Ремонт или нов escape wheel/ анкерно колело за стар настолен часовник?

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!
Отговори
dinkytesla
Новобранец
Регистриран: 13 02 2020, 15:38

Ремонт или нов escape wheel/ анкерно колело за стар настолен часовник?

Мнение от dinkytesla » 13 02 2020, 16:02

Здравейте,

На последното винтче на настолен часовник, който се самонавива с 9V батерия, реших да загубя концентрация и да си пиша на телефона ::crap:: и съответно ми беше мръднало escape wheel/анкерното колелце и му счупих зъбчето, което влиза в рубина. Часовника го взех скоро да се уча на него, но взе че ми хареса и бих се зарадвал, ако му намерим резервна част или го "побългарим" с помощта на някой всемогъщ стругар/часовникар. ::drinks:: За съжаление е от 1950-а година и части за него не намирам.
Нямам никакви часовникарски умения, просто ме привлича да ремонтирам всякакъв вид техника като хоби и от малък се спирам и влизам в часовникарските магазини да разглеждам.
Прикачам снимки на частта.
PS. Мисля, че механизмът е 6209.

Изображение

Изображение

Изображение
Последна промяна от dinkytesla на 15 02 2020, 11:55, променено общо 2 пъти.

dinkytesla
Новобранец

Re: Ремонт или нов ескейп/анкер за стар настолен часовник?

Мнение от dinkytesla » 15 02 2020, 11:19

Здравейте, отново!

Искам да поясня, че идеята ми за струг не е нов escape wheel, а на този леко да се оформи малко ос, а не някой да направи нов.
Втората ми идея идва от американските Timex, който едно време вместо рубини са използвали метални втулки с издълбана конусовидна форма. Триенето там е по-голямо, следнователно точността е по-малка. И все пак, ако се обърне рубинчето от страната на счупената осчица с вдлъбната страна нагоре смятам, че escape-ът ще си стои на мястото и ще си върши работата. Колко са възможни двата варианта?
Прикачам скици на съжденията ми.

ПС. Прикачам и две снимки от работата ми преди издънката да покажа, че уважавам машинките и се отнесох сериозно(като изключим последната минута).

Изображение

Изображение

Изображение

mulniq
Напредващ
Регистриран: 28 12 2017, 16:16

Re: Ремонт или нов escape wheel/ анкерно колело за стар настолен часовник?

Мнение от mulniq » 15 02 2020, 15:56

Здрасти, няма нужда от "побългаряване". Правилният начин е да се разпробие оста и да се набие нова, от която ще се оформи цапфата и няма да има нужда да се обръща камъкът.

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Re: Ремонт или нов ескейп/анкер за стар настолен часовник?

Мнение от nevenbekriev » 16 02 2020, 21:37

dinkytesla написа:
15 02 2020, 11:19
Здравейте, отново!

Искам да поясня, че идеята ми за струг не е нов escape wheel, а на този леко да се оформи малко ос, а не някой да направи нов.
Втората ми идея идва от американските Timex, който едно време вместо рубини са използвали метални втулки с издълбана конусовидна форма. Триенето там е по-голямо, следнователно точността е по-малка. И все пак, ако се обърне рубинчето от страната на счупената осчица с вдлъбната страна нагоре смятам, че escape-ът ще си стои на мястото и ще си върши работата. Колко са възможни двата варианта?
Прикачам скици на съжденията ми.
Здрасти, виж това видео, то показва каквото ти е написал Дани.
https://www.youtube.com/watch?v=9p6yjtDA99E&t=8

За човек, който се занимава с реставрация на старинни механизми, това е рутинна операция. В часовникарския занаят отдавна всичко е измислено и има стандарти за добра и правилна практика. Разбира се, всеки е свободен да прави каквото реши със своите часовници...
За часовниците Таймекс - неудачен пример - първо - с такива лагери са направени балансите на болшинството будилници по света, и още 100 години преди Таймекс. После, става дума само за лагерите на баланса, и триенето не е никак по-голямо, като при този тип лагери то е еднакво във всички положения, точността също не е по-лоша... Обаче, с обръщане на камъка няма да се получи такъв лагер - не трябва да има отвор. Изобщо, не е нужно да се променя конструкцията.

moreg
Напредващ
Регистриран: 27 01 2016, 22:13

Мнение от moreg » 17 02 2020, 00:01

Имал съм същия проблем при Весна настолен, и Невен оправи работата. Така както са ти написали да се разпробие оста е се набие нова ос в дупката е правилния начин, ако не можеш да се справиш свържи се с Невен и той ще ти го поправи. ::up::

dinkytesla
Новобранец

Мнение от dinkytesla » 18 02 2020, 16:45

Благодаря за отговорите!
Зададох си по този начин въпроса, защото от ходих лично до двама часовникари, които са с препоръки и ми казаха, че с такива неща няма кой да се занимава, а и да намеря няма да си струва. Едното предложение беше да му се махне механизма и да му се сложи кварцов. :silent: Реших, че ми допада да стои до входа и за това бих му върнал живота. ::angel::

moreg
Напредващ
Регистриран: 27 01 2016, 22:13

Мнение от moreg » 18 02 2020, 18:22

dinkytesla написа:
18 02 2020, 16:45
Благодаря за отговорите!
ходих лично до двама часовникари, които са с препоръки и ми казаха, че с такива неща няма кой да се занимава, а и да намеря няма да си струва. Едното предложение беше да му се махне механизма и да му се сложи кварцов. : ::angel::
Въпреки, че са с препоръки, тия които са ти казали това не са часовникари а сменявачи на батерии и скъсявачи на верижки а някой дори и това не могат да направят. Прави разлика от часовникар до сменявач на батерии разликата е голяма. Ако държиш на часовника пращай на Невен във Варна.

Отговори

Върни се в “Проблеми и въпроси”