"Съживяване" на една каишка.

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!

"Съживяване" на една каишка.

Мнениеот sixking » 02 12 2017, 22:40

Здравейте.
Да се извиня първо, ако има подобна тема - не съм сигурен какво точно трябва да напиша в търсачката за проблема.
Та, попадна ми каишка, кожена, която явно е стояла някъде с години. Пасна на моето Seiko 5, обаче след като я поносих около час,два (аз и като я намерих го усетих) осъзнах колко е суха. В магазина имаме каишки - разликата в допира е много голяма. Тази е толкова засъхнала, че може и да се разпадне след малко пот :D

Викам си, имам един почистващ препарат за кожа в колата за кожените седалки, ще пробвам с него - :shock: :shock: :shock: никъв ефект! Буквално стои на каишката 5 минути и после същото положение. Разтривам нали, не я наливам само отгоре течността, колкото да попие равномерно, но нищо не се променя.
Да предложите нещо за възвръщане мекотата на каишката?
Аватар
sixking
Напредващ

Re: "Съживяване" на една каишка.

Мнениеот otof » 02 12 2017, 22:45

кожа ли е?
Изображение
Аватар
otof
Маниак

Мнениеот sixking » 02 12 2017, 23:07

Да, даже съм го написал в първият пост. Генуин ледър :D пише на гърба. Не е чак най-кофти каишката, ама супер странно суха.
Аватар
sixking
Напредващ

Мнениеот blr » 03 12 2017, 00:00

Продаваха преди по будките нещо наречено "кожарско мазило". Доколкото помня беше смес от пчелен восък, ланолин, вазелин и още някаква мазнина. Предназначено е за подхранване и омекотяване на кожени изделия.
Ако каишката не е лакирана, може да се опита.
blr
Почитател

Мнениеот Orack » 03 12 2017, 02:09

Аватар
Orack
Маниак

Мнениеот otof » 03 12 2017, 08:55

sixking написа:Да, даже съм го написал в първият пост. Генуин ледър :D пише на гърба. Не е чак най-кофти каишката, ама супер странно суха.

Тази фиксирана фраза се използва масово за 'завъртане',рядко лицевата част е от истинска кожа,като дори тогава е добре покрита под лак,и боя,които я уплътняват химически,допълнително ламинирането на най-горния слой в стил кроко шарка се постига чрез термо преси.
В този смисъл,малко и трябва да прегори при неправилно съхранение,във влажнна среда,или от слънчеви лъчи например
Няма универсален препарат за тази работа,ако полимеризацията е повърхноста,леки масла/арган,норка/ще я поосвежат,
при високо съзържание на въсък остават лепкави петна,
Опитай първо да я сгънеш хубаво,като не жалиш,ако някъде се появи напукване,не става за нищо
Изображение
Аватар
otof
Маниак

Мнениеот phil05 » 03 12 2017, 21:51

Ако нищо не стане, преди да я изхвърлиш пробвай с малко кокосово, или бадемово масло. Внимателно нанасяне с малко натиск. После огъване навън навъттре да поеме и след малко пак малко масло, най вече отвън. Преди това няколко пъти я минаваш с влажна къпа отвън и отвътре, да и поеме малко влага, без да се намокри. И да постои на по-влажен въздух, примерно някъде навън.

Имах една доста вкоравена каишка и мислех да го пробвам това, но замина с един часовник.

Ето нещо по въпроса, но е на немски.

https://www.minott-center.com/blog/Uhre ... chen/b-16/
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот sixking » 03 12 2017, 22:29

Благодаря на всички за отговорите. Определено очаквах нещо подобно. Знам, че има хора, които правят каишки тук и нещо подобно очаквах. Този сайт - кожари.ею - доста интересен, не бях попадал на него.
Относно каишката - от два слоя е, горен, предполагам полирана-омаслена-боядисана кожа и долния.
Днес отново носих часовника с нея, сякаш, лееко по-добре е. Препарата за кожените седалки явно е подействал нещо, но може и моя подход да е бил странен.
Поставих каишката на радиатора, да се затопли, да се отпусне, да омекне (не смятам, че трябваше да я пусна в снега).
Намазах с препарата колкото да се разтрие в двата слоя (мазах отгоре и отдолу) - радиатора за половин час, пак мазане, пак и така до днес. По-мека е, няма никакви видими поражения, износвания, следи от търкане.

Като заключение може да се каже, че с препарат за кожени седалки за кола става, ама да се внимава!
Аватар
sixking
Напредващ

Мнениеот blr » 03 12 2017, 23:10

Не я мажи с растителни масла: слънчогледово, кокосово, маслинено, бадемово... Те се окисляват (гранясват) и ако не друго, се разнася неприятна миризма. Маслото от жожоба не гранясва защото всъщност е течен восък.
blr
Почитател

Мнениеот phil05 » 03 12 2017, 23:35

Може, слънчогледово и маслинено със сигурност не стават и не съм ги споменавал. В този материал там в линка пише, че кокосовото и бадемовото съдържат повече влага от други масла, вазелина и там разните препарати за кожа, затова. И имат по неутрална миризма. Кожарите ги употребявали за омекване от антични времена. Сигурно си прав и сигурно има и недостатъци. В този линк са дали и жожоба, но не го написах, че ми звучи префърцунено :wink:, а пък то било по - добро :) .

