Кубче на Рубик

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите
Потребителски аватар
Veselka
Почитател
Регистриран: 21 08 2016, 17:12

Re: Кубче на Рубик

Мнение от Veselka » 08 12 2018, 21:14

phil05 написа:
08 12 2018, 18:09
::up:: :clap: само така, дръжте фронта!

Само сега да не се появи снимка на някоя колежка с кубче, че отиде... :(
Имаш късмет , че не си намерих кубчетата .
Сега няма да има снимка на кубче нито с, нито без колежка... ;)

ПП специално за теб щях да го снимам и разглобено. :)
Изображение

Потребителски аватар
georgieff21
Активен
Регистриран: 28 10 2018, 23:47

Мнение от georgieff21 » 08 12 2018, 21:37

Veselka написа:
08 12 2018, 21:14
phil05 написа:

:)) Айдее , некой го хванаха по .....

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 08 12 2018, 21:49

Veselka написа:
08 12 2018, 21:14
phil05 написа:

Айде сега, не си ги намерила... ;) . Я виж пак. После ще ги разглобяваме ::drinks::

Потребителски аватар
fivegood
МОДЕРАТОР
Регистриран: 20 10 2009, 10:06

Мнение от fivegood » 09 12 2018, 20:59

Това бг знаме, може ли да се направи с формула от наредено кубче или директно се реди. Директно си е леко зор ... ама стана де.

Изображение

Потребителски аватар
Mitko Yo
Активен
Регистриран: 28 09 2018, 10:39

Мнение от Mitko Yo » 10 12 2018, 11:24

fivegood написа:
09 12 2018, 20:59
Това бг знаме, може ли да се направи с формула от наредено кубче или директно се реди. Директно си е леко зор ... ама стана де.

Изображение

Директно си е зор, да... :))

Иначе има формула за това - ето една (само трябва да се съобразят цветовете - горната стена да е бяла, предната - зелена, дясната - червена):
Kilt (Scottish skirt)
U' R2 L2 F2 B2 U' R L F B' U F2 D2 R2 L2 F2 U2 F2 U' F2
Inverse: F2 U F2 U2 F2 L2 R2 D2 F2 U' B F' L' R' U B2 F2 L2 R2 U

(https://ruwix.com/the-rubiks-cube/rubik ... lgorithms/)
(Ето за всеки случай и линк за означенията, макар че предполагам, че е излишен - https://ruwix.com/the-rubiks-cube/notation/ :) )

Аз обаче го редя по бавния начин - първо трите кръста (зелен, бял и червен), след което просто размествам средите.
"...Forever trusting who we are
And nothing else matters..."

sci
Маниак
Регистриран: 31 03 2010, 17:32

Мнение от sci » 12 12 2018, 00:32

Аз имах през годините няколко и все за затрива някое някъде. Бях си купил едно "оригинално" но още с лепенките, което седи някъде на 2000км от мен. Видях темата преди няколко дни и ми се доигра, за това днес като видях в една дрогерия "новия" вариант без лепенките за 7 евро си го взех пак :) Изработката не е върха, върти се някак твърде лесно (предишното ми беше някак по-мазно), но бива. Сега остава да си припомня "как беше"...

Потребителски аватар
Mitko Yo
Активен

Мнение от Mitko Yo » 12 12 2018, 11:38

sci написа:
12 12 2018, 00:32
Аз имах през годините няколко и все за затрива някое някъде. Бях си купил едно "оригинално" но още с лепенките, което седи някъде на 2000км от мен. Видях темата преди няколко дни и ми се доигра, за това днес като видях в една дрогерия "новия" вариант без лепенките за 7 евро си го взех пак :) Изработката не е върха, върти се някак твърде лесно (предишното ми беше някак по-мазно), но бива. Сега остава да си припомня "как беше"...
;) Успех с припомнянето - забавлението е гарантирано!
Между другото, просто от любопитство - каква е марката на това кубче за 7 евро?
Иначе, "дървеното" усещане на оригиналния куб не може да се забрави, особено в сравнение с новите, по-леки и лесно въртящи се "спийд-кубове"... Оригиналното кубче не е много подходящо за скоростно нареждане (никак даже ::huh:: ), а по-скоро за докосване до онова време (~1978-1983 г.), когато изобретението на Ерньо Рубик е завладяло като магия света...

