Проблем при навиване...пружината изпуска

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!
Отговори
ukrainian
Новобранец
Регистриран: 22 07 2019, 10:51

Проблем при навиване...пружината изпуска

Мнение от ukrainian » 22 07 2019, 11:05

Здравейте,
Нов съм във форум и искам да ме извините ако не използва правилните термини.
Притежавам часовни Thomas Earnshow Bauer ES-8061-02. Часовника е механичен с ръчно навиване. Днес докато го навивах, пружината(не знам дали е правилния термин) изпусна и се разви. След това като опитах пак да го навия, той се навива до една степен и след това короната се върти на празно без да навива пружината. Някак си не зацепва зъбчетата за навиване на пружината. До сега винаги съм го навивал докато короната не позволява да се навива повече без да прилагам каквато и да е сила. Часовника е още в гаранция, но не намирам официален сервиз. Писах и на производителя да ме ориентира към сервиз тук в България, защото часовника е закупуван от Амазон UK. Ако производителя не ме ориентира към тукашен сервиз, а иска да им го изпращам ще е по-лесно май да го занеса тук за ремонт или поне за "диагностика" и колко ще ми струва ремонта. Та основните въпроси са ми:
  • Какви да възможните причини/поражения за да не се навива?
  • Има ли тази марка официален сервиз в България/София?
  • Към кой сервиз препоръчвате да се обърна, ако няма официален сервиз?

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Re: Проблем при навиване...пружината изпуска

Мнение от nevenbekriev » 23 07 2019, 06:45

Часовнъкът е скелетон, вътре всичко се вижда. Къде точно иапуска при навиване, коронката започва ли да св върти назад при изпускането? Ако не можете да разберете сам, направете видео с телефона... Те кЕтайските се чупят много лесно, защо трябваше да го донавивате, не се ли навиваше сам?
Марката е някаква гъбена (защото никнат като гъби след дъжд...) Няма основание да се смята, че изобщо има някакъв сервиз, но може да ви заменят часовника с нов евентуално...

ukrainian
Новобранец

Мнение от ukrainian » 23 07 2019, 08:14

Часовника не е автоматичен и само ръчно се навива. Първия път когато се случи просто "пружината" се "разви" без короната да се върне назад. След това без проблеми го навих и всичко си беше наред. После го навивах още няколко пъти и всичко си беше наред до вчера, когато като тръгвах да го навия, той прескачаше. Завъртам короната, я тя плавно се движи без зъбците опират в другите, които навиват "пружината" все едно изпуска, като обаче короната не се връща назад. Успях някак си да го навия за деня, но днес сутринта като се опитах завъртам короната, но вече се върти като без да навива пружината. Ще направя клип, така и така и тези ми поискаха. Отговориха ми, че няма сервиз и представител в БГ, но да се надяваме да ми го подменят защото е в гаранция. За една година не съм го ползвал толкова много, защото имам още няколко часовника и не може да се каже, че съм го "спукал" от навиване :) Имам още един механичен-ръчен много по-отдавна, вярно известна швейцарска марка и с него не ми се е случвало нито веднъж да не се навие или да изпусне. Може би лош късмет с този или както казвате "китайска" му работа(въпреки, че китайците правят и доста качествени неща).

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 24 07 2019, 07:14

Интересно. Когато издърпате коронката функцията сверяване работи, а когато я приберете до корпуса се върти без да се получава навиване на задвижващото колело (това което навива главната пружина) Така ли?
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

ukrainian
Новобранец

Мнение от ukrainian » 24 07 2019, 07:24

Seikosha написа:
24 07 2019, 07:14
Интересно. Когато издърпате коронката функцията сверяване работи, а когато я приберете до корпуса се върти без да се получава навиване на задвижващото колело (това което навива главната пружина) Така ли?
Точко така. На няколко оборота успява да "захапе" и да навие малко "пружината". Надявам се днес утре да направя клипа и ще го пусна тук.

ukrainian
Новобранец

Мнение от ukrainian » 31 07 2019, 08:52

Накрая стигнах и да на направя клипа. Ето го и него.

