Колко всъщност трябва да се стяга коронка на винт?

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!
Отговори
eray_jpn
Напредващ
Регистриран: 23 12 2016, 12:01

Колко всъщност трябва да се стяга коронка на винт?

Мнение от eray_jpn » 20 11 2020, 02:59

Здравейте скъпи колеги много се надявам темата да не се повтори във форума имаше тема с подобен въпрос но аз лично не намерих конкретен отговор на въпроса. Отправих този въпрос на много часовникари и получих много противоречиви отговори някои казаха, че съвсем лекото стягане е напълно достатъчно за пълната херметизация на часовника някои казаха, че трябва да се стяга докрай (демек доста здраво) и само по този начин часовникът ще бъде напълно херметизиран сега мене ме е страх ако стягам повечко да увреждам резба или да се износват уплътненията от друга страна искам да съм сигурен, че няма да влиза вода в часовника. Разбира се няма някакъв стандарт и въпрос на усет кой колко ще стяга но все пак ще се радвам да чуя мнение по въпроса.

Потребителски аватар
Puzo
Маниак
Регистриран: 18 10 2016, 09:37

Re: Колко всъщност трябва да се стяга коронка на винт?

Мнение от Puzo » 20 11 2020, 11:57

Последното Ви изречение е изключително точно и показателно! :) Това е то!
И да пазиш, и да не пазиш, да стягаш, коронка на винт рано или късно се скапва. Резбата, разбира се. Така са направени. Може да е след 20 години, може да е след 10, може да е след 5...
Мои две коронки на швейцарски прилични часовници, ги пазя и треперя постоянно. Ами и двете резби заминаха от само себе си... Дошло им времето. И още два часовника имам с коронка на винт и за тях треперя постоянно и ме е страх да завия и развия. Не ме впечатлява коронка на винт... Не е екстра за мен това, защото не мокря часовници. Но случайно или не, се е случило да имам 4 такива часовници, какво да се прави...
И на тях стягам не много, до усет. И каквото сабя покаже!
Хубаво е, че го има Ивайло Енчев, Господ здраве да му дава! Тук е момента да го похваля! Спаси ми коронка на Омега, без да се налага да се сменя всичко, а само втулка! Сега, да чукна на дърво, коронката е перфектна!
Друг един майстор ме уверяваше, че смяна само на втулка било невъзможно! Всичко на куп се сменя, коронката старата не може да остане. Да, ама не! ;)
КОГАТО СИ МЪРТЪВ, ТИ НЕ ЗНАЕШ, ЧЕ СИ УМРЯЛ. ТРУДНО И ТЕЖКО Е САМО ЗА ДРУГИТЕ. АБСОЛЮТНО СЪЩОТО Е И КОГАТО СИ ТЪП! ;)

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Мнение от Vesire » 20 11 2020, 12:09

не докрай и не напъвай, резбите са малки и крехки , а после като се прецакат не е приятно и евтино..

Потребителски аватар
negat1ve
Маниак
Регистриран: 23 02 2010, 17:20

Мнение от negat1ve » 20 11 2020, 13:26

Завиваш с леки движения докато не усетиш съпротивление, натягане със сила не е препоръчително. Като не се носят активно, съхранение с развита коронка за да имаш достъп до ръчното навиване ако механизма го поддържа. Също не се престараваш със сверяване ежеседмично, ежедневно и т.н. Аз си сверявам автоматика с коронка на винт веднъж месечно като избърза 5 минути. С малко по-внимателна експлатация са си съвсем ползвателни и дълговечни ;)
Удоволствието от ниската цена преминава бързо при ниско качество!

Потребителски аватар
Puzo
Маниак
Регистриран: 18 10 2016, 09:37

Мнение от Puzo » 20 11 2020, 14:46

negat1ve написа:
20 11 2020, 13:26
Завиваш с леки движения докато не усетиш съпротивление, натягане със сила не е препоръчително. Като не се носят активно, съхранение с развита коронка за да имаш достъп до ръчното навиване ако механизма го поддържа. Също не се престараваш със сверяване ежеседмично, ежедневно и т.н. Аз си сверявам автоматика с коронка на винт веднъж месечно като избърза 5 минути. С малко по-внимателна експлоатация са си съвсем ползвателни и дълговечни ;)
Прощавайте, колега, но въобще не съм съгласен с Вас! Моята коронка я галих като перце, но навивах ръчно и точно от това коронката остана константно развита в ръцете ми... Изрично и часовникари са ме предупреждавали отдавна, да НЕ се навива ръчно автомат, в много редки случаи, а по възможност само с клатене! За коронка с резба пък задължително! Ръчното навиване е мор за коронка с резба! От две години не ползвам ръчно навиване, а около минута или 30 секунди поклащам часовника преди да го сложа на китката си и всичко е 6!
А това като Ви го прочетох, че се съхранява с развита коронка направо шах и мат... Никога не бих го направил и заради влага, и защото ръчно навиване на автомат не ползвам! Да имам достъп до ръчното навиване е последното нещо пък, което ме касае! Ръчното навиване го ползвам на часовници без махало/маховик/ротор! ;) Навик съм си създал. Вие пък друг навик. Всеки различни преживявания има!
КОГАТО СИ МЪРТЪВ, ТИ НЕ ЗНАЕШ, ЧЕ СИ УМРЯЛ. ТРУДНО И ТЕЖКО Е САМО ЗА ДРУГИТЕ. АБСОЛЮТНО СЪЩОТО Е И КОГАТО СИ ТЪП! ;)

Потребителски аватар
negat1ve
Маниак
Регистриран: 23 02 2010, 17:20

Мнение от negat1ve » 20 11 2020, 15:34

Кварцови часовници се съхраняват с изтеглена коронка за да се пести батерията... май е практика при търговците. И за тях ли е противопоказно с оглед влагата ;)

Вече сериозно - както казвате изглежда е до човек, отношение и т.н. Автоматици нося от години, вярно такъв с коронка на винт за ежедневно ползване едва последните 3-4, но без значение на резба или не инциденти с изтръгнати коронки и повредени резби нямам. Въпрос на внимателна експлатация предполагам.
Удоволствието от ниската цена преминава бързо при ниско качество!

Потребителски аватар
Bo Song
Почитател
Регистриран: 24 05 2018, 11:55

Мнение от Bo Song » 20 11 2020, 17:24

negat1ve написа:
20 11 2020, 15:34
Кварцови часовници се съхраняват с изтеглена коронка за да се пести батерията... май е практика при търговците. И за тях ли е противопоказно с оглед влагата ;)

Вече сериозно - както казвате изглежда е до човек, отношение и т.н. Автоматици нося от години, вярно такъв с коронка на винт за ежедневно ползване едва последните 3-4, но без значение на резба или не инциденти с изтръгнати коронки и повредени резби нямам. Въпрос на внимателна експлатация предполагам.
Напълно съм съгласен колега. И по-яко съм навивал - нямам повредена резба. Е, не навивам с клещите :))

eray_jpn
Напредващ
Регистриран: 23 12 2016, 12:01

Мнение от eray_jpn » 21 11 2020, 02:59

Само един Панераи е решението един щтрак и всичко готово нито резбата му мислиш нито уплътнението обаче нямам финансовата възможност. :( :( :(

Отговори

Върни се в “Проблеми и въпроси”