Има ли почитатели на хубавото кафе?

Теми, които не са свързани с часовници, или такива, които не се вписват в никой друг подфорум.

Има ли почитатели на хубавото кафе?

Мнениеот ivo p » 14 01 2018, 16:23

Темата беше тръгнала много добре, аз съм голям почитател на еспресо и турско кафе.

След 2-3 месеца ми предстой преместване и за новото място ми се иска нова кафе машина.
Не искам нищо сложно, без пара, без шварц, без мелене.

Просто добра машина за еспресо до към 500 лв . Сега и малко повече бих дал ако си заслужава, но пък я ползвам само уикенда.

Ще се радвам да чуя препоръки- марка/ модел?
Аватар
ivo p
Маниак

Re: Има ли почитатели на хубавото кафе?

Мнениеот alex_slav » 14 01 2018, 17:15

Понеже стана дума по-назад как ни дерат у нас, ето колко струва черна Лаваца 100% Арабика в Испания, където пак има транспорт от Италия. И цената не е на намаление!
Изображение
Аватар
alex_slav
Маниак

Мнениеот Barking Dog » 14 01 2018, 17:20

Е, те Софсток не качват много-средна цена в български магазин 10 лева. Лошото е, че Кока-кола няма да намалят цените, то затова има и доволно много паралелен внос. Иначе тази специално не е лоша.
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот Anthony » 14 01 2018, 18:00

Да, не е много, само 100% разлика :)
Аватар
Anthony
Маниак

Мнениеот tanatsi » 14 01 2018, 18:18

'Ще се радвам да чуя препоръки- марка/ модел?'

http://www.gaggia-bg.com/manual/Classic-Gaggia.html
След около 60 машини вече 4 години работя с нея.
Задължително трябва да си купиш тампер и цедка за промиване на машината.
tanatsi
Маниак

Мнениеот Barking Dog » 14 01 2018, 18:31

Anthony написа:Да, не е много, само 100% разлика :)

Още повече, че в Испания вносител и магазин също работят с печалба :(( . Не е чудно, че загубиха дистрибуцията за България, а се носят слухове и за други неща...
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот ivo p » 14 01 2018, 22:58

tanatsi написа:'Ще се радвам да чуя препоръки- марка/ модел?'

http://www.gaggia-bg.com/manual/Classic-Gaggia.html
След около 60 машини вече 4 години работя с нея.
Задължително трябва да си купиш тампер и цедка за промиване на машината.

Благодаря за съвета, разглеждам, чета.

Твоята от преди или след срещата им с Филипс е? Доста негативни мнения, че станала пластмасова, липсвал соленойд? Общо била доста оптимизирана да намалят разходите.

Въпреки това, пак я пишат много добра.
НО се зачудих да не би да си със старата, някъде мярнах че новият модел е от 2015.
Аватар
ivo p
Маниак

Мнениеот alex_slav » 14 01 2018, 23:41

Anthony написа:Да, не е много, само 100% разлика :)

Точно, за това мога да кажа само, ниски са цените у нас, трябва да хи вдигнат още. Да не говорим за разходи, ток, заплати, тогава ще излезе, че е с 200% отгоре..
Аватар
alex_slav
Маниак

Мнениеот george2502 » 31 01 2018, 00:19

Barking Dog написа:Е, те Софсток не качват много-средна цена в български магазин 10 лева. Лошото е, че Кока-кола няма да намалят цените, то затова има и доволно много паралелен внос. Иначе тази специално не е лоша.
Кола започва борба с паралелния внос. Споразумяли са се с Лаваца да спира продажбите на италиански търговци на едро ако продават на български и гръцки фирми. Въпросът е дали това не противоречи на европейската практика за свободно движение на стоки.

Иначе за разликите в цените. Испания е с население 47 милиона. Италия е 65. Нормално е цените да са по-ниски от у нас. Икономия от мащаба...

Sent from my G8341 using Tapatalk
Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот Barking Dog » 31 01 2018, 08:23

george2502 написа:
Barking Dog написа:Е, те Софсток не качват много-средна цена в български магазин 10 лева..
Кола започва борба с паралелния внос....

