Съвети при покупка "online" на нов часовник - Упътване

Търсите или искате да разкажете за определен часовникар, сервиз или магазин - пишете тук.

Съвети при покупка "online" на нов часовник - Упътване

Мнениеот nibaru » 12 03 2016, 16:22

Отдавна се каня да драсна няколко реда - кратко упътване за избор на правилния търговец/магазин при покупка на НОВ часовник online (сиреч през интернет, от сайт ....).
Повод ми дават и няколкото мнения на ново-регистрирани от последната седмица тук във форума за покупка на часовник от български сайт.

- Та да започна с покупката от сайт регистриран в България (важи и за страните от Европейския Съюз):

1. Естествено поставям на първо място да си харесате часовника, да ви допадне и да сте сигурни, че това е желания от вас модел и марка. Което означава, че сте потърсили характеристиките, намерили сте снимки .... поне на няколко места в нета.
2. При избор на сайт, от който да закупите часовника - не се водете само от най-ниската предложена цена, а проверете дали на сайта фигурира следната информация (чл. 47 от ЗЗП):
- името/наименованието на търговеца; (дали е посочил името на фирмата си);
- седалището и адреса на управление на търговеца, неговия телефонен номер и евентуално адреса, от който осъществява продажбите;
- дали има предоставена информация и детайли за отказ от направената поръчка (право за отказ на договора от разстояние). Ако има такава информация - би трябвало да имате право да върнете закупения часовник поне до 14 дни от датата на покупка - естествено без да е ползван и във вида, в който са Ви го изпратили. АКО НЯМА ТАКАВА ИНФОРМАЦИЯ - ИМАТЕ ПРАВО ДА ГО ВЪРНЕТЕ ДО 1 ГОДИНА И 14 ДНИ от датата на покупката (чл.50 и чл.51 от ЗЗП)
3. Желателно е и да знаете каква крайна цена ще заплатите - с доставката.

Повечето сайтове към момента не предоставят посочената от мен информация, което ме навежда на мисълта, че са в сивия сектор, или се опитват да Ви лишат от правата, които Ви дава Закона за Защита на Потребителите. Също така в повечето случаи Ви лишава и от правото за гаранционно обслужване. НЕ КУПУВАЙТЕ ОТ ТАКИВА САЙТОВЕ, В КОИТО ЛИПСВА ТАЗИ ИНФОРМАЦИЯ.

АКО ПРАТКАТА ВИ ИМА ОПЦИЯ ПРЕГЛЕД - ПРИ ЛИПСА НА ФИСКАЛЕН ДОКУМЕНТ - КАСОВА БЕЛЕЖКА - ОТКАЖЕТЕ ПРАТКАТА. Липсата на документ за покупка (най-често това е фискалния бон - касовата бележка) Ви лишава от правата Ви като потребител. И от гаранция - в общия случай.

Опитвам се да намеря други причини, поради които търговците не искат да предоставят тази информация, но се сещам само за лоши неща - укриване на оборот, избягване на ДДС и данък печалба ........

Прегледах информацията на няколко сайта на бързо - само телефон (GSM), skype и e-mail. И трите се спират/сменят - нищо, което да гарантира и да конкретизира КОЙ е търговеца. После - ходи го търси!

Наличието на доказателство за покупката - касова бележка може да Ви помогне и ако "случайно са Ви продали реплика" - съгласно чл. 108 и др. от ЗЗП Ви дава 6 месечен срок ("Всяко несъответствие на потребителската стока с договора за продажба, което се прояви до 6 месеца след доставянето на стоката, се смята, че е съществувало при доставянето й").

Изложено от мен по-горе е с цел да Ви предпази, и да увеличи шанса Ви при ситуация, в която се налага връщане на стоката или гаранционен сервиз.

Всичко написано до тук важи за ВСИЧКИ СТОКИ, които купувате online!
Не посочвам имена на сайтове, за да не е анти-реклама.

- Покупки от eBay - утре ще допиша

- Покупки от сайтове, които са Извън Европейския Съюз - утре ще допиша
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.
Аватар
nibaru
Маниак

Re: Съвети при покупка "online" на нов часовник - Упътване

Мнениеот diksanal » 12 03 2016, 17:28

Браво.Много полезно четиво, за избягване на капани из интернет дебрите.
Или наръчник,който ще ви икономиса много нерви и пари. :thumbup: :clap: ::thumb::
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.
Аватар
diksanal
Маниак

Мнениеот ferrarko » 13 04 2016, 16:13

nibaru написа:АКО ПРАТКАТА ВИ ИМА ОПЦИЯ ПРЕГЛЕД - ПРИ ЛИПСА НА ФИСКАЛЕН ДОКУМЕНТ - КАСОВА БЕЛЕЖКА - ОТКАЖЕТЕ ПРАТКАТА. Липсата на документ за покупка (най-често това е фискалния бон - касовата бележка) Ви лишава от правата Ви като потребител. И от гаранция - в общия случай.

