Стрелки за Амфибия "Сделано в СССР"...

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!

Стрелки за Амфибия "Сделано в СССР"...

Мнениеот Никола_Дорев » 23 11 2017, 01:06

Здравейте, колеги!
Бих желал да Ви занимая със следния казус.
Срещнах един екземпляр

Изображение

който, както се вижда има не много подходящи часова и минутна стрелки. Търся му характерните за Амфибиите стрелки. Отворен съм към почти всякакви идеи и предложения, като изключим оферти от този тип

https://auction.bg/Auction/3338677/СТРЕЛКИ-за-АМФИБИЯ-ВОСТОК-НОВИ-минт-СРЕБРИСТИ

тъй като са за моделите "Сделано в России" и са несъвместими със своите съветски предшественици, какъвто е часовникът от снимката.
Ако смятате, че прекалявам с въпросите и проблемите по моите модели, ще Ви разбера, но смятам, че тук бих намерил ценни идеи и затова го правя.
Всички, желаещи да вземат отношение са "Добре дошли", както и в предходните случаи! :)
"Panta rei, panta kineitai kai ouden menei" Heraclitus
Аватар
Никола_Дорев
Активен

Re: Стрелки за Амфибия "Сделано в СССР"...

Мнениеот Никола_Дорев » 23 11 2017, 01:34

Ще приложа илюстративни изображения какви стрелки бих приел:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Единственото ми изискване е да са от часовник "Сделано в СССР", за да могат да си паснат с часовника, показан в предходно съобщение.
Могат да са без никаква свето маса, с частично паднала или с такава в лошо състояние, стига да са съобразени с изискването ми за техния произход...
Аватар
Никола_Дорев
Активен

Мнениеот Torro » 23 11 2017, 09:49

Извинявай, не се сдържах!
Търсиш някой да ти помогне, а изразяването ти е сякаш ние трябва да сме благодарни, че ще предложим стрелки на твоята величествена особа. Може малко да преекспонирам, но впечатлението е в тази насока.
И какво им е на руските амфибийни стрелки? Струват 6$. и са си екстра.
Разбирам, че искаш да запазиш автентичността на часовника, което е хубаво, но не мисля, че руските стрелки няма да са подходящи и ще има колизии относно оригиналността.
Поздрави!
Torro
Маниак

Мнениеот Seikosha » 23 11 2017, 10:31

Мдаааа,наистина има нещо дразнещо в постовете на колегата Дорев, вече не и за мене,но може би за други. Първо това е тема за друг раздел - търговският,купувам,продавам ,търся,намирам и т.н. Отделно имам впечатлението ,че колегата Дорев има някакви познания по определени часовници,но това не значи ,че не трябва да се обоснове още по-обстойно имайки предвид 1% които са наясно с тези ,а и други совиетски и руски часовници.
Всъщност, трябва да се търсят стрелки за механизъм 2409 и 2414 и тука непречом дали са съветски,руски ,или украински ,да не говорим за тези от долното течение на Ян Дзъ Човекът се опитва да каже,че търси оригинални стрелки от дори и стар съветски часовник тип Анфибия,това е конкретиката и това разбирам аз. Това ,че стрелки за Анфибия се продават за 6$ и нямат никаква стойност за един колекционер който държи наистина на автентични като възраст и производство стрелки адекватни на даден модел. Нека да оставим на страна все пак,хора ,които събират часовници като визия,без значение в колко бройки,макар и почти еднакви,без значение на други фактори и такива ,които събират история,там е трудно,там е парче по парче колега Torro,не е проста работа и не е за всеки. Изисква много повече знания и усилия,отколкото да си поръчаш нещо от Амазон.ком
Към колегата Дорев: Карай малко по-лежерно ,а не с този официален тон,кат ,че ли купуваш шотландски замък и чакаш оферти.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот Torro » 23 11 2017, 13:13

