Аудиофили

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

Re: Аудиофили

Мнениеот phil05 » 29 11 2017, 01:06

Добро захранване и траф също си тежат, както и добро крайно стъпало и охлаждане, стига да не се прекалява само за фасон.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот senna » 29 11 2017, 12:14

Ами не, не е клише. Ама хич даже не е. Вальо е абсолютно прав, че за да се напълнят кондензаторите е необходимо истинско захранване, а то няма как да не тежи. Трябват си жица и намотки, не става само със станиол. :)
Пет каналният усилвател Rotel RMB-1075 THX-Ultra тежи 18 кг. и тороидалният му трансформатор е 60% от тежината на усилвателя.
https://hometheaterhifi.com/volume_8_3/ ... -2001.html
Изображение
Изображение
Изображение
Съвсем друг е въпроса, ако тежината е резултат, не от тежест на поставените вътре компонентите, а е камуфлажана, и идва от неща без връзка със схемата, охлаждането и работата на стъпалото. Но това вече е измама, пак не е клише. :)
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Lamer » 29 11 2017, 13:15

Конкретния Rotel съм го слушал и за мен е много далеч от верен звук. Преекспонирани високи, които с ярки ОТ започват да бъркат в мозъка още на 10-тата минута. С някои мътни ОТ от по-далечното минало, може да звучи по-търпимо, но по никакъв начин не ми е интересен. Нито може да бъде еталон за нещо.
Ти слушал ли си някой от изброените усилватели и ОТ или си преразказваме истории?
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот senna » 29 11 2017, 14:13

Очевидно не съм слушал с твоите уши, защото обикновено това действие го извършвам с моите. :))
JBL E90 според теб "мътни" ОТ ли са?
Така цитираният лекичък Creek 4330 MKII (който наистина звучи много добре при съответстващо на класа му подбиране на останалите компоненти)
Изображение
може и да свирне някак си, включен в ОТ с номинална мощност от 40W, но горепосочените колони няма начин да ги "разклати", така че да звучат дори и на минималният им потенциал (при това те съвсем не са от най-високият клас). То и затова тежи толкова, колкото. :)
А "верен" звук може да има само при слушане на изпълнение на живо без микрофон и допълнително усилване. Всичко останало е въпрос на индивидуална биология и чувствителност на слуха.
Така, че нито разказваме, нито преразказваме, че и клишета не разбиваме. Просто обосновано съпоставяме реално измерими физични параметри вкл. и тегло.
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Liani » 29 11 2017, 15:23

Да, трябва си тежки със сигурност. Винаги има изключения, но по-принцип захранването си тежи доста. Отделно стабилната конструкция за елиминиране на вибрациите и добрите охладители. Има и още неща, които допринасят по-голямото тегло.
А основното е човешкия слух, който непрекъснато се развива и става все по-обигран с времето, ако разбира се човек е аудиофил. Ясно е, че всеки приема различно звука.
При говорителите, там според мен е малко по-сложно и може в някакъв момент, по-лекото да свири по-добре, ако не говорим за огромни разлики в размерите.
Liani
Активен

Мнениеот mitadoc » 29 11 2017, 16:31

Lamer написа:Конкретния Rotel съм го слушал и за мен е много далеч от верен звук. Преекспонирани високи, които с ярки ОТ започват да бъркат в мозъка още на 10-тата минута. С някои мътни ОТ от по-далечното минало, може да звучи по-търпимо, но по никакъв начин не ми е интересен. Нито може да бъде еталон за нещо.
Ти слушал ли си някой от изброените усилватели и ОТ или си преразказваме истории?

Хайде по-спокойно,колега. Това кой как чува звуците, си е изцяло индивидуално и субективно. Никой не може да каже кой звук е по-чист за неговите уши или по-хубав. Все едно да борите кое кюфте е по-вкусно... :)
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот CapMa_B_MpaKa » 29 11 2017, 16:36

Особено значение има носителя, колоните и типът музика, но там нещата са много субективни
Аватар
CapMa_B_MpaKa
Почитател

Мнениеот Lamer » 29 11 2017, 17:52

senna написа:Очевидно не съм слушал с твоите уши, защото обикновено това действие го извършвам с моите. :))
JBL E90 според теб "мътни" ОТ ли са?

