Моля за мнение!Оригинален ли е?

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!

Re: Моля за мнение!Оригинален ли е?

Мнениеот Seikosha » 21 05 2017, 15:20

Offtopic: покажи
Ами попитай твоят Вальо, за къв му трябваше да забърка пак една манджа от лъжи и двусмислици, това не е ли тенденциозно? Ако беше се опитал да ми проследи мисълта,щеше да разбере какво съм искал да кажа,ма не би,по-важното е колко съм пресолил манджата, всички до един правихме грешки и грешни заключения и то заради в много случаи на грешни бази данни от където черпехме информация за да сглобим пъзела. Има още малко и много интересно което ще добавя, за да се изяснят почти изцяло белите петна и когато намеря време ще напиша.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот KDelchev » 21 05 2017, 18:06

Хора, защо така бе? Далеч съм от вашите познания, следя темата с огромен интерес, научих супер интересни неща, а вие се "хапете" все едно сте в детската градина. Защо, целта не е да стане продуктивен спор/дискусия, ами трябва все да си ги мерим?
Аватар
KDelchev
Маниак

Мнениеот phil05 » 21 05 2017, 18:18

Seikosha написа:Колега по форум pfil05, мисля ,че ако не беше написал предпоследният си пост, дискусията щеше да завърши тихо и мирно и да обогати със знания и истина тукашната общност, За жалост ,в стремежа си да ме дискредитираш на всяка цена ,да изопачиш неща казани от мен,като по стар, нама да кажа кур.......и маниер да вадиш отделни цитати извън контекста и да ми вменяваш някакви заблуди,ще ти кажа следното: ти за мене си само един балон,пълен с его и нарциси и толкова си зле в това отношение, че не остана тема във форума в която твоята подправка да не е най-важната за манджата. За да не бъда пак обвинен в тенденциозност, първо ще направим един хубав анализ на последният ти пост и там ще видим кой кум и кой сват, кой какво е казал точно и кой колко ла*на е изсрал , а после и анализ на цялата тема.Може да ми отнеме време което иначе ми е кът, но няма да те оставя да си манипулираш нещата както винаги и навсякъде. Там ще се види и кой какво е писал и какви ги е говорил.
Не знам защо,но щом трябва, ще се извиня на колегата senna, че така са се стекли един след друг постовете,че не съм успял да му се поклоня за намирането на тъй важният каталог със Зенита, което наистина беше много важен момент,който обърна нещата наопаки като ръкавица и даде нова насока за размисъл. Абсолютно го оценявам, но не знам зщо,трябва нещата да стават така,като ,че ли раздаваме пагони и медали.Колкото до избухването ми по повод публикациите за chronosuiss C111/112 и сега смятам,че не се отнасяха пряко към разискваният проблем и нямаха никаква съществена доказателствена сила, аз го писах защо,но предстои пак да се обоснова.
В това време уважаеми колега Фил, ще ти дам аванс и карт бланш, да намериш начин да обясниш как точно разбра,че Зенит 2310 е на базата точно на Марвин 515 и Елекцион 695 и от къде разбра,че са тънки механизми 2.7мм и ги натъкми към Зенит .АКо не можеш да отговориш прилично,от цялото ти участие в темата ще останат едни общи приказки как кой,от кого кога и как бил правел нещата не било важно,колкото това ,че едни неизвестни марки,благодарение на Зенит и Лонжин,продължават да живеят. На мене ми е ясно ,че на тебе не ти е ясно,а ще поговорим и за цялата мешаница от калибри горе дето си изсипал да видим кой какво е казал и кое е вярно.
В крайна сметка,след овациите и потупването по рамото ,че механизма е оригинален ,остава една гола истина, а тя е ,че наистина показаният в темата механизъм излиза ,че е ПРОИЗВЕЖДАН от Зенит и в този смисъл е оригинален, но не е и Зенит и в крайна сметка дори не е и това което първоначално си мислех, че е компилация м/у Зенит и Елекцион, а се разбра, че е м/у Марвин и Елекцион, пак Франкен,макар и с по благородна кръв. Всъщност Зенит явно имат участие, но ще оставя на вас да се сетите какво.

Ей го Вальо, няма защо да го пита, има малко време сега следобяд. Цитата дето отговарям в офтопик, да не става ферман, все пак да го има.

Уважаеми колега по форум Seikosha, хайде да приключваме с тая история, че на всички им дотегнаха тея тъпотии и в най интересните теми.

По първата част:
Във въпросния ми пост, в стремежа ми да НЕ те дискредитирам ни най малко, а не на всяка цена, няма и една дискредитираща дума, или намек, да речем и примерно как си сбъркал и какъв си, що си. Мога да си представя ти какво щеше да напишеш по мой адрес на мое място. Като това, което пак написа по мой адрес ей сега и то без причина. Ама то това толкова хубаво пасва точно на тебе, че нека си стои така.

Така направих и в темата за загадките, тази за въртележките, сещаш ли се? Просто излязох на чист въздух и те похвалих, вместо да се опитвам да те дискредитирам. Леле мале. Сложих някаква загадка, завъртяха се разни въртележки, пристигна, разпиля въртележките, изнесе лекция за jump hour колко се знаело какво е, щото ние де ще знаем, а че този се разхожда по циферблата, ни дума. Анулира отговора, нищо че позналият тръгна за бира, викам добре, завъртя отдолу предполагаеми дискове, пожела наново успех на участниците, пак добре, и отгоре на това пак направи някакъв „дискредитиращ“ коментар по мой адрес. Там никой не ти даде аванс и карт бланш да отговориш на загадката и да покажеш защо вътележките са грешни и че има дискове. Не знам, сещаш ли се как изглеждат нещата отстрани.

Ей го, и сега в темата не пропусна да ме захапеш колко „много си се смял“, че Марвин били неизвестни. Ти, а не аз ги вадиш такива от контекста. В същото време даже не се обадих за наистина смешното, пак в темата, за 5-те фирми дето си правят сами всичко и се спомена само Сейко и Ракета. Ми и Ролекс примерно е такава марка, че и спиралите си правят, не вярвам да не го знаеш, ама има някои колеги, дето за тях е мръсна дума и не може да им се обърне езика да споменат нещо такова. Върви после вярвай, че това което пишат е обективно. И като говорят на другите, че били стадо с капаци.

А подигравката „Тези с Омегите и Ролексите на кунките нищо не отбират от часовници“, справка темата за загадките, все има някой, дето нещо разбира. Все едно някой да каже „Тези със Сейко на кунките нищо не разбират от часовници“, ти какво ще направиш?

Аз съм абсолютен лаик и любител, но се интересувам от часовници и механизми, за мое щастие и нещастие. И не съм овца, стадо и балон. Има и други такива не чак толкова капацитети, но се интересуват мислят и имат мнение и мироглед. Все някой ще напише нещо интересно и вярно. И си има мнение може и да е различно от твоето. И сигурно ще сбърка нещо. И какво, заради това да е стадо и овце без памет, да не пише във форума и ако пише, някой все да се хваща и да преиначава всяка дума и да се сипят подигравки, щото примерно ти мислиш иначе? То и ти можеш да сбъркаш.

Ако е за дискредитиране, ако седна да търся какви си ги писал мо мой адрес няма да стигне една страница. Ето и в темата за фамозната каишка за Омега.

