ПОЧТИ идеален

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!

Re: ПОЧТИ идеален

Мнениеот rocknrolla032 » 20 11 2017, 18:36

phil05 написа:Еми това казвам, ако секундата се премести с 1/4 до 1/5 сек. надясно, ша са опрай, колкото да не те дразни. Майстора да каже може ли.

Имах подобен проблем с един циферблат с отделен разграфен вътрешен пръстен наоколо, дето индексите от едната страна съвпадаха с тези на циферблата, а от другата леко се разминаваха и ме дразнеше. Ами поизлъгахме го, грешката се разпредели и не се забелязваше, имаше и малко играчка с пръстена дали е съвсем концентричен с цифера. Таман го бях забравил.

Както искаш, но както споменах да не стане ако го върнеш, след разправиите да получиш обратно пак нещо подобно. Но може и да им го върнеш, дано другият да е ОК и да ти хареса, или ако не - чак тогава да си поиграеш с него.

Ами взех впредвид всички мнения и вече мога да кажа че съм решил.. Ще си изчакам, живот и здраве след някой друг месец, ако не спира да ме дразни ще го заведа на някой по ръкат човек и ще гледам да ударя 2та заека с едно отваряне.. Ако имате доверени хора в предвид за подобни интервенции, не ги крийте, похвалете се :) Пак казвам благодаря Ви на всички за отделеното време, бъдете здрави.
"Крокодилите са лесни. Те се опитват се да те убият, и да те изядат.. Хората са по-трудни.. понякога, първо се правят на твои приятели."
Стив Ъруин
Аватар
rocknrolla032
Новобранец

Мнениеот senna » 20 11 2017, 21:02

За неточното "целене" на маркерите от секундната стрелка при кварцовите механизми има три основни причини. Първата и обикновено най-рядко срещаната е разминаване в следствие на несъответствие при монтажа и. Лесно се отстранява с пренабиването на стрелката в правилна позиция. Също така лесно се установява дали проблема е такъв, ако движението и е постоянно и отклонението еднакво през цялото време за завъртане. Т.е. за един пълен оборот отклонението от правилната позиция е еднакво и постоянно във всеки отделен сектор. Очевидно тук случаят не е такъв и пренабиването на стрелката не решава проблема.
Втората причина е т.н. "гравитационно" отклонение. Установява се чрез завъртането на часовника в различни вертикални позиции и ако при проследяването на стрелката се установят различни отклонения в едни и същи сектори, т.е. отклонението е непостоянно и зависи от позицията. Случаят май е точно такъв. Причината за това се корени в дизайна на зъбната предавката на конкретният механизъм, който дизайн очевидно има оставена повечко хлабина в зацепването на зъбните колела. Механизмите от по-високият клас имат обикновено една пружина, която създава лек натиск върху предавката за да елиминира тази хлабина. Проблема е, че този лек натиск създава допълнително триене, което увеличава консумацията на енергия и от там намалява живота на батерията. Това е и причината само високият клас свръх прецизни и термокомпенсирани движения да разполагат с подобна пружина.
Третата причина е доста по-комплексна и също доста често срещана. Предавките при нея са стегнати, но въпреки това при проследяване на движението се вижда непостоянно изместване от маркерите в един и същи сектор, но само в определено време на денонощието. Това се дължи на момента на зацепване и разцепване на предавката за смяна датата и най-често се наблюдава при механизми разполагащи само с един стъпков мотор, който движи всички функции.
Скептичен съм по отношение на идеята, че часовникар, колкото и да е добър, може да оправи нещата в случая. Мнението ми е, че проблема е в самият дизайн на механизма, а не в качеството на сглобяването му. Същото се отнася и за подмяната на часовника с друг екземпляр от същият модел или със същият механизъм. Както се казва, повредата не е във вашият телевизор. Ако ситуацията Ви дразни, най-добре е да върнете стоката и да се ориентирате към механика дори и от по-нисък клас, или кварц от по-висок клас.
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Liani » 20 11 2017, 21:20

А когато примерно секундната стрелка нацелва маркера само около 2 часа, при поставен часовник хоризонтално, къде е проблема?
Liani
Активен

