Смяна на батерия на чисто нов часовник

Търсите или искате да разкажете за определен часовникар, сервиз или магазин - пишете тук.
Отговори
sats
Новобранец
Регистриран: 15 01 2020, 15:36

Смяна на батерия на чисто нов часовник

Мнение от sats » 15 01 2020, 16:32

Здравейте,
Не съм сигурен дали тук е правилното място да задам въпроса, но все пак:
Нормално ли е часовникар да сменя батерията на чисто нов работещ часовник, неизползван до момента с всички стикери по него, без клиента да е поискал подобна услуга. Часовникът е занесен само за корекция на верижката. Не съм наясно с часовникарския занаят, но едва ли корекция на верижката изисква и смяна на батерията. Споерд продуктовия код модела е 2018 година, а производителя дава 3 години работа с оригиналната батерия.

Потребителски аватар
WeltherrschafT
Почитател
Регистриран: 22 09 2011, 00:32

Re: Смяна на батерия на чисто нов часовник

Мнение от WeltherrschafT » 15 01 2020, 16:57

Здравейте,

НЕ Е нормално часовникарят да извършва ремонт или други манипулации по часовника Ви, освен ако не сте се разбрали предварително за това, или не Ви е уведомил допълнително, с възможност да вземете решение. Тоест дори и батерията да е била изтощена и да е имало нужда от подмяната й, това би следвало да стане например във Ваше присъствие (за да се докаже при тест с мултицет, че тя действително е изтощена). Той по същата логика може да каже, че по стъклото е забелязал драскотина и да е решил и него да смени...

Ако часовникарят извърши нещо по часовника на "своя глава", то не би следвало да Ви иска пари за това, като в противен случай може да се счита за измама. Впрочем часовникът Ви може да е от 2018 година, но батерията която е поставена в него да е по-стара. Дори случаят да е бил такъв, това не оправдава подмяната й без Вашето изрично съгласие.

sats
Новобранец

Мнение от sats » 15 01 2020, 20:45

Благодаря за отговора.

Яавно няма да се ходи повече там. Не им отива на лъскавия магазин да постъпват така.
За информация случката е от Плевен, магазин Време. Вътре има часовникар.
Ако е необходимо, ще публикувам точния адрес и снимка на мястото.

Приятна вечер на всички.

Потребителски аватар
Bartek
Маниак
Регистриран: 30 01 2011, 11:51

Мнение от Bartek » 15 01 2020, 20:58

Човек, ти сериозен ли си... Що за въпрос задаваш и защо питаш нас, какво ти отговори тоя КУРифей..Защо му разреши да ти отваря часовника, без да има нужда!! Май ще си налея едно..че...би му макята!
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."

sats
Новобранец

Мнение от sats » 15 01 2020, 21:53

До Bartek,
Правя едно уточнение, това се случва с часовника на жена ми. Тя го е занесла само да и коригират дължината на верижката. Обяснението било, че така се правело, защото не се знаело колко е стоял часовникът преди да се продаде (закупен е от друго място, не от въпросния часовникар). Ясно, че е гледал да вземе нещо допълнително, иначе няма логика, но реших да питам, да не би да изпускам някоя тънкост в занаята.
На мен този "специалист" ми е доста далече в момента, за негов късмет, но при първа възможност ще отида да го посетя.

Наздраве ::drinks::

Потребителски аватар
mashag
Новобранец
Регистриран: 13 02 2020, 13:40

Мнение от mashag » 13 02 2020, 14:19

sats написа:
15 01 2020, 21:53
До Bartek,
Правя едно уточнение, това се случва с часовника на жена ми. Тя го е занесла само да и коригират дължината на верижката. Обяснението било, че така се правело, защото не се знаело колко е стоял часовникът преди да се продаде (закупен е от друго място, не от въпросния часовникар). Ясно, че е гледал да вземе нещо допълнително, иначе няма логика, но реших да питам, да не би да изпускам някоя тънкост в занаята.
На мен този "специалист" ми е доста далече в момента, за негов късмет, но при първа възможност ще отида да го посетя.

Наздраве ::drinks::
По принцип го правят и продавачите, защото ако часовника е стоял прекалено дълго на витрина може и наистина батерията да е за смяна!
Пред жена Ви ли са сменили батерията? Тя съгласна ли е била или е отказала смяна? Върната ли е старата батерия на жена Ви след, като е сменена с нова? :?:

Потребителски аватар
spring_drive
Маниак
Регистриран: 15 05 2014, 10:01

Мнение от spring_drive » 13 02 2020, 21:14

Добре, какво пречи да се направи едно замерване на батерията и ако си е заминала, да се смени. Всеки нормален часовникар така действа. Клиентите често не са наясно със ситуацията. Стара батерия може да увреди саата. И кварцетата имат нужда от профилактика. Това решава личния лекар - часовникар. Като се съмняваш, сменяш го.
За да се върнеш към извора ще се наложи да плуваш срещу течението.....

Отговори

Върни се в “Часовникари, магазини, сервизи”