Честно си признавам, че не съм слушал въпросния JBL. Но, съм слушал няколко модела на марката, включително, много по-високо позиционирани и са ...пълна скръб. Не са мътни, а са направо трагични. Сега разбирам каква е твоята камбанария.
За да не водим излишни, напълно безсмислени спорове, предлагам да скочиш до Аудио Арте. Да помолиш да ти пуснат един произволен Епос+ Creek Destiny, ако няма, може и Evolution, какъвто имат. Мисля си, че след това няма да има повече смисъл да спорим.
За да не решиш, че се правя на интересен, ще разкажа кратичко какъв е моя опит. От времето, когато зададох въпрос тук, за едни ОТ, купих 4 чифта и преслушах десетки нови и стари ОТ. Първо започнах с Tannoy Mercury V4i, минах през Wharfedale Diamond 9.6, за да стигна до Epos M22. Всъщност Епоса май беше преди Wharfedale, но това няма особено значение. Последният чифт, който купих, е Leema Acoustic Xone. Сега се точа на едни ProAc, но няма къде да ги завра, трябва нещо да елиминирам. Наслушах се на JBL, Cerwin Vega Canton, Klipsh, Magnat, Q acoustic, Mordaunt Short, Focal, Dali, Dynaudio, Cabasse и какво ли още не, включително DIY
В началото всичко ми харесваше. В последствие останаха много малко, които да ми харесат. Единствените огромни и тежки ОТ, които съжалявам, че не купих бяха Cabasse, не помня точния модел. Изясних си доста нещо, по трудния начин. Не, че не съм изчел всичко, което пише по нашите форуми, както и безброй ревюта, класации, сравнения.
Има огромни ОТ, които звучат уникално, но обикновено струват половин гарсониера и естетично не се връзват с критериите ми.
За усилвателите-колко купи, колко подарих, вече нямам представа.Единствения кютук, който пазя, е Onkyo Integra 8690, имам някакъв сантимент към вградения му ЦАП. NAD 3100 също го пазя, а дали ще го слушам някога пак, силно се съмнявам. Правих му и профилактика...пак си е мътна работа. Най-отвратителен звук успя да извади един бивш флагман на Yamaha, а именно А 1020. Дарих го за една благотворителна кампания в аудио форум, заедно с един Cambridge audio A300. Няма да се спирам в подробности на marantz, philips aiwa, technics, няма и смисъл. След като минах през японската ширпотреба, подхванах британската. Там има доста приятни попадения, но и много посредствени. На Nad ще се спра специално, защото са по-особена история и като цяло ми харесват. С ярки колони като Epos звучат много приятно. Не уморяват, басът е просто покъртителен. Сравни ли се обаче с Creek... туш. Все едно друг оркестър свири, с повече инструменти. Сцената е по-широка, всеки инструмент се чува ясно и отчетливо. Е няма го разбумтян бас, има много музика. Все пак, един класически NAD 3020 ще си оставя за винаги. В момента въртя Arcam Diva A85, Audiolab 8000A с Епос и Myryad Z240 с Leema Xone, за които много дълго време търсих нещо подходящо. Действително, има уникални усилватели по 40, че и повече килограма, но далеч не всичко тежко свири.
Това изобщо не отговаря на истината.
Сдобих се, разбира се, с ...доста CD плеъри, с най различни ЦАП, най-хвалените :)) Най-много ми харесва PCM 1701 и PCM 58. Филипсовия TDA 1541A , нещо не ми харесва, колкото го хвалят. Но разликите са минимални. Не минах, разбира се без 3 външни ЦАП Musical Fidelity, cambridge audio и Creative, с Делта-сигма. Както и универсален плеър oppo. SACD звучи потресаващо добре, нищо че много народ го плюе.
В заключение искам да кажа следното. Разбрах, че акъл за аудио е най-добре да не се дава. Всеки си има уши и глава. Много "съветници" нямат идея за какво съветват. В килограми и свирня нямат нищо право пропорционално.
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот phil05 » 29 11 2017, 18:19

Вярно тези нямат край, също като с часовниците :). Да оставим настрана качеството на звука, обективно, или субективно. Въпросът с теглото е донякъде технически, а и въпрос на качество на изработка и материал на целия компонент. Ако не се прекалява в посока комерсиално омагьосване с килограми, това рекох и аз.