sci
Маниак
Регистриран: 31 03 2010, 17:32

Мнение от sci » 12 12 2018, 16:19

Моето има логото на Rubik's и е произведено от Jumbo Toys по лиценз. Цената му беше 17 евро, но тази седмица беше намалено на 7 в една дрогерия. Не е спийд куб определено :)
P.S. и в Амазон е намалено, явно толкова трябва да си струва:
https://www.amazon.de/dp/B014HOL1TI/ref ... 7133255252

Потребителски аватар
Mitko Yo
Активен

Мнение от Mitko Yo » 12 12 2018, 19:16

sci написа:
12 12 2018, 16:19
...
Да, това е от "официалните" кубчета - мисля, че този модел е пуснат на пазара през 2014 г.; по-добро е от "оригиналния модел", върти се малко по-бързо и след смазване - по-гладко, по-леко е и и пластмасата е по-фина. В официалния Рубик-сайт (и в нашия bezpanika) също се продаваше, но вече е изместен от т.нар. "спийд ГАН-Рубик" - Rubik-куб по технология на GAN.

Приятно кубиране! :)

Изображение

Barking Dog
Маниак
Регистриран: 10 02 2016, 11:29

Мнение от Barking Dog » 16 12 2018, 13:29

Откъде я изровихте тази тема от нищото?!
То дяволът, като си няма работа и само бели прави!!
Накратко събитията от последната седмица:
- чета си темата и си спомням с умиление как редях моето кубче по моя скоростен метод...удар в земята и бързо събиране на частите в правилната комбинация ::cool::
- вече ме сърбят ръцете, че трябва да се пробвам пак и съм отворил сайтовете за поръчка, така любезно предоставени ото колегите ::angry::
- точно е този момент пред погледа ми се материализира синковеца с оригинално кубче в ръце...лошо за него
- последва моментална експроприация и кубчето биде секвестирано в полза на главата на семейството ::angel::
- протестите на засегната страна от населението в нашата къща, бяха моментално потушени с политически обещания то типа: ще ти го върна след малко, ще ти купя друго по-хубаво и други
- сядам да уча аз формулите, ама нещо стар съм вече..за малко да прибегна да метода за скоростно редене от моето детство..
- след един ден упражнения и поглеждаме във интернета, кое как беше резултатът е следния:
- редим кубчета всякакви за време между 2.01 и 2.34 минути ( официално замерени от кварцов хронограф и два телефона)
- сега вече добил самочувствие, нещо пак ме хвана крастата да си купя часовник и лекичко пускам мухата на председателя на надзорния съвет вкъщи за един механичен хронограф... ::angel::
- резултатът е убийствен поглед от упор, тип пак ли почна...как да обясня че не съм спирал..
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 16 12 2018, 14:58

Barking Dog написа:
16 12 2018, 13:29
...
- сега вече добил самочувствие, нещо пак ме хвана крастата да си купя часовник и лекичко пускам мухата на председателя на надзорния съвет вкъщи за един механичен хронограф... ::angel::
- резултатът е убийствен поглед от упор, тип пак ли почна...как да обясня че не съм спирал..
...
Тц тц...Може ли така! Напълно погрешен подход. Ми ти си си постлал предварително с кубчето. По цял ден си играе и реди кубчета, а сега и механичен хронограф иска, пак да си играе се него...

