Стар часовник - смазване

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!

Стар часовник - смазване

Мнениеот peshef » 13 12 2017, 13:31

Привет на всички, скоро си купих от пазара един стар часовник - просто ми хареса...
Разглобих го, частите са му налични, но работи само в хоризонтално положение. Часовникът е марка HANSA, механизмът е елементарен, без камъни и др. екстри. Въпросът ми е : с какво да го смажа, или не се смазва? Разбира се - преди това ще измия механизма, с бензин.
peshef
Новобранец

Re: Стар часовник - смазване

Мнениеот Georgi_G » 13 12 2017, 13:48

Преди време попаднах на един подобен часовник.
И аз като теб се питах как и с какво. Докато някъде по нета мярнах, че става и с хидравлично масло, а имах и такова под ръка. Накапах го и работата стана.
Нямам идея колко и дали е правилно, но е факт, че часовникът все още си работи. :)
Аватар
Georgi_G
Активен

Мнениеот peshef » 13 12 2017, 21:23

Благодаря за идеята! Аз оглеждах разни "мултимасла" в аерозолни опаковки, предлагани по супер-маркетите. Ще тествам.
peshef
Новобранец

Мнениеот valo6 » 13 12 2017, 21:25

Страшни глупости чета
瓦伦丁
Аватар
valo6
Маниак

Мнениеот Seikosha » 14 12 2017, 03:23

Защо да са глупости? Не е споменато, но става въпрос не за ръчен часовник, а за настолен,или будилник. По-известни навремето бяха тези с касичка и правоъгълни циферблати, някои с едни тъмнокафеви дървени кутии. Трябва хубаво да се измие,а ако има ръждясали елементи ,да се почистят с преобразувател на ръжда. Всяко фино машинно масло става за целта,например за шевни машини. Кеф е като зацъка. :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот peshef » 14 12 2017, 09:48

Seikosha, да, точно за такъв часовник-касичка попитах. И да - взех го заради цъкането при работа. Не знам каква е била функцията на касичката, щото е с малка вместимост. Може би, за да допълни дизайна. Ще опитам днес да направя и снимка както е отворен.Мой познат ми предложи масло, с което се смазвали зъболекарските турбини и мисля да пробвам. А с какво е по-добре да измия механизма - ацетон, или бензин?
peshef
Новобранец

Мнениеот Liani » 14 12 2017, 09:57

Разглоби часовника и го постави в Мелио. То ще свали мазнините, остави го за половин час в препарата. След това измиваш частите с топла вода, за да падне Мелиото. Изсушаваш частите и ги измиваш с бензин, по-възмоност медицински.
След тази процедура, можеш да започнеш сглобяване и смазване.
Liani
Активен

Мнениеот peshef » 14 12 2017, 14:02

[img][img]http://picbg.net/u/76007/62608/thumbs/868070_fr.jpg[/img][/img]
[img][img]http://picbg.net/u/76007/62608/thumbs/868071_fr.jpg[/img][/img]

Това е веднага след изваждане от кутията - не е правено никакво почистване. Благодаря за съветите! Ще разглобявам при повече време и кураж :wink:
peshef
Новобранец

Мнениеот Seikosha » 14 12 2017, 16:45

Абе топвай го в една кофа с нафта ,ако имаш, или обикновен бензин да се накисне, че се е спекъл, туй е груб механизъм и си иска груб теляк, с Меглио (що пък точно такова?) ще му измиеш само очите. Като се отпусне и гъбардяса,го разпарчатосай на молекули,купи антиръждавин ,че има ръжда, а също и WD40 ако имаш под ръка ,малко шкурка и почвай да търкаш и да лъскаш,докато остане и светне на метал пък след това вече Меглио ли Веро ли тури ги в една тенджера с малко вода на бавен огън докат омекне метала :)) и сглобявай ,мажи там дето има триене на метал с метал,но не цапай пружината на баланса,главната я прекарай през ръцете си с намазнен парцал и гледай да работиш чисто,колкото по-малко чужди тела,толкова по-малко ще скърца :))
Seikosha
Маниак

Мнениеот ajovev » 17 01 2018, 20:41

Добре де, това с бензина ми е малко странно на мен, нали са му отровни парите, толкова ли няма някаква друга алтернатива? Вие бензин ли държите у вас??? Това е малко взривоопасно също така. Само чета бензин, та бензин... Такова нещо не бих сложил аз другаде, освен в колата си.
ajovev
Напредващ

Мнениеот Seikosha » 18 01 2018, 02:29

Имаше един руски филм,дет караха подводница с водка, а тя си се съхранява в дома и то близо до дясната ръка. :))
Всеки който се занимава с ремонт на часовници,има чист бензин,или хексан,хептан в дома си,а който го е страх от мечки,да не ходи в гората. а по часовникарските ателиета дето не ги е страх ;)
Seikosha
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 18 01 2018, 09:12

Абре не мътете ума на човека с глупости...
Фактът, че върви само в хоризонтално положение означава, че са износени конусните върхове на оста на баланса, и може би лагерите. То това не е проблем - заточва се оста и става като нова, ама за съжаление това е просто, но вече забравено умение и часовникарите не се захващат. Може и да тръгне след почистване и смазване, ама едно е да тръгне, а друго - да работи както трябва.
Принципно е добре за почистването механизмът да се разглоби напълно, ама не съм сигурен дали това няма да му е последното разглобяване и да си остане така разглобен... Не че е много сложно да се сглоби, ама и да се счупят и повредят доста части също не е сложно. Едно време смело подстрекавах хората да разглобяват, ама май остарявам и помъдрявам...Та затова може и по древната арменска технология - свалят се стрелките и циферблата, механизмът се накисва за ден в буркан с бензин, после се поизчетква и накрая се изплаква в чист бензин. След изтръскване и изсъхване се смазва и туй то... Не е по правилата на изкуството, ама едва ли часовникът ще се ползва ежедневно в продължение на 5 години до следващата профилактика...
Не се смазва като скоростна кутия!!! С върха на някакъв инструмент се поставя малко масло на всеки лагер, без да прелива от масльонката. Малко се намазват импулсните плоскости на зъбите на анкерното колело. 2-3 капки на пружините (НО НЕ НА СПИРАЛАТА НА БАЛАНСА!!!). НЕ СЕ СМАЗВАТ ЗЪБИТЕ НА КОЛЕЛАТА!!! Най-похходящо (при отсъствие на специално масло за будилници) е синтетичнo 10W40.
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот peshef » 09 02 2018, 14:11

Благодаря за отговора! Поради разни обективни причини - не съм започнал и тези идеи ще са ми от полза. За износването и аз си помислих, и ще започна оттам най-вероятно. Занимавам се с "деликатна железария" - по филма "Бон шанс инспекторе" ::cool:: Попитах, за да получа конкретни съвети и да не губя време в експерименти.
peshef
Новобранец

Назад към Проблеми и въпроси