Creeк знаят какво правят и със сигурност могат много с малко. Но и Krell знаят какво правят и правят чудовища по 300 кг. Всяко нещо има предимства и недостатъци, а пък за звука да не говорим. И на мене ми е харесвал много звука на малък хай-енд усилвател само 2 х 20 вата, какъв беше, приказка, далеч по добре от всякакви именити чудеса. Но зависи и кой какво слуша и как му харесва.

Аз пък сега си слушам скромно с един предусилвател и дуал моно стъпало Онкьо, не кои да е ::angel::. Не знам колко тежи стъпалото, ама много. С колони, щото са наистина колони Т+А и дума да не съм чул за звука! ::angel:: :lol:

Изображение
Изображение

Голямата мощност и голямо захранване и кондензатори не са да се слуша силно, а са преди всичко резерв за наистина голяма динамика. Може да се появи само 2 пъти в каквото се слуша стига. Ама това го знае предполагам всеки, който се отнася поне малко по разни музики. Голям симфоничен оркестър на живо има динамика 100 -120 дб, рок концерт и той там някъде, но при него общото ниво във времето по в горния край. Хубав аналогов запис на същото нещо е хайде да речем 70 - 80 дб, разлика "между тихо и силно". Интересното е при симфоничен оркесър, или някое по спокойно парче. Слушаш си нормално с не повече от 1 ват на канал, а като дойде стръмно фортисимо? Само 10 дб разлика в записа са 10 пъти по висока мощност, а 30 дб са вече 1000 пъти повече по мощност :shock:, и така нататък, откъде такава мощност, че и захранване за нея, че и бързо и навреме, без закъснение, ианче ще клекне? Това чисто теоретично, че има и друго, но все пак дава представа и идея за какво му е много мощност и захранване. Ето даже и на "чистачките" на Онкьото са написали :wink:.

Лошото е, че свикнахме на все "много качествени" записи, но без истинска динамика и разлика между тихо и силно, ниско и високо ниво. А там е една от тайните на качеството и приближаването до живия звук.

Да използувам случая да се похваля, най накрая събрах Ревоксите където трябва :)) Ето още един готов проект ;), на един приятел и колега съфорумец, реализиран до край. Но този колега повече си чете и се обажда много рядко, а напоследък даже хич.

Проектът е възпроизвеждане и изработка, до най малки детайли и финиша, на този оригиналния рак на Revox за тези компоненти, рядка птица. Не е само един прототип, той направи малка серия, та се докопах до един. Сглобява се в два варианта, може долу да е шкаф за плочи, без последния компонент долу. Това е чекмедже за дискове, още не съм му сложил дръжка не знам каква.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

И Вили Щудер на времето не е правил много сметка за теглото, материалите и разходите на Ревоксите, нищо че кондензаторите му боклук, но откъде да знае човека, станало ясно след 30 - 40 години. Тия моите държат още. Тоя тунер е някакво безумие вътре на 3-4 етажа, но пък като приемник и аудио е... И цялата работа като звук...да кажем не е зле :))
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот senna » 29 11 2017, 19:41

Lamer написа:В заключение искам да кажа следното. Разбрах, че акъл за аудио е най-добре да не се дава. Всеки си има уши и глава. Много "съветници" нямат идея за какво съветват.