Мнениеот senna » 20 11 2017, 21:30

Дефектен или ниско качествен циферблат с неравноделно позиционирани маркери. Но когато това е съчетано с променливи позиционни отклонения в движението на стрелката става въпрос за хлабина в предавката. В случая едва ли проблема е в циферблата, след като отклонението от правилната позиция е различно в различните вертикални положения.
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Liani » 20 11 2017, 21:51

Точно така, неравномерно поставени маркери. Има го на доста часовници в ниския ценови диапазон.
Liani
Активен

Мнениеот rocknrolla032 » 20 11 2017, 21:59

:crazy: :D :D

В крайна сметка или ще се науча да живея с тва нещо или ще ходя на касапин и ще се маха тая стрелка :D и като се сложи лумисцентност и на останалите индекси ще стане чудно dress бижу ::cool::
"Крокодилите са лесни. Те се опитват се да те убият, и да те изядат.. Хората са по-трудни.. понякога, първо се правят на твои приятели."
Стив Ъруин
Аватар
rocknrolla032
Новобранец

Мнениеот phil05 » 20 11 2017, 22:33

Я се стегнете :) това е Сейко, недейте така, какъв чак толкова дефектен нискокачествен циферблат и неравномерни маркери, кат в менте... Отклонението е именно едно и също, независимо от различните позиции и на часовника, и на стрелката по циферблата.

Стрелката е монтирана съвсем малко назад, в дясната половина на циферблата клюмва малко напред поради тежестта си и затова отива на маркера примерно 3 часа, а в ляво клюмва малко назад и видимо изостава от 9 часа. Като я изместиш малко напред, това ще се компенсира и поне ще изглежда симетрично. Целия луфт е колкото отклонението при 9 часа до маркера, което не е много. И като се разпредели в ляво и в дясно, поне ще изглежда симетрично и няма да се забелязва.

Това ако колегата се дразни и ако има майстор да си поиграе.

Картинката надолу с главата е същата, ако забелязвате. На 3 часа примерно стрелката вместо да е на индекса, е клюмнала надолу и изостава, ето това е луфта. А на 9 часа се е приближила, поради луфта, но пак изостава. Ако се премести стрелката малко напред ще заспи :) ::drinks:: Това ако чертичките на колегата са верни, предполагам че по принцип са верни.

Това за идеята, иначе колегата гледам е взел може би правилно решение, само да мине малко време да се убеди, че майсторите не са касапи, ако има възможност да се порадва на недоловимо фините им движения през повечето време.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Liani » 20 11 2017, 22:41

rocknrolla032 написа::crazy: :D :D

В крайна сметка или ще се науча да живея с тва нещо или ще ходя на касапин и ще се маха тая стрелка :D и като се сложи лумисцентност и на останалите индекси ще стане чудно dress бижу ::cool::

Както казаха колегите, това е доста често срещан проблем при кварца. След време няма да му обръщаш внимание. Лично аз не бих го отварял заради този "проблем", но всеки сам си преценява.

Може би, това ще те успокои малко :)

Изображение

Като започнеш от маркера на 4ч. та така до 8ч.
Ако увеличиш снимката, ще видиш, че нито един не е поставен правилно.
Liani
Активен

Мнениеот phil05 » 20 11 2017, 22:48

Liani написа:А когато примерно секундната стрелка нацелва маркера само около 2 часа, при поставен часовник хоризонтално, къде е проблема?

А, това е хубава идея да се види как е хоризонтално, предполагам, че тогава луфта навсякъде по циферблата е обран еднопосочно поради триенето. И ще се види кое как е.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот senna » 20 11 2017, 23:23

Интересно, не забелязвам стрелката на GS да се влияе от позицията на часовника. :)
Дали, колегата автор на темата има възможност да направи едно кратко минутно клипче на Сейкото? Че така с "чертичките" не е много ясна ситуацията.
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Seikosha » 20 11 2017, 23:39

