Ножове - фен тема

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите
blr
Маниак
Регистриран: 12 05 2012, 15:43

Re: Ножове - фен тема

Мнение от blr » 13 04 2019, 23:02

Да, осведомих се за стоманата D2. По принцип не оставям за дълго мокър нож, дори и в кухнята, особено ако с него е рязано нещо кисело, като лимон, домат, ябълка...

ПП: С какво си заточате ножовете? Аз, след като купих малко по-хубави ножове за кухнята се научих да точа на камък. Имам един двустранен KAI 300/1000 (май е китайски), който ми върши работа. За финно заточване лепнах едно парче от войнишки колан на дървено трупче, намазано с полирпаста. С тези прости уреди точа кухненските ножове за 5 минути, така че да режат касова бележка.

Потребителски аватар
kirilov13
Новобранец
Регистриран: 10 04 2019, 16:54

Мнение от kirilov13 » 13 04 2019, 23:22

blr написа:
13 04 2019, 23:02
Да, осведомих се за стоманата D2. По принцип не оставям за дълго мокър нож, дори и в кухнята, особено ако с него е рязано нещо кисело, като лимон, домат, ябълка...

ПП: С какво си заточате ножовете? Аз, след като купих малко по-хубави ножове за кухнята се научих да точа на камък. Имам един двустранен KAI 300/1000 (май е китайски), който ми върши работа. За финно заточване лепнах едно парче от войнишки колан на дървено трупче, намазано с полирпаста. С тези прости уреди точа кухненските ножове за 5 минути, така че да режат касова бележка.
В същност, ако не си маниак на тема ножове и заточване, това си е достатъчно.
Аз пък, тъкмо в кухнята не вкарвам хубави и скъпи ножове, защото там друг царува. :lol:
За кухненските ножове използвам само и единствено финна Индия на Нортън - един прекрасен инженерно планиран камък.
А за лично моите ножове тези:
Изображение
Финната Индия е големия в ляво.

jungleraver
Активен
Регистриран: 27 04 2016, 11:32

Мнение от jungleraver » 13 04 2019, 23:34

В тази връзка, къде в София мога да си занеса ножката да ми я заточат, ама както си трябва - с внимание и правилните пособия, не че е нещо особено - Ganzo fh31 ама ми е интересно какъв ще е резултата от процедурата?

blr
Маниак

Мнение от blr » 13 04 2019, 23:36

Царуването в кухнята е ясно, но грижата за ножовете ми е поверена напълно, а и аз не понасям тъп готварски нож. Опасно е.

ПП: Това на снимката система с фиксиран ъгъл ли е? Гледах нещо подобно, но ми се стори прекалено пипкава работа. С камъка се научих да държа ъгъл бързо и по моите скромни разбирания работи отлично.

Потребителски аватар
kirilov13
Новобранец

Мнение от kirilov13 » 14 04 2019, 00:29

blr написа:
13 04 2019, 23:36

ПП: Това на снимката система с фиксиран ъгъл ли е? Гледах нещо подобно, но ми се стори прекалено пипкава работа. С камъка се научих да държа ъгъл бързо и по моите скромни разбирания работи отлично.
Да колега, това е система с фиксиран ъгъл DMT The Aligner - DELUXE. В същност си е по-мързелив вариант за заточване, използват се пластини с различни по големина диаманти, работи при абсолютно всички стомани, закалени на голяма твърдост и не ангажира вниманието със следене за ъгъла на заточването.
jungleraver написа:
13 04 2019, 23:34
В тази връзка, къде в София мога да си занеса ножката да ми я заточат, ама както си трябва - с внимание и правилните пособия, не че е нещо особено - Ganzo fh31 ама ми е интересно какъв ще е резултата от процедурата?
Колега, Ganzo fh31 си е доста симпатично ножче и също е с Д2 стомана (е, предполагам китайски еквивалент на Д2) и ако е правилно термообработена си е сила. За София не мога да препоръчам точилар, освен ако не познаваш някой от ножарските форуми.
Бих могъл да ти го заточа, разбира се ако решиш, че си заслужава разходите за Еконт до Димитровград и обратно.
А, и за услугата ще черпиш една виртуална бира. :)