Е, тук си прав вече!
Натрупал си сериозен опит ::thumb:: , макар и по трудният, или по-скоро "скъпият" начин. В кавички, защото "скъпо" е също относително понятие, но да кажем, че системата на проба-грешка докато си намериш "твоят" звук, винаги е неоправдана, като разход не само на финанси, а и на време, което пак си е финанси. :)
Не ме разбра обаче. Нямам претенции към съотношението качество/цена, нито към това тежест/качество на една озвучителна система. Моят опит е дългогодишен и трудно ще се събере в един пост, но накрая пак съм там, откъдето и започнах май, или до някакво що годе приемливо за слуха ми стерео HiFi озвучаване на едни 90 куб. метра затворено пространство. :)) Е90 на транзисторно стъпало с възможност да им "нахрани" импеданса имат абсолютно достатъчна рязкост, която мен ме задоволява напълно. На лампа "мажат", а "прехраниш" ли ги се държат, като всяко друго преяло ОТ. И точно за това говоря, правилно подбраните компоненти не са гаранция, че ще удовлетворят точно твоят слух, но са някаква теоритична предпоставка това да се случи евентуално. Аз лично пасувам от известно време, защото ми писна да се въртя в един омагьосан кръг на постоянни сравнения, подобрения, промени и подмени, от който кръг трудно се излиза, даже въобще не се излиза. :)
Дискусията тръгна не от сравняването на звученето на или по-точно чуването на различни варианти системи, а от това, с каква категоричност самият ти обяви съотношението тежест/качество за клише и мит. Нещо, което не е така според мен. Опитах се да обоснова доводите си срещу това твое мнение на разбираем език. 40W стъпало с 40W OT. Висок клас и двете. Хубав динамичен звук. Стъпалото тежи толкова, колкото му трябва и е значително по-леко от другото, което има 120W на канал. Свързано обаче с 110W OT... става мазало, т.е. леко е. :) Лично аз предпочитам мощността на системата да не е под 100W в моите си 90 кубика и то не, че ще слушам силно. Приел съм за себе си, че по-мощната система ми дава по-добро качество при слушане на по-слаби децибели. Пак да повторя, по-голямата мощност изисква по-мощно захранване, което чисто физически тежи повече защото такава е технологията за производство на трансформаторите, изисква и по-голяма топлообменна повърхност, а от тук и по-тежки радиатори. Щом условията при теб позволяват качествено озвучаване със 40W система, прекрасно. Но ако решиш да увеличиш мощността, дали ще успееш да постигнеш това качество с толкова леки компоненти? Според мен не. Това имам в предвид. Ако за едно стъпало с ниска мощност тежина от 20 кг. е просто нелогична, то тежест от 6 кг. за такова с висока мощност е сигурна гаранция за ниско качество на звука. Колкото до тежестта на ОТ. Нека да правим разлика между тежест на високоговорители и филтри, и тежест на самите конструкции на телата, които зависят в голяма степен от материала, от който са направени. Една ОТ изработено от мрамор със сигурност тежи доста повече от едно направено от дърво. :)

P.S. Трудно ще чуеш точно този вариант на JBL E90 тук в Бг. От доброто старо Мексиканско производство са и са осезаемо по-мелодични от продаваните в момента. И аз не вярвах, че е възможно докато не ЧУХ. :)
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Mario Pankov » 29 11 2017, 22:31

E90 са си откровено ОТ от сватбарски тип (чисто звуково). Компанията произвежда чудесни ОТ, но за съжаление често са извън бюджета на родните любители, а и нежната половинка рядко би си затворила очите за 15" мидбаси с огромен рупор над тях :)

За трансформаторите малко се заблуждавате. Малък траф пак ще зарежда по-обемно като капацитет захранване, но не може да регулира напреженията си добре. Освен това ще загрява. Кондензаторите в този Rotel не са нещо особено, 160VA трансформатор без никакви проблеми зарежда 54000uF, а тези от снимката се съмнявам, че са толкова. При клас АВ не е необходим огромен трансформатор и може да се мине тънко. Друг въпрос е клас А (Pass Labs, First Watt и компания). Там при изходна мощност от едва 25W при 8 ома често е препоръчителен трансформатор от поне 650VA на канал. Ей тоя юнак от снимката е 1800VA и ще отиде във 100W версия на Aleph X (това са един вид два отделни трансформатора навити на един магнитопровод). :)