За мен тези стрелки са си напълно оригинални, макар и да са ново производство. Разбира се има колеги, които държат на абсолютна автентичност, но не мисля , че показаният часовник е толкова ценен.
Все пак аз не съм от ултрасите по отношение на абсолютната автентичност. За мен е важно, че стрелките са Амфибийни и се предлагат от Чистопол.
Изображение

Вижда се, че предлаганите в Мераном стрелки са различни от линка на продаваните в Аукциона.
Torro
Маниак

Мнениеот Seikosha » 23 11 2017, 20:37

А, и аз съм тъй кат тебе :) не съм ич ултрас,дори от време на време ме хваща еретизма и почвам да готвя кюфтета :lol:
Не ми са ясни много амфибиите и командирските,но ако мераномските отговарят на модела и щом колегата държи на това,няма лошо да си купи такива, не знам само общото състояние на часовника обаче дали няма да контрастира с новите стрелки. Така ,че ако някой му се намират по-стари такива,дайте да помогнем на човека,за съжаление аз нямам,ма знам какво е мерак.
Seikosha
Маниак

Мнениеот Никола_Дорев » 23 11 2017, 23:33

Благодаря на Seikosha и Torro за взетото отношение!
Поднасям извинения на тези, които са се почувствали подразнени от тази тема и езика на изразяване!
Сигурно се уча бавно и има какво още да научавам.
Беше отправена препоръка да публикувам снимка на часовника, за който търся част/-ти, документи и т.н. Направих го.
За да бъда по-нагледен публикувах изображения какви стрелки търся.
За произхода на стрелките... Като оставим настрана нематериалната стойност на автентичните части идва ред на чисто практичната страна на моето изискване за произход. Преди повече от година взех една съветска Амфибия (бочка, корпус тип 090) като тази

Изображение

но без верижка, секундната стрелка беше без свето маса и пръстена/ринга около циферблата бе по-ожулен от този на илюстративното изображение. Тъй като знам (от опит), че малко часовникари предлагат поставяне на свето маса, потърсих комплект стрелки, които си имат луминисциращо покритие. Дотогава не бях търсил стрелки и предполагах, че щом визуално (на първи поглед) си приличат, ще са взаимозаменяеми. "Да-да, ама не"!
С взети заради визуалната прилика стрелки отидох при часовникар, от чиято работа бях доволен. След като пробва да постави новият секундарникът, той ми каза, че стрелката има (ако не бъркам) по-широк диаметър на втулката, с чиято помощ се поставя на централната ос на механизма. Тогава разбрах, че новите стрелки (в частност секундарникът, големите /часова и минутна/ не съм пробвал) не са съвместими със съветските механизми.
Затова и поставям изискване за произход на стрелките. Аз нови стрелки, които в момента не ползвам, си имам вече. И какво от това?
По отношение на езика... Изразявам се с учтив (официален) език, за да покажа уважението си към колегите, които вече членуват тук и имат повече опит и знания от мен. Щом предпочитате по-лежерен такъв - ще се постарая.
Това е от мен засега. Както и преди, очаквам мнения, съвети и всичко останало, което може да ми помогне в този случай! :)
Аватар
Никола_Дорев
Активен

Мнениеот Никола_Дорев » 23 11 2017, 23:40

Още нещо: не съм посочил типа на механизма на часовника, за който търся стрелки, защото не го знам. Не го знам, защото нямам инструмент за отваряне на заден капак, който е на винт. Ако се позова на това, че часовникът няма дата, трябва да предположа (от посочените от Seikosha), че е по-скоро 2409. Но това, пак казвам, е мое предложение...
Аватар
Никола_Дорев
Активен

Мнениеот Liani » 23 11 2017, 23:53

Не, че аз разбирам, но може да е и 2209.

Дали това не са оригиналните стрелки?

