Странно поведение - изостава с променливи интервали

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!
Потребителски аватар
kirofabv
Напредващ
Регистриран: 10 09 2013, 17:03

Странно поведение - изостава с променливи интервали

Мнение от kirofabv » 10 09 2013, 17:14

Часовника естествено е фейк, но преди имах такъв и ме изкара към 4-5 години без да мръдне нито външно, нито откъм механизъм. Наскоро случайно ми попадна подобен модел, който много ми хареса и го взех малко импулсивно. Употребяван е и е взет за смешни пари, които съм готов и да прежаля с лека ръка... точно за това и го взех.

Проблема - когато направя рязко движение с ръка или разклатя по-упорито секундарника спира за 2-3 сек. и според мен от там идва проблема с изоставането му. ( за 10 часа - м/у 10 и 15 мин.).

Снощи го навих малко повече (да, четох тук, че няма такова нещо като пренавиване, но може да е подсказка за евентуална диагноза) и днес изостава с произволна стъпка. До сутринта беше изостанал с час, след това на някои часове не беше изоставал, а на друго с по 10 мин за час. Сега, към края на деня стъпката на изоставане май си се стабилизира на около 2 мин на час.

От чисто любопитство дали може да се предположи защо така "умира" стрелката на секундарника при разклащане.
Поздрави.
Последна промяна от kirofabv на 10 09 2013, 23:57, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Arnold
Напредващ
Регистриран: 05 12 2012, 19:08

Re: Странно поведение на един Rolex

Мнение от Arnold » 10 09 2013, 17:25

Преди много време имах същия проблем с руски часовник и го занесох на часовникар, тогава се оказа, че анкерното колело се е разместило. Най-вероятно имаш същия проблем, занеси го на часовникар.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение Изображение

Потребителски аватар
kirofabv
Напредващ

Мнение от kirofabv » 10 09 2013, 22:55

Мерси за отговора. Сега се загледах в стрелката на секундарника, нещо не върви съвсем плавно или аз си въобразявам. Върви леко и плавно и в някои моменти мисля, че прави по-рязко движение с по-голям диапазон.

Ще го занеса на часовникар, но исках първо да чуя евентуални предположения за диагнозата. А и трябва да открия такъв, който да не ми вземе 50 кинта само за здрасти. :)

Потребителски аватар
Arnold
Напредващ

Мнение от Arnold » 10 09 2013, 23:24

Лооллллл мисля, че 50 кинта са прекалено много за тази работа най-вероятно е каквото ти казах - разместване на някое колелце и не може да захване добре. Най-много 15лв. да ти вземе, само не разбрах автоматик ли е?

Потребителски аватар
kirofabv
Напредващ

Мнение от kirofabv » 10 09 2013, 23:34

Да, точно, че са много за подобен часовник :)
Автоматик е, да. Всъщност предполагам, не съм го отварял, но мисля, че чувам махалото вътре.

Потребителски аватар
Arnold
Напредващ

Мнение от Arnold » 10 09 2013, 23:39

Тогава мога да бъда почти сигурен, че проблема е в анкерното колело, което задвижва секундарното колело. Ако нямаш опит го занеси на часовникар, няма да ти иска много, ако пък си от София виж тук - http://strelki.info/viewtopic.php?f=23&t=275

Потребителски аватар
kirofabv
Напредващ

Мнение от kirofabv » 10 09 2013, 23:47

Да, от София съм, чета редовно форума и съм запознат с професионализма на Божидар, даже преди година съм ходил да ми сменя батерия на един дамски часовник, но предположих, че няма да му се занимава с фейк часовник, като му гледам впечатляващото портфолио... но сега като предлагаш може да отскоча да чуя какво ще каже.

Потребителски аватар
cenzor
МОДЕРАТОР
Регистриран: 15 10 2009, 17:47

Мнение от cenzor » 10 09 2013, 23:52

kirofabv, самo смени заглавието.
Това не е проблем на един Rolex, a на някакъв друг часовник... :wink:
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“

Потребителски аватар
kirofabv
Напредващ

Мнение от kirofabv » 10 09 2013, 23:57

cenzor написа:kirofabv, самo смени заглавието.
Това не е проблем на един Rolex, a на някакъв друг часовник... :wink:
::up::

Потребителски аватар
kirofabv
Напредващ

Re: Странно поведение - изостава с променливи интервали

Мнение от kirofabv » 12 09 2013, 22:13

За съжаление Божидар отказа да го ремонтира и явно разбираемо предвид рисковете и му благодаря за коректното отношение.

След като се прибрах обаче го отворих и видях, че една от навивките на баланса стои доста разместена и стърчаща навън, над другите. Пипнах я и тя съвсем изскочи навън. Мисля, че заради това секундата вървеше неравномерно и като цяло изоставаше, въпреки, че "машинката" (не знам как се казва) показа, че избързва. Вероятно в определени моменти е зациклял баланса. Мога ли да намеря някъде баланс за да пробвам да си го сменя? Евентуално ако пусна обява дали имам шанс?

