Колекциониране на монети

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

Re: Колекциониране на монети

Мнениеот guderian » 10 11 2013, 22:27

julimarinov написа:В този форум нумизматици.ком хората са кошмарни,
Разгледах разни теми и съм ПОТРЕСЕН от отношението на модераторите всезнайковци,
Как отговарят на хората, какс е опитват да лъжат и обиждат.
Както и да е , пуснах тема,
Един веднага се изказа, че била фалшива и я сравнява с друга монета, а според мен изобщо не е същата !
Сега чакам някой да напише второ мнение.
Ужас, егати противното място !

Да, така е. Не са най-симпатичните и толерантни джентълмени. Но разбират и ще ти дадат мнение. Моето мнение за монетата е, че не е оригинална, но аз пак казвам не разбирам много от този тип монети. Иначе подкрепям Наско (monopola) прав е - нумизматиците са често арогантни и не до там симпатични хора. Аз колекционирах монети повече от 10 години, но се отказах. И продадох всичко. И не съжалявам. И все пак се запознах и с приятни и много коректни хора покрай това. Включително с такива от numizmatici.com. ::drinks::

ПС. - ето и друго място за раздумка на нумизматична тема, но едва ли хората ще са кои знае колко различни - http://moneti.org/index.php?option=com_eforum&Itemid=82 :)
"Само движението води до победа"
Аватар
guderian
Маниак

Мнениеот julimarinov » 16 11 2013, 17:30

Ще взема да я занеса някъде, тук поне има много такива места, където се продават и изкупуват монети, медали и марки...
Озни ден видях марки по 300-400 евро едната ! Б** му ****та ;-))
Аватар
julimarinov
Активен

Мнениеот mitadoc » 16 11 2013, 18:52

julimarinov написа:Ще взема да я занеса някъде, тук поне има много такива места, където се продават и изкупуват монети, медали и марки...
Озни ден видях марки по 300-400 евро едната ! Б** му ****та ;-))

Има по 1,5 Милиона ::up::
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот julimarinov » 16 11 2013, 18:57

В момента изглеждам като профилната ти снимка ;-)))
Аватар
julimarinov
Активен

Мнениеот mitadoc » 16 11 2013, 19:00

julimarinov написа:В момента изглеждам като профилната ти снимка ;-)))

Всякакви хобита,всякакви чудатости има по света.Да сме живи и здрави и да можем да насмогнем масрафа си и да развиваме странните си за околните хобита. ::drinks::
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот julimarinov » 27 11 2013, 15:12

Нодих за оценка на въпросната монета.
Много много се ядосах!
Оказа се, (предполагам)че е фалшива, но не това е най-лошото!
Минах през три места за продажба и изкупуване на монети и медали и дрън дрън.
В първите две ми я върнаха с думите " прекалено е стара за мен, нямам клиенти за такава, не ме интересува"
И не можаха да ми отговорят истинска или фалшива е .
До тук добре, ама на третото място ми я ХВЪРЛИХА обратно като на последния парцал с думите : ЗА ХВЪРЛЯНЕ!
Аз гледам и не вярвам на очите си, как може изобщо да се отнася някой така с клиент....
Питам: ма как така? Фалшива ли е ?
Отговор: БЕ ХВЪРЛИ Я БЕ !
Много се ядосах от цялата история, тук никой не се държи така с клиенти и бях в шок поне няколко часа !
Аватар
julimarinov
Активен

Мнениеот trk2 » 06 03 2014, 17:04

Един приятел продаде имането на баба си за 10 минути в аукциона http://auction.bg/item.php?id=1722732

7 БР 100 ЛВ 1930Г

18 БР 100 ЛВ 1934Г

5 БР 100 ЛВ 1937Г

62 БР 50 ЛВ 1930Г

19 БР 50 ЛВ 1934Г

83 БР 20 ЛВ 1930Г

Вдлъбнат текст - "Боже пази България"

НЕ СА ПОЧИСТВАНИ, НЯКОЙ СА В ИДЕАЛНО СЪСТОЯНИЕ

ОБЩ ГРАМАЖ 1,746 КГ

ЧИСТО СРЕБРО 873 ГРАМА ПО ЦЕНА ЗА ЧИСТ ГРАМ 0,96 = 838.08ЛВ

ЦЕНАТА НА КОЯТО СЪМ ГИ ПУСНАЛ Е САМО СТОЙНОСТТА НА СРЕБРОТО, ЗА НУМИЗМАТИЧНАТА

СТОЙНОСТ НЕ СЪМ ПРАВИЛ СМЕТКА, КАКТО И ЧЕ ОТ ВСИЧКИТЕ 194 ИМА В ИДЕАЛНО СЪСТОЯНИЕ

ДЕСЕТКИ.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот Isildur » 03 06 2014, 09:33