Изображение
Liani
Активен

Мнениеот Torro » 24 11 2017, 00:04

Бочката е с 22мм механизъм и стрелките се различават от тези на 24мм механизъм, който се поставя в другите Амфибии, Командирските и Албатросите. Визуално са много подобни , но действително са с различни отвори. Мех. 2209,2214,2234 - 1.40 x 0.86 x 0.22mm,а мех. 2409, 2414, 2416 - 1.40 x 0.88 x 0.17mm.
А за Бочка с Ф-образни стрелки и на 300м-водоустойчивост си мечтая отдавна . Стандартните Бочки /на 200м водоустойчивост/се правят със стрелки с изглед на стандартните Амфибийни.
Torro
Маниак

Мнениеот Никола_Дорев » 24 11 2017, 00:25

Благодаря на Torro за детайлния коментар!
Също като него не бих отказал един "Ф" образен комплект за моя часовник, но съм реалист, защото са редки.
Torro, с твоя коментар ми вдъхна малка надежда, че може стрелките, които имам да свършат все пак някаква работа. Ще ги занеса за проба и ще споделя резултатът.
Дотогава търсенето остава отворено и активно...
Аватар
Никола_Дорев
Активен

Мнениеот Seikosha » 24 11 2017, 00:35

Този за който се търсят стрелки,първият най-горе е 17 рубина , а 2209/14 са с 18 аз съм визирал него. Бочката е с 2209 ,но тя е показана доста след моя последен пост и нея не съм коментирал.

Вижте последната снимка в обявата на Злати, това трябва да е механизма, но без дата,т.е. 2409 мисля ,че по това време 2609 вече са свалени от производство. viewtopic.php?f=86&t=36838
Seikosha
Маниак

Мнениеот iwan1972 » 24 11 2017, 09:37

Механизма трябва да е 2409 17 камъка (на снимката качена от него така се вижда).
Модела е от 1990г. - този тип каси се появяват в този каталог, за 1980г. касите в каталога са други.

Ако правилният модел съм намерил то стрелките са "плоски черни с отвор запълнен със светомаса с постоянно действие". Не намерих точно същият циферблат в каталога различава се по две точки светомаса над "12".
Имам ги стрелките, ще направиме сватба.
Аватар
iwan1972
Активен

Мнениеот Никола_Дорев » 24 11 2017, 12:48

Колеги, ще направя връзка с Iwan 1972 и ще пробвам неговите стрелки.
По тази причина нека другите колеги изчакат с оферти, защото един комплект стрелки ще е напълно достатъчен, без да искам да обидя никого.
Ще ви държа информирани и ще кача снимки, когато всичко приключи.
Хубав ден на всички! :)
Аватар
Никола_Дорев
Активен

Мнениеот Torro » 24 11 2017, 21:09

Както написа колегата , за тази представена Амфибия стрелките би следвало да са черни и със светомаса.
Torro
Маниак

Мнениеот iwan1972 » 24 11 2017, 23:30

Аз нямам претенций да съм прав.
Разсъждавам така Светъл циферблат - тъмни стрелки Тъмен циферблат - светли стрелки но съм виждал и обратният вариант. Най- близкият вариант който намерих в каталога на "Восток" е такъв, за съжаление не намерих точно както е на колегата.
За "Командирски" с механизъм 24ХХ имам черни но за "Амфибия" само бели.
Пратих ги на колегата а той да си преценява.
Аватар
iwan1972
Активен

Мнениеот Никола_Дорев » 25 11 2017, 15:26

Здравейте!
Стрелките на iwan 1972 са получени и дадени на часовникар за поставяне. Когато Амфибията е готова, ще бъде официално представена.
Хубав ден на всички! ::up::
Аватар
Никола_Дорев
Активен

Мнениеот Никола_Дорев » 29 11 2017, 19:28

А сега дами и господа, един пътешественик, завърнал се след известно отсъствие:

Изображение

Изображение

::yahoo:: ::yahoo:: ::yahoo::

Както вървяха повечето предположения, моделът е с 2409 механизъм, стрелките също са за този механизъм и резултатът е налице...
::yahoo:: ::yahoo:: ::yahoo::

Благодаря за всички мнения и съвети! На lwan 1972 за помощта. Сега часовникът е като нов! ::yahoo::
Аватар
Никола_Дорев
Активен

Назад към Проблеми и въпроси