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 12 09 2013, 22:29

Снимай го.
Daydreamer

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Мнение от nevenbekriev » 13 09 2013, 07:58

kirofabv написа: След като се прибрах обаче го отворих и видях, че една от навивките на баланса стои доста разместена и стърчаща навън, над другите. Пипнах я и тя съвсем изскочи навън. Мисля, че заради това секундата вървеше неравномерно и като цяло изоставаше, въпреки, че "машинката" (не знам как се казва) показа, че избързва. Вероятно в определени моменти е зациклял баланса. Мога ли да намеря някъде баланс за да пробвам да си го сменя? Евентуално ако пусна обява дали имам шанс?
До скоро подкрепях опитите за самостоятелен ремонт и давах смели напътствия, ама и аз ще почна като Диран да казвам, че който няма представа какво прави - по-добре да не пипа.
Предполагам, че неравномерното движение на секундната стрелка е поради липса или дефект на пружинката- спирачка за пиньона и. Но това не е проблем и няма нищо общо с описания дефект- спиране или неравномерно изоставане. Предполагам че това се дължи на неправилно положение на палетите на анкера, ама без часовника може да се гадае само. Очевидно имаме вече и крива спирала на баланса, а май преди това нищо и нямаше...
До трук са все повреди, които не изискват смяна на части, а само добър часовникар. По-добре не пипай повече!!!

А на Бате Арни да кажа, че не анкерното колело задвижва секундното, а тъкмо обратното. По-добре да прочете нещо от уикипедия или да разглоби някой будилник, че да има представа за какво говори.

Потребителски аватар
kirofabv
Напредващ

Мнение от kirofabv » 15 09 2013, 12:17

Имам един стар механизъм вкъщи пак то реплика, работила 4-5 години. Успях да си ремонтирам циферблата, понеже имаше паднали елементи, както и махалото от две части се беше разлепило и той взе че тръгна. Сега стария механизъм цъка в "новата" каса и за сега е учудващо точен. Хубаво ще е ако успея да оправя новия механизъм, понеже циферблата е много по-красив и по-подходящ за жълтата каса.

По принцип съм доста внимателен, но сега като снимах какво съм сторил с този баланс, чак лошо ми става. Ето и снимките, пък вие ще кажете дали мога да изнамеря такъв баланс. Според мен целия проблем беше в него. Ако успея да го фиксна и да има нещо друго ще го мислим. Мерси предварително ;)

Изображение Изображение Изображение

*цък за голям размер и още веднъж за още по-голям.

edit: Нямам шублер, но според измерванията с няколко линиики размера на колелцето е меджу 85-89мм

Потребителски аватар
kirofabv
Напредващ

Мнение от kirofabv » 16 09 2013, 20:46

... няма ли шанс да се намери такъв баланс :|

Потребителски аватар
Simulator
Напредващ
Регистриран: 12 09 2013, 14:12

Мнение от Simulator » 16 09 2013, 21:33

Я потърси дали някъде на механизма пише нещо.

Потребителски аватар
kirofabv
Напредващ

Мнение от kirofabv » 16 09 2013, 22:05

Нищичко.
Ако успея да го фиксна ще почерпя. Циферблата ми допада страшно много. Даже взех да оглеждам по сайтовете за реплики ::crap::

Потребителски аватар
Simulator
Напредващ
Регистриран: 12 09 2013, 14:12

Мнение от Simulator » 16 09 2013, 22:30

Ако чак толкова ти харесва търси из сайтове или от някой стари часовници и разпитай часовникарите, но бих те посъветвал да разгледаш предложенията във форума и да си купиш истински часовник.

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Мнение от nevenbekriev » 17 09 2013, 21:24

kirofabv написа:Имам един стар механизъм вкъщи пак то реплика, работила 4-5 години. Успях да си ремонтирам циферблата, понеже имаше паднали елементи, както и махалото от две части се беше разлепило и той взе че тръгна. Сега стария механизъм цъка в "новата" каса и за сега е учудващо точен. Хубаво ще е ако успея да оправя новия механизъм, понеже циферблата е много по-красив и по-подходящ за жълтата каса.

По принцип съм доста внимателен, но сега като снимах какво съм сторил с този баланс, чак лошо ми става. Ето и снимките, пък вие ще кажете дали мога да изнамеря такъв баланс. Според мен целия проблем беше в него. Ако успея да го фиксна и да има нещо друго ще го мислим. Мерси предварително ;)

*цък за голям размер и още веднъж за още по-голям.

edit: Нямам шублер, но според измерванията с няколко линиики размера на колелцето е меджу 85-89мм
Спиралата все още е поправима. Размерът на колелото на баланса не е от полза при търсене на друг, трябва да е от часовник със същия механизъм

Потребителски аватар
miroman
Маниак
Регистриран: 15 06 2010, 23:06

Мнение от miroman » 17 09 2013, 21:37

Механизмът е Dixmont-Guangzhou DG2813, много използван в репликите.
---
Никакви пари не могат да направят така, че този, който е роден да пълзи, да полети. Просто вместо в мръсотия, ще си пълзи в шоколад.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 17 09 2013, 21:42

miroman написа:Механизмът е Dixmont-Guangzhou DG2813, много използван в репликите.
Лесен за поправка,качествен /некачествен? :roll:
Daydreamer

Отговори

Върни се в “Проблеми и въпроси”