А в моя последния пост горе имаше само уточнения по същество и никакво дискредитиране, освен ако смяташ за дискредитиращо, че си подминал случайно неща, написани от колеги и от мене, все едно ги няма. Щом и най съществения аргумент на Сена беше подминат. В същото време има сигурно 3-4 пъти „както Невен правилно каза“, „Невен пак уцели десятката“ и т.н. което си е съвсем вярно. Май малко тенденциозно, да не говорим за грубия назидателен тон, обидите и подигравките с които сме свикнали и се промъкват малко или много във всеки ти пост. Няма защо да се извиняваш на Сена, можеше, както казах, поне едно ::drinks:: и да споменеш и неговия принос, мен ме остави. Мое мнение, аз бих направил така, не давам акъл. Еми ядосах се и въпреки всичко бях внимателен до не знам къде. Ти можеш да избухнеш и да сипеш какво ли не без причина, а другите не могат и дума да кажат, така ли?

По втората част – нямам нужда от твоите аванси и карт бланши и на знам като какъв ги раздаваш. От мене следното:

Няма „мешаница от калибри горе дето си изсипал“. Ето кой манипулира и “дискредитира”. Пиша през цялото време само за 695 и 515. A гледай по хубаво къде е изсипана мешаницата. Още в първия ми пост написах, че тоя Зенит 2310, да му се не види и Зенита, според мен произлиза от Марвин 515 и Елексион 695 и къде и как съм го видял, сложих и снимки. Това след като nevenbekriev написа за връзката с Елексион, ясно какво имаше предвид и съвсем правилно. Ама никакво внимание, брат, и до последния ти пост пишете за 525 и за 625/645, дето ти го имаш.

Ето Марвин 515 и от към циферблата и Зенит 2310. Самите Зенит го дават като база на 2310, написах. Модератор на раздела Зенит във WUS казва същото. Основната платина и цялата конструкция заедно с лагера и защитата на анкерното колело са абсолютно същите като при 2310, мостовете са изрязани различно. Механизмът е също 2,7 мм като 2310 и това му е интересното, води се като най доброто което са правили Марвин някъде 1961 г, именно заради тънкия механизъм. А дали е наистина 2,7 мм оставям да провериш, или да покажеш, че не е, заради надменното предизвикателство с авансите и карт бланша и там ултиматумите какво щяло да стане.
Марвин 525 е със същата или подобна основна платина, има малка разлика в един отвор, като тази разлика в 2310 я няма. И май мостовете от другата страна са малко различни 515-525.

Тези са сравнително големи:
Изображение
Изображение

Тези не
Изображение
Изображение

Ето Елексион 695 и Зенит 2310 един до друг. И лагера на анкерното колело е същия като на 2310, за разлика от 625/645. И като конструкция е като Марвин 515. Не го намирам 695 от другата страна, но ако е като другите Елексиони, например 625, си прав, че Зенит са ползували основна платина от Марвин, но според мен точно от 515. И мостове на Елексион, може и готови, споменах го и преди, но като гледам трябва да са от 695. Ако е така, изниква въпроса как са постигнали пак 2,7 мм, ако 695 е по – висок. 625 който показахте във всички случая е по висок 3,5 мм и затова не знам как ще ползуват готовите му мостове. Казвам не знам, може и да може. Интересно да се види 695 в детайли и от другата страна, ако някой го намери. Ако се ядосам, ще го намеря и на живо, но естествено е тъпотия и нямам време за такива работи сега.

Изображение

Може и да бъркам някъде, кой да знае какво са правили, и д-р Ранфт не знае, както виждаш. Седим и си приказваме, ако някой не иска непременно да се скара. Ще се радвам да ме поправи някой като тебе, вместо вижда се какво. Или ако сложиш нещо друго и важно, както казваш, че ще направиш.

Предлагам ти пак мир, или да не се занимаваш повече с мен и аз със тебе, пиши си каквото искаш без лични коментари и обидни подигравателни коментари и намеци. И аз така.

И сега ще напиша нещо, което сигурно ще те изненада. Според мен, ти имаш най голям принос в темата и не само в тази тема точно с интуицията на база огромен опит и знания, та го видя тоя Зенит колко е Зенит, въпреки че е Зенит. Това е наистина по важно от другите подробности и е често незаменимо с друго, като и в голямото майсторство. Това обаче не значи, че другите са непременно овце, стадо и балони, това като ще ми говориш за его и нарцисизъм. Абсолютно съм съгласен, че това е мешавица от Елексион и Марвин, независимо дали го е правил Зенит и е своего рода „официален“ Франкен. Прионосът и значението на Зенит колко е Зенит е въпрос на лично мнение, колко според теб е лошо и колко според мен не е чак толкова лошо и е и някакво развитие. Не само Зенит са така.

Още веднаж поздравления за дивата и интересна дискусия, независимо от подправките и дивотиите за човешката природа, с която я омешахме :)) ::drinks::
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 21 05 2017, 18:43

senna написа:... Моя милост е лаик и пишем за спорта :) , но останалите пишещи в темата... респект за познанията и ерудицията в областта на часовниците и часовникарството въобще! ::thumb::
::drinks::

То и аз съм лаик, с ръчни часовници нямам взимане-даване и когато имах едно време, бяха предимно съветски. Просто формата на мостовете на Елекшън я знам безпогрешно от джобните часовници, тя е изключително характерна и запомняща се, а тези механизми са много разпространени - брандирани и небрандирани. Нямах идея, че има такъв Зенит и че са се водили подобни дискусии в световните форуми...
За номерата на калибрите - използвах тези, които видях на снимките в темата. Принципно има базов калибър и негови модификации и те имат различни номера, като даже някои производители кодират информация за самия механизъм в номера на калибъра. Би трябвало да се използват номерата на базовите калибри, но нямам идея кои са те, и какво и дали значат нещо самите номера. Обаче формата на мостовете и основната плоча бяха подходящи за да покажа каквото осъзнах докато ги гледах и затова използвах номерата от снимките и рисунките в темата и тези, които видях в сайта на Ранфт.
Към спорещите...
Абре деца, що се карате? Не е важно кой колко и с какво е помогнал или попречил, а това, че заедно стигнахме до една истина, която всеки см за себе си вече може да тълкува какво значи и показва. Защото... всеки вижда света по своя си начин, и независимо че всички използваме едни и същи данни, правим различни заключения. И в това няма нищо лошо, стига да не си пречим един на друг... Защото едва ли можем да променим разбиранията на другия, колкото и да ни се иска понякога. Но това не значи, че не можем да бъдем приятели!
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот phil05 » 21 05 2017, 22:56

::up:: Точно така. И изобщо не става толкова въпрос кой помогнал или допринесъл и кой точно номер калибър на коя марка е използуван. А че в случая нещо съществено остава не дотам вярно, въпреки че някой се е постарал да намери, да напише, да даде аргумент.

Точната машина в случая е съществена, защото не е коя да е, а именно по - специален и тънък механизъм 2,7 мм, което не е да са сложили какво да е от всичките им варианти на тези Марвин и Елексион. Съществено е и за качествата на часовника и механизма на колегата, който от друга страна го изкарахме франкен и почти менте. Съществено е и за името на Зенит, че в случая не са взели кой да е. Поне това да му е хубавото на тоя часовник, че от всичките варианти са избрали нещо по специално и по добро за онези години. Тоя в Лонжина 490 примерно е по висок, 3,4 мм. ли беше.

Този Марвин 515 а не друг не случайно свети на страницата на Марвин в историята им. Там има нещо написано за него и е едно от местата, където е дадена височината само 2,70 мм.

http://www.marvinwatches.com/brand/hist ... expertise/

Сигурно и на това някой може да му намери кусур, но това си е мое мнение.

