Ножове - фен тема

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите
Потребителски аватар
alex_slav
Маниак
Регистриран: 24 07 2013, 20:17

Re: Ножове - фен тема

Мнение от alex_slav » 09 06 2019, 18:22

Pfote2 написа:
08 06 2019, 17:57
Този от снимката: 30 05 2019, 19:13

Още го има:
https://lennertz.de/laguiole/amboina-do ... amast?c=76
Аз ли не виждам или нищо не пише по същество като вид стомана, твърдост е такива неща.
А това не е нещо за 30-40 евро все пак.

Не знам кой луд ще даде 350 евро за къстъм български нож... за толкова ще взема японски къстъм

Pfote2
Маниак
Регистриран: 23 07 2011, 07:53

Мнение от Pfote2 » 09 06 2019, 19:27

цитат: Аз ли не виждам или нищо не пише по същество като вид стомана, твърдост е такива неща.
Ausführung/Klinge/клик на Damaststahl - там е информацията; още по-подробно клик на zum Lexikon.
---
А също и най-горе клик на зеления надпис Damаststahl - отваря се същото.

Pfote2
Маниак

Мнение от Pfote2 » 10 06 2019, 14:10

Днес имам отговор от Д-р Леннертц. Поправката е действително безплатна. Добре, че стана дума във форума, иначе даже нямаше да прочета условията. Тинко беше прав.
Трябва сега да пратя ножа на фирмата Laguiole en Aubrac с кратко описание на дефекта.
Това ще стане утре. Като имам резултат, ще съобщя във форума. Това е до тук.

Потребителски аватар
kirilov13
Напредващ
Регистриран: 10 04 2019, 16:54

Мнение от kirilov13 » 10 06 2019, 22:41

alex_slav написа:
09 06 2019, 18:22

Не знам кой луд ще даде 350 евро за къстъм български нож... за толкова ще взема японски къстъм
Защо, колега, мислиш, че за тази сума японския нож ще е нещо по-добро от нож от български майстор? Не говорим за костенски сойки или габровски чекийки, а в случая за сгъваем нож, с острие от премиум прахова стомана и скали от стабилизиран мамутски молар. В България има доста доказали се майстори, работещи на световно ниво и за съжаление много от тях продават произведенията си само извън страната. Други пък, като въпросния Тинко има тук толкова поръчки, че се чака за негов нож над половин година. Но ще ти направи нож, който ще служи и на децата ти.
А за посочената сума, японския майстор ще ти направи нож от синя стомана и дръжка от тис, като стойност евтини, но ще струва скъпо заради името и традициите.

Потребителски аватар
Lamer
Маниак
Регистриран: 22 02 2010, 19:39

Мнение от Lamer » 10 06 2019, 22:57

Какво е стабилизиран мамутски молар?

Потребителски аватар
kirilov13
Напредващ

Мнение от kirilov13 » 10 06 2019, 23:20

Кътник от мамут.
Оцветява се в дълбочина и се стабилизира със смола.
Изображение
И се получават такива ми ти неща:
Изображение
Изображение
Снимките са от нета,аз за мое съжаление нямам такива хубавини.

И едно уточнение, в същност не зная какви са цените на ножовете на Илиян. Просто разговора се завъртя около цената на Лагойола на колегата. Възможно е цената да е много по-голяма, защото произведенията му са съпоставими с творбите на световно известните майстори. Не съм виждал нож на майстора на свободна продажба.

Франко
Напредващ
Регистриран: 27 07 2018, 21:26

Мнение от Франко » 11 06 2019, 11:31

Само ще вметна, че при последните ми разговори с Тинко и Илиан, и двамата казаха, че не приемат поръчки - единия има за изпълняване поръчки за над година и половина напред, а другия сменя нацяло начина си на работа - не работи по поръчка - прави каквото реши и продава ( то и другия натам се е ориентирал).

Pfote2
Маниак

Мнение от Pfote2 » 11 06 2019, 20:21

Покажете една ножка от тези - да видя. Белки си купя и такава.
Пише изображение, изображение, ама изображението май го няма. Сложете една поне.
А иначе аз изпратих днес ножа във Франция за гаранционна поправка. Сега чакам.

Потребителски аватар
alex_slav
Маниак
Регистриран: 24 07 2013, 20:17

Мнение от alex_slav » 11 06 2019, 20:32

kirilov13 написа:
10 06 2019, 22:41
alex_slav написа:
09 06 2019, 18:22

Защо, колега, мислиш, че за тази сума японския нож ще е нещо по-добро от нож от български майстор? Не говорим за костенски сойки или габровски чекийки, а в случая за сгъваем нож, с острие от премиум прахова стомана и скали от стабилизиран мамутски молар. В България има доста доказали се майстори, работещи на световно ниво и за съжаление много от тях продават произведенията си само извън страната. Други пък, като въпросния Тинко има тук толкова поръчки, че се чака за негов нож над половин година. Но ще ти направи нож, който ще служи и на децата ти.
А за посочената сума, японския майстор ще ти направи нож от синя стомана и дръжка от тис, като стойност евтини, но ще струва скъпо заради името и традициите.
Мисля, че сам си отговори на въпроса с последното изречение.
За това и Ролекс не е като някои други марки да не давам конкретни примери.
А това, какво ще ми направи японския майстор не бъди толкова сигурен. Дори да не е точно същата сума, а с 20-30% отгоре, пак няма да има много общо с на българските майстори. Аз имам шир потреба Mcusta и съм я сравнявал с доста марки и няма абсолютно нищо общо като изработка, точност и т.н.
Просто е несериозно да се сравняват японски с български майстори ножари.
И до ден днешен няма по-добри от тях в тази сфера, нито някой вади ножове с твърдост по 66-67HRC.