Изображение
Mario Pankov
Новобранец

Мнениеот Lamer » 29 11 2017, 22:39

senna написа:нни сравнения, подобрения, промени и подмени, от който кръг трудно се излиза, даже въобще не се излиза. :)
Дискусията тръгна не от сравняването на звученето на или по-точно чуването на различни варианти системи, а от това, с каква категоричност самият ти обяви съотношението тежест/качество за клише и мит. Нещо, което не е така според мен. Опитах се да обоснова доводите си срещу това твое мнение на разбираем език. 40W стъпало с 40W OT. Висок клас и двете. Хубав динамичен звук. Стъпалото тежи толкова, колкото му трябва и е значително по-леко от другото, което има 120W на канал. Свързано обаче с 110W OT... става мазало, т.е. леко е. :)

Малко, отзад напред. Една важна характеристика на ОТ е dB/1W/1м. Тя варира от ...85dB до 98 dB при Klipsch. Този параметър е далеч по-важен от това, колко вата мощност може да понесе ОТ RMS или пикова. RMS, да речем е 120-150W.Сега ще ме караш да чета какво точно пише на моите ОТ, но съм сигурен, че RMS мощност не е по-ниска от 110W. На базата на това, производителят препоръчва, ОТ ххх да се използва с усилвател 20-30-50 до 130W, примерно. Логично е да се придържаме към препоръките на производителя. Ако не го правим, няма как да постигнем впечатляващи резултати.
Не аз, а вие, в хор, повтаряте мантрата за килограмите, което е определено подвеждащо. За справка, можете да се обърнете към утвърдени производители като Naim, Audiolab, Creek, Rega, Leema, Briston, Roksan. Те се справят изключително успешно, без продуктите им да са за щангисти.
До Нова Година се очертава да съм прекалено зает иначе може да взема 2-3 малки кутийки и да ги послушаме на твоите ОТ. Какво всъщност препоръчва производителя за тях, че не ми се рови.
Пък да видим кой ще се изненада повече :)
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот Mario Pankov » 29 11 2017, 23:09

Lamer написа:Една важна характеристика на ОТ е dB/1W/1м. Тя варира от ...85dB до 98 dB при Klipsch. Този параметър е далеч по-важен от това, колко вата мощност може да понесе ОТ RMS или пикова. RMS, да речем е 120-150W.Сега ще ме караш да чета какво точно пише на моите ОТ, но съм сигурен, че RMS мощност не е по-ниска от 110W. На базата на това, производителят препоръчва, ОТ ххх да се използва с усилвател 20-30-50 до 130W, примерно.

Чувствителността е важен параметър, но когато е дадена методиката на измерване - дали е в 2pi, 4pi и прочие пространство, както и дали е замерена в определен честотен диапазон, или не. Ще дам пример. Klipsch, които спомена, публикуват тази информация при разполагане в ъгъл, т.е. три равнини в непосредствена близост при 2.83V напрежение като не пишат, че ОТ е 8 ома номинално (доста непотребна характеристика като цяло), а че е 8 ohm compatible. Тук идват тънките моменти - ако измерят това ОТ в анехоична камера, или при отстояние от задна/странична стена от поне 70-на см, което е общият случай при разполагане вкъщи, честотната лента няма да отговаря на 32-25Khz -3db. Долната граница на -3дб няма да е на 32Хц, а доста по-високо, т.е. няма да слизат достатъчно ниско, но това би отказало купувачът, особено за обемно ОТ с 2 х 20см мидбаси като RP-280F. Втората уловка е в тези 98дб/2.83V. ОТ e 8 ohm compatible, каквото и да означава това, но това не означава, че самото ОТ е 8 ома номинално. Т.е. ако е 4 ома, при 2.83V грубо ще получава 2W мощност, или реално ще е около 95db/1W. Трето, не са указали дали е 98db/2.83V +/-1db например в определен обхват, в случая да кажем 60Hz-22Khz. Т.е., ако някъде има пик от 5дб, реално това ОТ не е 98дб, а по-скоро 93дб/2.83V. Това и се опитах да обясня с думите, че без да е налична методиката на измерване и самото измерване да е публикувано, всичките тези данни са общо взето пълнеж за маркетинговия отдел.