Та затова ставаше въпрос и затова не го оставих така. Ако някой си мисли, че ми е важно да споря и надхващам с някой ::drinks::
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот sokol » 24 05 2017, 00:09

Благодаря на всички които участваха във дискусията!Не предполагах че ще бъде със такъв интерес!Аз нямах понятие че часовниците са нещо толкова важно за някой!Оказа се че е така!Вие сте хора който обичате това(изкуство)поне за мен е така!Продължавайте във същият дух!Само запазете благоприличието към всеки от вас!Трябва да сте колеги и приятели!Най вече приятели!Единствено ми остана да ви помоля едно!В София съм при кой часовникар да отида и да му го дам та да се разбере кое кой и какъв е?Много моля да ме разберете че тоз часовник не е за мен.Ако е оригинален искам да го притежава човек който разбира стойноста му!Ако ли нее...Живи и здрави!Ще си останем със дискусията!Какъв то и да е аз пак ще се повторя!Сумата за която ще го продам ще бъде дарена независимо каква е!
Отново ви благодаря за изчерпателните отговори!АЗ КАЗАХ-СОКОЛ!
sokol
Новобранец

Мнениеот otof » 24 05 2017, 07:15

След всичката представена информация по темата,a и в офтопик,едва ли ще има нещо ново за разбиране от часовникаря
Колегите се постараха похвално,споделяйки ни личния си опит,и мъдростта на мрежата
Изображение
Аватар
otof
Маниак

Мнениеот stepona555 » 24 05 2017, 12:50

Има една полезна опция заключване на тема , аз наскоро се възползвах , а часовникар гледай да е по към центъра , че ако напишеш как кварталния сменявач на батерии бай Пешо е казал че според него е читав и то без да го отваря даже , няма да ти казвам какъв пожар ще избухне пак
stepona555
Маниак

Мнениеот phil05 » 24 05 2017, 17:09

Защо да се заключва, все още ::angel:: :)) ? Темата си върви и стигна почти до финала както по същество, така и в посока какво са правили по ония времена, че да се чудим и ние конкретно по въпроса в темата. И да стане тая дива дискусия. Поне за мен втората посока е не по малко интересна, може и за някой друг, който чете. Може би е правилното място да се коментира, защото има и конкретен пример и случай, а не да правим отделна тема ей така.

Като изключим атрактивните екстри, разбира се :))

като неизменните подиг...опсс, подправки на колегата Сеикоша, дето замеря с тях опонентите, вместо с още по добри аргументи, защото са наистина добри. И да се опита до проследи мисълта и на някой друг, преди да рече, че неговата не била проследена :)

Слагам ги такива в офтопик, ама то то се тая. Щото не е толкова важно, не е по темата и ми е неудобно, но с това се минаха всякакви граници, да се вкарват ей такива по темите :)

А, май имаше и още нещо недовършено и пак за офф, че не е толкова важно.

Още липсва и мнението на същия колега, дали съм дал "приличен" отговор на любезното му изискване ::angel:: "какво съм натъкмил към въпросния Зенит" :)) Че иначе какво щяло да стане. И къде е "манджата от лъжи и двусмислици". Как си го позволява и то за не знам кой път, друг въпрос. И колко може да се трае и от мене, и в този форум. Аз вече не. Е, дадох отговор. Не разбрах дали е приличен. Подадох му ръка в последния пост. Той обаче не каза какво ще стане, ако е отговорът е приличен и дали няма да си прибере поне торбата с обидите и подигравките, с които замеря опонените, вместо с аргументи. Защото иначе, "няма да кажа, че това е по стар кур.... маниер". Цитрам негово изказване към мен, горе в темата. Или поне да каже едно аре стига и ::drinks::

Междувременно има нови стари ::angel:: парченца от пъзела, нагледно, които според мен доизясняват картинката, каквато е според мен. Както с конкретния механизъм и часовник по темата, така и по другата линия, дето се разви темата, без атракциите. Сега нещо нямам време, утре ще пиша, малко факти нагледно, картинки, книги и такива, без интернет и без подправки, или как беше, че така по интересно. Хубав ден и ::drinks::
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Seikosha » 24 05 2017, 19:18

Добър ден на всички и честит празник,поне за ония,които все още не пишат на шльокавица.
И аз бих искал ,ако може да не се заключва още темата, бих искал да кажа още 2-3 неща по нея, нищо сензационно, по-скоро малко разяснения и добавки.
За съжаление ,последните три дни бях извън ателието, без интернет,не ползвам таблети,или мобилен, дори и в къщи нямам. Сега прочетох постовете след моя последен, не съм много изненадан,освен едно специфично предложение за мир. И пак за съжаление , нещата се случват точно в момент в който имам да свършвам изключително важни дела в личен план, които иначе биха ми отнели месец, а трябва да привърша за няколко дни.Така ,че преди неделя ,няма да мога да се включа. Иначе в това време филма за лошото и доброто ченге, може да продължи и колегата по форум Фил да продължи все така да подготвя терена за сключване на мир и за пакта за ненападение. Сори още веднъж.
Seikosha
Маниак

Мнениеот phil05 » 26 05 2017, 01:47

Нямаше време по рано вечерта. Ето липсващите парченца от пъзела, повечето ги споменах още в началото, сега по нагледно.

Пак да кажа, не става въпрос само какви били точните машини. Но в случая и в темата, ако не са верни, може да се стигне до донякъде погрешно заключение, както тази компилация от платини на Марвин 525 и мостове на Елекшън 625/645 и както се спомена най накрая, пак Франкен. За това ставаше въпрос. Нали си говорим за часовника и механизма от темата, както и за Зенит след 72 година, когато амеркиканеца има вече мажоритарен дял и е мислел вече да претопява машините и инструментите. И както е известно, ако не беше този човек Charles Vermot, да ги прибере с чертежите, щяхме да видим сега Ел Примеро и Зенит през масур. Та да им спестим поне че са слагали някакви компилации, както и на Елекшън и Марвин, ако не са съвсем верни де, в агонията и преди да изчезнат или потънат за години в мъглата. Ако все пак едните са направили, а другите са сложили свестен и интересен механизъм. Не им е за пръв път на Зенит, и заедно с Мовадо, и хронографните на Универсал и Екселсиор Парк и какво беше още. Това даже през най добрите времена. След 74 година вече става страшно, купували са на поразия готови механизми от кого ли не, че и от Омега.

Бързо се разбра, че механизмът от темата с тези мостове си е оригинален Зенит, в смисъл не някое менте или правен някъде по тъмна доба. После за произхода колегите хванаха вярната посока и връзките с Елешън и Марвин с малко лутане, на база наличната информация и малко объркващата в нета и д-р Ранфт. Хайде казвам и аз Елекшън, че по лесно.

Остана още малко. Ето от мен, дано да помогне.

Споменах още в началото 2310 е Марвин 515 (съответно Елекшън 695), което не е случайно, ще видим по нататък защо. И че самите Зенит така го дават, там в книгата и т.н. Щом я нямаше книгата и какво точно пише, значи трябва да се намери. Ето, 2310/2320 - Марвин 515. Без секунди.

Изображение

това само 2310/2320
Изображение

Между другото още тогава споменах, че там Зенит го дават 2310 със същата форма на мостовете като този от темата, характерни за Елекшън, значи трябва да си е оригинален Зенит. Ето го и него.

Изображение
Изображение

В същата книга изникна и другия вариант на 2310 с мостовете стил Мовадо. И отдолу са написали Марвин.

Изображение
Изображение

Сега за този Марвин 515 и Елекшън 695.

Елекшън 625/645 са доста по - стари механизми, 40-те и 50-те години, 625 е висок 3,6 мм, 645 е даже 4,0 мм. Формата на мостовете естествено си е характерната за Елекшън. Механизмите на Марвин от това време са на тази база, или същите, със същата основна плоча на Елекшън, но са с характерната за Марвин ъгловата форма на мостовете, примерно 520, който също се появи в темата.