Здравейте колеги,

за нумизматиката може да се говори много, за жалост повечето хора го свързват само с това колко струва дадена стара монетка за да я продадат. Ако някой има въпроси с радост бих отговорил. Занимавам се с това прекрасно хоби през целият си ъзнателен живот. Отностно почистването, някой от нещата който четох по-горе са ОК, други не. Нумизматичната стойност на една монета не се измерва в това колко е "мръсна", нумизматичната стойност на една монета е сложна комбинация от състояние на монетката, рядкост, история, съхранение, начин на сечене, фабрични дефекти и др. С две думи не е задължително да ги почиствате стига да не наранявате гланца, някой колекционери предпочитат сребърната монета да има патина за да показваколко е антична, други пък предпочитат бляскавият вид. И двата варианта са ОК стига да е съхранявана правилно и да не е наранена целоста и. Ако все пак решите да почистите монетата използвайте или специален разтвор за съответната сплав от която е направена монетата или вибрационна вана. В никакав случай не изполвайте сода или дори паста за зъби. За една монета най-опасното нещо е да я докосвате с пръсти, защото човешката кожа изпуска една специфична маз която се маха много трудно и уврежда гланца. При нумизматиката всичко е до предпочитанията на колекционера. Е разбира се има основни правила който няма как да не ги спазиш, като например да си капсоловаш монетите за да нямат достъп да въздух или да се здобиеш с необходимите пособия. Отпеснах се, съжелявам, често го правя на тема която ми е интересна. :-)
Поздрави от мен и ако имате въпроси пишете.
Isildur
Новобранец

Мнениеот mitadoc » 03 06 2014, 09:45

trk2 написа:Един приятел продаде имането на баба си за 10 минути в аукциона http://auction.bg/item.php?id=1722732

7 БР 100 ЛВ 1930Г

18 БР 100 ЛВ 1934Г

5 БР 100 ЛВ 1937Г

62 БР 50 ЛВ 1930Г

19 БР 50 ЛВ 1934Г

83 БР 20 ЛВ 1930Г

Вдлъбнат текст - "Боже пази България"

НЕ СА ПОЧИСТВАНИ, НЯКОЙ СА В ИДЕАЛНО СЪСТОЯНИЕ

ОБЩ ГРАМАЖ 1,746 КГ

ЧИСТО СРЕБРО 873 ГРАМА ПО ЦЕНА ЗА ЧИСТ ГРАМ 0,96 = 838.08ЛВ

ЦЕНАТА НА КОЯТО СЪМ ГИ ПУСНАЛ Е САМО СТОЙНОСТТА НА СРЕБРОТО, ЗА НУМИЗМАТИЧНАТА

СТОЙНОСТ НЕ СЪМ ПРАВИЛ СМЕТКА, КАКТО И ЧЕ ОТ ВСИЧКИТЕ 194 ИМА В ИДЕАЛНО СЪСТОЯНИЕ

ДЕСЕТКИ.

Сигурно после е избухнал в някой чалготека. :))
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот monopola » 03 06 2014, 09:49

Да си позволя малко да поспоря по темата :) Няма предпочитания на колекционери, има си грейдове :) Няколко световни компании, две от тях особено големи, като едната има и местен дилър, голям пич, освен всичко друго. Та грейда на монетите е в много степени, но да кажем, че наистина скъпи и със сериозна стойност са дори много често срещани монети нов в прооф състояние. proof се нарича най-високия грейд, означава, че монетата е в състояние близко до оригиналното. Говоря, разбира се за монети след 1800 година, преди това е малко престъпление :) За да има патина или каквото и да е по една монетка, означава, че не е съхранявана добре и няма как да вдигне грейд :) Абе общо взето е безкрайна работа това и определено ви препоръчвам да не се хващате, че иначе часовниците ще ви се струват "евтино" хоби ::drinks:: ::drinks::
моите часовници за продажба: viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: viewtopic.php?f=56&t=12046
monopola
МОДЕРАТОР