Когато видиш и разгледаш автентичен самурайски меч на около 200 години от 10см ще разбереш за какво говоря.

Можем да говорим и за кухненски ножове, аз не виждам нищо като конкуренция на японеца като цена-качество, едно време имах немски, на които в последствие се научих да точа и заминаха.
Ако потърся някой бг майстор, като нищо ще ми обяви по-висока цена за същото качество отколкото са идентични ножове в Япония.

Потребителски аватар
kirilov13
Напредващ

Мнение от kirilov13 » 11 06 2019, 21:29

Прав си за себе си колега.
Щом си достигнал нивото да плащаш за име и традиции, поздравления. Аз най вероятно никога няма да докосна самурайски меч на над 200 години, макар че разговора започна за сгъваеми ножчета. Предпочитам да платя за нещо от доказана стомана и отлична термообработка, което да ми служи дълго и безотказно, пък било то и от не много известен майстор от род без традиции в областта, но пък кадърен.
А, и същия този Тинко постига твърдост на стомана REX 121 над 67 HRC. Твърдомера е до 67 и изписва че твърдостта е по-голяма.

Потребителски аватар
seiko
Активен
Регистриран: 02 08 2011, 11:55

Мнение от seiko » 12 06 2019, 12:55

Ееех, тия твърдости, тия твърдости! :))

А, японците са си японци, но и Тинко не е по-долу от тях, пък и не само той от българските майстори. :clap:

Те тоя нож го е правил Тинко, по мой проект и твърдост да искаш само - между 69 и 70 HRC отчита твърдомера. :))

Изображение

Изображение
– Човек трябва да иска малко, за да може да плати цената. (Баба Ванга)

Франко
Напредващ
Регистриран: 27 07 2018, 21:26

Мнение от Франко » 12 06 2019, 14:40

Pfote2 написа:
11 06 2019, 20:21
Покажете една ножка от тези - да видя. Белки си купя и такава.
Пише изображение, изображение, ама изображението май го няма. Сложете една поне.
А иначе аз изпратих днес ножа във Франция за гаранционна поправка. Сега чакам.
Снимките се виждат, но ако напишеш във ФБ "ilio knives" ще видиш доста от произведенията на Илиан, а на Тинко: http://tinkoknives.com/http-tinkoknives ... a/?cat=429 и http://tinkoknives.com/http-tinkoknives ... a/?cat=405
Ще спомена, че не само Илиан и Тинко правят прекрасни ножове в България - има още доста, много кадърни майстори.

Потребителски аватар
fivegood
МОДЕРАТОР
Регистриран: 20 10 2009, 10:06

Мнение от fivegood » 12 06 2019, 15:02

През последните 10 + години нещата много се промениха в България по отношение на авторските ръчно направени ножове. Навремето и аз бях предубеден, но наистина в момента има доста майстори в България на много високо ниво. Освен цитираните имена има и други, но няма смисъл да се изброява, за да не се обиди някой пропуснат. А и все пак е въпрос и на вкус. До голяма степен помогна и отворенността на пазарите и достъпа до всякакви материали - от супер хай-тек нови стомани, до екзотични материали за дръжките. Да не говорим че и много майстори на самите материали, като стабилиирани дървесини и гриндери също правят невероятни неща. Нека продължават все така! ::up::

Pfote2
Маниак

Мнение от Pfote2 » 12 06 2019, 16:44

Действително чудесни неща. Благодаря.
---
Между другото унгарската чобанска ножка дойде. Дължина на острието 9 см. Крайна цена с транспорта (UPS 15 Евро) - 64 Евро:
Изображение

Потребителски аватар
stoqnmonev
Активен
Регистриран: 31 10 2013, 14:18

Мнение от stoqnmonev » 18 06 2019, 19:46

Хайде да се похваля и аз с едно Киридаши, произведено в България😊Стоманата е 440В,дръжката е орех, ножа е по изцяло мой дизайн и чертеж😊Майстора е прохождащ, но според мен е с голям потенциал. Закален е при Тинко, стоманата също е от него. Финиша на дръжката е с датско масло. За жалост все още не изпробвал функциалността на ножа, за да споделя мнение как се държи на домакинската дъска,но мисля, че ще е добре, при условие, че държан само с два пръста, реже лист хартия с лекота.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Отговори

Върни се в “Други хобита”