Според мене, след дългогодишните им връзки и сходни механизми в посока Елекшън – Марвин, някъде 1960 Марвин придобиват Елекшън, както каза и колегата Сейкоша. Малко след това 1961 г. изглежда се понапъват и правят този съвсем нов механизъм, а не компилация, Марвин 515 и същия Елекшън 695. Новото е именно различната основна платина, защитата на анкерното колело и най вече супер тънък, само 2,7 мм. когато това си е било постижение, че и сега. Сложих един линк от сайта на Марвин историята, където пише за част от това. А кой от двамата повече го е мислил и правил, не знам и в случая май не е толкова интересно, предполагам Елекшън.

Това е отговора и на въпроса, къде са секундите от Елекшън 625/645, във 695 и Марвин 515 просто ги няма, както и в 2310.

През това време Зенит са имали хубави ръчни механизми, но ето доста разпространените 25ХХ са високи 3,6 и даже 3,9 мм.

После механизмът тръгва и в часовници Елекшън, ще видим един след малко, също и в Марвин, в двата си варианта.

Зенит започват да го слагат чак след 1972 година, около 10 000 механизма, Сена каза. Предполагам и аз, както каза и nevenbekriev и Сейкоша, придобили са ги някак, вероятно като готови механизми ебош, или на части, отде да знам. Част от тях или всички очевидно вариант Елекшън заедно с мостовете. И после финиш монтаж регулиране и надписване. Интересно е кой е правил мостовете на 2310 вариант Мовадо, може и самите Зенит.

В този смисъл казвам, че този механизъм, както и 2310 не са компилация между платина на Марвин и мостове на Елекшън, защото тази основна платина май се появява тогава за пръв път. Дотогава платините на Марвин са като на Елекшън, примерно 520, 540,560, че и 700 дето е отишъл в Лонжина, който си е Елекшън 875, даже е с тяхната форма и на мостовете. Естествено може нещо и да греша, да не съм д-р Ранфт, ама и той бърка. Так мисля и ми се струва, че е вярно.

Марвин 525 който се посочи като междинно звено, е по късен, на база 515, затова платината му е същата, някъде 1965 г, както го дава д-р Ранфт.

Та така. Нагоре намерих Марвин 515 от двете страни, и за височината 2,7 мм и го сравних със Зенита 2310, там май всичко е ясно, поне така мисля.

Там го сложих и Елекшън 695 от едната страна. Остана да го видим от другата и височината дали е 2,7 мм

От страната на циферблата го нямаше никъде по книги и в нета, също и данни за височина, но това е липсващото звено, затова като с книгата, щом го няма в и нета, трябва да се намери да се види на живо :)).

Ето го, и той 2,7 мм, красота, от часовник Елекшън, направо си е нов и май никога не е разглобяван. Някой е съсипал циферблата, поиздраскал го е, вадил е индексите, а те са на крачета. Но механизмът е убиец и си работи. С корона с логото на Елекшън.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Ето ги вече наредени всичките, със съпоставката на nevenbekriev, отдолу там при него май беше Елекшън 625. На най долната снимка са Елекшън 695 и Марвин 515. Така може да се правят изводи за двата варианта на Зенит, Елекшън 695 и Марвин 515, според мен това са еднакви машини и това е произхода на 2310. И не е компилация, ако няма такава основна платина на Марвин до този момент.

Изображение

Елекшън 695

Изображение

Елекшън 695 и Марвин 515

Изображение

А дали и моделът и останалата част са истински не знам, вероятно и според мен – да, тогава 70-те години, на края преди кризата, гледам има и един 2400, доста излизат, но е с механизъм 25ХХ. Спомена се и модел 1200. Може да е някаква малка моделна линия. Няма ли някъде каталог 72-74 година. 3100 вярно почти не излиза. Но след като и механизмът си е читав...

Може нагоре и да греша естествено, малко или много. По добре заедно да стигнем до някаква истина, без крайности и предубеждения, няма само черно и бяло. Затова ми беше интересна и връзката на конкретния въпрос с какво се е случвало по тези тъмни времена, когато всичко с механиката е рухвало. Кой как се е справял.

Ами това е от мен и да добавя, не е спор, надхващане, дискредитиране, его, мерене и т.н да не продължавам с другите. Опитвам се да кажа нещо, дано да е вярно и интересно. И си защитавам позицията и мнението, без екстри. А за колегата автора на темата и по темата – според мен поне механизмът си е много добър, интересен и красив, заслужава си. От друга страна, съвсем вярно е че цялата работа изглеждаше подозрителна и странна, но в онези времена ...

Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот monopola » 26 05 2017, 11:17

Опита ми във форума говори, че имали много активност в една тема е почти сигурно, че ще има и драма :)
Към темата нямам какво да добавя, само да сваля шапка за знанията, а и отделеното време на всички участвали. Изключително ценна информация, опит, знания и какво ли още не :clap:

И втората част от моя пост :(
Сейкоша, изобщо не ме интересува за какъв се мислиш, какво необятно величие си в собствените си очи. Не ме интересува нарцисизма и егоцентризма ти. Твой са си, прави ги каквото си искаш. Интересува ме обаче отношението ти към другите. Всъщност и то не ме интересува по принцип, а само във форумната среда. Няколко пъти съм ти правил забележка, считам те за умен човек и обикновено се съобразяваш. Явно обаче има по-силни стимули за поведението ти от средата, правилата, духа на форума. Регулярно тровиш средата със сарказъм, подигравки и какво ли не. Не ми се цитира за овце, стада и какво трябвало да пасем.
Приеми го, хем като приятелска молба, хем като последна забележка. Присъствието ти е положително със знанията ти, отрицателно с поведението ти. Баланса започва да се измества, а за мен е най-важен форума. Моля да промениш отношението и поведението си. Не искам да споря и подобни. Ти прецени кое е по-важно за теб.
Темата няма да се заключва, вярвам, че всички писали ще намерят как да я продължат по нормален начин ::drinks::
моите часовници за продажба: viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: viewtopic.php?f=56&t=12046
monopola
МОДЕРАТОР

Мнениеот stepona555 » 26 05 2017, 15:59

Темата взе рязко да отива към детската градина , да опитам да я върна към часовникарски форум .
След дълго и подробно четене извадих един от моите стари Зенити разгледах го и почнах да се съмнявам , дали е истински и да спя спокойно или има и части от Ролекс в него и си е за кофата.
Така и така пред всички колеги стоят отворени каталози и сайтове за Зенит , дайте едно рамо да си върна душевното равновесие.
На дъното пише 106 Р ако това може да ви ориентира.
В една книга на една страница има същия код , значи поне е известен в пространството
Изображение

Ето и няколко снимки

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това е . ::drinks:: ::drinks::
stepona555
Маниак

Мнениеот phil05 » 26 05 2017, 17:20

За твоя не бери грижа, той от хубавите, още 40-те години. Упадъка е след това, 50-70 те години, заедно с възхода на японското и съветското часовникарство, каращисаните са чак 70- те години :) ::drinks::

П.С. Ама сетих се пък моя хронограф от това време 40-те, и аз така се пре...цаках. Вътре пише Зенит 143-6, а после се оказа, че бил някакъв Екселсиор Парк, разбираш ли...Няма спасение...

Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот sokol » 28 05 2017, 07:40

Благодаря на Phil05 за изчерпателната информация!Сега вече трябва да намеря човек който да оцени самият часовник!Продължавайте във същият дух!
sokol
Новобранец

Мнениеот phil05 » 28 05 2017, 18:21

Колега, сега мога да пиша. Ставаше въпрос преди всичко за машината. За целия часовник, рекох че по мое мнение е също оригинален, но това си е мнение, по връзки с механизма, някаква логика и друга информация. За да си 100 % сигурен, съветвам те все пак да отидеш при някой добър майстор с опит да види на живо циферблат, стрелки, каса, такива работи, че неизбродими са пътищата... За тези неща майсторите и то на живо имат несъизмеримо повече опит и око и не им трябва да познават конкретния модел в детайли. Стига им да видят някой индекс, стрелка или или нещо по касата и изражението им се променя, и без да казват нищо. Но по добре на живо, не по снимки. С тези механизми от това време е по - друго, тогава поне е нямало толкова "клонинги". Мое мнение.

