Моля за мнения и съвети относно "купчина" стари часовници.

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!
Отговори
Потребителски аватар
sdkk
Новобранец
Регистриран: 23 02 2020, 13:09
Контакти:

Моля за мнения и съвети относно "купчина" стари часовници.

Мнение от sdkk » 27 06 2020, 19:37

Тези дни се поразчистих вкъщи и попаднах на "торбата" със стари семейни часовници. Имам нужда от съвети по няколко въпроса, тъй като съм си лаик относно ремонтирането и стойността на старите часовници. Повечето не са в никак добро състояние, но все пак... Въпросите са ми следните:

1)Подлежат ли въобще на реставрация най-вече старите руски часовници, които виждате тук, но също така и Суач-а? И има ли смисъл въобще да се опитва подобно нещо или от финансова гледна точка е безсмислено?
2)Тъй като съм в Пловдив, някой може ли да ми препоръча часовникар, където да ги занеса за оглед и мнение и еввентуален ремонт и оценка? По възможност да може да погледне и някои от по-запазените кварцови? Ако и да са китайски и най-вероятно нямат никаква парична стойност.
3)Ако не може да се ремонтират, то има ли въобще пазар за стари механизми, които да послужат като "донори"?
4)Понеже по руските часовници няма обозначения какъв модел са, някой ако има представа и може да ги индентифицира - ще съм много благодарен.
5)Въобще биха ли имали някаква парична стойност или са просто "купчина метал"? Е, и разбира се - спомени. :)
-------------------------------------
А ето ги и самите часовници. Започвам с руските + Суач-а:

1) Swatch
Изображение Изображение

Стрелките се въртят, сменя дата и ден.
---------------------------------------------------------
2) Luch
Изображение

Aвтоматичен, стрелките се въртят от коронката, механизмът работи, цъка една идея по-шумно спрямо моите разбирания. Възможно да е над 50 годишен, тъй като е бил на баба ми.
----------------------------------------------------------
3) Raketa 2бр.
Изображение Изображение

Механичен, стрелките се въртят от коронката, но механизмът е блокирал, не може да се навие.

Изображение Изображение

Най-вероятно е механичен, липсва коронка, неизвестно дали се движат стрелките и дали сменя дата и ден, както и дали механизмът работи.

Бяха на дядо ми, възможно е да са над 50-годишни.
4) Pobeda
Изображение

Най-вероятно механичен, стрелките се въртят от коронката, паднала секундна стрелка, която е залепнала за стъклото от вътрешната страна, не може да се навие, неизвестно дали работи механизма. Възможно е да е над 50-годишен, тъй като беше на дядо ми.
5) Slava 4бр.
Изображение

Автоматичен, 17 камъка, стрелките се въртят от коронката, механизмът работи, цъка доста тихо и приятно, което е изненадващо, тъй като беше на баба ми и най-вероятно е над 50-годишен и най-вероятно никога не е бил на профилактика и не е използван от поне 30 години.

Изображение

Автоматичен, 17 камъка, стрелките се въртят от коронката, механизмът работи, цъка доста тихо и приятно, което е изненадващо, тъй като беше на баба ми и най-вероятно е над 50-годишен и най-вероятно никога не е бил на профилактика и не е използван от поне 30 години.

Изображение

Автоматичен, 17 камъка, стрелките се въртят от коронката, работи, но цъка една идея по-шумно спрямо моите разбирания. Беше на майка ми, би трябвало да е над 36 годишен, тъй като по нейни думи е купуван преди моето разждане, а аз съм на 36.

Изображение

Кварцов, купуван от Русия от баща ми около 1981 година, счупена коронка, не се знае дали се въртят стрелките и дали се сменя датата и часа, липсва част от закопчаването на веригата. По негови спомени бил по лиценз/разработка на някакъв швейцарски часовник от онова време.
6) Majak - Настолен руски механичен часовник. Стрелките се въртят от ключето им, ключето за навиване се върти , но механизмът е забил не работи. Не се знае на колко години е.
Изображение Изображение Изображение
А от тук надолу са някаква "сбирщина китайски кварцове". За тях съм на 99% сигурен, че нямат никаква стойност, но поне да ме ориентирате дали някой часовникар в Пловдив може да вкара в движение евентуално няколкото по-запазени. Все ще свършат "работа" на майка ми и баща ми, докато работят из двора на къщата. А и все пак на някой може да му е интересно да ги разгледа...

1) Имитация на Louis Voitton
Изображение
Изображение

Кварцов, стрелките се въртят от коронката.
--------------------------------------------------------
2) Mebus
Изображение

Стрелките се въртят от коронката.
3) Mindgu 2бр.
Изображение Изображение

И при двата стрелките се въртят от коронката
4) Charles Delon
Изображение Изображение

Стрелките се въртят от коронката, пише, че е с японски кварц, неясно какъв.
5) Ricardo
Изображение

Стрелките се въртят от коронката, пише, че е с японски кварц, неясно какъв.
6) Constant 2бр.
Изображение Изображение

И при двата стрелките се въртят от коронката.
7) GioVani
Изображение

Kоронката е заяла, неизвестно дали се движат стрелките.
8) Time Age
Изображение Изображение

Стрелките се въртят от коронката.
9) Q&Q 7-8 бр, от тях качвам 3 по-"интересни", останалите са от най-обикновените пластмаси.
Изображение

И на трите стрелките се въртят от коронката, на левия му липсва част от нея.
10) No name
Изображение

Даже не са сметнали за нужно да го брандират.

Извинявам се за дългия пост. Дано поне на някой му бъде интересно. :)
Приемам всякакви предложения, мнения, идеи и съвети! Благодаря Ви предварително!

П.С.: Ако по някакъв начин съм нарушил правилата на форума, обърнете ми внимание на лично съобщение и ще коригирам "проблема" в темата ми.
Умният човек се учи от грешките си, а мъдрият - от грешките на другите!

Потребителски аватар
SNK
Почитател
Регистриран: 17 09 2018, 16:38

Re: Моля за мнения и съвети относно "купчина" стари часовници.

Мнение от SNK » 27 06 2020, 19:53

Аз само ще оставя мнение за 2, но това е моята лична гледна точка:

1. Swatch -а бих му сменил батерията и ако въобще е в кондиция бих го подарил на някое дете (роднина), или бих го изхвърлил ако не става за нищо и отказва да проработи.

2. Кехлибарената квадратна Слава - бих го реставрирал до максимално добро състояние и бих го запазил

Потребителски аватар
SLAYER
Активен
Регистриран: 19 06 2010, 01:49

Re: Моля за мнения и съвети относно "купчина" стари часовници.

Мнение от SLAYER » 27 06 2020, 23:21

Имате лично съобщение.

Отговори

Върни се в “Проблеми и въпроси”