Преди последният пост писах един,но явно нещо е станало, или не съм го изпратил,сега виждам. Накратко само - ако симулацията която е показал по-горе автора на темата е вярна, се касае за дефект в механизма, имам такъв при един Епсън, и прескача на места по 1.5сек. но да се говори за изкривени маркери при Сейко, е просто човек да не си има понятие от марката и технологиите при които се произвежда тази марка и макар ,че за съжаление и контролът в клоновете им може вече да не е на същият като преди. Остава вече въпроса: какво точно вижда питащият и дали анимациите са му верни, като при единият случай ще се касае до дефектен механизъм,а до другият за неточно поставена секундна стрелка. Други варианти няма. Луфт се проверява много лесно,като се тръсне часовника по-яко,веднага ще се разбере. Подобно е и Вальовото мнение и е много важно от какъв ракурс се гледа циферблата, елементарно е Уотсън и единственото което може да компенсира грешките на човешкото око е да се снима абсолютно в перпендикулярно положение и то не от много близко положение заради оптичните изкривявания. Хоу :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот senna » 21 11 2017, 00:22

rocknrolla032 написа:Изображение

ето и с "главата надолу" :

Изображение

Сигурно нещо аз не вдявам, ама не виждам никъде в диаграмите на колегата "прескачане". Виждам обаче точно целене на маркерите в диапазона 1-6 часа в позиция 12 ч. горе. Към 6 часа започва постепенно недостигане на точната позиция, което към 9 часа вече е в разминаване с половин секунда, и така кара до 12, след което до 1 наваксва постепенно.
В позиция 12 долу ситуацията е идентична, но огледално обърната. Т.е. разминаването е най-осезаемо, когато стрелката "катери". Очевидно гравитационно изместване от луфт в предавката.
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот phil05 » 21 11 2017, 00:53

Ако го обърнем с корона нагоре, или със 8 часа нагоре, пак така ще се катери стрелката :), щом е вертикален.

Луфт, не луфт, има ли, няма ли, според мен в случая няма значение. Това е константа, факт, не може да се промени, нито индекси и нещо по циферблата. Няма смисъл да го коментираме. Така е направен механизма, предполагам и другите му братчета. Ако не е наистина дефектен, предполагам не е.

Важното е къде е и какво прави стрелката в положението, в което колегата иска да си го гледа и както го е показал. И дали го дразни. Май само тя може да се промени. Ясно че луфта и влияе във вертикално положение + евентуално малко отклонение при монтажа. Според мен само това може да се коригира.

Има луфт, стрелката трябва да стъпва на индексите...Така е при кварца, при механичните няма такъв проблем, принципно и конструктивно, та затова е по лесно.

Ако червените чертички са верни, ето колко малко и трябва и резултатът предполагам е задоволителен. Даже малка корекция разпределя грешката и се добавя и от другата страна. Това исках да кажа.

Изображение

Както и във фабриката, съвсем малка неточност в монтажа води до видимо отклонение на някакво място.

Корекцията сигурно си е играчка, както и супер прецизния монтаж във фабриката, отчитащ луфтове и т.н. така че да не им се сърдим толкова.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Seikosha » 21 11 2017, 01:00

Аз вече го написах и да се повтарям ми е скучно. Първо не знам тази показана с червените деления снимка ,отговаря на действителното движение на стрелката. Ако е вярно,трябва човек малко повече да се взре,за да види ,че хода на стрелката не е РАВНОМЕРЕНО, независимо дали катери или се спуска. И при двата случая ,има по-малки и по-големи участъци. Което за мене е малко афиф работа. Това са моменти когато часовникът е изправен перпендикулярно за да се следи за луфт, а ако е легнал циферблата нагоре ефекта на земното притегляне е ни хуя,или централно. Писах и какво и как да се провери,а ако и някой не знае,има и вибрографи за кварцови механизми. Всичко друго е суета и суета на суетите. И празни приказки разбира се да си говорим. Да направи момчето един клип с перпендикулярно заснимане на циферблата и ще се разбере. Другият вариант е под ъгъл от ляво и под ъгъл отдясно,но тогава и ъгълът трябва да е еднакъв.