Да им пожелаем успех с борбата.. :lol: Поне не използват незаконни похвати...Ще се опитат да натоварят паралелните вносители с разходи, които те правят: етикети на български по нашето законодателство, проверки от ХЕИ на складовете и т.н. Не могат да спрат паралелния внос, но ще играят да изравнят цените, доколкото е възможно. Пример: паралелен внос на кенове безалкохолни напитки техни марки, има го, пречи им, подскачат на колегите си от други държави, но не могат да го спрат.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот alex_slav » 31 01 2018, 09:03

awesome написа:Аз си взимам кафе от Дъбов. Цената е по-висока, но е най-доброто кафе, което съм пила

Не съм го чувал този, какво кафе продава?
Аватар
alex_slav
Маниак

Мнениеот george2502 » 31 01 2018, 09:04

Barking Dog написа:
george2502 написа:
Barking Dog написа:Е, те Софсток не качват много-средна цена в български магазин 10 лева..
Кола започва борба с паралелния внос....

Да им пожелаем успех с борбата.. :lol: Поне не използват незаконни похвати...Ще се опитат да натоварят паралелните вносители с разходи, които те правят: етикети на български по нашето законодателство, проверки от ХЕИ на складовете и т.н. Не могат да спрат паралелния внос, но ще играят да изравнят цените, доколкото е възможно. Пример: паралелен внос на кенове безалкохолни напитки техни марки, има го, пречи им, подскачат на колегите си от други държави, но не могат да го спрат.
И пак все нещо не им се получава :))

Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот alex_slav » 31 01 2018, 09:05

george2502 написа:
Barking Dog написа:Е, те Софсток не качват много-средна цена в български магазин 10 лева. Лошото е, че Кока-кола няма да намалят цените, то затова има и доволно много паралелен внос. Иначе тази специално не е лоша.
Кола започва борба с паралелния внос. Споразумяли са се с Лаваца да спира продажбите на италиански търговци на едро ако продават на български и гръцки фирми. Въпросът е дали това не противоречи на европейската практика за свободно движение на стоки.

Иначе за разликите в цените. Испания е с население 47 милиона. Италия е 65. Нормално е цените да са по-ниски от у нас. Икономия от мащаба...

Защо примерно при колите не е така?? Просто защото няма да мине. Стига с тея митове как сме малко и видиш ли за това се печели 300% отгоре реално. Просто на по-дребни неща може и по 5 да слагат, като има кой да купува. За това у нас мляко Президент в тетрапак е 4-5лв, а в Европа е под 1 евро и т.н и т.н.

Преди 2 седмици си кипих шам фъстък, видя ми се евтин от верига испански магазини в Испания, която не е от най-евтините като цяло - Mercadona, дори се слави, че дават най-високи заплати на продавачите си спрямо другите магазини и супермаркети 1100-1200 евро, почти х2 спрямо Лидъл там, където дават 680-700евро.
Та видях въпросния шам фъстък, който беше ирански и на 300гр имаше 1 или 2 броя не отворени, купих си 3 пакета на цена 3,60-3,70 евро някъде, видя ми се изгоден. Не беше на намаление!

Онзи ден случайно погледнах в Кауфланд и щях да припадна, 300гр беше 16-17лв, какво има да говорим, значи тока е х2 в Испания, заплатите на продавачките х3 и х4 и има дори повече път от Иран или от Азия и накрая цената виждате колко е. Изводите са ясни, бай Ганя иска да вложи 5лв и да изкара 25, това е, ако може и на черно без данъци още по-добре.

Ще дам и друг пример, с доста по-малка държава Белгия 11 милинона са, където стандарта е много висок и кафе на улицата е 3,50 евро средно. Преди седмица си купих от магазинче за кафе 250гр страхотно кафе, имаха 15-20- вида като всички бяха 100% арабика, но различни типове и смеси от цял свят. Цените варираха между 6-8,50 евро за 250гр, колкото тук някаква Лаваца, е няма как да стане. Да не говорим, че още като влязох в магазина и ми предложиха безплатно кафе.
Преди пак от подобен магазин съм си купувал blue mountain 250гр за 10-12 евро някъде.
Последна промяна alex_slav на 31 01 2018, 09:37, променена общо 1 път
Аватар
alex_slav
Маниак

Мнениеот george2502 » 31 01 2018, 09:36

Тази дискусия ще стане доста дълга и може разводним кафе темата. Ще се опитам да съм максимално кратък.