А за самата мощност, подобни усилватели от 80-100W според мен са крайно ненужни, освен, ако не става въпрос за активна система или въпросното ОТ е 4 ома и с по-големи като диаметър високоговорители. Всъщност, в повечето случаи рядко един потребител ще надхвърли 10-на вата, освен, ако не си е купил ОТ с ниска чувствителност. Високата мощност означава голям брой крайни устройства, а това влияе негативно на звука. Лично аз, винаги бих предпочел усилвател с 20W изходна мощност и добре проектирано захранване, вместо усилвател, претендиращ за 100-120W мощност, защото често вторите са с доста компромисна топология и компонентна база, особено ако цената им е под 2 евра.
Mario Pankov
Новобранец

Мнениеот phil05 » 30 11 2017, 00:48

Уфф...колко дивотии бяха :)). Едни ама мноого чуствителни тела слушах преди време при руснака на Солунска. Едни такива в средата на стаята с по един широколентов говорител, а мембраната била лека и тънка като вестник. Беше ги вързал към нещо много грозно, педя на педя с някакъв израстък отгоре и едно копче отпред. Беше пуснал някакъв цигулков концерт и двама седяха на столове отпред и немееха. Звукът беше наистина приказен, ама аз си взех от него Динаудио :). После ги махнах, като домъкнах едни Т+А Criterion 120 и ги чух на място, После пак Т+А Criterion 160 и така.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот senna » 30 11 2017, 14:22

Най-обичам, като една аудиофилска дискусия мине на лабораторно ниво и всичко това хубаво се омеша с определения характерни за визуални, вместо за слухови възприятия. :))
Прегледах си предните постове обаче, и не видях някъде да съм твърдял, че Е90 са някакви супер хай енд ОТ. Тъкмо обратното съм писал. :)
senna написа:...при това те съвсем не са от най-високият клас

Та дори и да звучат "сватбарски", сравнени с останалите предложения в този ценови и честотен диапазон, демек сравнени с други круши, се представят добре. Ако ще ги сравняваме с портокали, банани и череши, тогава да. Горчиво! :)
На въпроса на колегата @Lamer, производителя им препоръчва усилвател с изходна мощност до 225W максимум и имат Max (RMS) Output Power 440W, като чувствителност не са добре - 91dB, колкото и да е относително това число, както добре го е обяснил колегата @Mario Pankov. За толкова пари, толкова.
Въпросният Rotel има захранващ блок от 8 кондензатора по 10,000 μF всеки и тороида е единичен с 150VA, според мен добре изчислен да поддържа напрежението постоянно. Защото колегата е прав, кондензаторите ще се заредят и на траф с по-ниска мощност, но непостоянността на напрежение във веригите на усилвателя е в пряка зависимост със звуковите нарушения при възпроизводството в ОТ. Смятам, че това е така, защото е известно, че електрическото поле има свойството да се съпротивлява на промяната в напрежението, което съпротивление поражда ректанс, от който пък зависят стойностите на комплексното съпротивление на цялата верига или импеданса. Качествените усилватели имат ниско ниво на изходният импеданс и това е важно за контрола и управлението на динамичността в движенията на резониращата част на говорителя в посока напред назад. Затова е хубаво покрай всички останали параметри обявявани или не, от производителя да се знае и стойността на коефициента на дъмпинг фактора DF. Който по същество представлява съотношението между изходният импеданс на усилвателя и този на ОТ. Т.е. ако ОТ е с 8Ω, а на усилвателя е 0.1Ω, то коефициента на DF е 80. При DF над 80 практически рязкостта на звучене не се променя повече, без значение до каква стойност ще достигне той. В диапазона на DF=40- DF=80 се приема, че всичко е в нормата на "вярното" възпроизвеждане с по-меко звучене и мелодичност в по-ниските стойности и по-рязко и твърдо в по-високите стойности на DF. Проблеми в динамиката ще се усещат при стойности на DF под 40, а под 25 те ще са осезаеми дори и за нетренирано ухо, особено при възпроизвеждане на бърз барабанен ритъм например. Ударите почти биха се слели. Понеже колегата @Lamer спомена усилвателите на Naim, то характерно за тях е, че работят със стойност на DF диапазона около 40, от там и характерното им звучене определяно, като "меко" и с интересни мелодични нюанси. Това далеч, не прави звученето им "вярно" на първоизточника, защото понятието "вярно" няма как да се прилага при възпроизводството. Просто на едни слушатели им харесва точно този тип звучене, на други нещо различно. А и едва ли инженерите им не знаят как или не могат да втвърдят малко звука. Просто това си е тяхна запазена марка на звучене и определено не са лишени от почитатели, които търсят точно това. При мен в момента модела на Ротел работи с DF=66 при 8Ω на ОТ и =33 при 4Ω. Предполагам, че за слуха на Lamer това звучи доста рязко и това е причината да определя звученето от него, като дразнещо.
В крайна сметка, освен до слух нещата опират и до пари, и както е споменал Mario Pankov любителите в Бг не сме представителна извадка на световният хайфизъм с възможности, който е в състояние да си купува системи на цени според, които производителя би трябвало да е скрил Бионсе в ОТ. :)
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Lamer » 30 11 2017, 15:22