blr
Маниак

Мнение от blr » 14 04 2019, 00:40

Ясно. А това строп-че откъде го взе? Много симпатично изглежда. Моето е самоделка и е супер грозно, а няма и оформена дръжка, т.е. дъска с кожа и (прдполагам) същата зелена паста. Всъщност, това е уреда, който ползвам най-често. Установих, че камъкът често не ми е нужен ако не става въпрос за силно затъпен нож. Отне ми известно време да настоявам пред любимата да не реже директно върху каменния плот в кухнята, а да използва дъски, което силно подобри състоянието на ножовете.

Потребителски аватар
kirilov13
Новобранец

Мнение от kirilov13 » 14 04 2019, 00:53

Колегата Центурион от Блейд форума ги изработва. Двустранен строп от едната страна с лицева кожа, от другата опакова и на съвсем хуманна цена.

blr
Маниак

Мнение от blr » 14 04 2019, 01:20

Може ли контакт с човека? С удоволствие бих си поръчал нещо такова, особено щом е от български майстор. Не съм член на въпросния форум и не бих искал да се регистрирам специално за целта.

jungleraver
Активен
Регистриран: 27 04 2016, 11:32

Мнение от jungleraver » 14 04 2019, 09:05

kirilov13 написа:
14 04 2019, 00:29
jungleraver написа:
13 04 2019, 23:34
Колега, Ganzo fh31 си е доста симпатично ножче и също е с Д2 стомана (е, предполагам китайски еквивалент на Д2) и ако е правилно термообработена си е сила. За София не мога да препоръчам точилар, освен ако не познаваш някой от ножарските форуми.
Бих могъл да ти го заточа, разбира се ако решиш, че си заслужава разходите за Еконт до Димитровград и обратно.
А, и за услугата ще черпиш една виртуална бира. :)
Мерси много за офертата друже, ако не се обади някой от София - ще ти го пращам, то най-добрия вариант е някой да ми покаже как става, и да се мъча сам. Иначе ножката наистина си я бива, сравнена със чикийките по оръжейните магазини на тези цени е около 3 пъти по-пипната. Не ми излиза от джоба, всеки ден се намира приложение за нея, но сега като съм я носил известно време, започнах да се чудя дали fh21 не е бил по-удачния избор заради това, че е по-компактен.

blr
Маниак

Мнение от blr » 14 04 2019, 11:21

jungleraver написа:
14 04 2019, 09:05
... то най-добрия вариант е някой да ми покаже как става, и да се мъча сам.
Аз преди време се научих да си заточвам ножовете сам. Купих си един двустранен камък и с гледане на 2-3 видеа и тренировка на стари ножове се получи. Сега мога да докарам всеки нож вкъщи да реже тънка хартия в рамките на 5-6 минути. Според мен никак не е трудно, но е добре да имаш стар нож за тренировка. Алтернативно, виж какво е показал kirilov13 по-горе, т.е. система с фиксиран ъгъл. По-скъпо е от обикновен камък (има и много скъпи японски камъни), но не изисква усвояване на техника.

Потребителски аватар
kirilov13
Новобранец

Мнение от kirilov13 » 14 04 2019, 13:00

Изображение
Един американец и един китаец. ;)

Франко
Новобранец
Регистриран: 27 07 2018, 21:26

Мнение от Франко » 14 04 2019, 13:28

Съвсем без пособия не става ИзображениеИзображение

Изпратено от моят Mi A2 с помощта на Tapatalk

blr
Маниак

Мнение от blr » 14 04 2019, 21:49

Имате много сериозни пособия. Явно заточването също си е табиет, а може би и отделно хоби. Аз имам един двустранен камък (400/1000) и строп. Предполагам, че ако добавя и още един камък, примерно 3000 нещата ще се получат още по-добре, но за кухненските ножове едва ли си струва, а и фините японски камъни са си пари.