Отиваш купуваш един стенен часовник кварце във формата на писана чиния и хронографа. Казваш: виж какъв красив часовник ти купих за кухнята. И за мен един малък. След това веднага се снишаваш, да не полети чинията и ако не полети, си готов :)) ::drinks::

Потребителски аватар
Mitko Yo
Активен

Мнение от Mitko Yo » 17 12 2018, 12:32

Barking Dog написа:
16 12 2018, 13:29
....
Много забавно и описателно представяне - всяка една картина все е дно ми е пред очите! :lol: ::yahoo::
Две минути си е добро постижение, дори и с "поглеждане" - за занимаващ се от няколко дни, който все пак не отделя по 10 часа дневно на това... :)

phil05 написа:
16 12 2018, 14:58
Отиваш купуваш един стенен часовник кварце във формата на писана чиния и хронографа. Казваш: виж какъв красив часовник ти купих за кухнята. И за мен един малък. След това веднага се снишаваш, да не полети чинията и ако не полети, си готов
И това изби рибата - изпитан и много полезен (а често пъти - единственият правилен!) метод за спечелване на одобрението на половинките! :lol:

Eто 2 полезни видео-линка - за основните техники относно използването на пръстите за скоростно въртене (т.нар. "finger tricks") и за полезни методи за "сглобяване" на кръста при метода Фридрич:
https://www.youtube.com/watch?v=FcHl5M_UZ84
https://www.youtube.com/watch?v=IWXpkfwimo0

A тук има малко забавни видеа - нареждане на кубчето на нестандартни места:
https://vimeo.com/228365593 - на път към Еверест
https://www.youtube.com/watch?v=MoFdppL0cx4 - при скок с парашут
https://www.youtube.com/watch?v=3EkN-QcfzAc - под вода

Нареждане на кубчето с нестандартни части на тялото:
https://www.youtube.com/watch?v=6VPUWhyX6U8 - с език (!), започва от 2:20
https://www.youtube.com/watch?v=zZCdtXDZ1O8 - с крака...

Забавлявайте се! ::up::

Barking Dog
Маниак
Регистриран: 10 02 2016, 11:29

Мнение от Barking Dog » 17 12 2018, 15:08

Offtopic: покажи
phil05 написа:
.......След това веднага се снишаваш, да не полети чинията и ако не полети, си готов :)) ::drinks::
то хубаво ги редиш тия съвети, ама давай цялата картинка, че да мога да взема информирано решение, както се казва..та какво правим ако се случи втората хипотеза..чинията полита с неизвестна, но много висока скорост в посока моята особа...
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 17 12 2018, 15:34

Barking Dog написа:
17 12 2018, 15:08
phil05 написа:
.......След това веднага се снишаваш, да не полети чинията и ако не полети, си готов :)) ::drinks::
то хубаво ги редиш тия съвети, ама давай цялата картинка, че да мога да взема информирано решение, както се казва..та какво правим ако се случи втората хипотеза..чинията полита с неизвестна, но много висока скорост в посока моята особа...
Ааа не знам. То със съвети не става, конкретни случаи много. Трябва опит и интуиция. Във всички случаи е по добре кубчето да се реди в тоалетната, ако искаш хронограф. Другия вариант е хронографа в тоалетната :)) .

Потребителски аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнение от fivegood » 11 02 2019, 16:02

Редите ли, редите ли? :lol: :lol:
Заиграх се напоследък.

Изображение

Потребителски аватар
Mitko Yo
Активен

Мнение от Mitko Yo » 11 02 2019, 19:25

Браво, колега, доста разнообразни играчки имаш... ;)
Иначе, редим безспирно: :lol:
Изображение

П.П. Това, което прилича на шурикен (зад скюба), не го бях виждал... Какво е? :)

Потребителски аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнение от fivegood » 12 02 2019, 11:07

Това е някакъв фиджет. Реди се елементарно, променя формата си и се върти доста приятно. Като куест предизвикателство - не става. :)
Ето снимка и на още две играчки от вчера. Миръра е мой, а 4х4х4 е на колегата:

Изображение

Потребителски аватар
Mitko Yo
Активен

Мнение от Mitko Yo » 12 02 2019, 12:45

Разбирам... :)
Аз за момента съм на ниво правилни геометрични фигури (войдът и пирамидата са най-екстравагантните ми играчки), но "мирърът" го заглеждам от доста време и може би, при определено прищракване в главата, ще взема да го пробвам и аз... :lol:

Иначе, 4-ката и 5-цата също са много забавни, но доста изнервящи, особено ако още не си научил някой метод за нареждането им. Моите си стоят с наредени модели и си "почиват", не ги закачам, за да си спестя нервите... :lol:
Тук идеите на руснаците/украинците наистина са най-достъпни и елементарни за заучаване:
https://speedcubing.com.ua/howto/4x4sch.php
https://speedcubing.com.ua/howto/5x5sch.php

:)

Потребителски аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнение от fivegood » 12 02 2019, 17:34

Миръра много ме кефи! Много по-трудно е, с това следене на размера на страните. Препоръчвам ти го да се мъчиш.
Моя е евтиния на Sheng Shou, но за себе си прецених че скъп куб има смисъл само 3х3х3. Всички останали се занимаваш значително по-кратко с тях, а пък качествто и на евтините е достатъчно добро.
Исках да питам за моя начин на нареждане на 3х3х3. Навремето като дете ме научи братовчед ми, но сега като ровя по разни схеми и не го срещам този начин и формули. Говоря за третия ред. Обикновенно това което виждам за третия ред е че първо правят жълтият кръст и съответно после жълтия цвят (OLL) и после пермутират насам натам ръбове и ъгли (PLL). Моето е нещо средно. Първо ориентирам ъгли на мястото им (което си е вид PLL), после ги ориентирам цветово (което си е вид OLL), после ако е останало още нещо за OLL и накрая се наместват ръбове (PLL). Просто никъде не го срещтнах това като посочен лесен начин за beginners, а за мен това си е точно такъв начин.

Потребителски аватар
Mitko Yo
Активен

Мнение от Mitko Yo » 05 03 2019, 18:10

fivegood написа:
12 02 2019, 17:34
Миръра много ме кефи! Много по-трудно е, с това следене на размера на страните. Препоръчвам ти го да се мъчиш.
Моя е евтиния на Sheng Shou, но за себе си прецених че скъп куб има смисъл само 3х3х3. Всички останали се занимаваш значително по-кратко с тях, а пък качествто и на евтините е достатъчно добро.
Исках да питам за моя начин на нареждане на 3х3х3. Навремето като дете ме научи братовчед ми, но сега като ровя по разни схеми и не го срещам този начин и формули. Говоря за третия ред. Обикновенно това което виждам за третия ред е че първо правят жълтият кръст и съответно после жълтия цвят (OLL) и после пермутират насам натам ръбове и ъгли (PLL). Моето е нещо средно. Първо ориентирам ъгли на мястото им (което си е вид PLL), после ги ориентирам цветово (което си е вид OLL), после ако е останало още нещо за OLL и накрая се наместват ръбове (PLL). Просто никъде не го срещтнах това като посочен лесен начин за beginners, а за мен това си е точно такъв начин.
Благодаря ти, е го пробвам по-натам... :) Ако не се занимнаваш състезателно с кубове и други пъзели, скъпи харчове са излишни за всичко над 3х3, съгласен съм с теб (то и за 3х3 е под въпрос, но да кажем, че ако си се повманичаил - О.К. да дадеш едни 35-60 лв. за кубче).
За посочения от теб метод за нарежане на последния (третия) слой - не ми е попадал като информация. Ето това е нещо подобно, струва ми се:
https://www.speedsolving.com/wiki/index.php/Edges_First

А ако имаш време и мерак - пробвай някой нов от тези методи за редене:
https://www.speedsolving.com/wiki/index ... of_methods

;)

Отговори

Върни се в “Други хобита”