senna написа:На въпроса на колегата @Lamer, производителя им препоръчва усилвател с изходна мощност до 225W максимум и имат Max (RMS) Output Power 440W, като чувствителност не са добре - 91dB, колкото и да е относително това число, както добре го е обяснил колегата @Mario Pankov. За толкова пари, толкова.

По-интересно ми е от колко препоръчва, но ти, като фитнес любител, се хвана за максимума :lol:
91 dB е доста висока чувствителност. Масовите ОТ са в диапазона 87-90 dB. С други думи, ще имаш достатъчно звуково налягане, без да прибягваш до чудовищни мощности. Ако бяха 82 dB, историята щеше да е друга.
senna написа: Затова е хубаво покрай всички останали параметри обявявани или не, от производителя да се знае и стойността на коефициента на дъмпинг фактора DF. Който по същество представлява съотношението между изходният импеданс на усилвателя и този на ОТ. Т.е. ако ОТ е с 8Ω, а на усилвателя е 0.1Ω, то коефициента на DF е 80. При DF над 80 практически рязкостта на звучене не се променя повече, без значение до каква стойност ще достигне той. В диапазона на DF=40- DF=80 се приема, че всичко е в нормата на "вярното" възпроизвеждане с по-меко звучене и мелодичност в по-ниските стойности и по-рязко и твърдо в по-високите стойности на DF. Проблеми в динамиката ще се усещат при стойности на DF под 40, а под 25 те ще са осезаеми дори и за нетренирано ухо, особено при възпроизвеждане на бърз барабанен ритъм например. Ударите почти биха се слели. Понеже колегата @Lamer спомена усилвателите на Naim, то характерно за тях е, че работят със стойност на DF диапазона около 40, от там и характерното им звучене определяно, като "меко" и с интересни мелодични нюанси. Това далеч, не прави звученето им "вярно" на първоизточника, защото понятието "вярно" няма как да се прилага при възпроизводството. Просто на едни слушатели им харесва точно този тип звучене, на други нещо различно. А и едва ли инженерите им не знаят как или не могат да втвърдят малко звука. Просто това си е тяхна запазена марка на звучене и определено не са лишени от почитатели, които търсят точно това. При мен в момента модела на Ротел работи с DF=66 при 8Ω на ОТ и =33 при 4Ω. Предполагам, че за слуха на Lamer това звучи доста рязко и това е причината да определя звученето от него, като дразнещо.
В крайна сметка, освен до слух нещата опират и до пари, и както е споменал Mario Pankov любителите в Бг не сме представителна извадка на световният хайфизъм с възможности, който е в състояние да си купува системи на цени според, които производителя би трябвало да е скрил Бионсе в ОТ. :)