П.П. Чакай че малко се ядосах. Имате ли си представа колко тежи една такава стрелка и как може нейната тежест да реагира на луфта? За това и написах,тръгва стрелката да катери от 20-21ч. нагоре,чукваш странично часовника в дланта на лявата ръка и гледаш анимационни филми. Навсякъде на 360 градуса стрелката изостава!!!,въртите го като чеверме и все тая, де ги видяхте разликите ,не зная. Да ми го прати момчето да го оправя, и то предварително му слагам пълната сума на дермена и да се свършат комедиите,че истинските професионалисти във форума четат и си умират от смях, ма си траят,зорлян хляб не се дава.
Seikosha
Маниак

Мнениеот senna » 21 11 2017, 02:53

Сигурно си имаме представа и със сигурност не е безтегловна. Освен ако не я отдалечим на достатъчно разстояние в космоса. И с подчукване, и с чукване, и с варията ако ще да го треснем часовника, луфта в предавателната верига няма да го видим с просто око. С просто око ще видим само трепкането на стрелката. Импулса от стъпковото моторче се предава към нея посредством зъбната предавка и пиньона и силата му е еднаква при всяка стъпка. При луфт в предавката, стрелката ще има освен ход под усилие и ход от инерцията след спиране на усилието/импулса. Понеже силата му е еднаква, инерцията на стрелката от отдаденият еднакво силен импулс може да е различна в различните сектори, само и единствено поради действието на гравитацията. Ще е по-голяма, когато "слиза" и по-малка, когато катери. Гравитация! Щото, може и да е лека, но не е безтегловна. Силата на импулса от моторчето също е малка, не е като за джипова лебедка. И понеже инерцията ще е различна, то и ъгловото разстояние изминато от върха на стрелката ще е различно. По-дълго надолу, и по-късо нагоре. Ако "цели" маркерите нагоре, няма да ги "цели" надолу. И обратното. И не е задължително да е точно в отвесно положение часовника, достатъчно е да не е в напълно хоризонтално. Точно заради това някои механизми имат притискателна пружина на пиньона, имаща за функция да обира луфта в предавката за да се елиминира инерционният ход, а от там и разминаването на стрелката с индексите при различните положения на часовника.
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Seikosha » 21 11 2017, 04:52

Лелейййй кви професори се навъдиха теоретици. :lol: :lol: :lol: Ми вземи го оправи бе чоджум,като си толкова отворен.Въобще що не вземеш да напишеш една теория на часовникарството, че като те гледам си много подготвен за това,само дето все забравяте ,че едно е да мислиш разумно,а друго е да мислиш правилно. Гравитация. Има разбира се,иначе нямаше да ми виси онуй,дето по-рано стърчеше антигравитационно по цял ден :lol: Дори и да има луфт в стрелката, се взема в РЪЦЕ и с леко стягане на втулката ,нещата си идват наред,това ясно ли ти е ? или трябва пак теоритично да обясняваш какви космически сили влияят на два цилиндъра дето дето влизат в сексуален контакт единият в другият. Луфт в предавките е вече дефект за който говорих по-горе. Нарушение на импулса се констатира с уред за който пак подсказах,че има. За какво повече говорим само да се правим на велики. Гадаем и хвърляме боб вместо да си направим една чорба от него Има три варианта и ги изброих,дефектен ход, дефектна стрелка (или стрелка -ос) изтощена батерия също прави проблеми, а не на последно място и дефект в зрителният апарат, комбинирано с липса на елементарни познания по физика, в частност оптика и устройство на зрителният орган как възприема перспективата под даден ъгъл. Аз препоръчах: 1.Видео на пряко циферблата,поне от 20см. за да се избегне тъй нареченият фото ефект. 2. Преглед при специалист 3. връщане на часовника щом е в гаранция и дори има един месец карт бланш да го върне без обяснения. 4. Да потърси алтернативен начин.
А ти какво предлагаш,не ми става ясно,освен теоритична компилация на предполагаеми причини на виртуално ниво. Ми имам една торба с кварци от по 1лв. дето цепят маркера с и без стъпков двигател,къде тогава да търсим причината? В чесане на езици,или в четирите варианта които съм показал по-горе (може някой да допълни и друг по същество,ще е полезно) Колкото до това дали може да се тества с почукване луфт в стрелка,ти е бедна фантазията байно, колко е ефикасен методът. Така ,че едно е луфт в стрелка (смятай втулката и) и едно луфт в самият механизъм. Аз вече писах за моето мнение,пък ти ,ако искаш оправи проблема по друг начин,може би по джедайски. Силата да е с теб :lol:

Опс ,а Liani да вземе шублера и да мери криви маркери,току вземе да излезе той прав, а ние тука да дъвчим кравая.
Seikosha
Маниак

Мнениеот rocknrolla032 » 21 11 2017, 09:26

Господа, не се настройвайте един срещу друг.. днес след работа ще направя видео във 4 позиции на часовника и там вече предполагам ще утихнат разногласията . ::thumb::
Стив Ъруин
Аватар
rocknrolla032
Новобранец

Мнениеот diran » 21 11 2017, 09:57

То цяла трагедия и сърцераздирателен проблем е това с маркерите, вече има повече теми от точността при механичните.
Кварцовитте меганизми работят с хлабава зъбна предавка и всички луфтове са налични през цялото време.
Като какак на всичко не се ползват хипоидни зъби в редуктора, с цел да се намали съпротивлението при движение и за да се леят от пласмаса, защото хипоидния зъб е тънък в основата си.
Конструкторите трябва намалят загубите от триене максимално поради простия факт, че това увеличава живота на часовника и консумацията на енергия.
Секундната стрелка с екцентричното си тегло и 20мм дължина е нормално да дава някакво отклонение.
Часовника работи и ще работи с години, какво ти трябва да го чоплиш.
Радвай му се.
Няма нищо перфектно на този свят.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот senna » 21 11 2017, 11:54

rocknrolla032 написа:Господа, не се настройвайте един срещу друг.. :

Няма страшно, ние сме си свикнали. :))

Seikosha написа:А ти какво предлагаш,не ми става ясно,освен теоритична компилация на предполагаеми причини на виртуално ниво.

Предлагам ето това.

senna написа:Ако ситуацията Ви дразни, най-добре е да върнете стоката и да се ориентирате към механика дори и от по-нисък клас, или кварц от по-висок клас.

diran написа:Кварцовитте меганизми работят с хлабава зъбна предавка и всички луфтове са налични през цялото време.
Като какак на всичко не се ползват хипоидни зъби в редуктора, с цел да се намали съпротивлението при движение и за да се леят от пласмаса, защото хипоидния зъб е тънък в основата си.
Конструкторите трябва намалят загубите от триене максимално поради простия факт, че това увеличава живота на часовника и консумацията на енергия.
Секундната стрелка с екцентричното си тегло и 20мм дължина е нормално да дава някакво отклонение.

Ем, с това се опитах да обоснова мнението си.

senna написа: Случаят май е точно такъв. Причината за това се корени в дизайна на зъбната предавката на конкретният механизъм, който дизайн очевидно има оставена повечко хлабина в зацепването на зъбните колела. Механизмите от по-високият клас имат обикновено една пружина, която създава лек натиск върху предавката за да елиминира тази хлабина. Проблема е, че този лек натиск създава допълнително триене, което увеличава консумацията на енергия и от там намалява живота на батерията.

::thumb:: за професионалните уточнения по отношение на дизайна и формата на зъбите на колелата в предавателно-редукторната верига.

Гравитацията за разлика от левитацията е научно доказан от Нютон физичен закон, макар практическото му доказване да се е случило по трудният начин с цената на тантерица върху тиквата му. Докато левитацията все още е в сферата на теорията за неограничените възможности на съзнанието, т.е. "силата с мен". :)) И пряко доказателство за тази ми пък теория е признатият факт с увисналото междукрачие, поради механично износване на повдигащият механизъм, въпреки изобилието на силни съзнателни импулси. :lol:
::drinks::
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Liani » 21 11 2017, 12:10

rocknrolla032 написа:Господа, не се настройвайте един срещу друг.. днес след работа ще направя видео във 4 позиции на часовника и там вече предполагам ще утихнат разногласията . ::thumb::

Не се настройваме един срещу друг, опитваме се да помогнем. Е, има и много знаещи...
Колегата senna е описал възможните проблеми перфектно, за което евала!

Чакаме видеото.
Liani
Активен

ПредишнаСледваща

Назад към Проблеми и въпроси