Въпрос за SEIKO SARB 035

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!
Отговори
S5CDB30
Напредващ
Регистриран: 11 02 2013, 21:16

Въпрос за SEIKO SARB 035

Мнение от S5CDB30 » 23 02 2018, 14:44

Здравейте! Часовникът е купен през 2015 г., а механизмът му е 6R15. Не го нося редовно, но все пак не е стоял съвсем в кутията. Причината да не го нося редовно е, че след неколкомесечно носене и съвсем прилично отклонение в рамките на -5 сек./денонощие, изведнъж то започна да се увеличава и поностоящем, след последното му засичане е около -21 сек./денонощие. Това е извън допустимото дори по заводски спецификации, които са доста големи (доколкото си спомням ги дават -20 до +40 сек.). Ясно, че тези спецификации са своеобразна "застраховка" на производителя и реалното отклонение е доста по - малко, в което можах да се убедя, още повече, че часовника има 5 - позиционна настройка...Та въпросите ми са дали механизмът вече е за профилактика и настройка на хода и още по - същественият въпрос или по - скоро молба е за препоръка на надежден сервиз, където могат качествено да обслужат механизма. Благодаря предварително на отзовалите се! ::thumb::

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Re: Въпрос за SEIKO SARB 035

Мнение от senna » 23 02 2018, 15:19

Коя версия на 6R15 е движението във Вашият часовник?
Буквата означаваща версията я пише върху ротора непосредствено след номера на движението. За версии А и В е известно, че имат точно този проблем с поддържането устойчивостта на хода след определен период от време и доста преди момента за профилактика препоръчван от производителя. Дали е за такава или се касае само за настройка, най-добре да прецени часовникар след измерване на амплитудата на виброграф и оглед. Добри сервизи и часовникари, където да се отнесат с внимание и акуратност има. Може да разгледате в нарочната тема.

https://strelki.info/viewforum.php?f=23

Ако сте от София, аз лично бих Ви препоръчал

https://strelki.info/viewtopic.php?f=23&t=29227
или
https://strelki.info/viewtopic.php?f=23&t=26808

::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
petarstoil
Маниак
Регистриран: 04 12 2015, 18:57

Мнение от petarstoil » 23 02 2018, 16:55

Не че ме притеснява кой знае колко, но и при мен го има същия "проблем" с въпросния механизъм, с тази разлика, че още от началото отклонението му беше над 15 сек./24 ч. в минусова посока (става дума за "Seiko Cocktail Time" - SARB065, който е с 6R15С). Наскоро "ходи" на настройка, но без някакъв особен ефект - след леко подобрение пак тръгна надолу и сега е повече от 30 сек... явно мирише на профилактика :)) .

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 23 02 2018, 17:43

При мен версия С се държи задоволително засега. Профилактиката определено ще е от полза. Дано само причината за неустойчивият ход, да не е в главната пружина. Проблемите на по-ранните версии се отдаваха именно на нея и във версия С, тя е основно променена с такава от нов тип сплав. Лошото е, че от Сеико приемат подобрението, като необслужваемо и при належаща подмяна препоръчват смяна в анблок с барела. Това би оскъпило сервиза в известна степен.

Изображение

Часовникът изкарва ли си резерва?
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
seiko
Активен
Регистриран: 02 08 2011, 11:55

Мнение от seiko » 23 02 2018, 18:04

Вчера или предишния ден мярнах някъде снимка на ротор, където механизмът беше обозначен, като 6R15D, но май беше на друг модел, ако не се лъжа. Потърсих снимката, но не мога да я открия сега.
Там пък за какво подобрение става въпрос?

п.п. Намерих я.

Изображение
– Човек трябва да иска малко, за да може да плати цената. (Баба Ванга)

S5CDB30
Напредващ
Регистриран: 11 02 2013, 21:16

Мнение от S5CDB30 » 23 02 2018, 18:44

Версията на механизма e 6R15C. Не съм от София, но като се налага ще го проводя до някой от препоръчаните от колегата SENNA ателиета, за което, както и за информацията за проблемните страни на механизма, много благодаря! ::drinks::

Потребителски аватар
petarstoil
Маниак
Регистриран: 04 12 2015, 18:57

Мнение от petarstoil » 23 02 2018, 22:33

senna написа:При мен версия С се държи задоволително засега. Профилактиката определено ще е от полза. Дано само причината за неустойчивият ход, да не е в главната пружина. Проблемите на по-ранните версии се отдаваха именно на нея и във версия С, тя е основно променена с такава от нов тип сплав. Лошото е, че от Сеико приемат подобрението, като необслужваемо и при належаща подмяна препоръчват смяна в анблок с барела. Това би оскъпило сервиза в известна степен.

Изображение

Часовникът изкарва ли си резерва?
Мисля, че го изкарва, не съм го засичал специално.

photoki
Новобранец
Регистриран: 24 10 2019, 11:29

Мнение от photoki » 24 10 2019, 11:57

petarstoil написа:
23 02 2018, 16:55
Не че ме притеснява кой знае колко, но и при мен го има същия "проблем" с въпросния механизъм, с тази разлика, че още от началото отклонението му беше над 15 сек./24 ч. в минусова посока (става дума за "Seiko Cocktail Time" - SARB065, който е с 6R15С). Наскоро "ходи" на настройка, но без някакъв особен ефект - след леко подобрение пак тръгна надолу и сега е повече от 30 сек... явно мирише на профилактика :)) .
През миналата година закупих един Seiko SARB065. Механизмът му е 6R15D. В началото изоставаше с около 8-10 сек. на денонощие, като постепено изоставането се увеличи до 12-15 сек. (средно) на денонощие. Пиша "средно", защото някога беше повече, друг път по-малко. Отчитах го всеки ден за период от 10 дни. Общото отклонение за 10-те дена в началото бе около 70-80 секунди, като няколко месеца по-късно достигна до 130-150 секунди. Естествено бях разочарован и потърсих часовникар, но човекът ми каза че няма смисъл да ми взема парите, тъй като не разполага с необходимото оборудване за да коригира подобно изоставане. Посъветва ме да изчакам няколко месеца и ако продължи да изостава пак да му го занеса. Първоначално помислих, че просто не му се занимава и гледа да ме разкара, но каква бе изненадата ми, когато наскоро отново правих проверка на точността на часовника. Година по-късно механизмът се държи по съвсем различен начин. Не съм го носил на профилактика. Сега общото отклонение за 10 дни е от +2 до -10 секунди, което си е направо супер. Надявам се да няма повече изненади. ::up::

Отговори

Върни се в “Проблеми и въпроси”