DF на Naim не се споменава в документацията им. Това не пречи на технически грамотни хора, да го смятат по схема (която също не се публикува официално). Но, да, нещо такова са пресмятали. Това е много нисък DF, както впрочем и на твоя Rotel. Учените хора твърдят, че ниския DF предполага по-лош контрол на драйверите, което се чува като “разбумтян“ бас. Висок DF , условно 400, предполага далеч по-добър контрол или “стегнат, пъргав“ бас. Някой харесва тежкото разбумтяване, друг стегнат, пъргав, ритмичен и най-вече, не доминиращ бас. Да кажем, че е въпрос на вкус.
Rotel-а съм го слушал многократно при мой приятел, възрастен аудиофил, с богата колекция от устройства и музика.
Без да се засягаш, на никои ОТ не ми е харесал, от каквото има. Добре, че има и други усилватели :)
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот phil05 » 30 11 2017, 20:45

senna написа:...
...да е скрил Бионсе в ОТ. :)

Аз се чудя кой се разхожда нощем из къщи и отваря хладилника... :) Само да не е Бионсе :( ::drinks::
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот senna » 30 11 2017, 22:16

Lamer написа:Без да се засягаш, на никои ОТ не ми е харесал, от каквото има. Добре, че има и други усилватели :)

Абсолютно никаква причина няма за да се засягам. Напротив, водим изключително приятна дискусия, която за мен поне е доста информативна и даже ти се възхищавам на ентусиазма и упоритостта, с която търсиш точно твоят си звук. То и това е всъщност е аудиофилството. Горе долу се ориентирам, какви са ти предпочитанията и според мен добре си се справил. Въртят ми се в главата и на мен едни "лоши" мисли, че се очертава да започна да обитавам доста по-малка квадратура. Може би ще опитам да стиковам нещо ново там, а старата система ще оставя за лечение само. :) Живи и здрави ще послушаме заедно, очевидно при теб има какво да се чуе. :thumbup:

phil05 написа:Аз се чудя кой се разхожда нощем из къщи и отваря хладилника... :) Само да не е Бионсе :( ::drinks::

Вальо, то така нощем, разхожда... ако го прави и по прашки, хептен бонус да си хванал. :lol: Що не сложиш една скрита камерка? Само тази връзка с хладилника ме притеснява... че Артур, май и той е малко тъмен. :)) ::drinks::
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Mario Pankov » 01 12 2017, 18:16

"Учените хора твърдят, че ниския DF предполага по-лош контрол на драйверите, което се чува като “разбумтян“ бас"

Не знам колко са учени, но по-високият дампинг фактор оказва изключително негативно въздействие над това, което чуваш в последствие. Общо взето стойност около 20-40 може би е оптимална, а и не виждам какво толкова сложно има за смятане, тъй като в уравнението единият аргумент е изходния импеданс на усилвателя (знаменателят), а другият (числителят) е товарът, който предоставя озвучителното тяло. И тъй като, освен в някои много редки случаи, той е продукт на две величини - съпротивлението като константна и реактивния компонент като продукт на индуктивностите - този фактор може да е определен като число, но за определена честота. "Разбумтян бас" е по-скоро функция на лошо проектирани озвучителни тела и тяхното разположение в помещение с определена геометрия, била тя оптимална или не.

Иначе тука май добре се забавлявате, добре че тона е сдържан. На други места са стигали до бой :-D
Mario Pankov
Новобранец

Мнениеот senna » 01 12 2017, 21:06

Е, пишещите в този форум винаги са били на ниво. А когато си в среда от хора с подобно ниво, това задължава да се държиш и ти така. А забавлението му е най-хубавото. :)

Иначе, стана, тя каквато стана. Знаех си аз, че не трябва да чета и пиша в тази тема... ::crap::

Някой с преки впечатления от Abrahamsen V4.0UP?
Аватар
senna
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Други хобита