Кой трябва да издаде касовата бележка, онлайн магазина или куриера който взима парите? Ако има фактура, тя има ли тежест?
ferrarko
Напредващ

Мнениеот Vesire » 13 04 2016, 16:17

Онлайн магазина трябва да издаде фактура естествено нали от него пазаруваш към него е гаранцията, куриера ти издава фактура за транспорта. Куриера само извършва преноса, парите ги взима магазина.
Аватар
Vesire
Маниак

Мнениеот nibaru » 13 04 2016, 16:19

Касова бележка издава продавача. Щом плащането е в брой - Фактура без касова бележка не може.
Само ако е платен по банков път - тогава фактурата + платежното.
Чувал съм за случаи, в които Еконт са издавали касови бележки вместо продавача, но не съм проверявал дали е така.
Изисквайте си касовата бележка винаги. Тя е основното доказателство за извършената покупка - там са и данните на търговеца. Така ще може да се възползвате от Закона за Защита на Потребителите.

Sent from my Xperia Z6 using Tapatalk
Аватар
nibaru
Маниак

Мнениеот ferrarko » 13 04 2016, 16:21

Да де, ама говорим и за касова бележка. Не съм се заглеждал това дето го принтира куриера като касова бележка, какво е точно. Служебна бележка или касова.
ferrarko
Напредващ

Мнениеот nibaru » 13 04 2016, 16:25

Само фискален Бон е истинска касова бележка.
Не искам да правя анти-реклама на online магазините за продажба, но повечето от тях се скатават с издаването на кб. Казвам го и от личен опит.
Последна промяна nibaru на 23 04 2016, 08:28, променена общо 1 път
Аватар
nibaru
Маниак

Мнениеот ferrarko » 13 04 2016, 16:32

Да, просто до сега не се бях замислял, че продавача трябва да дава фискалния бон, мислех си че заради куриерските услуги не се прави това! Сега проверих една бележка от EMAG, донесена от Спиди и на нея пише, служебна бележка за услуга паричен превод и имам напечатана фактура, толкова!
ferrarko
Напредващ

Мнениеот nibaru » 13 04 2016, 16:41

Та идеята е следната - не коментирам качеството на стоките, които предлагат (сега говорим за часовници), а коментирам начина, по който го правят. Липсата на по-детайлна информация на сайтовете - име на фирма, адрес, булстат ...... - закона ги задължава, а те се скатават - значи крият нещо. И като липсва и касова бележка - при проблем - няма на кой да се оплачеш.
А и така се укрива оборот, печалба ..... данъци.
Специално Casio - основният вносител е Giulian - та не вярвам те като вносител да не издават фактури към дилърите си. А тези дилъри ТРЯБВА да издават ф-ри и касови бележки.
Друго важно - ЗЗП посочва, че при рекламация може да се обърнете към търговеца от където сте закупили стоката - той е длъжен да я придвижи към сервиз..... (отговорността я носи продавача). КАто няма касова бележка - няма доказателство за извършена покупка, няма отговорност, нямата и права - примерно да върнете стоката ......

При куриера - не мога да коментирам издаването, защото не знам какви договорки имат с търговците.

Извода - преди поръчка - разговор с търговеца и да си знае, че си искаш документите за покупка. Липсата на информация в сайта - обеца на ухото - нещо се скатават.

И аз имам сайт за on-line продажби, но има всякаква информация за мен като търговец, има и посочени пълните права на потребителите. И може да не мие приятно понякога, но те се възползват от тях и аз се съобразявам.
Последна промяна nibaru на 23 04 2016, 08:33, променена общо 1 път
Аватар
nibaru
Маниак

Мнениеот Vesire » 21 04 2016, 11:29

За пример сега получих стока от онлайн магазин и вътре бяха сложили фискален бон.
Значи дали съм им в магазина или на 200 км, те си пускат касова бележка и ти я дават заедно със стоката. Пък Еконта няма нищо общо, те доставят и си плащаш доставката към тях.
Аватар
Vesire
Маниак

Мнениеот ferrarko » 21 04 2016, 12:06

Vesire написа:За пример сега получих стока от онлайн магазин и вътре бяха сложили фискален бон.
Значи дали съм им в магазина или на 200 км, те си пускат касова бележка и ти я дават заедно със стоката. Пък Еконта няма нищо общо, те доставят и си плащаш доставката към тях.

Ами и аз така си ги представям нещата. Ама на, тарикати само в нашата "европейска" държава !
ferrarko
Напредващ

Мнениеот stepona555 » 21 04 2016, 14:05

Интересна инициатива , но човек като каже А , се очаква да каже и Б.
Като не публикувате сайтовете които според вас са съмнителни не помагате много.Сега аз трябва отново да загубя времето си и др. за да установя дали даден търговец е коректен и пак мога да пропусна нещо и в крайна сметка да се окажа измамен потребител.
stepona555
Маниак

Мнениеот ferrarko » 21 04 2016, 15:17

Ами защото тук темата е за съвет как е правилно и за какво да внимаваме! Не , че като четох и се опитах да направя нещата по праеилният начин се получиха. Ако се открие тема за сигнали(не намерих, подходяща такава), може да там да се съберат забележки за различни сайтове.