Щом си в София, отиди примерно при Методи на Позитано 3, колко му е.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Seikosha » 10 06 2017, 08:54

Ще си позволя да прекъсна мълчанието по тази тема,която всъщност е приключила,но според мене,имам право на реплика. Ще се опитам да защитя не само собственото си достойнство и чест,но и да дам малко и светлина в/у някои нападки срещу мен. Не, че ще има ефект,но все пак има такива категории като истина, достойнство и вярата в тях. Аз лично държа на тях,въпреки ,че бимбашията на форума ги определя като егоцентризъм,самовлюбеност и т.н. Истината е ,че поради различни фактори съм силно честолюбив и свободолюбив, а това не е едно и също, ако бях самовлюбен, нямаше да пиша по тоя начин и да ви бъркам в гъза, а да ви говоря сладки приказки и да ви правя пируети, та да ми пляскате с ръчички, а аз да се заливам от кеф с килограми ендорфини. Пак виновен и още какво беше там, като в случая ,когато проявих явно възмущение да се продават бояджийски опити във форума, като произведения на изкуството и тогава заедно с един явно колега художник от Бургас, бяхме (не му помня ника) на едно мнение, а ни беше тотално показан пак жълт картон. Ефектът беше все пак,че бояджийката спря да трови часовникарският форум,като спря да продава картини с лодки,които мязат на изкормени скумрии, а другият за жалост беше ,че колегата спря да пише във форума,аз съм обаче инат. Би ми било много интересно, да видя,какви са точно толкова големите мои нарушения в ТАЗИ тема, че чак да ми се правят последни предупреждения за нещо си. Имам 5-6 поста в темата,могат да се прочетат, мисля съвсем нормални (за стадото ще пиша кое какво) и по-острият ми тон беше след поста на на колегата по форум Phil05 който бадева изброи всички мои грехове,като дори му трябваше да прескочи и назад да добави и от стари приключили теми, нещо като подправка към манджата колко съм лош. Ми лош съм, не съм казал ,че съм добър и за туй не трая простотии, но се стремя да казвам истината, а ако сбъркам се поправям,все пак само който пълзи не се спъва и когато пишеш обширно и по много въпроси,рискът да допуснеш грешка е многократно по- голям от колкото да се оригнеш с две изречения.
Така ,че бих искал да разбера за къв точно момент съм набелязан, или по-скоро преча по някакъв начин на показвателно-продавателната гилдия ООД. Според мен хора които не разбират от часовници,по-добре да си ги продават без излишни коментари, а тези които разбират, да си водят полемики или поне да влагат някакъв все пак часовникарски момент в този форум,който както си мисли един мой стар приятел rosener,че бил форум за часовници, старо куче,пък не схвана разликите.
Общо взето,много хора които са на ти с часовниците напуснаха обидени (като Plamenar), други пишат от дъж на вятър по някоя тема. Истината е ,че само с четене в Гугъля ,нещата не стават,защото той ти дава конкретна информация,но не ти казва как да я смелиш и свържеш с цялото,няма парадокс,а е просто факт.
Отивам и малко към основната тема,дето бях приготвил сума ти и снимки и тем подобни за това ,че наистина Зенит 2310 както е посочил правилно колегата по форум Фил,е на базата на Марвин кал.515 Това е наистина голямо прозрение, базирано на неговите усилия от поне четири дена да издири информацията в нета и кореспонденциите с WUS murduri ,но е факт,че пръв намира тънкият от къде е. След като рових и аз където не ми е работата обаче, стигнах на базата и на снимков материал ,че калибърът Марвин 525 би трябвало да е същият като 515 с 2.7мм дебелина. Има и нещо странно, в проверените от мене сайтове за резервни части, никаде няма такива за кал. 515 , а за 525 има. Все пак който и от двата калибъра да са използвали Зенит, е правилно да се смята 515 ,т.е. латинското - Първи по време- първи по право. Колкото до мостовете от Елекшън 695 ,въобще не съм убеден, всички мостове от кал. 6хх са такива ,а поне 3-4 от тях са със същият инкаблок на анкерното колело. А да има Елекшън с дебелина на механизма 2.7 е просто неразумно да се твърди,най- малкото защото е нелогично. Странно е и ,че в сайта на д-р Ранфт (в който аз вече спрях тотално да вярвам) срещу Марвин 525 липсва данни за дебелина на механизма, а това е рядкост като липса на информация.
Следващото заключение което направих е,че няма никакъв Мовадо в цялата работа и мостовете за които говори пак Ранфт са абсолютно едно към едно с тези на Марвин и то поне от 1920г. са почти едни и същи,разбира се има и други формления. Допълнителната некоректна информация на Ранфт е ,че с/у кал.2310 на Зенит не е записано в скоби никаква чужда база и въпреки ,че пише,че мостовете са дизайн на Мовадо, а Мовадо нямат такъв калибър, при механизмите на Мовадо е дал същата снимка с мостове на Марвин и в скоби (Зенит)??? Как така един път няма такъв калибър на Мовадо, а в следващият момент се показва такъв на базата на Зенит и то който не е Зенит. Ми блато,кво да е. А ние си дерем главите. Имам снимков материал,може и да го пусна,но се вижда сигурно,че Зенит изкупува активите на Марвин и с тях и на Елекшън и ги използва до привършването им, т.е. с двата вида мостове. Не ми става ясно само каква е разликата м/ 2310 и 2320, това което съм виждал до сега е все 2310 калибър. такъв е и в каталога който колегата senna изнамери. Няма и разлика и в честотата на баланса, все са 18000, ама това пак според Ранфт.
Другото което мисля ,че се е случило около 1910/14г. някъде ,че Елекшън ,който се ражда изведнъж от нищото и без никаква предистория, е всъщност продукт на Марвин. Т.е. един предприемач Л.Брауншвейг поръчва на Мрвин да направи механизъм със специфични мостове,не използвани досега, защитава в Женева нова марка часовник и почва да я произвежда като собствен механизъм,, под собствена търговска марка. Има изключително много хибриди м/у Марвин и Елекшън ,които доказват това. Този Л.Брауншвейг м/у другото е регистрирал над 70 други марки часовници, като много от тях са произвеждани от фабриката на Елекшън.СА Както Тодор Колев пееше "...И в мъглата ,пак мъгла..." Но това няма значение, а благодарение на колегите senna, phill05 и nevenbekriev се установи ,че има произвеждан от Зенит такъв механизъм, за което обаче ,аз ще кажа ,че има някаква некоректност ,да не кажа друго от страна на Зенит : нито при д-р Ранфт с/у кал.2310 на Зенит не е написано в скоби ,че е на базата на Марвин,или Елекшън, нито в собственият им каталог. Дори повече ,доколкото успях да разчета по надписа под механизма в каталога ,пада поредното хвалене ,как механизма е супр като всички механизми на Зенит и тем подобни. Паднаха ми в очите. Ма то колкото повече чета за разни "легенди" все повече долу в очите си ги намирам. Познанието не винаги носи щастие.
Да стигнем ве пак и до "втората" част на темата както я нарекоха някои. Малко ще смесвам нещата ,но няма как, на прима виста пиша.
На обвиненията на колегата по форум phill05 ми се иска да отговоря и то не заради спора ,или спорта, а по-скоро за ради едната моя друга истина. Не знам дали след тези изсипани с големината на енциклопедия Британика обвинения ще мога да се справя,но поне на някои ще се опитам да дам обяснение за изключителната ми лошотия.
Иска ми се да започна с това ,че съм обидил колегата senna и бих искал да кажа ,че той е човекът ,който бих обидил последен в този форум. За мене еталон за форумчанин,какъвто мога само да си мечтая да бъда, ерудиран,дипломатичен и спокоен и най-вече - добронамерен, рядко качество.
Та в прословутият ми пост който Фил визира е верно ,че реакцията ми към поста на senna беше "Ма за какво ми ги вреш тия новодели...." толкова, вярно малко гневна реакция (ще обясня защо) но и нищо лично към Асен (да си позволя и аз на име) и без никакъв замисъл за лична обида,просто малко по-емоционална реакция. Това ми е и лошото,лют македонски нрав и кибритлия, ма не съм злопаметен и веднага ми минава. Но ако трябва,още тутакси му се извинявам и дано да ме е разбрал правилно.
Та се ядосах ,защото се получаваше едно постоянно преекспониране на едни според мене неверни данни, а аз вече бях споменал за това. Именно дори в спецификацията на тези от серията chronoswiss които senna извади като оригнални данни, пише ,че механизма е на базата на Марвин 700 и в кавички Елекшън 875 и това било 1950 , на друго място пък говорят за Марвин от 1952г. Ми ясно е ,че дето писах за този Бобчо, а и за други и то на най- високо ниво ,като ти дадат грешна информация,ходи после изравяй истината, а те точно едни от други почват да я преповтарят и се получават точно тия неточности. Та конкретно - не може да се пише Марвин 700 първо , защото мостовете на Марвин 700 са съвсем други от тези на chronoswiss които са пък точно като на Елекшън,като и Елекшън е първи по време,а Марвин е приобретател, каква е тогава логиката в такива гениални форуми да се пишат измислици. А има и едно още нещо, не само ,че не е Марвин 700, а не е и Елекшън 875, а си е чисто калибър 885 защото той е с 21000А/h точно с колкото е и Лонжин 490 а и Хроносуис, а 875 е с 18000. Така ,че най-коректното описание на калибрите на двата модела (Л.и Х) е единствено на базата на Election 885 толкова, всичко друго е неточно. Оттук и отговорът на загадката от къде са се пръкнали в chronoswiss , нос части от този механизъм,просто са изкупени тези които са останали от сглобките на Лонжин, понеже са абсолютно еднакви.
Да стигнем накрая и до втората част на темата и за това колко ми е голяма лошотията ,какво съм казъл и на кого съм наранил нежната душа.
По думите на колегата по форум phill05 , съм обидилил колегата senna, вече писах по този въпрос и нямам какво повече да добавя.
По повод неразборията с калибрите, аз говоря за Марвин 525 защото Невен е показал сравненията с този калибър, а и както писах по- горе мисля ,че са еднакви с 515, а говоря за мостовете на Елекшън 525/545 понеже от начало тръгна с тези калибри за вида на мостовете ,които са еднакви за всички по принцип Елекшън, а тези с инкаблок на анкерното колело какъвто е 695 са още поне 3-4 такива. За това съм писал и ако трябва да се цитира точно е:

".... и мостове на Елекцион 625/645 ,макар ,че и други техни калибри са със същите..."

т.е. дизайна и защо трябва да е точно 695? И той бил 2.7мм та за туй, това сигур ли е? Че какво общо имат тука тогава мостовете на Елекшън когато са еднакви с тези на други калибри, не е ли важна платината? И как става това Марвин 515 да е легендарен едва ли не за бранда, а за Елекшън не се говори. Нали те са съвсем различни брандове и ако Елекшън използва кал. на Марвин 515 ,би трябвало да се пише ,че е на базата на Марвин. И в крайна сметка Зенит Марвин ли използва,или Елекшън.
По нататък ,ако препуснем през обвиненията ти, следват докарана артилерия от други и стари теми,където пак трябва да съм лош и това трябва да се подчертае, да не вземе да се забрави, лично аз се ядосвам ,но ми минава бързо и се чудя на злопаметните хора как спят. То въртележки, то лунапаркове,то от десет кладенеца вода, само и само зян да направиш.
А следващото кое беше? Да бе,поредното внушение:" В същото време даже не се обадих за наистина смешното, пак в темата, за 5-те фирми дето си правят сами всичко и се спомена само Сейко и Ракета. Ми и Ролекс примерно е такава марка, че и спиралите си правят, не вярвам да не го знаеш, ама има някои колеги, дето за тях е мръсна дума и не може да им се обърне езика да споменат нещо такова. Върви после вярвай, че това което пишат е обективно.
Нека да се види какво точно съм писал и всеки може да провери: "Накрая са тези,които имат напълно затворен кръг на производство,от А до Я включително и най-дребните компоненти и не използват чужди компоненти. Такива има доколкото ми е известно към момента само 5 ,като едните са със сигурност Сейко и руската Ракета, за останалите 3, не съм сигурен,нямам точни данни." без коментар!!!
Следващото кое беше ,че вече се обърках, а да, за това ,че съм казал ,че тези с Ролексите и Омегите не разбират от часовници. Това е просташко ,ако съм го казал на сериозно. Ами не си спомням точно къде и по какъв повод съм го писал, нямам твоята памет,но при всички случаи ,или е бил нещо като закачка,или преди фразата,или след нея има и нещо друго,което обяснява думите.
Караме нататък : това пък е една от големите ти болки. Написал си:"А в моя последния пост горе имаше само уточнения по същество и никакво дискредитиране, освен ако смяташ за дискредитиращо, че си подминал случайно неща, написани от колеги и от мене, все едно ги няма. Щом и най съществения аргумент на Сена беше подминат. В същото време има сигурно 3-4 пъти „както Невен правилно каза“, „Невен пак уцели десятката“ и т.н."
Всъщност за Невен писах само в един пост и то в следствие на неговото сравнение на механизмите, това са двата ми коментара за него : "При Ранфт на Зенит и Мовадо с/у калибър 2310 излиза само задната част на механизма ,а не и откъм циферблата ,където се вижда ремонтуарният сектор ,тиражният лост и т.н. Невен много добре се е сетил да погледне и кал. 2320 и вече там се виждат разликите с тези при Елекцион, а междинното звено на Марвин ,пак показано от Невен, вече затваря кръга." Това е само констатация.
и другият: "Та Зенит закупува тези активи ( както Невен в първият си пост, пак е уцелил в десетката :clap: )"
а това е вече реверанс към дългогодишният му усет който не го е подвел, а не да скъсаш гъза на Гугъл ,за да стигнеш до някакви истини,макар и първи. Между прочем, прави чест на колегата senna ,че и той е оценил Невен подобава и то без скрупули - "Е ми ето затова майстора си е майстор, за него е е съвсем естествено и лесно да вижда неща, които за другите са скрити или трудно видими. Вальо хубаво се сети и хвана посоката, а Невен ни показа. :clap: :clap: :clap: " ,че и за тебе добра дума е казал,кво искаш повече.
Имаше паметливо напомняне и за темата ти за Нато Омегата,още повече да ми се съберат негативи демек. Ами какво да кажа за тази тема, аз там съм го казал и те поздравих точно за това което заслужаваше, а за това според мене което вече беше започнало да натежава ,си ти го казах одма, и то без да ме бият. Тя там работата беше досущ като една асоциация с "Под игото " на Вазов ,където в лирическото отстъпление в романа ,в главата "Пиянството на един народ" беше написал най-важното, как един народ от бедният до богатият ,от ратая ,до чорбаджията,кой с парите си ,кой с труда си и с каквото може е рипнал да сваля султана ,защото вече не се трае.Опиянението в общата страст и цел, издигна българина над всичко друго и това беше величието,макар и резултатите в последствие да бяха незначителни и без ефект. (не е цитат) и именно заради думите му тълкувани ,че възстанието като разултат е бил без значение, една мижитурка по времето на Вълко Червенков - Яко Молхов, след като взе скалпа на Димитър Димов и го накара да вкара в романа "Тютюн" и партизани, налази и патриарха и десетилетия наред се смяташе ,че Вазов не е прав в констатациите си за априлското възтание. Каква ирония. Точно него,като ,че ли има други. Та и аз така,оцених желанието и вдъхновението,мерака и отдаденоста на идеята,без значение на крайният резултат, не ,че той беше лош,но от повече алилуя ,нямаше да стане по-добър. Та всеки с кръста си както казах.
Не ми се рови повече в лайната, но да стигнем накрая все пак и до "черешката на тортата" както се казва, та заради нея кой чел ,кой не чел какво съм писал и кой как го е интерпретирал. Няма да цитирам повторенията за "стадото ,ожцете,козите и пашата" и защо някои хора държат непременно да се отъждествят с тях, след като аз не съм имал нито някой конкретно от форума,нито въобще форума като цяло, а говоря за неща които са абсолютно всемирни и в конкретният случай ,дори се отнася за света в голяма степен извън България. Нерде Стамбул ,нерде Ямбул. Това е цитат от поста ми и ,ако някой не му е ясно точно какво се случва под думите,проблемът не е мой.
"Ми що не видите какви Ориси, Ебели и какви ли не други марки,правени в Индия с уж швейцарски механизми ,най-вече един тенекиени АS/Standart до болка втръснал. Пълно е с ментаци навсякъде и се продават, защото стадото памет няма, на него му дай само да пасе." (пасе т.е. купува)
