
Освен от OLX-a, аз там съм намерил един снабдител ама цената отвън е към 2 пъти надоло.
Аватар
pm03
Маниак

Мнениеот Torro » 22 12 2017, 11:38

Имах медно калайдисано джезве, но жената веднъж сложила вода за кафе и забравила в следствие, на което водата се е изпарила и калаят се е разстопил. Сега не смея да правя кафе в това джезве, но имам старо такова соц.производство - метално , тежко, с някакво керамично покритие и сега си правя кафето в него.
Кафето на джезве има по-плътен вкус от еспресото и за това повече ми харесва. Не съм специалист и не познавам марките и сортове кафе, но много обичам да пия. Дори май прекалявам, пия по 5кафета на ден. Това в работата де, еспресо на вендинг-машина. Иначе в къщи ми е достатъчно едно кафе на джезве и повече не ми се пие.
Torro
Маниак

Мнениеот blr » 22 12 2017, 11:41

Barking Dog написа:Като сме я подхванали най-горещита тема, кажете от къде да си купя хубави чаши за еспресо и капучино, НЕБРАНДИРАНИ.

Тези, които ползвам най-често са от Икеа. С вместимост 60-70 мл са идеални за еспресо. Сравнително дебели са. Имаха и по-големи размери от същата серия за чай/капучино.
blr
Почитател

Мнениеот Orack » 22 12 2017, 11:54

pm03 написа:Здравей,
Освен от OLX-a, аз там съм намерил един снабдител ама цената отвън е към 2 пъти надоло.

По принцип купувам отвън, когато пътувам. Иначе си взимам от едно магазинче близо до нас на Асен Златаров или от кафе мания на Хемус.
Аватар
Orack
Маниак

Мнениеот Bartek » 22 12 2017, 13:26

Тая кафе машина Филипс в Кауфланд, която е на промоция, дали си заслужва?
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."
Аватар
Bartek
Маниак

Мнениеот blr » 22 12 2017, 14:42

Коя е "тая машина", поне линк можеше да има.

Всички Philips Saeco Poemia са с еднакви (и доста поевтинени) вътрешности. Различават се само по пластмасата/тенекето отвън и по това дали могат да топлят чаши.
blr
Почитател

Мнениеот george2502 » 22 12 2017, 21:15

Orack написа:
pm03 написа:Здравей,

По принцип купувам отвън, когато пътувам. Иначе си взимам от едно магазинче близо до нас на Асен Златаров или от кафе мания на Хемус.
Комшу, на Асен Златаров от магазина до "Славяни" ли???

Мина ли да пробваш кафето на американеца срещу "Велико Търново"?

Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот Orack » 22 12 2017, 22:20

Ами да, май сме комший ::up::
Кафененцето на черничкия американец е много симпатично. Пробвах едно зелено кенийско, ама честно казано ми беше малко киселко. Аз затова и на Дъбов не съм му фен. Иначе капсулките - да, до Славяни.
Аватар
Orack
Маниак

Мнениеот marind » 22 12 2017, 22:35

Това "Мехмед Ефенди" много хора ми го хвалиха, та си купих, пробвах и изхвърлих :crazy: Нищо общо с истинско кафе, поне за мен. В къщи пия само турско кафе и то ми е любимо :) Само в къщи обаче! От малък знам две правила за кафето:
1. Кафе се прави с .. кафе! Иначе става като приказката за кръчмаря - "Аз не им слагам кафе, те не си слагат захар, какво пият? ..." :))
2. Най-важното при турското кафе е да не се оставя да заври! Започне ли да се завърта навън навътре и леко да се надига, готово е! И каймака си е каймак, и вкуса е вкус! Масовата практика е да го оставят да заври, някои го правят и по два пъти :crazy:

За еспресото съм казал в другата тема, ползвам системата на "Montazzi" - уникална концепция, кафето също е страхотно! За съжаление вече няма дистрибутор в България :(( Сега имам един обект в Италия, та смятам да си взема 2-3 000 бройки директно от там ::yahoo::

Изображение

Изображение

Изображение
В чест на модераторския любимец OSKAR.
Джомолунгма – майката на небесата!
Евала, Майна, не знам как го постигаш, но искам и аз да го мога като теб!
*****the King of the watches*****
Аватар
marind
Маниак

Мнениеот blr » 22 12 2017, 22:43

3000 бройки?! Каквато и да е тази система (не ми е известна), докато се изпие няма да прилича на нищо. Кафето е като хляба, дори и да не е върха, прясно изпеченият хляб е вкусен. А когато е хубаво направен и прясно изпечен...
blr
Почитател

Мнениеот marind » 22 12 2017, 22:57

blr написа:3000 бройки?! Каквато и да е тази система (не ми е известна), докато се изпие няма да прилича на нищо. Кафето е като хляба, дори и да не е върха, прясно изпеченият хляб е вкусен. А когато е хубаво направен и прясно изпечен...

Ами в офиса се пият по около 30-50 кафета на ден, смятай за колко време ще стигне :wink: Чалди дози са това, не е проблем и година да си стои запечатано. Системата представлява порцеланова чашка, в която влиза друга, пластмасова. Така чашата стои студена /даже има дупка в дъното/, задържа се и каймака, има дори и порцеланово капаче. Голямото предимство е, че не се налага дори да миеш чаши, всичко е супер чисто и хигиенично, защото реално е за еднократна употреба. Една доза включва капсула кафе, бъркалка, захарче и подложна салфетка за чашата. Отделно си имаш диспенсъри за чашките и салфетките. Ще снимам като се замъкна пак до офиса, но наистина не съм виждал нищо подобно при никоя друга марка. И не на последно място машината е трепач - и като фасон и като машина ::drinks::

Изображение
Аватар
marind
Маниак

Мнениеот marind » 22 12 2017, 23:03

Намерих клипче в нета, за ориентир:

Аватар
marind
Маниак

Мнениеот blr » 22 12 2017, 23:10

За офис изглежда доста практично наистина. Самите иаталианци изпозват капсули само в офисите, вкъщи пият радко и главно от "кубински" кафеварки.

Капсула или под в кафене в Италия би предизвикала точно същия ефект, като шопска салата в България, с домати от буркан. Най-вероятно, изсипване върху главата на някой от персонала.
blr
Почитател

ПредишнаСледваща

Назад към Всичко останало