Ето моят опит, който описах в друга тема:
Offtopic: покажи
Отделно да споделя: Бях писал на Giulian, че държа към фактурата да има прикрепен фискален бон издаден от тях. След което ми се обадиха от Giulian, да потвърдя поръчката и за да ми обяснят, че като плащам на куриер няма как те да са ми издали предварително фискалния бон, ами Спиди ще ми издадът като платя! В момента в който говорих с тях по телефона, пред мина микробус на Спиди и спря близо до мен. При което отидох и разпитах куриера кой трябва да издаде касов бон. Той ми отговори, че принципно зависи от типа на пратката, даде за пример EМАГ , за който от Спиди издавали фискален бон. Така, че приех че е възможно от Спиди да издават касов бон. Днес като отидох да го взимам в Спиди ме изгледаха странно и обясниха, че пратката не е такава за фискален бон. Та накратко пак съм с фактура, без фискален бон от Giulian !
И какво трябваше да направя в този случай?! Да се обаждам, да обяснявам и занимавам, да върна поръчката или да го накарам, да ми пратят фискален бон и да чакам още минимум ден и пак да ходя до съседния град, където има Спиди...
Това ми е трети часовник Casio и никога не съм имал проблем с тях, дано и с този да нямам и не ми се налага да използвам гаранции или да се стига до разправии!
http://strelki.info/viewtopic.php?f=36&t=28215
ferrarko
Напредващ

Мнениеот nibaru » 05 12 2016, 23:38

Понеже получих доста запитвания тези дни относно покупка на стоки/часовници от САЩ и други страни извън Европейския Съюз, и по-конкретно за всички допълнителни разходи (Митници ....), ще опиша тук :
след като сте купили стоката/часовника е важно да се уверите, че

1. Във фактурата за покупката е желателно да фигурира УСЛОВИЕ ЗА ДОСТАВКА. Това ще ви спести главоболия при митническото обработване на пратката. Дори и при безплатна доставка. Когато сте заплатили на търговеца и доставката И/ИЛИ тя е безплатна - трябва да го помолите да впише някъде във фактурата:
- DELIVERY TERMS:DAP
DAP (Delivered At Place) - това е актуалното условие за доставка до място (INCOTERMS 2016), допустимо е и остарялото DDU (Delivered, duty Unpaid); По този начин си гарантирате, че няма да Ви начислят допълнителна "служебна" стойност за доставката.
2. Да имате копие от платежното нареждане/извлечение от плащането с карта / PayPal транзакцията.
3. Ако не сте от София - да решите дали искате Вие да освобождавате стоката / да проверите има ли вътрешна митница във вашето населено място / дали сами ще попълвате митническата декларация (EAD) / дали ще ползвате Митнически посредник ИЛИ ще УПЪЛНОМОЩИТЕ куриера да Ви представлява на Митница (почти винаги е на Митница Аерогара София).
4. EORI номер. Този номер се предоставя на гише на Митница - означава, че ставате регистриран вносител на стоки извън EU. Издава се на Фирма ИЛИ Физическо лице (да съвпада с купувача във фактурата и плащането);
5. Да информирате куриера кой ще освобождава стоката - Пълномощно - за митническият агент/Куриер - те си имат стандартни бланки - но ще трябва вероятно заверка при Нотариус (не винаги);

6. Денят Х - пристигнал е часовника в България. Чакаме да получим EAD от агента и да ни кажат колко и къде да платим. ИЛИ изготвя се транзит и си го чакаме на другият в Нашият град (но не ви го дават, а само документите - първо да си платите :) ).

ТАРИК - ако някой иска сам да си подаде Митническата декларация ще му трябва да знае ТАРИК кода на стоката - рови тук: http://www.customs.bg:55080/tariccm/tariccm/main_BG
Или ако ми остане време ще драсна в темата най-често използваните кодове за часовници;

Как да сметнем:
пример с часовник за 500 USD и има доставка 50 USD:
- Митнически курс за декември 2016 - 1USD=1.84477 (има го на http://www.customs.bg)

500 +50 = 550 USD = 1014.62 лева (стока и транспорт);
МИТО - до 1.56 лева НА БРОЙКА автоматичен часовник;
(1014.62 + 1.56)*1.2 = 1219.42 лева (добавихме ДДС)
1219.20 и сега допълнителните :
- поне 12 лева за транзит (FEDEX - 36 лева, DHL - 24 лева, UPS - 12 лева);
- около 30 лева (от 20 до 40 лева) - митническо представителство;
- банкови такси за платежните нареждания ИЛИ такси за вносни бележки на каса (а би трябвало Митниците да приемат и дебитни карти на ПОС терминал - НО НЕ СА МИ ПРЕДЛАГАЛИ ТАЗИ УСЛУГА).

Стана късно. Утре пак. Ако ми остане време - ще дам съвети за Попълване на Митническа Декларация по електронен път (Сами бе хора да подавате)
Аватар
nibaru
Маниак

Назад към Часовникари, магазини, сервизи