Е, къде виждате тука връзка с форума? Имал съм съвсем друго предвид и за това дори съм дал пример как такива ментаци дето са ми попадали ,съм им ги връщал там от дето са дошли, нещо като дето чета в един подпис на колега за това ,че "господ пращал терористи на Путин,но това не значело,че той няма да му ги върне обратно" Ако някой се е припознал в горната схема, не е моя вината. Колкото до това ,че използвам думи като стадо,макар и само веднъж визирайки форума и не в тая тема,ще ви кажа,че това е синонима на очовеченото като по смисъл "тълпа" и няма какво да се заблуждавате, че малко или много всеки един от нас в един момент е завладян от синдрома на тълпата. Това се изучава от всички психолози на начално ниво още и е предмет на социалната психология,дори ина мене ми се видя тъжен света два семестъра да драпам за тройка по тия въпроси. Няма място за обида защото това е факт който съпътства човечеството от самото му раждане и ще продължи до края му. Всички големи събития са свързани с този синдром и революции и в политиката, войни и социални катаклизми, в селската кръчма и на Общото събрание на блока.Малко хора умеят да запазят своята индивидуалност в при едно стълпотворение. Истината е ,че по принцип тълпата представлява сбор от хора с различна индивидуалност,манталитет ,образование характер ,нрав и др. които може да са на едно място,но нямат отношение по между си и именно при опреелен дразнител или повод, тълпата се социализира и личността като индивидуалност като такава в голяма степен бива подтисната, до изчезване на дразнителят и внушението. Темата е безкрайна и с нея са се занимавали много философи,писатели ,социолози,няма да се спирам и на исторически личности които са владеели изкуството да влияят на тълпите,повечето ги знаете. Това е изключително интересна материя и препоръчвам на всеки ,ако може да си намери някъде в нета най- големият и систематизиран труд на тая тема написана от социалният психолог Густав Льобон още през 1895г.
Мже да четете и Ницше и той пише по въпроса, а в сферата на изкуството може да погледнете Ерос и Танатос (изкуството на елита и изкуството за тълпата) на Богомил Райнов.
Та това се случва и периодично и в нашият форум(бъдете сигурни) Тука има стотици и хиляди потребители, всички (или повечето) анонимни, с различни професии и образование и т.н. влизат си питат за нещо ,други пък отговарят,трети купуват ,четвърти продават и това си е едно нормално стълпотворение, все едно ,че сме на един голям пазар ,или площад. Различният момент настъпва точно когато например в някоя тема се появи дразнител,възбудител. В този момент тълпата се трансформира в социална тълпакъдето егото отстъпва на заден план и интелектуалното ниво по принцип спада като цяло и докато образно казано, не бъдат изтребени буржуата и отрязана главата на кралицата ,няма мирясване.
Ето и едно от началните определения на Льобон за тълпата и малко извадки в офтопик. Навремето този труд го нямаше в превод на български,търсехме го в руската книжарница и макар ,че автора дава примери от близкото минало ,или настояще във Франция в епохата на социални катаклизми,всичко е абсолютно актуално и звучи дори пророчески. Само да не си помислите ,че ви пробутвам някакви вуду религии, това се изучава и сега от всеки студент по детска ,възрастова или социална психология,как иначе си мислите ,че един даскал се справя с една класна стая натъпкана с тийнейджъри. Ми някои не се справят,щот не са чели и са бутлаи гювеч на доцента на изпити.

"Щом определен брой живи същества се съберат на едно място, независимо дали става дума за стадо животни или за човешка тълпа, те инстинктивно се поставят под властта на някакъв ръководител, т.е. водач.
Водачът на човешки тълпи играе значителна роля. Неговата воля е ядрото, около което възгледите се оформят и уеднаквяват. Тълпата е стадо, което не би могло да мине без господар."

Густав Льо Бон
Психологията на тълпите показва колко слабо е въздействието на законите и институциите върху тяхната импулсивна природа и доколко тълпите са неспособни да имат някакви мнения извън внушените им. Те не биха могли да бъдат водени от правила, произтичащи от чистата теоретична справедливост.

Тълпите никога не са били жадни за истини. Те се отвръщат от неизгодната им очевидност и предпочитат да обожествяват грешката, ако грешката ги привлича. Който умее да ги заблуждава, лесно ги завладява; който се опита да ги извади от заблуда, винаги им става жертва.

Опитът е почти единственият резултатен начин за трайно установяване на дадена истина в душата на тълпите и за разрушаване на станали твърде опасни заблуди. Той трябва също така да се осъществи в много широк мащаб и да се повтаря многократно.

При изброяването на факторите, способни да впечатлят душата на тълпите, спокойно бихме могли да пропуснем разсъдъка, ако не се налагаше да посочим отрицателната стойност на влиянието му.
Показахме вече, че тълпите не се влияят от разсъждения и до тях достигат само грубо смесени представи. Освен това ораторите, владеещи умението да им въздействат, се обръщат към чувствата и никога към разума им. Законите на рационалната логика нямат никакво въздействие над тях.
Искаш ли да завладееш тълпите, трябва първо добре да си прозрял вълнуващите ги чувства, да се преструваш, че ги споделяш, след това да се опиташ да ги измениш, като с помощта на най-елементарни асоциации предизвикаш някои сугестивии образи; да можеш да се върнеш назад, ако се налага, и най-вече да отгатваш във всеки момент какви чувства си породил. Тази нужда от промяна на езика според произведения ефект в хода на речта предварително обезсилва всяко научено или подготвено слово. Само това стига, за да изгуби всякакво влияние ораторът, следващ своята мисъл, а не тази на слушателите си. Логичните умове, приучени на малко стегнатите разсъдъчни вериги, не могат да се въздържат да не прибегнат към тази форма на убеждение, обръщайки се към тълпите, и винаги се изненадват от това, че доводите им остават без въздействие. „Обичайните математически последствия, основани на силогизъм, тоест на асоциации между тъждества, пише един логик, са необходими… Необходимостта би ускорила съгласието даже на неорганична маса, ако последната можеше да проследява подобни асоциации.“ Несъмнено обаче тълпата нито ще ги следва, нито дори ги проумява по-добре от неорганичната маса. Опитайте се да убедите чрез разсъждение първични създания, да кажем диваци или деца, и ще си дадете сметка за слабостта на такъв вид аргументация.