Schon seit der Antike wird Leder durch verschiedene natürliche Stoffe behandelt. Für das Uhrenarmband eignen sich hierfür verschiedene Öle und Vaseline. Bei den Ölen sollten keine klassischen Speiseöle benutzt werden, sondern Kokosnussöl, Mandelöl und Jojobaöl, da diese keine schädlichen Stoffe enthalten und recht geruchsarm sind. Vaseline hat den gleichen Effekt, benötigt aber eine längere Einwirkzeit, da die Öle mehr Feuchtigkeit enthalten. Werden Öle zum Einmassieren in das Lederarmband benutzt, kann es sich dunkler färben. Seltener kann das Armband mit Wasser besprüht oder mit einem feuchten Tuch abgerieben werden, um dem Leder Feuchtigkeit zu geben
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот otof » 04 12 2017, 08:06

Щом не е прегоряла,има шанс да стане :thumbup:
Най-вероятно е втърден вътрешния слой,лицевия,и основния са доста тънки,до сега да бяха омекнали
с препарата за седалки обаче рискуваш раздразнена кожа на ръката,на повечето етикети си пише,
От маслата аргановото ще ти свърши работа,не цапа,и не съхне,не полимеризира
ама май по-евтино да си купиш нова каишка
Изображение
Аватар
otof
Маниак

Мнениеот blr » 04 12 2017, 11:22

Aрган и жожоба има по аптеките, не са чак толкова скъпи. Ще питам жена ми, но имам спомен навремето да съм купувал за мазане на палисандрови грифове и не беше нещо шокиращо.

А за препарата за седалки, наистина не продължавай с него, че кой знае какво съдържа. Може и да е полезно за кожата на каиша, но не и за тази на ръката.
blr
Почитател

Мнениеот sixking » 04 12 2017, 11:28

За препарата - приключих аз, ще я оставя така (освен ако не кажете нещо за тая жожоба ли ко то там :D ), но аз не съм от тия с раздразнителна кожа и не знам си какво или поне до сега не съм срещал никога проблем. Пък и седалките колко съм мазал и нищо ми няма, ще видим, ще видим, времето ще покаже.
Аватар
sixking
Напредващ

Мнениеот otof » 04 12 2017, 13:55

Значи на практика няма нищо да ти стане,аз досега да съм се мумифицирал, :mrgreen:
Ей това ползвах за една стара,доста твърда,и деформирана от неправилно съхранение през годините кожена чанта,стана като нова
Чисто арганово масло,база,без восъци,без парафини,
Кокосовото,поради големия вискозитет,става за импрегниране,вместо лак,но пък потъмнява в дълбочина
лененото бива за сая,ама него само сарачите го ползват, щото му е се тая на магарето

Изображение

Изображение
Изображение
Аватар
otof
Маниак

Мнениеот Sisq0 » 04 12 2017, 17:54

Бах, аз това кокосово масло го ям, вие каишките си мажите с него. :-D
Two things that are essential to life are WD-40 and duct tape.
If it moves and it isn't supposed to, use the duct tape.
If it doesn't move and it's supposed to use the WD-40.
Аватар
Sisq0
Почитател

Мнениеот otof » 04 12 2017, 18:37

Offtopic: покажи
някои и палмово ядат

Патъците си мажа с него, :mrgreen:
За каишките имам друго,дето не се яде
Изображение
Аватар
otof
Маниак

Мнениеот blr » 04 12 2017, 19:31

Аз ще повторя с цел да стана досаден и натрапчив. Не бих мазал кожа или дърво с мазнина (триглицериди или глицеринови естери). Всички те гранясват и започват да миришат гадно. Восъците са друг тип естери и са много по-стабилни на окисление от въздуха. Няма да задълбавам в химия, но съвсем не случайно към всички козметични продукти, съдържащи мазнини се добавят и солидни количества витамин Е (мастноразтворим антиоксидант), както и други, синтетични консерванти.

ПП: Ще взема да помисля и да забъркам някакво кожарско мазило тези дни като остане време. Не съм кожар, химик съм, та ще ми е интересно да видя какво може да се постигне.
blr
Почитател

Мнениеот sixking » 04 12 2017, 20:21

otof написа:Значи на практика няма нищо да ти стане,аз досега да съм се мумифицирал, :mrgreen:
Ей това ползвах за една стара,доста твърда,и деформирана от неправилно съхранение през годините кожена чанта,стана като нова
Чисто арганово масло,база,без восъци,без парафини,
Кокосовото,поради големия вискозитет,става за импрегниране,вместо лак,но пък потъмнява в дълбочина
лененото бива за сая,ама него само сарачите го ползват, щото му е се тая на магарето

Изображение

Изображение

Виж, такова нещо съм мяркал тук по немските магазини. Не предполагах, че чак за каишката на часовника може да стане това!
Иначе добре се развива темата, не съм единственият вероятно, които има някаква антична каишка в шкафа ::drinks::
Аватар
sixking
Напредващ

Мнениеот phil05 » 04 12 2017, 21:10

Пробвай да я свариш като Чарли Чаплин обувката :). Капни малко от тези масълца.

Или някой крем с хиалуронова киселина :)). Ама те тук в България по се намират :wink:.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот DoctorPhill » 04 12 2017, 21:33

Ако е стандартна купешка ,много тънка кожа с подплата и свински хастар от вътре ,може и да не стане .Много тънката кожа не задържа маслата .Дебелите АММОта издържат по 100 години .
Толкова време и усилия ,ако не е уникат според мен не си струва .Вземи си една нова . ::drinks::
May the bridges I burn light the way .
Аватар
DoctorPhill
Почитател

Следваща

Назад към Проблеми и въпроси