Мнениеот Isildur » 03 06 2014, 10:17

monopola написа:Да си позволя малко да поспоря по темата :) Няма предпочитания на колекционери, има си грейдове :) Няколко световни компании, две от тях особено големи, като едната има и местен дилър, голям пич, освен всичко друго. Та грейда на монетите е в много степени, но да кажем, че наистина скъпи и със сериозна стойност са дори много често срещани монети нов в прооф състояние. proof се нарича най-високия грейд, означава, че монетата е в състояние близко до оригиналното. Говоря, разбира се за монети след 1800 година, преди това е малко престъпление :) За да има патина или каквото и да е по една монетка, означава, че не е съхранявана добре и няма как да вдигне грейд :) Абе общо взето е безкрайна работа това и определено ви препоръчвам да не се хващате, че иначе часовниците ще ви се струват "евтино" хоби ::drinks:: ::drinks::

Определено е по-скъпо хоби от часовниците... хахаха, мого си прав тик. И за грейдовете си прав. Аз говоря за колекци без особенно голяма стойност. Говоря за колекций от рода на намерих на баба имането, и реших да стана колекционер, почистих и капсуловах монетите и сега издирвам подобни. За колекция с грей proof трябват много пари. Аз лично имам доста монети с грейд proof, но те са купени от банка и никога не са отваряни и докосвани с човешка ръка, което значи се са и по-новички като години. Пожелавам на всеки да може да намери фердинандовата 100 левка от 1894 в грейд proof, но последното което видях точно за нея бе начална цена на търга от 14 000 лв. :-)
Isildur
Новобранец

Мнениеот guderian » 03 06 2014, 20:20

Isildur написа:Пожелавам на всеки да може да намери фердинандовата 100 левка от 1894 в грейд proof, но последното което видях точно за нея бе начална цена на търга от 14 000 лв. :-)

100 левови от 1894 в proof почти няма. Да това е най-скъпата българска монета, но 14 000 лв и е много дори в такова състояние, според мен де. Все пак важи принципа, че има някаква "обективена" стойност, но реално струва, колкото някой даде. Търга, който си видял, продаде ли се и за колко? :)

Аз лично имах 100 лева от 1912г. Изключително красиви монети са. Малко по-скромна стойност имат 1912 спрямо тези от 1894г., но пак са ::yahoo:: И беше в много високо колекционерско състояние. Е.. продадох я преди 6 години за доста прилична сума и не съжалявам. В добри ръце е, на ценител. ::drinks::

ПС. Подрепям с две ръце всичко, което monopola е казал, точно така е. :)
Аватар
guderian
Маниак

Мнениеот V&G » 04 03 2016, 17:20

Някои знае ли кво струва тази монетка?
Изображение

Изображение
Аватар
V&G
Почитател

Мнениеот nibaru » 04 03 2016, 18:34

Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.
Аватар
nibaru
Маниак

Мнениеот guderian » 04 03 2016, 20:31

В това състояние, което по мое мнение e VF, евентуално EF, стойността и е около 50-80 евро. В България е продаваема вероятно за не повече от 100 лв. В ибей и прочие може да стигне и повече. Хубава монета, но нищо рядко или изключително ценно. И категорично не UNC.
Аватар
guderian
Маниак

Мнениеот V&G » 04 03 2016, 23:08

Колкто толко .Пак щте подпомогне малко за нов часовник.
Благодаря ви за бързите отзиви!
Аватар
V&G
Почитател

Мнениеот dpt » 07 11 2017, 13:26

Привет на тези от вас, които са запалени по монетите. От съвсем скоро се зарибих и аз.
Към момента имам скромна колекция от български и чужди монети, сред които няма кой знае колко редки. Малко от тях са в перфектно качество, но на този етап не това ме интересува.
Сега съм на тема Княжество България и Трето Българско Царство. Събрал съм 1930 и 1925 година. Ако някой от вас има монети за продаване, подаряване или размяна и аз имам нещо, което представлява интерес, обаждайте се.
Поздрави!
Моята колекция https://www.facebook.com/%D0%9C%D0%BE%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%8F-1868389100105089/?ref=aymt_homepage_panel

"От къс желязо той изработи малък часовник с много колела, който се навива и може да работи в джоба на дрехата или в кесия 40 часа"
Аватар
dpt
Почитател

Предишна

Назад към Други хобита