Помощ при идентифициране на швейцарски ( може би ) часовник

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!
Отговори
agrozev
Новобранец
Регистриран: 02 08 2019, 22:52

Помощ при идентифициране на швейцарски ( може би ) часовник

Мнение от agrozev » 10 09 2019, 17:47

Здравейте колеги !
Нуждая се от квалифицирана помощ при разгадаването на една малка загадка. Става на въпрос за едно старо, малко, дамско, швейцарско часовниче, или поне това което е останало от него. Случаят не е от огромна важност за мен, но ме гложди любопитството.
Преди време ми попадна механизъм от малко часовниче, за което продавачът казва че не знае от каква марка е и смята че не работи, продава го на цена от 1 лев. Стана ми любопитно и си го взех да го разгледам. Механизъмчето е много малко, с циферблат и капак, има си коронка с ремонтоар, но я няма касата. Явно някой го е обезкостил заради златото от касата, защото на капака пише че е било позлатено. С ремонтоара обаче нещо не е наред, защото върти стрелките, но не навива пружината. Измъквам го навън до положение за сверяване и после го прибирам, но не може да навива, а само върти стрелките и в двете позиции. Затова и продавачът е решил че не работи. Понеже с мойте много ограничени познания не видях някаква физическа повреда по механизма, пробвах с пинсета и завъртях по-голямото колело от навиващите ( барабанно ли се нарича ? ) и след няколко оборота механизма тръгна ! И дори си поработи няколко часа. Значи не е толкова съсипано ! Това разпали още повече любопитството ми да разбера с какво часовниче си имам работа.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Но доста се затрудних. На циферблата има част от надпис, но не можах да разбера какво е писало, не пише и нищо от сорта на Swiss made, камъни или рубини. Отзад на капака пише на английски че е от неръждаема стомана и че е било позлатено, както и някакво лого, в което участват буквите R и W и още нещо нарисувано между тях, ама какво е не мога да определя. Реших да не е стилизирано изписване на някоя от буквите T, F S. Пробвах да търся по някоя от комбинациите RTW, RSW или RFW. Нищо смислено не се получи. На механизма няма нищо написано. От вътре на капака има надраскан подписа на незнаен часовникар и пише 11/73 R – явно го е обслужвал през ноември 1973 г. и надписа ме навежда на мисълта че не е било в България.
Защо реших че е швейцарско ? След като не намерих нищо с трибуквените комбинации, реших че може би изрисуваното между R и W е някакъв орнамент и пробвах само с двете букви. На инициалите RW обаче отговаря Raymond Weil. Да, в логото им ги има тези инициали, обаче никъде го няма този орнамент между тях. Колкото и стари техни часовници да търсех, това лого не се появи никъде. Почти се бях отказал вече да търся, когато постигнах някакъв малък успех – намерих в интернет първата аналогия с някакъв друг часовник.
https://thewatchforum.co.uk/index.php?/ ... -identity/
Общо взето някакъв човек също като мен се мъчеше да разбере нещо за някакво старо часовниче, на което на капака му има същото лого. Той си задава същите въпроси за Raymond Weil или RTW, и на него няма кой да му отговори. На неговия капак обаче надписите са на френски - че е от неръждаема стомана ( „fond acier inoxidable“ ) и че е позлатен. Но по-важното е че отпред, на циферблата му се чете име – “Baume” ! Само че и той като мен е проверил че “Baume” отпреди “Baume & Mercier” означава преди 1920 г. !
Търсих известно време нещо в интернет за стари швейцарски часовници, гледах картинки с техни лога, но не намерих въпросното лого на кого е било. Или не знам къде да търся, или пък бъркам нещо в разсъжденията си.
Та молбата ми е, ако има хора които са по-запознати с швейцарските часовници и с историята им, ако могат да разпознаят часовника, ще ми бъде много драго да ми помогнат да разгадая тази загадка. Възможно ли е да е толкова стар, че да е “Baume” отпреди “Baume & Mercier” ? Или пък е някакво друго “Baume” ? Възможно ли е часовничето да е било вградено в гривна, защото видях че “Baume & Mercier” имат такива дамски часовници ? Аз стигнах до задънена улица в търсенията ми и затова се надявам на помощ от приятели във форума !

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Re: Помощ при идентифициране на швейцарски ( може би ) часовник

Мнение от nevenbekriev » 11 09 2019, 08:36

Изображение

Това за съжаление не е часовник, а само механизъм, при това дамски... Колекционерите не се интересуват от такива, не представлява никаква ценност, само артифакт от недалечното минало без стойност.

agrozev
Новобранец

Мнение от agrozev » 11 09 2019, 08:50

Да, така е. Съгласен съм че няма стойност. Просто ми е интересно коя е марката, която се крие зад тази емблема и ако мога да видя как е изглеждал. Нямам комерсиални цели.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 11 09 2019, 22:51

На такива въпроси, само луди алтруисти като Невен и мене ще се хванат да отговарят и като в съдебната практика има термин "доказателствата са нищожни" така е за жалост и с този "часовник" ,който точно е бил изтърбушен заради 0.001гр. -та злато което все пак е било най - ценното в случая. Механизма бюджетна манифактура, немски ,без камъни(1) и за това няма и никакви надписи. Най- ценното ,въобще ,ако се говори за някаква ценност ,е била касата ,както е показал и Невен произведена от специализираната бижутерска фирма от Пфорцхайм една доста уважавана в миналото фирма за позлатени, златни, каси и страхотни верижки. Между двете букви R и W има символа на котва, което на немски се произнася anker , от там и аналогията с тази най-важна част на съвременният еханизъм (или една от най-важните) Това не определя производителя на часовника, такива са били хиляди неизвестни създали търговска марка, както в Германия,така и в Швейцария. Такива механизми понастоящем се продават по 20$ килото, за мераклиите да се пробват в бъзикнята наречена степпънк.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

agrozev
Новобранец

Мнение от agrozev » 11 09 2019, 23:39

Благодаря за изчерпателния и компетентен отговор ! Сигурен бях че в този форум ще се намерят хора, които да споделят своя опит и познания с любопитни лаици като мен ! :)

agrozev
Новобранец

Мнение от agrozev » 11 09 2019, 23:43

Благодаря и на nevenbekriev, чак сега видях че е прикачил и картинка с логото, за което питах !

VesKoz
Новобранец
Регистриран: 12 09 2019, 11:42

Мнение от VesKoz » 12 09 2019, 11:59

Здравейте, колеги!
Подариха ми старо швейцарско часовниче, но няма марка и се питах дали някой би могъл да помогне с някаква информация.
Първоначално ми за прилича на Aretta, но...
Снимчици:
Изображение
Изображение
Изображение

На капачето пише ТРК 1958-1968 и някакви номера 10346-5 , 6685216. Като първото е набито с неравномерна сила, което ми подсказва, че може би е набивано за някакъв юбилей тук, в България.

Предварително благодаря за вниманието!

Отговори

Върни се в “Проблеми и въпроси”