ПП: четох някъде, че специално за стомана D2 не се препоръчва минаване през фини камъни, а направо от по-едри към строп защото се замазвало острието. Не знам колко е вярно, но тръкнах моето ножче на 1000 и после на кожата и се заточи добре. Реже без проблем касова бележка по диагонал.

Франко
Новобранец

Мнение от Франко » 14 04 2019, 22:03

За заточването на Д2 има значение каква и е термообработката, но принципно е така - до 1000 и после на строп.

Изпратено от моят Mi A2 с помощта на Tapatalk

blr
Маниак

Мнение от blr » 14 04 2019, 22:38

Значи съм го уцелил, поради липса на пособия. Ножът (Manly Peak) наистина се заточи добре, не че и преди беше тъп.

Потребителски аватар
kirilov13
Новобранец

Мнение от kirilov13 » 15 04 2019, 11:03

blr написа:
14 04 2019, 22:38
Ножът (Manly Peak) наистина се заточи добре, не че и преди беше тъп.
Айде, колега, и ти се плъзна по тази плоскост. :))
Ножовете и заточването им са голяма болест. Също като часовниците...

Потребителски аватар
fivegood
МОДЕРАТОР
Регистриран: 20 10 2009, 10:06

Мнение от fivegood » 15 04 2019, 12:02

Темата със заточването е буквално необятна. От пособия за заточване до техники и т.н. Имам доста неща за заточване натрупани през годините - диаманти на DMT, Tri-Angle на Spyderco, Norton комбинирана Индия, Тyrolit, разни други керамики, рубини, от естествентите - критски камък, арканзаски, тюрингски и т.н. Най-много и най-усшено съм ползвал Tri-Angle на Spyderco. Напоследък все повече опитвам заточване на ръка, основно на комбиниранта Индия. На ръка заточвам разни кухненски и работни ножове за по-бързо, но ако искам хубав и симетричен ръб за джобните ми ножове тогава задължително ползвам Tri-Angle. Tri-Angle не е панацея сред системите с фиксирани ъгли, но за мен тя е достатъчна. Разполагам и с Ultra Fine керамиките ако искам много фин грид, а и съм си намерил побългарен вариант за по-голям грид за препрофилиране, тъй като Medium керамиките са прекалено финни за това.
Стропове и диамантени пасти също съм си правил и тествал през годините. Напоследък минавам без тях.
Точенето си е изкуство, което изсиква много време и опити, така че с едно показване няма как да стане. Освен това всеки сам трябва да намери това което му е удобно като ситема, камък и техника. Каквото и да четеш и да ти покажат, не пишнеш ли с ръка да опиташ не е същото.

blr
Маниак

Мнение от blr » 15 04 2019, 16:44

kirilov13 написа:
15 04 2019, 11:03

Айде, колега, и ти се плъзна по тази плоскост. :))
Ножовете и заточването им са голяма болест. Също като часовниците...
Май има нещо такова :). Те нещата започнаха съвсем невинно, след поредното порязване в кухнята с тъп, хлъзгащ се нож, реших да изхвърля всичко и да купя поне що-годе прилични ножове. Старите бяха някакви Икейски меки тенекета, бая изтормозени вече. След малко четене на ножарските форуми обзаведох кухнята с един Викторинокс и две Трамонтини от Премиум-серията. Пък като влязох по форумите си харесах и Менли-то...
Та след като ги купих, есетествено трябваше и нещо свястно за заточване да се намери... и така. Надявам се да не се разболея и на тая тема, че много ми станаха "болестите", а джобът бързо олеква.

Франко
Новобранец

Мнение от Франко » 15 04 2019, 20:54

Ножовете са по-евтина краста ::angel::

Потребителски аватар
kirilov13
Новобранец

Мнение от kirilov13 » 16 04 2019, 19:05