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Мнение от Vesire » 31 07 2019, 09:30

случвало ми се е мисля, доста таква механизъмчета съм ползвал, според мен е счупено някое зъбче на предавателния механизъм ремонтоар.. нататъка.. ( за съжаление не мога да обясня понеже съм бос по техническата част), хубавата новина е че механизма не е особено скъп, да кажем 60-70 долара нов, все пак го дай на часовникар да ти каже какво се е счупило и сподели тук, имам 1-2 механизма за части азиатски 6497/6498 ако е нещо дребно и го имам ще помогна ( товоя е клон на 6498 ета).

ukrainian
Новобранец

Мнение от ukrainian » 31 07 2019, 09:36

Vesire написа:
31 07 2019, 09:30
случвало ми се е мисля, доста таква механизъмчета съм ползвал, според мен е счупено някое зъбче на предавателния механизъм ремонтоар.. нататъка.. ( за съжаление не мога да обясня понеже съм бос по техническата част), хубавата новина е че механизма не е особено скъп, да кажем 60-70 долара нов, все пак го дай на часовникар да ти каже какво се е счупило и сподели тук, имам 1-2 механизма за части азиатски 6497/6498 ако е нещо дребно и го имам ще помогна
Изпратих копие от фактурата и клипа на англичаните/китайците и чакам да ми отговорят защото часовника е в гаранция. Най-вероятно ще ги изпращам към тях да го ремонтират или заменят, стига това да не е много тромаво и да ми излезне по-скъпо от това да го занеса на добър часовникар в България/София

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Мнение от Vesire » 31 07 2019, 09:38

Аз пращам редовно пратки цял свят с БГ пощи основно, да кажеме до 2 седмици пристига до UK, няма ядове, ако искаш да си по-сигурен може да ползваш DPD (speedy), 42 лв струва, сухопътен транспорт около седмица, надежден
Успех.

ukrainian
Новобранец

Мнение от ukrainian » 31 07 2019, 09:46

Ето КЛИП и от задната страна, както ме помоли един от участниците

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 31 07 2019, 14:38

Така вече ясно се вижда ,че няма никаква зацепка на задвижващото колело и барабанното колело (по-голямото със спиците) защото няма никакво движение на барабана. Трябва да се погледни с лупа отблизо, дали зъбците на по-малкото колело със синият винт, не стоят над тези на голямото и не са зацепени един с друг. Има вероятност синият винт да е бил разхлабен, или самото колело да не е било сложено добре, като най-вероятно под него има квадрат, който влиза в квадрат на платината и ако не са напаснати добре да влязат едно в друго,колелото остава да стърччи над голямото и оттам и липса на сцепление. Това ми се струва най-вероятно. Може и сам човек да го оправи, но първо трябва да се види дали е така.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

ukrainian
Новобранец

Мнение от ukrainian » 31 07 2019, 14:56

Seikosha написа:
31 07 2019, 14:38
Така вече ясно се вижда ,че няма никаква зацепка на задвижващото колело и барабанното колело (по-голямото със спиците) защото няма никакво движение на барабана. Трябва да се погледни с лупа отблизо, дали зъбците на по-малкото колело със синият винт, не стоят над тези на голямото и не са зацепени един с друг. Има вероятност синият винт да е бил разхлабен, или самото колело да не е било сложено добре, като най-вероятно под него има квадрат, който влиза в квадрат на платината и ако не са напаснати добре да влязат едно в друго,колелото остава да стърччи над голямото и оттам и липса на сцепление. Това ми се струва най-вероятно. Може и сам човек да го оправи, но първо трябва да се види дали е така.
След като ми обърна внимание на задвижващите колела видях, че голямото е под ъгъл и не двете зъбни колела не се опират за да се задвижват одно от друго. Явно винта на голямото е изпуснал. Ще чакам отговор от англо-китайците и после ще пиша да ми препоръчате добър часовникар, който да го оправи

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Мнение от nevenbekriev » 31 07 2019, 21:24

Най- вероятно винтът на надбарабанното колело се е разхлабил. Би следвало да няма никакви поражения.

ukrainian
Новобранец

Мнение от ukrainian » 19 08 2019, 14:20

Както и очаквах отговора им бе да им изпратя часовника те за 4-6 седмици ще ми върнат отговор дали ще оправят нещата за тяхна сметка или ще очакват да им пратя ремонта....
Та за това ако може да препоръчате добър часовникар в София?

Отговори

Върни се в “Проблеми и въпроси”