При всички положения има един много сериозен аспект в ценообразуването и това са разходите за маркетинг. Производителите и официалните вносители са тези, кои създават и поддържат бранда.
Паралелите са си малко като риби пилот около устата на акулите. Печелят от остатъците от чуждия улов. От там и големите брандове бързооборотни стоки в големите държави могат да поддържат по-ниски цени просто имат по-малко разходи на транзакция, които да влезнат в маржа.

Най-лесно може да се види това в модела Лидл. Те маркетират бранда Лидл, а не отделни продукти в магазина. Така като възложат на някой производител на колбаси да им направи салам те влагат само цената на придобиване, фиксираните разходи (труд, недвижимости, планирана логистика) и някакъв цент на тон маркетинг. В същото време бай ти Еленко например следва да товари сериозен процент разходи за реклама на единица продукт.

Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот alex_slav » 31 01 2018, 09:41

Кафето за бързо оборотна стока ли се брой, не съм видял да има 1 месец трайност...
Аз пък казвам, че всичко може, докато има кой да плаща, може и 30лв за Лаваца да искат. Утре ако няма, ще стане както в Европа. За това питах, защо при коли, техника и пр няма такива разлики и си отговорих, защото няма кой да даде х2 и х2 за телевизор, а в магазина може за нещо дето струва 5-10-15лв.
А митовете с малката държава и покупателната способност са измиване на ръце за пред някои хора.

А точно Лидъл най-много ми харесват. Преди повече от година бях снимал две брошури едновременно на един и същи продукт, буркан с нахут. В България на иберийкса седмица го бяха пуснали за около 2,50лв, а същия буркана в Испания беше 30-40 цента, какво има да говорим повече. Буркана идва от едно и също място и на една и цена нали? Само, че Лидъл в едния случай печели поне 5 пъти повече на буркан.
Аватар
alex_slav
Маниак

Мнениеот alex_slav » 31 01 2018, 09:52

По темата в Италия от поне 1-2 години има и кафява Лаваца 100% арабика, даже един път си бях купил. Доста интересна ми се стори, има я и по разни кръчми, а тази снимка е от летището в Неапол.

Изображение
Аватар
alex_slav
Маниак

Мнениеот Barking Dog » 31 01 2018, 10:12

Даам, разводнихме малко темата с размисли по ценообразуване, вносители и т.н., понеже това работя и мога доста да говоря, но предлагам да се видим на по кафе/бира и да си говорим за часовници, кафе и други благини за душата.

Предлагам да качваме тук снимки на интересни кафета, които сме пили/намерили с кратка информация за аромат/вкус и къде може да се купи, колко струва и т.н. Мисля, че това ще обогати темата откъм съдържание.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот alex_slav » 31 01 2018, 11:50

Аз чакам информация за този Дъбов, какво предлага и къде е?
Аватар
alex_slav
Маниак

Мнениеот Barking Dog » 31 01 2018, 11:56

http://dabov.bg/

Заповядай!
Barking Dog
Маниак

Мнениеот alex_slav » 31 01 2018, 13:08

Barking Dog написа:http://dabov.bg/

Заповядай!

Благодаря
Интересно ценообразуване има на пръв поглед. :)
1бр от 200,8гр(странна разфасовка) кафе за месец януари е 13,70лв, при покупка на пакет от 12бр за една година дори с намалението което предлага в момента е 16,60лв/бр, ако е без намаление идва по 20лв/бр! Е кой ще си купи на промоция за 12 месеца, като е по-скъпо дори на промоция, отколкото ако си купува всеки месец??
Сега се сетих, че май съм пил от тези кафета в коридора на The Mall има един магазин-кафене и не бяха лоши.
Аватар
alex_slav
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Всичко останало