Ако ли пък става дума за бавно прокарване на представи и вярвания в съзнанието на тълпите, например съвременните социални теории, средствата, използвани от водачите, са различни. По принцип те прибягват до следните три начина: твърдение, повторение, заразителност. Действието им е твърде бавно, но дава трайни резултати.

Лесно се схваща влиянието на повторението върху тълпите, като се види каква власт упражнява върху най-просветените съзнания. Наистина обектът на повторението в крайна сметка се запечатва в онези дълбоки пластове на несъзнаваното, в които се изковават причините за нашите действия. След време, забравили от кого е тръгнало повтаряното твърдение, накрая започваме да му вярваме. Така се обяснява изненадващата сила на обявата. Когато сме прочели сто пъти, че най-хубавият шоколад е шоколадът „Хикс“, ние си въобразяваме, че неведнъж сме чували да се говори за това и в края на краищата се убеждаваме, че е точно така. Убедени от хиляди твърдения, че брашното „Игрек“ е излекувало най-великите личности от най-упоритите болести, най-после се изкушаваме да го опитаме в деня, в който ни хване подобна болест. От повторенията, които ни набива в съзнанието един и същ вестник, че А. е пълен негодяй, а Б. — много почтен човек, стигаме до убеждението, че е така, при условие, разбира се, че не четем често друг вестник, споделящ противоположно мнение и където определенията са разменени. Единствени твърдението и повторението са достатъчно мощни, за да могат да се изобличат.

Накрая бих искал да кажа,че не съм съгласен с присъдата на админа на форума, не и все още, ако по този начин за малко по-остър език,но без някакви видими нарушения на правилата,освен ,че нарекох Фил балон пълен с егоцентризъм и нарцисцизъм,което е доста по- меко от дирижабъл пълен със същото, не виждам да съм нанесъл някакви душевни ,или телесни травми на някой. По този начин може чрез няколкократни жълти картони за дребни неща ,да се създаде илюзията за рецидивизъм в големи мащаби и от там в Магадан("значит апять домой", както пееше Михаил Круг :)) )Ирационалните подходи са друго нещо, не можеш да съдиш някого за това което мисли. Лично аз си знам недостатъците, а те са най-вече,че не успявам да дръпна шалтера преди да ми падне пердето,а това ми разкатава фамилията после за дни наред, та в тоя ред на мисли - не само че не се харесвам, ами на моменти се и мразя, ма на кого му пука.

Приемам подадената ръка от hill05 , защото това е по мъжки и занапред ще избягвам конфронтацията, стига и той както е обещал да стори същото. Форумът е голям и има място за всеки и ако не си търсим един друг косурите,ще се съсредоточим и ще открием собствените си такива.
Seikosha
Маниак

Мнениеот phil05 » 10 06 2017, 12:42

Невероятен пост, респект ::thumb::, без грам ирония.

Само да припомня накратко, позволих си да пиша и то едно и също просто нещо, с аргументи, а не „мешавица от лъжи и двусмислици“ цитирам, защото поредния швейцарец и то Зенит пак тръгна за боклука. В най добрия случай накрая пак като „компилация и пак Франкен“ цитирам. Пак малко крайно и прибързано мнение според мен. Не че няма прични и основания по принцип, но според мен има и малко предубеденост и предразсъдъци. Нали ужким трябва да е и по – обективно и то с такива невероятни знания, отношение и любов към часовниците като на Сейкоша. Какво получих като отговор само в два поста – разбрахме се, дотук.

Само нещо по темата и механизмите, написах, Марвин 525 е 5 години по – късно от 515, въпросният 515 е 1961 година, очевидно и Елекшън 695, първите с новата основна платина, която е и на 2310, същата.

Има и друга логика да се посочва Марвин 515, а не Елекшън за база на Зенит 2310, защото тогава Марвин е бил вече фирмата и собственик на Елекшън, който и да го е правил.

Зенит 2320 и той е 5 години след 2310, чак 1977 г. пишат на тази база, с честота 21 600, пак 2,7 мм, може да има и нещо друго модифицирано. Защото освен че се появява само със "Зенит" мостовете, има малка разлика в основната платина от 2310/515/695/, лпсва един малък отвор. 2310/515/695/ са еднакви. По едно време си мислех дали 2320 и отчасти 2310 не е последния механизъм, модифициран или правен целия наистина от Зенит, заедно с другите готовите, дето са ги слагали по това време. А и се появява само с тези характерните за Зенит мостове, като 2-рия вариант на 2310 в Ранфт и в книгата. Тогава ще е наистина интересно.

За 2310 се каза и по всичко личи, че е монтиран готов или полуготов механизъм, вече направен и използуван в Марвин и Елекшън часовници. Варианта мостовете на Елекшън.

А тоя механизъм на снимките с циферблата и стрелките Елекшън 695 не е в интернет, а тук пред мене в една кутийка. И аз предпочитам информация на живо, или книга, не от нета, ако някой е забелязал, а не обратното. Струва ми се наистина интересен и добре направен механизъм. На мен не ми трябва, по скоро ми е интересно какво ще каже някой майстор и дуги които разбират във форума. Трябва да му се направи профилактика и бих го пратил на някой, който пише и във форума, когато има време и като нормална поръчка и колкото струва, разбира се. Та после да го прецени като механизъм да напише няколко думи, или някоя снимка, че колко шум се вдигна с тоя механизъм какъв ли ще е. При diran е чудесна възможност, но мога да го пратя и друг, който иска и може да му направи профилактика, примерно Калоян, nevenbekriev, tosunbei далече.

После ако някой иска да направи часовник с него като някой проект, с този или друг циферблат и стрелки, с удоволствие ще му го пратя без да трябва да плаща нещо, според мен механизмът си заслужава. Ако иска Степона, Сеикоша, който му се занимава. Трябва само тънка каса, може да стане нещо интересно. Не знам точния диаметър на циферблата, нямам сега уред, но мога да го измеря.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот sony » 10 06 2017, 15:42

Ще си позволя да направя съвет на Seikosha относно по-острия тон, защото между него и използването на жаргон и квалификации в обръщенията към потребителите има голяма разлика. Сигурен съм, че това няма да ти бъде позволено само с оправданието, че пишеш дълги постове и имаш характерен нрав. Никой не е длъжен да търпи провокативно писане и да научква едно от многото значения на написаното от теб, което е вярното и си имал предвид. Ако останеш с впечатлението, че всичко е наред, рано или късно ще получиш бан. Пожелавам ти да избегнеш това ::thumb::
sony
Маниак

Мнениеот Puzo » 10 06 2017, 16:02

sony написа:
Ще си позволя да направя съвет на Seikosha относно по-острия тон, защото между него и използването на жаргон и квалификации в обръщенията към потребителите има голяма разлика. Сигурен съм, че това няма да ти бъде позволено само с оправданието, че пишеш дълги постове и имаш характерен нрав. Никой не е длъжен да търпи провокативно писане и да научква едно от многото значения на написаното от теб, което е вярното и си имал предвид. Ако останеш с впечатлението, че всичко е наред, рано или късно ще получиш бан. Пожелавам ти да избегнеш това ::thumb::

Дали на Сейкоша е най-остър тона?! Може би аз специално съм с други впечатления!
Има друг колега, към когото съм показвал уважение и съм го защитавал в постове, а той си ме обижда и мен и други потребители, които си набележи, и се прави буквално на недосегаем! На Сейкоша тона и изказа е къде, къде мек.
Но явно всеки е с различни впечатления, пак казвам. Просто аз спречквания с него съм нямал и даже ми е бил полезен на няколко пъти.
Беше време турско, дойде време мижитурско. ;)

Радой Ралин
Аватар
Puzo
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Проблеми и въпроси